Większość dzieci uczy się pływać w świetlicy lub w szkole. Oczywiście nie przeszkadza to w samodzielnym ćwiczeniu pływania z dzieckiem. Zebraliśmy tutaj dla Ciebie kilka wstępnych ćwiczeń.
Same pomoce wypornościowe nie zapewniają 100% bezpieczeństwa, ale mogą pomóc zmniejszyć strach dziecka. Pływaki czy gogle mogą być pomocne podczas nauki pływania, ale nie zastąpią czujnego oka rodziców.
Ogromne znaczenie ma ogólna znajomość najczęściej spotykanych zasad pływania. Najpóźniej, gdy dziecko jest w wieku, w którym może samodzielnie udać się z kolegami do najbliższego kąpieliska, powinno wiedzieć na przykład, że nie należy szaleć w chłodnej wodzie z pełnym żołądkiem lub podczas burzy.
Większość dzieci uwielbia zabawy z wodą i w wodzie. Szczególnie latem kusi brodzik, odkryty basen czy morze. Jednak pływanie to nie tylko świetna zabawa, umiejętność pływania może również uratować życie.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. ćwiczenia w pływaniu
DLRG zaleca rodzicom jak najwcześniejsze oswajanie dzieci z wodą. Można to rozpocząć od baby swimming, w którym nie chodzi jeszcze o naukę pływania, ale o zabawowy kontakt z wodą. Istnieją również kursy zapoznawcze z wodą, które są często oferowane dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Tutaj również nacisk kładziony jest na zabawę. Jednak już pierwsze proste ćwiczenia mogą przygotować dzieci do pływania.
Jeśli dzieci posiadają już pewną wcześniejszą wiedzę, często mogą rozpocząć naukę pływania już w wieku 4 lat. Jednak rodzice nie powinni być zbyt ambitni, ale powinni motywować i wspierać swoje dzieci, gdy tylko wykażą zainteresowanie pływaniem. W końcu nauka pływania powinna być przyjemnością. Nie każde dziecko decyduje się na pokonanie strachu przed wodą w tym samym czasie. Jest to łatwiejsze, gdy dzieci są oswojone z wodą.
2. urządzenia wspomagające pływalność
Pomoce pływackie często nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa. Dlatego rodzice powinni zawsze dobrze nadzorować swoje dzieci, nawet przy użyciu skrzydełek do wody lub podobnych pomocy. Skrzydła do pływania powinny składać się z kilku oddzielnych komór powietrznych. Zapięcia na rzepy mogą się przypadkowo otworzyć i dlatego nie nadają się jako zapięcia do skrzydeł wodnych. Przy zakupie akcesoriów do pływania rodzice powinni zawsze zwracać uwagę na jakość i nieskażony materiał.
Pływające opony, gumowe zwierzęta lub materace powietrzne są zabawkami, nie zapewniają dzieciom bezpieczeństwa w wodzie.
3. Uczcie zasad kąpieli
Dzieci i rodzice muszą być ostrożni nie tylko w wodzie, ale i wokół niej. Dlatego omów z dzieckiem obowiązujące zasady kąpieli. Najważniejsze zasady kąpieli można znaleźć na stronie internetowej DLRG.
4. nadzór jest ważny mimo umiejętności pływania
Nawet w przypadku dobrej umiejętności pływania i nadzoru nad kąpielą, rodzice są zobowiązani do aktywnego nadzoru nad swoimi dziećmi. Nie należy polegać na tym, że dzieci podczas zabaw i zabaw w wodzie będą zawsze same przestrzegały zasad kąpieli.
Dziecko uważa się za „bezpieczne w wodzie” dopiero wtedy, gdy m.in. potrafi bez pomocy pływać w głębokiej wodzie przez 15 minut i potrafi odnaleźć się pod wodą tak samo dobrze jak nad wodą.
5. źródła i wskazówki dotyczące linków
Te i dalsze informacje można znaleźć również w broszurze „Kinder müssen Schwimmen lernen” (Dzieci muszą nauczyć się pływać), która jest skierowana do rodziców, wychowawców i nauczycieli.
DLRG zebrało wiele informacji na temat bezpieczeństwa w wodzie i wokół niej. Wskazówki DLRG dotyczące bezpieczeństwa dla wychowawców, nauczycieli, instruktorów ćwiczeń i innych opiekunów można znaleźć tutaj.