Postaraj się zainspirować wszystkie dzieci w jak największym stopniu i znajdź gry, które stanowią wyzwanie dla różnych umiejętności.
Olimpiada dla dzieci wymaga nie tylko wyboru odpowiednich gier. Wspaniałe nagrody i dokładny harmonogram również muszą być starannie przygotowane.
Pomimo konkurencyjnego charakteru Olimpiady Dziecięcej, w centrum uwagi znajduje się dobra zabawa podczas rozgrywek.
Jeśli kolejne urodziny dla dzieci mają zawierać ideę olimpiady, należyznaleźć odpowiednie gry, któreuczynią ten dzień niezapomnianym.
W naszym poradniku dowiesz się, jakie przygotowania powinieneś poczynić na Olimpiadę dla dzieci oraz jakie zabawne konkurencyjne gry są idealne na urodziny w plenerze.
[button]Medale na olimpiadę dziecięcą[/button]
Spis treści
1. w grach dla dzieci chodzi o zabawę
Na Olimpiadzie Dziecięcej wszystkie dzieci mogą ze sobą rywalizować i konkurować w małych konkurencjach. Ponieważ olimpiada trwa cały dzień, potrzebne są różne pomysły związane z różnymi umiejętnościami.
Celem Olimpiady Zabawowej powinno być danie wszystkim zawodnikom przynajmniej małego poczucia osiągnięcia. Dlatego też staraj się jak najdokładniej obserwować różne umiejętności dzieci, aby w razie potrzeby w krótkim czasie dostosować grę.
W ten sposób dajesz szansę na wygranie przynajmniej jednego etapu olimpiady także tym dzieciom, które do tej pory nie mogły zbytnio zabłysnąć na lekcjach sportu.
2. medale, certyfikaty i karty wyników – jak przygotować się do Olimpiady dla Dzieci
Ponieważ niektóre zabawy w Olimpiadzie dla Dzieci wymagają dużo miejsca, najlepiej zorganizować festiwal olimpijski latem.
Jeśli łączysz Olimpiadę Dziecięcą z urodzinami, wkomponuj kilka wskazówek już w kartę zaproszenia. Jako motywy można wykorzystać pierścienie olimpijskie, a także kilka clipartów przedstawiających różne dyscypliny sportowe.
Aby mieć pewność, że podczas Olimpiady Dziecięcej wszystko pójdzie zgodnie z planem, potrzebna będzie oczywiście lista punktów za wszystkie gry.
Najlepiej zaprojektować listę w następujący sposób, ponieważ w ten sposób będzie można stosunkowo łatwo sprawdzić całkowitą liczbę punktów zdobytych przez poszczególne dzieci:
Gra | Punkty Dziecko 1 | Punkty dziecko 2 | Punkty dziecko 3 itd. |
---|---|---|---|
pierwsza gra | |||
druga gra itd. |
Na koniec pozostaje kalkulacja. Oczywiście można też uwzględnić wynik pośredni, aby dać dzieciom informację zwrotną o ich dotychczasowych osiągnięciach w połowie dnia.
Przy przyznawaniu punktów wskazane jest, aby istniała stopniowana skala w zależności od wydajności. Może to wyglądać następująco:
- Zwycięzca gry: dziesięć punktów
- Drugie miejsce: siedem punktów
- Trzecie miejsce: pięć punktów
- Zgodnie z kolejnością, wszystkie pozostałe dzieci otrzymują o jeden punkt mniej.
Najlepiej jest dostosować tę punktację tak, aby najgorsze dziecko nadal otrzymywało co najmniej jeden punkt. Można również bardzo dobrze zintegrować gry zespołowe, aby zapewnić równowagę.
Aby uhonorować zwycięzcę i pozostałych zawodników, można wykonać medale lub certyfikaty z odpowiednimi punktami i wynikami. Szablony ułatwiające pracę można znaleźć na przykład na następującej stronie internetowej.
Jako dekorację podczas zawodów można np. wykonać kółka olimpijskie, odpowiednio przycinając kolorowy karton.
3. olimpiada dziecięca może się rozpocząć
Gdy przygotowania są już zakończone, można rozpocząć pierwsze zabawy dla dzieci.
Aby wszystkie dzieci miały odpowiednie ubranie i obuwie na imprezę z różnicą, poinformuj rodziców o swoich planach z wyprzedzeniem.
Szczególnie w przypadku zabaw sportowych na świeżym powietrzu należy pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ilości napojów, aby jak najlepiej nakarmić wszystkie dzieci.
Małe przekąski na przerwę między konkurencjami są również doskonałe na nadchodzącą Olimpiadę dla dzieci.
3.1 Krótki sprint
W tej grze wszystkie dzieci w grupie rywalizują bezpośrednio ze sobą. Zapisz linię startu i mety oraz kolejność, w jakiej dzieci biegną.
W przeciwieństwie do klasycznego sprintu na 100 m, możesz oczywiście wybrać nieco krótszy dystans i zmodyfikować konkurencję.
Na przykład poproś dzieci o przebiegnięcie tego samego dystansu trzy razy, ale za każdym razem nieco inaczej. W pierwszej rundzie wszyscy uczestnicy pokonują dystans sprintem. W drugiej rundzie zaczynają tyłem, a w trzeciej wszystkie dzieci muszą podskoczyć na jednej nodze.
Wskazówka: Jeśli w olimpiadzie obok dzieci mają brać udział także dorośli, wymyślcie odpowiednie utrudnienia. Na przykład gumka, którą zakłada się wokół stóp, służy jako utrudnienie podczas biegu.
3.2 Wyścig taczek – wygrywa najlepsza drużyna
W tej grze dwóch graczy jednocześnie musi współpracować. Najlepiej podzielić grupę w taki sposób, aby szanse były mniej więcej równo rozłożone. Dobrym pomysłem jest wysłanie najgorszego jak dotąd gracza do wyścigu z najlepszym graczem. Drugi najlepszy uczestnik dostaje drugiego najgorszego partnera.
Zespół musi uzgodnić, który z zawodników będzie wspierał ręce na podłodze, a który będzie trzymał drugiego za nogi. Teraz zadaniem jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy.
Ten wyścig jest szczególnie emocjonujący, gdy dwie drużyny rywalizują ze sobą.
3.3 Gry ruchowe połączone ze zręcznością
Do kolejnej gry potrzebne jest kilka jajek ugotowanych na twardo i kilka łyżek. Można rozpocząć wyścig z jajkami.
Możecie zorganizować tę grę jako bezpośredni wyścig ze sobą lub jako grę zespołową.
Celem gry jest trzymanie w ręku łyżki, na której znajduje się jajko. Teraz celem jest pokonanie ustalonego dystansu. Gdy to się uda, zawody są wygrane.
W wariancie gry grupowej tworzy się dwie lub więcej grup, które rywalizują bezpośrednio ze sobą. Każde dziecko, które pokonało trasę, musi przekazać łyżkę z jajkiem następnemu dziecku w grupie, bez upadku jajka na ziemię.
Uwaga: Bieg z jajkiem sprawdza się również z surowymi jajkami, ale zwykle kończy się sporym bałaganem.
3.4 Zabawy z piłką na świeżym powietrzu
Nie zawsze musi to być piłka nożna, aby dobrze się bawić z piłką. Poniższe gry można przenieść z pleneru do pomieszczeń z kilkoma drobnymi modyfikacjami, tak aby można było w nie grać przy złej pogodzie:
- Rzucanie do celu: Umieść kosz na makulaturę w odległości kilku metrów i każ wszystkim dzieciom po kolei rzucać do niego piłkę. Wygrywa ten, kto potrzebuje mniej prób, aby piłka wylądowała w koszu.
Jeśli w grze biorą udział dorośli lub starsze dzieci, umieść kosz na makulaturę dalej lub użyj nieco mniejszego kosza. W ten sposób błyskawicznie zwiększysz poziom trudności. - Kurs dribble: Ta gra wymaga wyczucia. Ustaw krótki kurs z kilkoma przeszkodami, takimi jak kurs zygzakowy i mała huśtawka i gra może się rozpocząć.
W tym momencie możesz użyć piłki nożnej, aby zrównoważyć ją stopą przez kurs lub małą piłkę do koszykówki, którą trzeba kontrolować ręką. - Rzucanie do puszek: Dobra koordynacja ręka-oko jest wymagana do celnego rzucania. Kto pierwszy wyczyści wszystkie puszki?
3.5 Inny rodzaj gry w łapanie
Łapanie to jedna z najpopularniejszych gier dla dzieci. Ale jak to właściwie działa w dwuosobowym zespole? To bardzo proste: każda grupa dwuosobowa otrzymuje balon, który zespół musi wyważyć między sobą.
Teraz dzieci są gonione przez zespół dorosłych. Kto zostanie złapany jako pierwszy lub straci balon, zostaje wyeliminowany z gry.
Balony to także klasyczny element tańca z balonami.
3.6 Blowball – nie dla dzieci ze słabym oddechem
Do tej gry potrzebny jest stół, barierka po zewnętrznej stronie stołu i piłeczka do tenisa stołowego.
Teraz dwoje dzieci na raz rywalizuje ze sobą. Piłeczka do tenisa stołowego jest umieszczona na środku stołu. Dwoje dzieci siedzi na krzesłach po obu stronach stołu z rękami zaciśniętymi za plecami.
Celem gry jest, aby piłeczka spadła na stronę przeciwnika. Wymaga to dużej ilości puf i pewnej taktyki.
W tej grze należy zwrócić uwagę, aby dzieci zawsze pozostawały w pozycji siedzącej na krześle i nie dmuchały na piłkę z góry.
Wskazówka: Ta gra nie jest pozbawiona śmiechu. Niezależnie od tego, kto wygra, zabawa w tej konkurencji jest gwarantowana.
4. medale dla olimpiady dziecięcej
No products found.
No products found.
No products found.