Gry z lodołamaczami: Najlepsze lodołamacze dla grup dziecięcych

Zawsze, gdy nowa grupa ma się ze sobą skontaktować, liderzy grup stają przed wielkim wyzwaniem znalezienia metod, które pozwolą zapoznać ze sobą poszczególne dzieci. Szczególnie dobrym sposobem na poznanie się są gry typu „Icebreaker”, które …

Gry z lodołamaczami: Najlepsze lodołamacze dla grup dziecięcych

kinder halten sich im sprung an den händen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry zespołowe
  8. »
  9. Gry z lodołamaczami: Najlepsze lodołamacze dla grup dziecięcych
Czy gry typu Icebreaker są naprawdę konieczne, aby wprowadzić dzieci w kontakt ze sobą?

Z pewnością są dzieci, które łatwo odnajdują się w nowym środowisku. Nie dotyczy to jednak większości. Szczególnie dzieci nieśmiałe i introwertyczne korzystają z możliwości nawiązania kontaktu.

Jakie gry typu Icebreaker są odpowiednie dla dzieci w przedszkolu?

Odpowiednie gry powinny być przede wszystkim zabawne i można je szybko wyjaśnić. Ponadto wychowawcy muszą się upewnić, że każde dziecko w grupie jest włączone do gry.

Czy istnieją dobre gry Icebreaker, które są odpowiednie dla dzieci w szkole podstawowej?

Istnieje wiele różnych pomysłów na gry, które mogą szybko zbliżyć do siebie grupę dzieci. Przede wszystkim celem powinno być wzmocnienie tożsamości jako klasy lub stowarzyszenia, aby w przyszłości trzymać się razem i nie dawać szansy mobbingowi.

Zawsze, gdy nowa grupa ma się ze sobą skontaktować, liderzy grup stają przed wielkim wyzwaniem znalezienia metod, które pozwolą zapoznać ze sobą poszczególne dzieci.

Szczególnie dobrym sposobem na poznanie się są gry typu „Icebreaker”, które pomagają wyeliminować napiętą atmosferę.

W naszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam kilka najlepszych gier i prostych pomysłów dla przedszkola i szkoły podstawowej.

[button]Więcej pomysłów na gry na przełamanie lodów[/button]

1. zabawy typu icebreaker – jak dzieci szybko nawiązują kontakt ze sobą

Wiele dzieci czuje się niepewnie:

Według ostatnich badań, około 20% dzieci ze szkół podstawowych i dzieci z gimnazjów czuje się niepewnie we własnej szkole. Obraz jest jeszcze bardziej dramatyczny w comprehensive schools, gdzie 1/3 badanych dzieci złożyła takie oświadczenie.

Zabawy mające na celu wzajemne poznanie się są nie tylko czymś dla dzieci i młodzieży, ale mogą również zapewnić znacznie lepszą atmosferę pracy w grupach dorosłych.

Często istnieje wysoki próg zahamowania przed otwartym podejściem do innych ludzi. W przypadku małych dzieci przejawia się to zwykle w ich zaabsorbowaniu sobą.
Dzieci eksplorują otoczenie, ale do innych dzieci podchodzą tylko nieśmiało.

Nieco starsze dzieci muszą zapamiętać wiele nowych imion i twarzy, nie znając tak naprawdę drugiej osoby. W tym momencie zaczynają się gry typu Icebreaker, które zapewniają, że wszyscy uczestnicy grupy zbliżą się do siebie w jak najkrótszym czasie.

Poza samym poznawaniem się, gry typu Icebreaker są również dobrym sposobem na zjednoczenie istniejącej już społeczności. Gry polegające na budowaniu zespołu i współpracy są do tego idealne, ponieważ określony cel można osiągnąć tylko razem w grupie.

2. Zabawy rozluźniające dla dzieci w świetlicy

W tej części chcielibyśmy przedstawić Wam kilka zabaw typu Icebreaker, które są szybko wyjaśniane, ale w ciągu kilku minut prowadzą do tego, że maluchy mogą bawić się razem nieco bardziej wyzwolone.

2.1 Splątany kłębek wełny

kindergartenkinder sitzen in einem kreis beisammen
Koło doskonale nadaje się do zabaw typu Icebreaker

W tej zabawie wszystkie dzieci siadają na podłodze w kręgu. Teraz jedno dziecko dostaje do ręki kłębek wełny i musi go rzucić do drugiego dziecka.
On lub ona trzyma koniec kłębka w swojej ręce.

Wten sposób szybko powstaje imponująca sieć, która łączy wszystkie dzieci. Gdy ostatnie dziecko w grupie trzyma kłębek wełny, zadaniem jest ponowne jego nawinięcie.

W przypadku nieco starszych dzieci udaje się to poprzez rzucanie jej do tyłu. Mniejsze dzieci podchodzą do ostatniej stacji i krok po kroku nawijają kłębek. W ten sposób maluchy muszą poruszać się w kierunku siebie.

Wskazówka: Z bardzo małymi dziećmi można również grać w tę grę z miękką piłką, nawet jeśli pożądany efekt (wiązanie krzyżowe) nie jest dość duży.

2.2. obwód – nieco inna gra wyobraźni

Ta gra jest bardziej odpowiednia dla większych grup. Uformuj dwa okręgi jeden za drugim tak, aby zawsze było dwoje dzieci zwróconych do siebie twarzą. Teraz bębnijcie lub włączcie muzykę.

kinder legen die haende zusammen
Dzięki zaangażowaniu w zabawę wzmacnia się zaufanie między sobą.

Dzieci w wewnętrznym kręgu poruszają się w lewo, a dzieci w zewnętrznym kręgu w prawo.
Kiedy kończy się bębnienie lub muzyka, dzieci również przestają się poruszać.

Teraz przedstawiają się drugiej osobie. W pierwszej rundzie wystarczy imię. Później jednak można zadać wiele pytań, aby lepiej poznać inne dzieci.

Poniższe pytania nadają się do tej gry-lodołamacza:

  • Ile masz lat?
  • Kiedy są Twoje urodziny?
  • Czy masz jakieś zwierzę domowe?
  • Jakie jest Twoje ulubione zwierzę?
  • Jaki kolor lubisz najbardziej?
  • Kogo znasz z innych dzieci?
  • Czy masz jakieś hobby lub uprawiasz sport?

2.3 Ruchome koło

Do tej gry rozłóż kilka mat w pomieszczeniach. Na zewnątrz można również wyznaczyć poszczególne obszary za pomocą kilku lin. Teraz prowadzący ma za zadanie wymienić różne cechy, które łączą poszczególne dzieci.

Następnie dzieci te zbierają się zawsze na macie i szybko dowiadują się o sobie nawzajem. Na przykład wszystkie dzieci, których ulubionym kolorem jest niebieski lub które mają już 3 lata, zbierają się na jednej macie.

W przypadku starszych dzieci gra dostarcza również wiele radości i można zadawać graczom bardzo wiele zróżnicowanych pytań.

3. Gry na przełamanie lodów dla szkoły podstawowej

W kolejnych liniach przedstawimy kilka gier typu Icebreaker, które są odpowiednie dla dzieci od 6 lub 7 roku życia. W sednie zawsze chodzi o to, aby dzieci poznały się trochę lepiej w taki czy inny sposób.

Jest to szczególnie łatwe, gdy gra zakłada aktywną komunikację ze sobą. Zabawy są również predestynowane do przełamywania przysłowiowych lodów, ponieważ wspólny śmiech jest zaraźliwy i prowadzi do szybszego zaniku zahamowań.
Ponadto dzieci dowiadują się w ten sposób, kto ma takie samo poczucie humoru.

Wskazówka: Oczywiście różne pomysły gier nadają się nie tylko do szkoły podstawowej, ale także na pierwsze spotkanie na obozie lub podczas uprawiania sportu.

3.1 Znalezienie grup

eine gruppe von kindern sitzt auf dem boden
W tej grze ciągle tworzą się nowe grupy.

Ta gra Icebreaker jest bardzo prosta. Nauczyciel lub lider grupy wymienia obiekt, a dzieci mają za zadanie zebrać się w grupę. Nie ma jednak do tego ustalonego miejsca, więc dzieci muszą ze sobą dużo rozmawiać.

Można też utrudnić zabawę, wymieniając po prostu liczbę i dając dzieciom zadanie zebrania się w odpowiedniej wielkości grupę.
Dzieci muszą mieć identyczną cechę, na przykład muszą być blondynami, mieć zwierzątko lub grać w piłkę.

3.2 Gumka – tworzenie bliskości poprzez gry typu Icebreaker

Do tej gry potrzebna jest szeroka gumka, stara dętka rowerowa lub coś podobnego.

Na Twoje polecenie dzieci muszą spróbować wspólnie wcisnąć się w gumkę. Po pewnym początkowym pokonaniu, gra zwykle wywołuje wesoły nastrój.

3.3 Łańcuch skojarzeń

Wszystkie dzieci ustawiają się w kole. Teraz prowadzący zabawę zaczyna i wymienia dowolne słowo. Następne dziecko w kolejce musi odpowiedzieć bezpośrednio i powiedzieć słowo, które przychodzi mu na myśl.

Dzieci krążą w ten sposób wokół koła, aż do momentu, gdy przyjdzie kolej na prowadzącego grę. Najlepiej jest grać w turach, dopóki jest to zabawa.

W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do bezpośredniego porozumiewania się w grupie. Ponadto jedno lub drugie określenie jest gwarantowane, że wywoła dużo (pozytywnego) śmiechu.

4 Więcej pomysłów na gry na przełamanie lodów



Artykuły powiązane