Gry fabularne dla dzieci: Jak trenować wyobraźnię dziecka

Dzieci często same zaczynają grać w gry fabularne. Im są starsze, tym bardziej szczegółowe i kreatywne stają się gry. Oprócz zabawy i zajęcia, gry wspierają ważny rozwój dzieci. W poniższym poradniku opowiadamy, dlaczego gry fabularne …

Gry fabularne dla dzieci: Jak trenować wyobraźnię dziecka

Mädchen als Ärztin
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry zespołowe
  8. »
  9. Gry fabularne dla dzieci: Jak trenować wyobraźnię dziecka
Jakie są korzyści z odgrywania ról w późniejszym rozwoju?

Z pomocą odgrywania ról dzieci rozwijają cenne umiejętności społeczne, emocjonalne i twórcze, które są ważne w późniejszym dorosłym życiu.

Jakie są pomysły na odgrywanie ról?

Scenariusze są niemal nieskończone. Pomysłów na odgrywanie ról jest więc mnóstwo. Należy jednak wziąć pod uwagę aktualne zainteresowania i wiek dzieci.

Na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu zabaw w role?

To do dorosłych należy stworzenie odpowiednich warunków do udanego odgrywania ról przez dzieci.

Dzieci często same zaczynają grać w gry fabularne. Im są starsze, tym bardziej szczegółowe i kreatywne stają się gry. Oprócz zabawy i zajęcia, gry wspierają ważny rozwój dzieci.

W poniższym poradniku opowiadamy, dlaczego gry fabularne są ważne dla rozwoju dzieci, jakich umiejętności dzieci uczą się poprzez gry i jakie gry fabularne są szczególnie odpowiednie dla dzieci.

[button]Więcej pomysłów na gry fabularne i teatr dla dzieci[/button]

1. dlaczego odgrywanie ról jest tak ważne dla rozwoju dziecka

Zauważyliście zapewne, że małe dzieci często opracowują bardzo proste pomysły i historie, w których na przykład występuje tylko dwóch aktorów (na przykład „kocia mama” i „kocie dziecko”). Jednak na początku czwartego roku życia, kiedy wszystkie dzieci nauczyły się już poprawnie mówić, zaczynają wymyślać bardziej skomplikowane role. W tym momencie uczą się oddzielać prawdziwe wydarzenia od odgrywania ról.

W wieku szkoły podstawowej do fikcyjnych zabaw w role często dołącza się gra aktorska. Pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela lub wychowawcy dzieci są w stanie w końcu wymyślić własne przedstawienia sceniczne i odegrać je przed publicznością. Takie odgrywanie ról odbywa się w małych grupach z dziećmi w tym samym wieku i powinno być raczej wspierane niż zniechęcane przez dorosłych i rodziców.

Odgrywanie ról jest szczególnie ważne dla rozwoju dziecka z następujących powodów:

  • W pewnym sensie dzieci zaczynają „wmyślać się” w świat dorosłych. Odgrywają prawdziwe sytuacje z życia codziennego i w ten sposób nabywają umiejętności, które są ważne w późniejszym życiu dorosłym. W ten sposób dzieci uczą się po raz pierwszy określać swoje pozycje, zadania i role w dalszym życiu i radzić sobie z nimi w sposób zabawowy.
    Verkleidete Kinder
    Odgrywanie ról wzmacnia u dzieci pewność siebie
  • W zabawie dzieci uczą się stawiać siebie w roli innych ludzi lub zwierząt. Czy to matka, ojciec, pies, weterynarz, strażak czy kierowca autobusu: dzięki różnym perspektywom dzieci rozwijają ważne umiejętności społeczne, aby choć raz „zobaczyć świat innymi oczami”.
  • Dzieci nabywają ważne umiejętności społeczne poprzez odgrywanie ról. Uczą się zawierać umowy, sprawiedliwie rozdzielać role i sprawiedliwie rozwiązywać konflikty między sobą.
  • Poprzez odgrywanie ról dzieci uczą się, jak radzić sobie z zasadami. W zabawie dzieci rozumieją, czemu służą zasady i przestrzegają ich, nawet jeśli nie przestrzegałyby ich w życiu codziennym. Jest to związane z konkretną rolą, z którą dzieci identyfikują się w danym momencie.
  • Odgrywanie ról pomaga dzieciom zmniejszyć lęki i przetworzyć w sensowny sposób to, co dzieje się w życiu codziennym. Podobnie wspólna zabawa oferuje dziecku platformę do odegrania swoich wewnętrznych konfliktów, na przykład do przetworzenia tego, co jest uważane za niepożądane zachowanie w domu wobec rodziców.
  • Wreszcie, odgrywanie ról poprawia zdolność dzieci do wyrażania się językowo.

1.1 Oto zalety odgrywania ról w późniejszym rozwoju

Cechy, na które można wywierać pozytywny wpływ Wyjaśnienie
Kreatywność Dzieci, które często wcielają się w wymyślone role razem z innymi dziećmi w tym samym wieku, nabywają w późniejszym dorosłym życiu pewne ważne umiejętności, które mają korzystny wpływ na przebieg ich życia. Podczas odgrywania ról dzieci testują swoje pomysły i wymyślają coraz to nowe i bardziej rozbudowane warianty zabawy. Ten aspekt wpływa na kreatywność. Ta cecha ma kluczowe znaczenie w późniejszym życiu. Osoba dorosła potrzebuje wystarczającej kreatywności, aby jej życie zawodowe i prywatne było satysfakcjonujące i spełniało się.
Zachowania społeczne i empatia emocjonalna Kolejną ważną umiejętnością, która jest trenowana poprzez odgrywanie ról, jest zachowanie społeczne i związana z nim empatia emocjonalna. W trakcie odgrywania ról dzieci uczą się akceptować pomysły innych i empatii w stosunku do swoich odpowiedników poprzez zabawę. Ta cecha jest ważna w dorosłym życiu, aby być tolerancyjnym wobec innych punktów widzenia i angażować się w różne postaci w życiu zawodowym.
Pewność siebie Gry fabularne są dla dzieci nie tylko zabawą, ponieważ pobudzają ich wyobraźnię, ale także wzmacniają ich pewność siebie. Szczególnie w przypadku 2-latków czy 3-latków, ale także dzieci w wieku przedszkolnym, budowanie zdrowej samooceny jest kluczowe w późniejszym życiu. Dzięki poczuciu własnej wartości, jakie dają gry fabularne, maluchy lepiej radzą sobie z porażkami czy niepowodzeniami w prawdziwym życiu. W ten sposób uczą się pewnie i bezpiecznie radzić sobie z małymi stratami lub sporami w dorosłym życiu, nie tracąc przy tym poczucia własnej wartości.

Przy okazji: Wreszcie, poprzez gry fabularne, dzieci uczą się pierwszego odniesienia do własnej tożsamości płciowej. Ma to znaczenie w późniejszym życiu, ponieważ dzięki wczesnemu odgrywaniu ról łatwiej jest poradzić sobie z własną lub cudzą płcią.

2 Odgrywanie ról w kontekście pedagogiki: Jak pedagodzy i wychowawcy projektują zabawę

Mädchen mit Krone
Pierwsze zabawy w odgrywanie ról nie powinny być zbyt skomplikowane, ale też nie powinny być zbyt oklepane.

Dla wychowawców kluczowe jest zapewnienie, że dzieci angażują się we wspólne, zmotywowane odgrywanie ról w spokojnym otoczeniu. Można to osiągnąć, jeśli wezmą pod uwagę aspekty z poniższej tabeli dotyczące odgrywania ról.

Nie zawsze łatwo jest zdecydować, w którym momencie wychowawca powinien lub nie powinien wchodzić w interakcję podczas odgrywania ról. Poniższa lista za i przeciw powinna ułatwić tę decyzję.

  • Wychowawcy dostarczają tematów i sugestii dla dzieci
  • Wychowawca może zapewnić skład materiałów i ułatwić rozpoczęcie gry fabularnej
  • Istnieje niebezpieczeństwo, że wychowawca zainicjuje nieodpowiedni temat, od którego dzieci będą się wewnętrznie dystansować. Na pierwszym planie powinny być zawsze myśli i świat emocjonalny dzieci.
  • Szczegółowe i nieprzerwane prowadzenie dzieci może mieć destrukcyjny wpływ na przebieg zabawy

Dalsze pomocne sugestie dla pedagogów znajdują się w „Weiterbildungsinitiative frühpädagogische Fachkräfte”. Jak może wyglądać inscenizowane przedstawienie teatralne zorganizowane przez wychowawców, pokazuje poniższy film z KITA Waltersdorf:

2.1 Jak rodzice wspierają odgrywanie ról przez dzieci

Rodzice mają kilka sposobów na aktywne wspieranie odgrywania ról przez dzieci. Pierwszym krokiem jest autentyczne budowanie odgrywania ról. Można to osiągnąć dzięki odpowiednim rekwizytom, za pomocą których dzieci nabywają i odgrywają umiejętności odgrywania ról. Idealnie byłoby stworzyć dla dziecka „kolekcję materiałów” z przebraniami, biżuterią, chustami, torebkami i innymi przydatnymi przedmiotami.

Wskazówka: Lista rekwizytów i kostiumów nie musi być kompletna. W pokoju dziecięcym i w domu leży wiele przydatnych przedmiotów, które przy odrobinie wyobraźni można spontanicznie włączyć do zabawy. Najważniejsze dla dzieci jest to, aby przedmioty były autentyczne i znane im z własnego doświadczenia.

Jako odpowiedzialny rodzic zawsze dobrze jest pozwolić dziecku kierować zabawą w odgrywanie ról, o ile samemu wsuwa się w wymyślone role razem z dzieckiem na przyjęciu urodzinowym lub przy innej okazji. Zabawnie zapytaj dziecko, jaką rolę powinieneś przyjąć w danej akcji.

W pewnych sytuacjach przydatne może być również dołączenie do dziecięcej grupy odtwórców ról jako osoba dorosła. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jedno z dzieci wypadnie w grze słabo, a inne dziecko trwale prześcignie je w roli. W tym momencie ty jako dorosły możesz zainterweniować i na krótki czas pokierować grą ról w innym kierunku.

Uwaga: W psychologii często dyskutuje się, czy rodzice powinni interweniować, jeśli doświadczają szczególnie agresywnego odgrywania ról wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W tym przypadku nie jest konieczna natychmiastowa interwencja i przerwanie zabawy. Należy jednak być gotowym do rozmowy z dziećmi i zasygnalizować, że jest się dostępnym jako osoba kontaktowa w przypadku doświadczanych wrażeń.

2.2 Najpiękniejsze przykłady zabaw w role dla młodszych i starszych dzieci

Znaczenie dla edukacji medialnej

Według informacji z Media Kindergarten Vienna, odgrywanie ról umożliwia dzieciom stworzenie dystansu do konsumowanych treści medialnych w sposób zabawowy i w ten sposób przetworzenie intensywnych doświadczeń z filmu i telewizji.

Pierwsze gry fabularne dla młodszych dzieci w wieku od dwóch do trzech lat nie powinny być zbyt skomplikowane. Dlatego pierwsze gry obracają się wokół prostych tematów z udziałem znanych osób z otoczenia.

Na ten czas polecamy odpowiednie do wieku zabawy w role, takie jak „ojciec, matka, dziecko” lub, jeśli zabawy w role odbywają się wśród dzieci w tym samym wieku, proste scenki o zwierzętach i ludziach. Dobrym przykładem jest scenariusz strażacki dla chłopców, w którym dzielny strażak ratuje rodzinę lub zwierzęta z domu. Dziewczynki w tym wieku wolą odgrywać scenki, w których są księżniczką lub jako weterynarz leczący biedne zwierzątko w opałach.

Jeśli chcesz być aktywna razem z całą rodziną, dobrym pomysłem są różne kostki opowieści. Zasada ich działania jest podobna do bardzo popularnego wśród dorosłych pen & paper, z tą różnicą, że historie są znacznie prostsze. Celem kostek jest wymyślenie szalonej historii w trybie role-play ze wszystkich przedstawionych na nich symboli. Niektórzy producenci produkują kości tematyczne, które zajmują się na przykład „piratami” lub „bajkami”.

Doskonała gra dla starszych dzieci w wieku od ośmiu lat wzwyż nosi nazwę „Wilkołaki z Bleak Forest”. W tej grze każde dziecko otrzymuje zadanie za pomocą karty, może więc być albo wilkołakiem, albo mieszkańcem wsi lub lasu. Celem gry jest zdemaskowanie wilków i mieszkańców lasu.

Uwaga: Dorośli zbyt często zapominają, że odgrywanie ról przez dzieci jest naturalnym procesem uczenia się.

3 Wniosek: Uznanie odgrywania ról za podstawę procesu uczenia się dzieci

Jako rodzic i wychowawca masz za zadanie przyczynić się do stworzenia spokojnej i twórczej atmosfery , w której dzieci mogą rozwijać się bez zakłóceń w sposób odpowiedni do wieku i są zachęcane do radzenia sobie z codziennością poprzez zabawę.

Osukcesie lub porażce dziecięcej zabawy w role decydują dwa podstawowe czynniki: po pierwsze, zaopatrzenie i dostarczenie materiałów do zabawy, którymi dzieci będą mogły się później idealnie zająć. Z drugiej strony, znajomość znaczenia i celu zabawy oraz związana z tym chęć wsparcia odgrywania ról przez dzieci poprzez własną aktywność lub w razie potrzeby sugestię.

4 Dalsze pomysły na odgrywanie ról i teatr dziecięcy

Artykuły powiązane