Liczba opatrunków gipsowych potrzebnych na jedną maskę gipsową zależy od wielkości twarzy, a tym samym maski. W przypadku dzieci potrzebna jest zatem mniejsza liczba opatrunków niż w przypadku dorosłych. Aby maski gipsowe składały się z dwóch warstw bandaży, na jedną maskę potrzeba około 10 pasków. Młodzież i dorośli powinni liczyć się z 15 paskami. Dlatego też wystarczą dwa bandaże na maskę.
Po nałożeniu na twarz materiał musi wyschnąć, zanim dzieci będą mogły wykazać się kreatywnością. To, jak długo gips rzeczywiście schnie, zależy również od warunków otoczenia. Przeciętnie schnięcie trwa 15 minut. Po tym czasie można zdjąć maski z twarzy. Przed zdjęciem masek należy sprawdzić, czy nie ma jeszcze wilgotnych miejsc.
Podczas gdy dzieci potrzebują pomocy przy wykonywaniu masek gipsowych, mogą być praktyczne w ich projektowaniu. Istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie i ozdobienie masek gipsowych. Najprostszym z nich jest pomalowanie ich. Szczególnie nadają się do tego farby akrylowe. Alternatywnie można użyć kolorów kryjących, kamieni szlachetnych i piór. Do dekoracji można również użyć suszonych kwiatów i koralików.
Dzieci, bez względu na wiek, uwielbiają się przebierać i wcielać w nowe role. Nie zawsze potrzebny jest do tego wyszukany kostium. Świetną alternatywą są gipsowe maski, które można wykonać w przedszkolu i szkole podstawowej, a następnie pomalować. Zebraliśmy kilka świetnych pomysłów na wykonanie i zaprojektowanie masek gipsowych.[button]Dalsze czytanie na ten temat[/button]
Spis treści
1. samodzielne wykonanie masek gipsowych: Czego potrzebujesz.
.
Czy to na urodziny dziecka, z rodziną na Halloween czy w klasie: robienie masek gipsowych jest niezwykle popularne. Jednym z powodów jest przejrzysta lista materiałów.
- letnia woda
- nożyczki
- bandaże gipsowe (najlepiej po 2 na twarz)
- tłusty krem, np. wazelina
- gazeta
- Słomki do nozdrzy
- Pędzelek
- Materiał do dekoracji
Aby maski były starannie wykonane, najlepiej pracować w parach. Ważne jest, aby podczas wykonywania masek gipsowych mieć trochę spokoju i ciszy.
Dla małych dzieci samodzielne wykonywanie masek gipsowych jest mniej wskazane. Trudno jest im usiedzieć w miejscu przez kilka minut.
2 Przygotowanie miejsca pracy
Przed wykonaniem masek gipsowych całą uwagę poświęca się miejscu pracy. Zarówno w szkole, jak i w domu, jeśli odpowiednio się przygotuje, będzie się miało potem znacznie mniej sprzątania. Aby zabezpieczyć meble i podłogę, warto rozłożyć gazety, które nie są już potrzebne. Można to potem łatwo usunąć.
Jeśli maska gipsowa jest nakładana w pozycji siedzącej, podłoga i stół muszą być chronione przez gazetę. Jeżeli maska jest nakładana w pozycji leżącej, wystarczy rozłożyć gazetę na podłodze.
Następnie rozkłada się wszystkie potrzebne materiały i pomoce gotowe do ręki. Aby maski gipsowe można było później bez problemu zdjąć z twarzy, należy posmarować ją tłustym kremem. Zwróć uwagę, aby żadne miejsce nie zostało pominięte. Aby przymocować długie włosy, użyj spinek lub opaski do włosów. Ważne jest, aby żadne pasma nie pozostały na twarzy, w przeciwnym razie usunięcie maski może stać się nieprzyjemnie bolesne.
Nasza rekomendacja: Najlepiej jest nałożyć szczególnie grubą warstwę kremu natłuszczającego zarówno na linię włosów, jak i na brwi. Dzięki temu plaster nie będzie się nieprzyjemnie przyklejał do tych miejsc. Chusteczka kosmetyczna, którą umieścisz na brwiach, stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Zanim zaczniesz, potnij bandaże do masek gipsowych na paski o szerokości dwóch centymetrów. Najlepiej jest pociąć kilka pasków jednocześnie, aby potem móc pracować bez zbytniej zwłoki.
3. prawidłowe nałożenie maski gipsowej
Gdy paski i woda są już gotowe, można przystąpić do nakładania maski gipsowej:
- Umieść pasek opatrunku gipsowego w wodzie i odczekaj krótką chwilę.
- Po jej wyjęciu umieść pasek bezpośrednio na twarzy i ostrożnie dociśnij go pędzelkiem. Dzięki słomkom w nozdrzach zachowujesz ich swobodę, a także zapewniasz sobie możliwość dalszego oddychania bez ograniczeń. Aby ułatwić stosowanie, wystarczy nieco skrócić słomki. Nałóż najpierw pełną warstwę.
- Jedna warstwa opatrunku gipsowego nie wystarczy, aby Twoja maska była naprawdę stabilna. Dlatego powinieneś dążyć do dwóch, a jeszcze lepiej trzech warstw. Po każdej warstwie odczekaj kilka minut, aż gips wyschnie, a następnie nałóż kolejną.
- Po nałożeniu wszystkich warstw, pozostaw maskę na twarzy na około 15 minut. Następnie możesz ją łatwo poluzować i odłożyć na stół.
Dobrze wiedzieć: Ludzie często szukają alternatywy, a więc masek gipsowych bez opatrunków gipsowych. Te jednak nie istnieją. Bandaże gipsowe mają tę wadę, że po wyschnięciu struktura jest wyraźnie widoczna. Dlatego po wyschnięciu maski należy nałożyć kolejną cienką warstwę zwykłego gipsu za pomocą pędzla. W ten sposób powstaje gładka powierzchnia, którą następnie można ozdobić według własnego uznania.
4. Pomysły na dekoracje: od farby po koraliki – wszystko jest możliwe
Gdy twoje maski gipsowe są suche, możesz zacząć najlepszą część rzemiosła: dekorowanie. Tutaj, najpóźniej, dzieci znów będą całkowicie entuzjastycznie nastawione do projektu. Typowe materiały, które można wykorzystać do dekoracji to:
- Koraliki
- Cekiny
- Farby (akrylowe, akwarele)
- Materiały naturalne, takie jak kwiaty i liście
- Pióra
Nie musisz wybierać jednego materiału, możesz łączyć różne. Najpierw należy pomalować gipsowe maski. Najlepiej sprawdzi się farba akrylowa i akwarele. Efekty, które osiągniesz dzięki obu są różne:
Farba akrylowa |
Akwarela |
Jeśli chcesz uzyskać szczególnie kryjące i jasne kolory, idealne będą farby akrylowe. Można je nakładać za pomocą pędzla. Farby akrylowe z reguły barwią bardziej równomiernie. |
Akwarele są bardzo popularne w przypadku prac ręcznych z dziećmi. Dają one szczególnie naturalny efekt. Jednak kolory nie pokrywają się tak dobrze jak farby akrylowe. |
Jeśli chcesz użyć wzorów lub specjalnych motywów na maskach, najlepiej narysować je wcześniej. Pracuj z pędzlami o różnej grubości, aby stworzyć różne subtelności. Możesz również osiągnąć bardzo piękne efekty za pomocą kolorów brokatowych. Przy wyborze kolorów można skupić się na kontrastach.
Po nałożeniu, kolory powinny najpierw wyschnąć. Przed nałożeniem kolejnych elementów dekoracyjnych na maski gipsowe, należy uszczelnić kolory. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że farba będzie się ścierać na palcach. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale również powoduje, że kolor traci na intensywności. Do uszczelnienia farby najlepiej użyć bezbarwnego lakieru. Jest on dostępny do nakładania metodą natryskową. Zapewnia on ładny, błyszczący efekt.
Po wyschnięciu lakieru można przyczepić cekiny, piórka i koraliki. Najbardziej niezawodnym sposobem jest nakładanie kleju na gorąco za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Aby dzieci nie zraniły się podczas craftingu, praca z gorącym klejem jest zarezerwowana dla dorosłych. Również w tym przypadku należy upewnić się, że klej może dobrze wyschnąć, zanim maski zostaną użyte.