Dziecko 1-letnie: przegląd rozwoju, zdolności, problemów i zachowań

Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ekscytujący dla wszystkich rodziców. Często jednak w tej fazie jest mało czasu na myślenie o możliwościach i ewentualnym wsparciu. Pokażemy Wam, jak typowo wygląda rozwój dziecka, które skończyło 1 …

Dziecko 1-letnie: przegląd rozwoju, zdolności, problemów i zachowań

baby 1 jahr
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Dziecko 1-letnie: przegląd rozwoju, zdolności, problemów i zachowań
Jak duże i ciężkie jest dziecko w wieku 1 roku?

Przeciętnie dziecko waży nieco poniżej 10 kg przy wzroście około 75 cm. Ważniejsze od wzrostu czy wagi jest jednak to, że stosunek tych dwóch wartości jest prawidłowy.

Co składa się na typowy rozwój rocznego malucha?

Rozwój odnosi się do wielu różnych obszarów. Dlatego też w tym momencie możemy przedstawić jedynie krótkie spostrzeżenia. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś martwić się zbyt szybko, ponieważ w ciągu pierwszych lat zawsze następuje zryw, dzięki któremu Twoje dziecko nauczy się wielu nowych rzeczy w krótkim czasie.

Jaki jest najlepszy sposób na przygotowanie się do następnego razu?

W wieku 1 roku dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i chce próbować różnych rzeczy. Nie należy stawać na drodze tej chęci i zachować spokój, jeśli dziecko upadnie.
Po szukającym spojrzeniu na mamę lub tatę, krótkotrwały ból i tak jest już ponownie zapomniany.

Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ekscytujący dla wszystkich rodziców. Często jednak w tej fazie jest mało czasu na myślenie o możliwościach i ewentualnym wsparciu.

Pokażemy Wam, jak typowo wygląda rozwój dziecka, które skończyło 1 rok i czego możecie się spodziewać w kolejnej fazie.

[button]Dalsza lektura na ten temat[/button]

1. wzrost i waga – tu są duże różnice.

Ciężkie dzieci:

Średnia waga urodzeniowa dziecka w Niemczech wynosi nieco poniżej 3500g. Oznacza to, że niemieckie dzieci należą do najcięższych przy urodzeniu w porównaniu międzynarodowym.

Po tym jak w czasie ciąży dzieci dużo przybierają na wadze, wkrótce po urodzeniu to się zmienia. Dzieci tracą do 7 % wagi. Potem jednak (po pierwszym tygodniu) waga szybko rośnie.

Po około 6 miesiącach niemowlęta mają już podwojoną wagę początkową. Potem idzie to już nieco wolniej, ale w ciągu pierwszego roku życia dzieci prawie potroją swoją wagę urodzeniową, tak że chłopcy ważą średnio około 10 kg, a dziewczynki 9,3 kg.

Przeciętnie w wieku 1 roku życia dziecko ma około 75 cm wzrostu, czyli jest o prawie 50 % wyższe niż w chwili urodzenia. Zależy to jednak nie tylko od rozmiaru urodzeniowego, ale także w decydującym stopniu od predyspozycji genetycznych.

Bardzo wysocy rodzice mają odpowiednio wyższe dzieci, podczas gdy niscy rodzice mają zazwyczaj niższe dzieci. Ponadto zawsze następuje skok w rozwoju, tak że roczne dziecko nagle rośnie o kilka centymetrów i szybko znajduje się z powrotem w normie.

Swoją drogą, wpływ odżywiania jest raczej niewielki. Tak więc na dłuższą metę nie ma różnicy między dziećmi, które są karmione piersią lub nie.

O tym, czy dziecko odżywia się prawidłowo, czy jest za grube lub za małe, można dowiedzieć się również podczas badania U6, które sprawdza zarówno rozwój fizyczny, jak i umysłowy.

Przy okazji, elementem profilaktyki zdrowotnej jest również jak najwcześniejsze rozpoczęcie szczotkowania zębów dziecka. Dotyczy to zwłaszcza zębów mlecznych, gdyż w przeciwnym razie próchnica szybko rozprzestrzeni się na zęby stałe.

2. tak wygląda rozwój dziecka w 1 roku życia

ein baby mit 1 jahr isst eine banane
Dzieci coraz częściej chcą same próbować różnych rzeczy

Nie tylko językowo, ale przede wszystkim ruchowo, w pierwszym roku życia wiele się zmienia.

Dzieci coraz częściej są w stanie dokładnie zrozumieć, czego oczekują od nich inni. W okolicach pierwszych urodzin padają zazwyczaj pierwsze słowa. Nie należy jednak na tym etapie oczekiwać wiele więcej niż mama lub tata i kilka prostych słów.

Zdrugiej strony, rozumienie języka jest znacznie bardziej wyraziste, co można intensywnie wspierać, dużo komunikując się z dzieckiem.

Roczne dziecko zazwyczaj potrafi już chodzić, o ile otrzymuje wystarczającą ilość bodźców. Nie należy się jednak martwić, jeśli dziecko tylko raczkuje i nie chce jeszcze stanąć na obu nogach.
Z reguły początkowe trudności bardzo szybko ustępują.

Pokonywanie schodów nie powinno już stanowić problemu, a drobne umiejętności motoryczne szybko się poprawią.
Idealnie jest, gdy wspierasz dziecko, pozwalając mu na samodzielne jedzenie łyżeczką. Ponieważ w wieku 1 roku życia dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, dobrze jest odpowiednio zaprojektować wsparcie.

Jeśli chcesz nie tylko wspierać koordynację, ale także poprawić poczucie rytmu, słuchaj razem muzyki i tańcz do melodii.

Pokaż dziecku na przykład, jak działa nowa zabawka, ale pozwól mu też na samodzielną zabawę. Skupiona koncentracja całkowicie niezależna od rodziców jest kluczowa dla dalszego rozwoju.

Uwaga: Jeśli Twoje dziecko ma uczęszczać do żłobka lub przedszkola w wieku 1 lat, ponieważ chcesz wrócić do pracy, ćwicz przebywanie w samotności jak najwcześniej.
Pierwszymi kontaktami mogą być dziadkowie, własne rodzeństwo lub bliscy przyjaciele.

Osobiste spojrzenie na to, jak może wyglądać rozwój dziecka w wieku 1 lat, możesz zobaczyć w tym filmie:



3. Oto zmiany, których możesz się wkrótce spodziewać

Gdy krok od raczkowania do chodzenia zostanie opanowany, maluchy trudno zatrzymać. Na początku dzieci są nieco zdezorientowane, ale wkrótce z dużą pewnością siebie spacerują po domu czy ogrodzie.

ein baby mit 1 jahr versucht treppen zu gehen
Dodaj dziecku pewności siebie

Wspólny, rodzinny czas staje się bardziej intensywny, gdy dzieci potrafią już samodzielnie chodzić i wykorzystują coraz więcej okazji do poznawania otaczającego je świata.
Dlatego upewnij się bezwzględnie, że dom, a także teren zewnętrzny są zabezpieczone przed dziećmi, aby uniknąć wypadków.

Jednak pokaż również dzieciom, gdzie należy zachować ostrożność i pozwól im próbować na własną rękę (o ile nie jest to zbyt niebezpieczne).

Po kilku pierwszych słowach, niektóre dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe bardzo szybko, ale u innych jest to raczej powolne. Często jednak zdolność do rozumienia nawet skomplikowanych instrukcji poprawia się bardzo szybko.

Bardzo ważne jest, aby w tej fazie życia pozwolić dzieciom na wiele eksploracji. Jeśli zawsze zastanawiasz się, czy coś jest zbyt niebezpieczne lub jeśli panikujesz za każdym razem, gdy dziecko upadnie, szybko wychowasz nadmiernie lękliwe dziecko.
Małe zadrapania są częścią rozwoju i dotyczy to również niemowląt już w wieku 1 roku, kiedy ich pierwsze próby chodzenia kończą się niepowodzeniem.

Jeśli nadal problemem dla Twojego dziecka jest przesypianie nocy, wkrótce powinno się to zmienić.
Większość dzieci w wieku 1 roku przesypia całą noc i potrzebuje jedynie drzemki.

4. dalsza literatura przedmiotu


Artykuły powiązane