Salmonella w ciąży

Salmonella występuje szczególnie często w produktach płynnych i białkowych. Salmonella to bakterie w kształcie pręta, które mogą zakażać zarówno ludzi, jak i różne gatunki zwierząt. Obecnie odkryto około 2600 różnych wariantów patogenu salmonelli, ale nie …

Salmonella w ciąży

Salmonellen in der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Salmonella w ciąży
  • Salmonella występuje szczególnie często w produktach płynnych i białkowych.
  • Salmonella to bakterie w kształcie pręta, które mogą zakażać zarówno ludzi, jak i różne gatunki zwierząt.
  • Obecnie odkryto około 2600 różnych wariantów patogenu salmonelli, ale nie wszystkie z nich wywołują choroby. Z grubsza lekarze rozróżniają zapalenie jelit i dur brzuszny/paratyfus salmonelli, które przynajmniej w Niemczech są rzadkością.

1. salmonellae są szybko i łatwo przenoszone

Salmonelloza to zakażenie, a nie zatrucie

W mowie potocznej salmonelloza często określana jest jako zatrucie lub zatrucie salmonellą. Lekarz prowadzący ma obowiązek zgłosić zakażenie wywołane przez salmonellę. Jednak w ostatnich latach wskaźnik zakażeń w Niemczech spada.

Salmonella przenosi się na człowiekanajczęściej poprzez skażoną żywność. Zakażenie z człowieka na człowieka jest również możliwe, ale znacznie rzadsze.

Zakażenie salmonellą w czasie ciąży zwykle nie jest groźne dla nienarodzonego dziecka. Salmonella nie może być przeniesiona na dziecko, dlatego można wykluczyć zakażenie.

Jeśli temperatura wynosi od 10 do 40 stopni Celsjusza, patogeny te można znaleźć praktycznie w każdym środowisku. W wysokiej temperaturze znacznie zwiększa się ich szybkość namnażania.

Jaja i drób to pokarmy, które najczęściej są atakowane przez salmonellę. Tego, czy dana żywność jest skażona salmonellą, nie można stwierdzić na podstawie jej wyglądu zewnętrznego, zapachu czy smaku. Konieczne jest do tego badanie bakteriologiczne.

2. objawy zakażenia salmonellą są łatwe do rozpoznania, ale trudne do odróżnienia od innych chorób.

salmonellen-erreger
Na tej ilustracji widać patogeny salmonelli w kształcie pręta.

Wiele objawów zakażenia salmonellą jest bardzo podobnych do objawów zwykłego zapalenia jelit. Objawy zakażenia salmonellą to z definicji następujące dolegliwości:

  • Ból głowy i ogólne złe samopoczucie
  • Gorączka i dreszcze
  • Ogólny dyskomfort w żołądku i jelitach
  • Biegunka i wymioty, które w zależności od stopnia zaawansowania zakażenia mogą nasilać się do ataków wymiotów i biegunki.

Wwiększości przypadków objawy pojawiają się wkrótce po zakażeniu patogenami salmonelli. Jednak okres inkubacji może trwać nawet do 3 dni. W Europie skutki infekcji są zazwyczaj niewielkie, a jej przebieg łagodny lub umiarkowany.

3 Konsekwencje zakażenia salmonellą w czasie ciąży są zwykle ograniczone.

Pochodzenie terminu

Choroba ta została nazwana na cześć amerykańskiego lekarza weterynarii Daniela Elmera Salmona. Nasilenie objawów tzw. salmonellozy zależy od masy spożytych patogenów i ich rodzaju.

Jeśli zakażenie jest tylko łagodne, do wyleczenia choroby często wystarczą domowe sposoby. Picie dużej ilości wody „wypłukuje” patogeny z przewodu pokarmowego. Należy jednak uzupełnić gospodarkę elektrolitową organizmu. Nadają się do tego pałeczki solne, suchary i preparaty zawierające elektrolity z apteki. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym, jak wspierać równowagę elektrolitową.

W przypadku łagodnego zakażenia salmonellą objawy ustępują po około 24 godzinach. Leczenie antybiotykami jest naprawdę konieczne tylko w ciężkich przypadkach.

Istnieją specjalne rodzaje antybiotyków do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Mają one minimalne lub żadne skutki uboczne dla nienarodzonego dziecka. Flora jelitowa po zastosowaniu antybiotyków musi się najpierw odbudować. Możesz wspierać swój organizm w tym procesie, jedząc na przykład jogurt, kefir, maślankę lub podobne produkty mleczne.

Rada: Zakażenie salmonellą w ciąży nie ma żadnych niebezpiecznych skutków w czasie ciąży ani dla porodu. Nie są z nią związane ani przedwczesne porody, ani poronienia.

Profilaktyka jest najlepszym sposobem na uniknięcie rozpoznania salmonelli.

mit salmonellen infizierte eier.
Surowe jajka niosą ze sobą szczególnie duże ryzyko zakażenia salmonellą, dlatego w ciąży powinnaś ich za wszelką cenę unikać.

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz za wszelką cenę uniknąć zakażenia salmonellą, szczególnie ważnajest ścisła higiena żywności:

    • Jak wspomniano wcześniej, salmonella rozmnaża się niezwykle szybko, gdy znajduje się w odpowiedniej temperaturze. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio przechowywać w lodówce surową żywność, taką jak mięso, ryby czy jajka. Ważne jest również, aby upewnić się, że łańcuch chłodniczy nie został przerwany na zbyt długo po zakupie. Należy również zachować ostrożność w przypadku żywności, która zawiera surowe jajko, takie jak tiramisu lub majonez (zwłaszcza domowej roboty). Zawsze zaleca się dokładne umycie rąk po kontakcie z jajkami lub drobiem.
    • Nawet temperatury poniżej zera nie są zabójcze dla salmonelli, dlatego zawsze zachowaj ostrożność przy rozmrażaniu zamrożonego mięsa, drobiu czy ryb. W najlepszym wypadku rozmrażaj te produkty w ociekaczu po zdjęciu opakowania. Kapiąca woda powinna być jak najszybciej usunięta.
    • Ścierki donaczyń, jak również ścierki do wycierania i gąbki kuchenne powinny być codziennie zmieniane i czyszczone ciepłą wodą.
    • Przyborykuchenne, które miały kontakt z surowym mięsem lub rozmrożoną żywnością, należy natychmiast po tym umyć gorącą wodą.
    • Jeśli żywność jest prawidłowo ugotowana, nie stanowi już ryzyka zakażenia. Salmonella ginie niezawodnie przy temperaturze 70-75° Celsjusza i czasie gotowania około 10 minut. Należy zwrócić szczególną uwagę na tę temperaturę jako temperaturę podstawową.
    • Jajka gotowane na miękko nie są zalecane do zapobiegania salmonelli, jeśli jesteś w ciąży.
    • Jeśli masz otwartą ranę, powinieneś zastosować wodoodporny plaster lub założyć gumowe rękawice podczas przygotowywania żywności.
    • Jeśli masz kontakt z kimś, kto ma infekcję przewodu pokarmowego, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na oznaki i higienę zapobiegawczą.

Artykuły powiązane