Dummy: Tak czy nie? Pomoc w podjęciu decyzji

Życie nowej mamy i/lub taty nie zawsze jest łatwe. Mało snu, dużo hałasu i, czasami, czyste przytłoczenie. Ponadto każdego dnia trzeba podejmować ważne decyzje rodzicielskie, które zawsze powinny być w najlepszym interesie dziecka. Wielu rodziców …

Dummy: Tak czy nie? Pomoc w podjęciu decyzji

schnuller ja oder nein
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Dummy: Tak czy nie? Pomoc w podjęciu decyzji
Dlaczego odruch ssania jest tak ważny?

Dzieci nie zaczynają ssać kciuka po urodzeniu, ale już w łonie matki. Ta naturalna potrzeba ssania jest niezbędna do przetrwania, ponieważ zapewnia niemowlęciu pożywienie w pierwszych tygodniach i miesiącach.

Jakie są argumenty za i przeciw stosowaniu manekinów?

Ssanie smoczka ma bardzo uspokajający wpływ na dzieci. Jeśli matki nie mogą lub nie chcą karmić dziecka piersią, używanie smoczka jest również dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeby ssania. Z drugiej strony problematyczne jest to, że smoczek często prowadzi do wad zgryzu, dysfunkcji języka i infekcji.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Od około drugiego roku życia należy odzwyczajać dziecko od smoczka, aby uniknąć wad zgryzu i problemów z zębami. Najlepiej zastosować w tym celu miły rytuał, np. smoczą wróżkę lub smoczą choinkę.

Życie nowej mamy i/lub taty nie zawsze jest łatwe. Mało snu, dużo hałasu i, czasami, czyste przytłoczenie. Ponadto każdego dnia trzeba podejmować ważne decyzje rodzicielskie, które zawsze powinny być w najlepszym interesie dziecka. Wielu rodziców nie ma też pewności co do pytania „Schuller: Tak czy nie?

W naszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Państwu, kiedy niemowlętom można podawać smoczek i jakie argumenty przemawiają za i przeciw stosowaniu smoczka. Podpowiemy również, kiedy i jak można odzwyczaić dziecko od smoczka.
[button]Zamów smoczki dla noworodków bezpośrednio online[/button]

1. dzieci mają wrodzoną potrzebę ssania

baby wird von mutter gestillt
Odruch ssania ma działanie uspokajające.

Niemowlęta naturalnie mają potrzebę ssania, która zapewnia im przetrwanie w pierwszych tygodniach życia. Już w łonie matki zaczynają ssać własne kciuki. W ten sposób już w czasie ciąży trenują ruchy ssania, aby być przygotowanym na czas po porodzie.

Kiedy niemowlę po raz pierwszy po urodzeniu leży w ramionach matki, instynktownie wie, co ma robić. Automatycznie natychmiast poszuka piersi, aby zaspokoić swój głód. Dzięki wyuczonej technice ssania, za pomocą warg i języka bezceremonialnie tworzy się podciśnienie, aby mleko mogło zostać wchłonięte.

Jednak ssanie piersi nie tylko zaspokaja, ale także zapewnia odpoczynek i relaks. Większość niemowląt po posiłku zasypia cicho i spokojnie. Ponieważ jednak matka nie może karmić dziecka piersią przez całą dobę , często używa się smoczka, aby zaspokoić potrzebę ssania.

2. smoczek: tak czy nie? – Jakie powody przemawiają za nim

Pytanie „Smoczek: tak czy nie?” czasami wywołuje dyskusje. Bo choć smoczek jest bardzo popularny, to jego stosowanie jest też raz po raz krytykowane.

Szczególnie dentyści nie lubią smoczków. Wielu rodziców nie jest więc pewnych, czy powinni dawać dziecku smoczek.

W dalszej części chcielibyśmy przedstawić Państwu różne argumenty w zestawieniu „za” i „przeciw„, aby mogli Państwo uzyskać pełny obraz zalet i słabości.

  • Wcześniaki mogą używać smoczka, aby zaspokoić swoją potrzebę ssania, kiedy nie mogą jeszcze przebywać z matką.
  • Nadaje się jako substytut ssania, gdy matki nie chcą lub nie mogą karmić swoich dzieci piersią.
  • Przydatny do uspokajania i pomagania w zasypianiu
  • może być używany w podróży, gdy karmienie piersią nie jest możliwe
  • jeśli dziecko przyzwyczai się do smoczka, nie może już bez niego zasnąć lub uspokoić się.
  • wczesne użycie smoczka może prowadzić do zaburzenia ssania (dotyczy to szczególnie smoczków w kształcie wiśni)
  • smoczek może sprzyjać nieprawidłowemu ułożeniu szczęk.
  • Regularne ssanie smoczka sprzyja rozwojowi infekcji.

Jak widać, z używaniem smoczka wiąże się zarówno wiele zalet, jak i wiele wad. Zatem to, czy dasz dziecku smoczek, jest kwestią przekonania i własnego przeczucia. Położne radzą kobietom mającym problemy z karmieniem piersią, aby na razie obyły się bez smoczka.

Według różnych badań, używanie smoczka w nocy może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Jeśli jednak nie chcesz dać dziecku smoczka, karmienie piersią w nocy również chroni.

3. jeśli smoczek ma być używany, powinien być używany prawidłowo

Smoczek a ssanie kciuka
Wśród rodziców istnieją dwa różne obozy: ci, którzy dają swoim dzieciom smoczek i ci, którzy wolą, aby ich dzieci ssały kciuk. Obie opcje oferują indywidualne zalety i wady. Jednak bez względu na to, którą opcję wybierzesz – słuchaj swojego przeczucia i nie daj się namówić innym matkom.

Jeśli odpowiedziałaś na pytanie „Smoczek: tak czy nie?” dla siebie na „tak”, powinnaś przestrzegać następujących rzeczy, aby uniknąć negatywnych konsekwencji:

  • Wybierz odpowiedni smoczek: Smoczek powinien być wykonany z nietoksycznych materiałów, a także mieć kształt dopasowany do szczęki. Dla noworodków odpowiednie są smoczki w najmniejszym rozmiarze. Można nawet trzymać się tego rozmiaru później, ponieważ jest to mniej prawdopodobne, aby spowodować problemy z językiem.
  • Smoczki należyregularnie gotować: Zarazki szczególnie dobrze rozmnażają się na ciepłym, wilgotnym smoczku. Aby uniknąć infekcji, należy codziennie gotować smoczek. Dezynfekcję można przeprowadzić w mikrofalówce, we wrzącej wodzie lub w parowniku.
  • Podawaj smoczektylko w określonych sytuacjach: Podawaj dziecku smoczek tylko wtedy, gdy uważasz, że nie ma innego sposobu na uspokojenie dziecka. Jeśli smoczek wypadnie z ust, nie należy go wkładać z powrotem. Zamiast tego należy poczekać, aż dziecko ponownie o niego poprosi. Upewnij się również, że dziecko mówi tylko bez smoczka w ustach. W przeciwnym razie może dojść do zaburzeń mowy.
  • Pozwól dzieciom czasem się wypłakać: Nawet jeśli brzmi to kusząco, aby uspokoić dziecko za pomocą smoczka, powinieneś również pozwolić mu na płacz od czasu do czasu. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czego w danym momencie potrzebuje dziecko. Bo nie zawsze smoczek jest obiektem pożądania.
  • Ustalinne sposoby uspokajania dziecka: Pokaż dziecku, że istnieją inne sposoby na osiągnięcie odpoczynku i relaksu. Bliskość i bezpieczeństwo są szczególnie ważne dla noworodków.
  • Po pierwszym roku życia używaj smoczka tylko w wyjątkowych sytuacjach: Od pierwszych urodzin należy stopniowo odzwyczajać dziecko od smoczka. Używaj go tylko w wyjątkowych sytuacjach lub podczas zasypiania.

4 Odstawianie od smoczka z miłym rytuałem

schnullerbaum
Drzewa smoczkowe są teraz dostępne także w niektórych niemieckich miastach.

Nie tylko dentyści, ale także położne zalecają rodzicom całkowite odstawienie dziecka od smoczka od około drugich urodzin. Rozwój dziecka jest jednak bardzo indywidualny. Dlatego należy samemu zdecydować, kiedy dokładnie rozpocząć odstawianie dziecka od smoczka.

W miarę upływu czasu większość dzieci coraz rzadziej prosi o smoczek. To sprawia, że odzwyczajanie od smoczka jest nieco łatwiejsze. Takie dzieci najlepiej radzą sobie z powolnym odstawianiem od piersi, gdzie smoczek jest oferowany coraz rzadziej.

Są jednak również dzieci, które tak bardzo przyzwyczaiły się do tego, że smoczek je uspokaja, że pożegnanie z nim jest szczególnie trudne.

W takim przypadku istnieje kilka wskazówek, jak można delikatnie odzwyczaić dziecko od smoczka. Szczególnie przydatne są rytuały, takie jak wróżka smoczek lub drzewko smoczka. W tych przypadkach dzieci dobrowolnie oddają smoczek w zamian za inną nagrodę.

Ważne jest jednak, aby delikatnie przygotować dziecko do tego momentu. Wyjaśnij kilka tygodni wcześniej, jak będzie przebiegał ten rytuał. Odczytaj odpowiednie historie i pozwól dziecku pokolorować odpowiednie obrazki.

Najpóźniej, gdy pojawią się pierwsze ząbki, należy zlecić dentyście sprawdzenie, czy zęby i szczęki są w porządku, czy też smoczek spowodował już pierwsze uszkodzenia.

5 Przyjazne dla szczęki i skóry manekiny dla noworodków

Bestseller No. 1
Guitar for Dummies
628 Recenzje
Guitar for Dummies
  • Phillips Dr, Mark (Author)
Bestseller No. 2
Dad′s Guide To Pregnancy For Dummies
430 Recenzje
Bestseller No. 3
Classical Music for Dummies
43 Recenzje
Classical Music for Dummies
  • Pogue, David (Author)

Artykuły powiązane