Dzieci i muzyka: Jak zachęcić dziecko do muzycznych zainteresowań

Wiele dzieci ma naturalne upodobanie do muzyki. Nawet bardzo małe dzieci często same zaczynają poruszać się w rytm muzyki. Często nie zwracają uwagi na to, czy jest to pop, klasyka czy rock. – Muzyka dla …

Dzieci i muzyka: Jak zachęcić dziecko do muzycznych zainteresowań

Kind Instrument beibringen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Dzieci i muzyka: Jak zachęcić dziecko do muzycznych zainteresowań
Jak rozbudzić zainteresowania muzyczne u dzieci?

Zazwyczaj dzieje się to samoistnie. Małe dzieci są zafascynowane dźwiękami i muzyką. Pierwsze punkty styku to radio lub wspólne śpiewanie w przedszkolu.

Jak można wspierać muzyczne usposobienie w młodym wieku?

Jeśli Twoje dziecko już w młodym wieku wykazuje nadmierne zainteresowanie muzyką, możesz pomyśleć o skorzystaniu z oferty wczesnej edukacji muzycznej.

Jakie instrumenty są odpowiednie dla dzieci?

Maluchy lubią bawić się grzechotkami lub innymi przyjaznymi dzieciom zabawkami muzycznymi. Jeśli dziecko jest już nieco starsze, można spróbować zapoznać je z różnymi instrumentami. W przypadku tych ostatnich można również skorzystać z ofert szkół muzycznych.

Wiele dzieci ma naturalne upodobanie do muzyki. Nawet bardzo małe dzieci często same zaczynają poruszać się w rytm muzyki. Często nie zwracają uwagi na to, czy jest to pop, klasyka czy rock. – Muzyka dla wielu dzieci jest po prostu zabawą.

[button]Instrumenty dla maluchów[/button]

1. zachęcać do zainteresowania muzyką

Czy to słuchając radia, czy śpiewając w przedszkolu – w dzisiejszych czasach dzieci mają wiele różnych sposobów i możliwości, aby odkryć muzykę dla siebie. Istnieje niezliczona ilość przyjaznych dzieciom ofert, w których dzieci mogą wypróbować swój zmysł muzyczny i w zabawny sposób nauczyć się podstaw rytmu, śpiewu i muzyki instrumentalnej. Należą do nich np. dziecięce grupy taneczne, wczesna edukacja muzyczna lub nauka gry na instrumentach w przyjazny dla dziecka sposób.

2. wczesna edukacja muzyczna

We wczesnej edukacji muzycznej dzieci w wieku od czterech do sześciu lat mogą zdobyć pierwsze doświadczenia w zakresie dźwięku, rytmu, muzyki i ruchu. Oprócz zabawowego wprowadzenia do muzyki, dzieci są również wspierane w zakresie sprawności motorycznej, mowy i umiejętności społecznych.

Klasyczne elementy wczesnej edukacji muzycznej to ruch przy muzyce, poznawanie i pierwsza gra na różnych instrumentach, śpiew, słuchanie muzyki i elementarne kształcenie słuchu, improwizacja i poznawanie nut.

3. instrumenty

Nawet mniejsze dzieci mogą nauczyć się grać na jakimś instrumencie. Obecnie dostępnych jest coraz więcej instrumentów muzycznych w rozmiarach odpowiednich dla dzieci. Podczas gdy w przeszłości dzieci często automatycznie dostawały do ręki fletnię, dziś jest znacznie większy wybór. Od dziecięcej harfy, przez 1/8 skrzypiec, aż po miniaturowe bębenki – początkujący muzycy mają w czym wybierać.

Często jednak dzieci same mają już bardzo precyzyjne wyobrażenie o tym, jakiego instrumentu chciałyby się uczyć. I to jest dobra rzecz. Ponieważ ich własna motywacja jest decydującym warunkiem nauki instrumentu i długotrwałej radości z muzyki.

4. poznawanie instrumentów

Wczesna edukacja muzyczna i lekcje gry na instrumentach oferowane są w szkołach muzycznych, przedszkolach lub klubach. Wiele szkół muzycznych regularnie organizuje dni otwarte. Tam dzieci mają możliwość zapoznania się z różnymi instrumentami.

Wiele szkół muzycznych oferuje często także programy orientacyjne, jak np. „Karuzela instrumentów”, która daje dzieciom możliwość wypróbowania instrumentów w ciągu kilku tygodni i w ten sposób przekonania się, czy i jakiego instrumentu chciałyby się uczyć.

Program „Instrument dla każdego dziecka” został zainicjowany w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2007 roku i ma na celu zapewnienie każdemu dziecku możliwości nauki wybranego przez nie instrumentu muzycznego.

Rodzice mogą znaleźć szkołę muzyczną w swojej okolicy na stronie internetowej Związku Niemieckich Szkół Muzycznych.

5. instrumenty dla małych dzieci

Artykuły powiązane