Tasiemiec lisi u dzieci: objawy, rozprzestrzenianie się i rozsądne środki ostrożności

Choroby z udziałem tasiemca lisiego występują w Niemczech niezwykle rzadko. Jednak ryzyko dla zakażonych pacjentów jest równie wysokie. W naszym artykule dowiedzą się Państwo, w jakim stopniu można rozpoznać objawy tasiemca lisiego u dzieci i …

Tasiemiec lisi u dzieci: objawy, rozprzestrzenianie się i rozsądne środki ostrożności

fuchsbandwurm symptome: fuchs frisst eine maus
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Tasiemiec lisi u dzieci: objawy, rozprzestrzenianie się i rozsądne środki ostrożności
Jak tasiemiec lisi dostaje się do organizmu człowieka?

Ludzie nie są głównym celem tasiemca lisiego. Pasożyt istnieje raczej w cyklu pomiędzy lisem i innymi psami, jak również odpowiednimi ofiarami, takimi jak myszy.

Czy istnieje sposób na wykrycie objawów tasiemca lisiego u dzieci?

Niestety, trudno jest prawidłowo zinterpretować objawy. Dlatego należy położyć większy nacisk na działania profilaktyczne.

Czy zakażenie może być śmiertelne?

W przypadku nieleczenia jest to możliwe, a nawet prawdopodobne. Istnieją jednak dobre sposoby, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia. Z drugiej strony, wyleczenie nie zawsze jest możliwe.

Choroby z udziałem tasiemca lisiego występują w Niemczech niezwykle rzadko. Jednak ryzyko dla zakażonych pacjentów jest równie wysokie.

W naszym artykule dowiedzą się Państwo, w jakim stopniu można rozpoznać objawy tasiemca lisiego u dzieci i jakie środki zapobiegawcze można podjąć.

[button]Dalsza lektura na temat zdrowia dzieci[/button]

1. tasiemiec lisi – groźny pasożyt

hundehaufen liegt auf ein paar blaettern
Lisy wydalają jaja tasiemca lisiego, który może przetrwać miesiącami bez żywiciela.

Tasiemiec lisi najpierw dostaje się do organizmu człowieka kilkoma drogami objazdowymi. Głównymi wektorami są małe gryzonie, zwłaszcza norniki.
Jednak małe główki tasiemca nie mogą się tu w pełni rozwinąć i są uzależnione od innego żywiciela.

Jeśli lis zje mysz zarażoną tasiemcem, larwy zostają przeniesione na lisa. Za pomocą przyssawek i haczyków możliwe jest przylgnięcie główki tasiemca do jelita lisa i dalszy rozwój.
Gdy tasiemiec lisi jest w pełni rozwinięty, może wytwarzać samozapłodnione jaja.

Te z kolei są uwalniane do środowiska poprzez odchody lisa i zjadane przez małe gryzonie, ale także przez kozy czy owce.
O ile choroba u małych ssaków szybko prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i prędzej czy później do śmierci, o tyle zakażenie u lisów lub innych zwierząt psowatych, takich jak wilki czy kojoty, zwykle nie powoduje żadnych konsekwencji.

Jeśli jednak do zarażenia robakiem dojdzie u człowieka, tasiemiec lisi wywołuje bąblowicę pęcherzykową.
Przeniesienie na człowieka nie jest celowe, ponieważ człowiek stanowi z punktu widzenia tasiemca lisiego fałszywego żywiciela pośredniego.
Jego istnienie kończy się (w dłuższej perspektywie) śmiercią, jeśli nie zostanie przeprowadzona terapia.

2. rozpoznanie objawów tasiemca lisiego u dzieci

tablet zeigt das wort echinokokkose
Objawy choroby nie są jednolite.

Diagnoza o zarażeniu larwami tasiemca lisiego jest szokiem dla każdego dotkniętego chorobą. Tym lepiej byłoby móc wcześnie rozpoznać objawy tasiemca lisiego u dzieci czy nawet dorosłych.
Niestety, jest to akurat częsty problem, gdyż zarażenie robakami u ludzi zwykle pozostaje niewykryte przez wiele lat.

Istnieje tylko kilka objawów, które wskazują na chorobę z tasiemcem lisim. Są to:

  • Niespecyficzny ból brzucha i uczucie ucisku w górnej części brzucha.
  • Ogólne złe samopoczucie (zmęczenie, znużenie)
  • Gorączka
  • Utrata wagi

Ogólnie rzecz biorąc, bąblowica najczęściej dotyka wątroby. Jednak wszystkie narządy w organizmie człowieka mogą zostać zaatakowane.
Ponieważ objawy są tak niespecyficzne, a choroba jest bardzo rzadka, jest bardzo mało prawdopodobne, aby wykryć objawy wskazujące na zakażenie tasiemcem liszajowatym we wczesnym stadium.

3. leczenie przeciwko objawom tasiemca lisiego jest skomplikowane

operation gegen eine fuchsbandwurm erkrankung
Uszkodzone tkanki można czasem usunąć chirurgicznie.

W przypadku zdiagnozowania zakażenia tasiemcem liszajowatym należy zawsze konsultować się z lekarzami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie bąblowicy jest niezwykle trudne.

Zasadniczo tasiemiec lisi wykorzystuje narządy, aby rozprzestrzeniać się tam krok po kroku. Główny problem polega na tym, że dochodzi do penetracji struktury narządu, a tym samym do nieodwracalnych uszkodzeń.
Ze względu na podobieństwo do chorób nowotworowych, choroby te mogą być mylone. Zakażenie można zwykle wykryć za pomocą procedur obrazowania, takich jak MRI.

Najbezpieczniejszą metodą, która obiecuje trwałe wyleczenie, jest całkowite usunięcie zainfekowanej tkanki. W zależności od stadium, może to być jednak trudne lub niemożliwe.

Ponadto można rozważyć leczenie za pomocą leków. Z reguły leki te muszą być przyjmowane przez całe życie. Te specjalne leki na robaki spowalniają postęp choroby, ale nie mogą całkowicie zatrzymać infekcji i nie mogą zabić tasiemców lisich.

Niemniej jednak, choroba może być w znacznym stopniu kontrolowana.

Jak przebiegają badania nad objawami tasiemca lisiego i dlaczego nie ma jeszcze zdecydowanych sukcesów, można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

4) przestrzegać środków zapobiegawczych w zakresie ochrony

familie sitzt im wald auf dem boden und isst fruechte
Myj owoce przed ich spożyciem
.

Ze względu na trudności w rozpoznaniu zarażenia robakami u ludzi i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, należy skupić się przede wszystkim na zapobieganiu zakażeniu.

Generalnie zakażenie jest możliwe poprzez grzyby lub owoce leśne. Dlatego też obowiązkowe jest odpowiednie mycie przed spożyciem.

Innym zagrożeniem jest trzymanie psów. Pies, podobnie jak lis, może zarazić się tasiemcem i wydalać jaja w swoich odchodach.

Jeżeli małe odchody pozostają w sierści i nie myje się rąk po pogłaskaniu i przed jedzeniem, istnieje przynajmniej teoretyczne ryzyko przeniesienia choroby na człowieka. Dlatego też należy uczulić szczególnie dzieci na ten środek higieny. Regularne odrobaczanie (u psa) pomaga zapobiec temu ryzyku.

Uwaga: Wydalone jaja są bardzo odporne i mogą wywołać infekcję nawet po kilku miesiącach spędzonych w zimnym klimacie.

5. ryzyko zakażenia tasiemcem lisim jest niewielkie.

zwei fuechse im gruenen
Ryzyko zakażenia jest bardzo niskie.

Nawet jeśli informacje o chorobie z tasiemcem lisim brzmią jeżące włos na głowie, nie oznacza to bynajmniej, że dzieci i dorośli zbyt łatwo zarażają się tym patogenem.

Mimo że rozprzestrzenienie wśród lisów jest stosunkowo duże, w Niemczech odnotowuje się rocznie nie więcej niż 40 do 60 nowych zakażeń.

Środki podjęte już w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się tasiemca lisiego w Niemczech doprowadziły do znacznego zmniejszenia liczby zakażonych lisów.
Niemniej jednak, pewne ryzyko szczątkowe nadal istnieje.

Bawaria i Badenia-Wirtembergia są uważane za obszary ryzyka w Niemczech. Mapa pokazująca różne regiony Niemiec znajduje się tutaj.

6. dalsza literatura dotycząca zdrowia dzieci

Artykuły powiązane