Zgodnie z definicją jest to doświadczenie dziecka, że jego własne potrzeby są traktowane poważnie i że opiekun jest przy nim, gdy jest potrzebny.
Dzięki rzetelnej, pełnej miłości opiece w pierwszych miesiącach życia, dzieci uczą się podstawowego zaufania i zabierają je ze sobą w życie jako podstawę szczęścia.
Osoby pozbawione podstawowego zaufania mają mniejszą pewność siebie, czują się nieadekwatnie, wątpią w siebie i innych, są bardziej nieufne i niespokojne niż inni ludzie.
Pierwotne zaufanie to uczucie formacyjne, które rozwija się już w pierwszych miesiącach życia. Można je wzmocnić w dziecku, aby czuło się bezpiecznie i pewnie oraz podchodziło do świata z pozytywnym nastawieniem. Później ten rozwój można z trudem lub tylko w niepełnym zakresie nadrobić.
[button]Dalsze poradniki dotyczące dobrej relacji rodzic – dziecko[/button]
Spis treści
1. podstawowe zaufanie wynika z przyczyny i skutku
Niemowlę, które dopiero co przyszło na świat, musi poradzić sobie ze światem, który wydaje się wrogi: zniknęła ochrona i ciepło łona matki, jest zimniej i znacznie głośniej. Ponadto daje o sobie znać głód i rozpoczyna się trawienie (często w sposób bolesny).
Samo dziecko nie może zrobić nic poza płaczem. Jeśli jest mu zimno, poci się, jest głodne, odczuwa ból, boi się lub potrzebuje bliskości, może dać o sobie znać tylko poprzez te dźwięki. Jeśli ktoś szybko przychodzi i troszczy się, w osobowości dziecka zakotwicza się poczucie bezpieczeństwa: jestem otoczony opieką i traktowany poważnie, nie jestem sam, jestem kochany.
Rada: Kochająca niezawodność jest najlepszym fundamentem stabilnej osobowości u dziecka.
2. „Niech się wypłacze” to najgorsza rada!
Porady dotyczące rodzicielstwa zmieniają się z czasem. Rada, aby po prostu pozwolić dziecku wypłakać się, spowodowała wiele złośliwości przez długi okres czasu. Założenia, że dziecko stanie się bardziej niezależne i że w związku z tym jego płuca silnie się rozwiną, są w obu przypadkach błędne:
Płuca niemowląt, które nie muszą długo błagać o uwagę, również rozwijają się zadowalająco. A jak dziecko ma być samodzielne? Nie potrafi samo o siebie zadbać. Potrzebuje rodziców lub innych opiekunów.
Ale zaniedbanie, które reprezentuje „pozwalanie na płacz” ma znacznie gorsze skutki, a mianowicie brak podstawowego zaufania. Dziecko czuje, że ma potrzebę i że nikt się nim nie przejmuje. Uczy się bezpośrednio, że nie jest szczególnie ważne i nie może na nikim polegać. I jest to lekcja, która będzie ważna przez całe jego życie, bo utknie w podświadomości i trudno ją z rewidować.
3. skutki podstawowego zaufania są wielorakie
Aby dziecko zbudowało pierwotne zaufanie, jako rodzice lub opiekunowie nie zawsze musicie nawet od razu wiedzieć, co mu dolega: wystarczy, że zasygnalizujecie natychmiastową chęć zajęcia się problemem. Pozytywne skutki są dalekosiężne, ale podobnie jak negatywne skutki braku podstawowego zaufania.
3.1 Jak działa zdrowe podstawowe zaufanie
Jeśli dziecko otrzymuje bezwarunkową miłość i bezpieczeństwo w postaci niezawodnego uczucia, zyskuje pozytywne podstawowe nastawienie do życia. Uczy się ufać innym ludziom i zazwyczaj ma zrównoważony, zadowolony charakter. W późniejszym okresie życia często całkiem dobrze radzi sobie z sytuacjami kryzysowymi, a także często potrafi poradzić sobie z rozczarowaniami. Ma zdrową pewność siebie i jest otwarte na innych ludzi.
3.2 Oto skutki braku podstawowego zaufania
Jeśli podstawowe zaufanie dziecka jest zaburzone, to oznaki można zauważyć u dorosłych: Szybciej rozwijają nieufność i zwątpienie w siebie, często mają pesymistyczny pogląd na świat. Często cierpią na lęk przed przywiązaniem i brak równowagi, co w ciężkich przypadkach może rozszerzyć się na depresję, a nawet zaburzenia osobowości.
U wielu z nich rozwija się tendencja do perfekcjonizmu, której towarzyszy wieczne poczucie, że nie są wystarczająco dobrzy. Pewne poczucie nieadekwatności jest czymś, czego wiele osób nigdy nie pozbywa się przez całe życie. Opóźnienia rozwojowe lub zaburzenia uczenia się mogą również wystąpić w dzieciństwie.
4 Jak zbudować podstawową pewność siebie u dziecka
Istnieje kilka zasad, prostych w teorii, które możesz wykorzystać, aby zaszczepić podstawowe zaufanie w swoim dziecku:
- Zawsze bądź przy nim, gdy płacze i troszczy się.
- Pamiętaj, że dziecko nie może wiedzieć, że jesteś tylko w pokoju obok – musi założyć, że jesteś daleko i zostawiasz je samo.
- Nawiązuj kontakt fizyczny dużo i często, przytulaj się do dziecka.
- Emanuj jak największym spokojem i pogodą ducha.
- Mów jak najbardziej przyjaznym i ciepłym głosem.
- Trzymać się rytuałów, takich jak regularne pory karmienia, drzemki czy spacery.
- Opiekunowie nie powinni się ciągle zmieniać (na przykład nowe nianie).
Od około szóstego miesiąca życia więź jest tak silna, a podstawowe zaufanie tak ugruntowane, że dziecko zaczyna wystawiać Cię na próbę: Czy nadal skaczesz natychmiast, gdy po raz dwunasty rzuca smoczek na podłogę? Teraz możesz zacząć pokazywać pierwsze granice, mówiąc „nie” i oddając mu smoczek dopiero wtedy, gdy skończysz aktualne zadanie.
Wskazówka: Nie jesteś złym rodzicem, jeśli to robisz – nawet jeśli na początku tak się czujesz. 5.
Czy podstawowe zaufanie dziecka jest zaburzone? Oto oznaki
Chcesz wzmocnić swoje dziecko i zapewnić mu jak najlepszy start w życiu, ale nie zawsze jest to łatwe. Niektórzy ludzie sami mają niewielkie lub żadne podstawowe zaufanie. Muszą być bardzo refleksyjne, aby nie przekazać tego doświadczenia swojemu dziecku.
Niektóre matki cierpią na depresję poporodową, niektórzy ojcowie na stres. Żałoba może również oznaczać, że nie możesz dać dziecku bliskości, której potrzebuje. Możliwe oznaki deficytu mogą być następujące:
- dziecko nie przestaje płakać
- ma problemy z zasypianiem
- odmawia piersi lub butelki
- dziecko jest ogólnie niespokojne
6. Oto co możesz zrobić, jeśli martwisz się o problemy z rozwojem podstawowego zaufania
Nie wiesz, co jeszcze może to być: Właściwie robisz wszystko dobrze, a dziecko nadal płacze i nie można go uspokoić. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami.
Oprócz tych wymienionych powyżej, jak depresja, stres i smutek, może to być również po prostu bycie przytłoczonym: Twoje życie właśnie zostało całkowicie wywrócone do góry nogami, cierpisz na brak snu, a strach przed zrobieniem czegoś złego jest równie wielki jak Twoja miłość do dziecka. To absolutnie nie jest nienormalne.
Dziecko wyczuwa strach i niepokój i reaguje na nie. Tutaj już bardzo pomaga niezawodna reakcja na płacz lub wznowienie szybkiej reakcji, jeśli kiedyś zawiodłaś: Małe ubytki w podstawowym zaufaniu można szybko przywrócić.
Praktyczną pomoc dla tak zwanych p łaczących niemowlątoferuje pogotowie płaczu: tutaj otrzymujecie wsparcie poprzez mieszankę psychologii i ćwiczeń fizycznych, które pomagają uspokoić dziecko i zaszczepić pierwotne zaufanie pomimo trudnego początku. Im szybciej skorzystasz z tej pomocy, tym lepiej dla Ciebie i dziecka.
Rada: Przyjęcie pomocy nie oznacza, że jesteś złym rodzicem – oznacza to, że robisz wszystko, co możesz dla szczęścia swojego dziecka.
7. dalsze poradniki dotyczące dobrej relacji między rodzicami a dzieckiem
No products found.