Należy szybko przeprowadzić poszukiwania położnej i odpowiedniej kliniki położniczej. Należy również zorganizować żłobek. Aby móc dobrze zaplanować, ważną rolę odgrywa obliczenie przewidywanego terminu porodu.
Aby obliczyć dokładny tydzień ciąży, można posłużyć się dniem ostatniej miesiączki, dokładnym dniem zapłodnienia lub przewidywaną datą porodu.
Badania profilaktyczne w ciąży obejmują z reguły trzy badania ultrasonograficzne, za które płaci kasa chorych. Za dalsze badania lub specjalne zdjęcia ultrasonograficzne trzeba zapłacić we własnym zakresie.
Ciąża to jeden z najbardziej poruszających miesięcy w życiu. Rozwój Twojego dziecka postępuje z każdym tygodniem, a cała rodzina z niecierpliwością czeka na termin porodu. Kalendarz ciąży to dobry sposób na śledzenie rozwoju.
W naszym poradniku wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o kalkulatorze tygodni ciąży. Wyjaśniamy, jak obliczyć termin porodu i jak śledzić tygodnie ciąży.
[button]Przewodnik po wszystkich tematach związanych z dzieckiem[/button]
Spis treści
1. śledzić za pomocą kalendarza ciąży
Jesteś w ciąży? Gratuluję. Teraz czeka na Ciebie 40 ekscytujących tygodni. Pewnie już nie możesz się doczekać, aby śledzić każdy etap rozwoju Twojego dziecka. Kalendarz ciążowy to świetny sposób, aby to zrobić.
Czas ciąży mierzony jest w tzw. tygodniach ciąży. Są one oznaczane skrótem SSW. O ile przez pierwsze osiem tygodni zapłodnione jajo nazywane jest zarodkiem, o tyle od dziewiątego tygodnia uznaje się je za płód. 40 SSW lekarz dzieli również na trzy trymestry, w których rozwój przebiega w różnym tempie.
W czasie ciąży trzeba uporządkować wiele spraw organizacyjnych. Na przykład trzeba zacząć szukać położnej i odpowiedniej kliniki położniczej. Należy również wcześnie założyć żłobek. Aby móc dobrze zaplanować, ważną rolę odgrywa obliczenie przewidywanego terminu porodu.
Śledzenie tygodni ciąży jest również ważne ze względu na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Tylko w ten sposób można zauważyć zmiany lub opóźniony rozwój.
Rada: Jeśli Ty i Twój partner macie niespełnione jeszcze pragnienie posiadania dziecka, możecie skorzystać z kalkulatora owulacji. Kalkulator ten pomoże Ci określić Twoje najbardziej płodne dni.
2. Obliczanie tygodnia ciąży różnymi metodami
Istnieją różne sposoby na obliczenie daty urodzenia. Możesz użyć następujących dat, aby obliczyć dokładny tydzień ciąży:
- dzień ostatniej miesiączki
- dokładny dzień zapłodnienia
- przewidywana data porodu
Najłatwiejszym sposobem obliczenia daty porodu jest użycie pierwszego dnia ostatniej miesiączki jako punktu wyjścia. Metoda ta jest szczególnie wskazana, jeśli właśnie miałaś pozytywny test ciążowy.
Stosuje się tu tak zwaną regułę Naegelego:
- Pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = przewidywana data porodu.
Jeśli natomiast korzystasz z kalkulatora owulacji lub innych narzędzi, które mają pomóc Ci zajść w ciążę, możesz również wykorzystać dokładny dzień zapłodnienia jako podstawę do obliczeń.
Zasadą jest:
- Data poczęcia + 267 dni = przewidywany termin porodu
Te dwie metody są ściśle mówiąc kalkulatorem daty urodzenia lub kalkulatorem SS lub ET. Jeśli jednak znasz swój termin porodu, możesz łatwo obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś.
Trzecia metoda jest szczególnie przydatna, jeśli znasz już datę wymagalności swojego dziecka. Teraz musisz tylko obliczyć wstecz, aby dowiedzieć się, w którym tygodniu lub miesiącu ciąży jesteś.
Rada: W internecie jest wiele różnych kalkulatorów, w których wystarczy wpisać dzień ostatniej miesiączki lub datę poczęcia. Wówczas wyświetli się zarówno przewidywana data porodu, jak i aktualny SSW.
3) FAQ – ważne pytania i odpowiedzi
Jak często odbywają się badania USG w ciąży?
Badania profilaktyczne podczas ciąży obejmują zazwyczaj trzy badania ultrasonograficzne, które są opłacane przez Twoją kasę chorych. Jeśli jednak życzy sobie Pani dalszych badań lub specjalnych zdjęć ultrasonograficznych, to koszty te musi Pani pokryć sama.
Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne w poszczególnych tygodniach ciąży?
Ważne jest, aby od samego początku odżywiać się zdrowo i pełnowartościowo. W pierwszych tygodniach ciąży Twoje dziecko potrzebuje szczególnie wielu witamin i minerałów. Szczególnie spożycie kwasu foliowego, jodu, żelaza i wapnia może chronić przed chorobami, poronieniami i przedwczesnymi porodami. Niemieckie Towarzystwo Żywienia (Deutsche Gesellschaft für Ernährung e.V.) na swojej stronie internetowej udziela wyczerpujących informacji na temat prawidłowego żywienia w czasie ciąży.
W którym momencie mamy do czynienia z przedwczesnym porodem i jak często one występują?
Z przedwczesnym porodem mamy do czynienia wtedy, gdy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Jednak wskaźnik przedwczesnych narodzin w Niemczech wynosi tylko około 8%.