Przedszkole waldorfskie: Edukacja dziecka według elementów artystycznych i praktycznych

Gdy tylko potomstwo wyjdzie z etapu niemowlęcia i rozpocznie się etap malucha, rodzice szukają dalszych możliwości opieki nad dzieckiem. Nasz przewodnik po przedszkolu waldorfskim dotyczy wychowania dzieci zgodnie z elementami artystycznymi i praktycznymi. Zebraliśmy podstawowe …

Przedszkole waldorfskie: Edukacja dziecka według elementów artystycznych i praktycznych

Das Waldorf Konzept beinhaltet die musikalische Förderung der Kinder.
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole waldorfskie: Edukacja dziecka według elementów artystycznych i praktycznych
Na czym polega koncepcja edukacyjna przedszkola waldorfskiego?

W centrum uwagi filozofii przedszkola waldorfskiego znajduje się indywidualny i holistyczny rozwój dzieci. Kładzie się nacisk na kreatywność i muzykalność

W jaki sposób finansowane są przedszkola waldorfskie?

Przedszkola waldorfskie są zorganizowane jako niezależne instytucje. Finansowane są z jednej strony z dotacji państwowych, a z drugiej ze składek członkowskich.

Jaka jest zasada uczenia się w przedszkolu waldorfskim?

Filozofia waldorfska zakłada, że dzieci najłatwiej osiągają postępy w nauce poprzez naśladowanie.

Gdy tylko potomstwo wyjdzie z etapu niemowlęcia i rozpocznie się etap malucha, rodzice szukają dalszych możliwości opieki nad dzieckiem. Nasz przewodnik po przedszkolu waldorfskim dotyczy wychowania dzieci zgodnie z elementami artystycznymi i praktycznymi. Zebraliśmy podstawowe elementy filozofii waldorfskiej, aby ten przewodnik mógł służyć jako narzędzie decyzyjne przy wyborze opieki nad dzieckiem. Oprócz wskazówek dotyczących zapisania dziecka do odpowiedniej placówki, jest to również poradnik dla zainteresowanych rodziców.

[button]Polecane poradniki o edukacji waldorfskiej[/button]

1. co to jest przedszkole waldorfskie?

Koncepcja przedszkola waldorfskiego opiera się na antropozoficznych ideach Rudolfa Steinera. Zgodnie z nią dzieci powinny rozwijać się w swobodnej zabawie, ponieważ dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie. Większość przedszkoli waldorfskich w Niemczech to zarejestrowane stowarzyszenia non-profit, składające się z inicjatyw rodziców. Przedszkole waldorfskie otrzymuje od gminy dotację w postaci wkładów pieniężnych i niepieniężnych.

[kita_suche]Szukasz przedszkola waldorfskiego? Znajdź teraz przedszkole w swojej okolicy!

Jakie są szczególne cechy przedszkola waldorfskiego?

Waldorfkindergärten sind als freie Träger organisiert.
W przedszkolu waldorfskim promuje się edukację muzyczną.

Koncepcja edukacyjna skupia się na indywidualnym i holistycznym rozwoju dzieci. Szczególny nacisk kładzie się również na edukację muzyczną dzieci , a także na wspieranie kreatywności. Koncepcja obejmuje regularne jednostki eurytmii (piękny ruch), dzięki którym dzieci uczą się wyrażać to, co nie jest możliwe za pomocą języka. Ponieważ koncepcja przedszkola waldorfskiego opiera się na tym, że dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie, ważną rolę odgrywa samodzielna zabawa i działanie. Wychodzi się z założenia, że jest to najlepszy sposób, aby dzieci zdobywały własne doświadczenia i uczyły się przez całe życie.
Przedszkola waldorfskie charakteryzują się ustalonym rytmem. Dzień przebiega zgodnie z uporządkowaną sekwencją. Fazy swobodnej zabawy przeplatają się z fazami, w których wychowawcy podają konkretne propozycje. W przedszkolu waldorfskim nauczyciele pełnią silną funkcję wzorcową. Dużą rolę odgrywa organizacja i ustalone rutyny dnia. Poszczególne dni tygodnia przebiegają według określonego programu, np. pieczenie chleba lub specjalne śniadanie.

Poprzez swobodną zabawę wspierana jest kreatywność i indywidualność dzieci. Osobisty rozwój i wzrost każdego dziecka jest traktowany bardzo poważnie, aby każdy przedszkolak mógł rozwijać się zgodnie z własnym rytmem.
Pory roku są brane pod uwagę przy projektowaniu codziennej rutyny i dekoracji w przedszkolu. Do tego dostosowane są zajęcia zabawowe dla dzieci. Bawimy się głównie naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, wełna i filc. Na przykład jesienią wykorzystuje się głównie kasztany, liście i żołędzie. Włączenie pór roku ma na celu aktywne i świadome uświadomienie dzieciom zmiany pór roku. Na każdą porę roku przypadają również odpowiednie święta.
Zdrowa dieta jest również częścią koncepcji edukacji waldorfskiej. Dzieci są również częściowo zaangażowane w produkcję niektórych produktów spożywczych.
W przeciwieństwie do innych przedszkoli, w przedszkolu waldorfskim rodzice są mocno zaangażowani, zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie i planowanie imprez.

3. Sprawy organizacyjne: wymagania dotyczące zapisów do przedszkola waldorfskiego

Für die Aufnahme in einem Waldorfkindergarten ist ein Aufnahmegespräch erforderlich.
Zapisy w przedszkolu waldorfskim

Koszty za miejsce w przedszkolu waldorfskim są zazwyczaj wyższe niż w innych placówkach. Przedszkola waldorfskie są zorganizowane jako niezależne instytucje . Finansowane są z jednej strony z dotacji państwowych , a z drugiej ze składek członkowskich. Skala opłat zależy od dochodów rodziców.
Zapisanie dziecka do przedszkola waldorfskiego odbywa się poprzez formularz rejestracyjny, który wiele placówek oferuje już do pobrania na swojej stronie internetowej. Tam rodzice wpisują najpierw ogólne informacje o dziecku, takie jak imię i nazwisko oraz wiek. W formularzu rejestracyjnym rodzice są już pytani, dlaczego chcą zapisać swoje dziecko do przedszkola waldorfskiego. Zaraz po wysłaniu formularza rejestracyjnego przedszkole kontaktuje się z rodzicami i zaprasza ich na rozmowę wstęp ną. Podczas tej rozmowy wstępnej omawiany jest rozwój dziecka oraz szczegóły dotyczące codziennej rutyny w przedszkolu.

Kryteria przyjęcia do przedszkola waldorfskiego
In Waldorfkindergärten wird Wert auf eine ausgewogene Gruppenzusammensetzung gelegt.
Kryteria przyjęcia do przedszkola waldorfskiego.

Do decydujących kryteriów przyjęcia należy zaangażowanie rodziców, czyli to, w jaki sposób mogą oni zaangażować się w przedszkolną rutynę, a także zainteresowanie rodziców edukacją waldorfską.
Ponieważ istnieją pewne terminy zapisów, zainteresowani rodzice powinni poinformować się o nich z wyprzedzeniem, aby ich nie przegapić. Wczesna rejestracja jest często wskazana, ponieważ miejsca są ograniczone. W przedszkolu waldorfskim zwraca się uwagę na zrównoważony skład grupy (struktura wiekowa i proporcje płci).
Po pisemnym zgłoszeniu i rozmowie wstępnej z rodzicami, kadra pedagogiczna ostatecznie decyduje o przyjęciu dziecka do przedszkola. Po ustaleniu wysokości opłat podpisywana jest umowa i dziecko może rozpocząć swój pierwszy dzień w Kicie.
Wiele placówek ma swoją stronę w Internecie. Tam można wcześniej dowiedzieć się, czy w pobliżu znajduje się przedszkole waldorfskie. Po znalezieniu odpowiedniego przedszkola należy zapytać, czy i kiedy oferowane są wieczory informacyjne . Dzięki temu będą Państwo mieli dobry wgląd w codzienną rutynę pracy przedszkola.
Jeśli chcą Państwo, aby Państwa dziecko kontynuowało edukację waldorfską po ukończeniu przedszkola, można je również wysłać do szkoły waldorfskiej . Uczniowie przechodzą przez 12 lat szkolnych bez konieczności powtarzania roku. Oprócz przedmiotów przedmiotowych ważną rolę odgrywa również edukacja artystyczna dzieci.

[kita_suche]Szukasz przedszkola waldorfskiego? Znajdź teraz przedszkole w swojej okolicy!

4. zalety i wady przedszkoli waldorfskich:

Es gibt Befürworter und Kritiker von Waldorfkindergärten.
Zalety i wady przedszkola waldorfskiego.

Każda rodzina ma inne oczekiwania co do tego, co powinno zapewnić przedszkole. To, czy przedszkole waldorfskie będzie ostatecznie właściwym wyborem dla własnego dziecka, zależy od własnych wartości i wymagań.
Rodziny, które przywiązują dużą wagę do twórczego i muzycznego rozwoju swoich dzieci, poczują się przyciągnięte do koncepcji przedszkola waldorfskiego. Tak samo jak rodziny, dla których bliskość natury odgrywa ważną rolę. W przedszkolu waldorfskim zabawki są bowiem w dużej mierze wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, korek, wełna czy filc. Kolejną zaletą jest osłonięte środowisko z ustalonymi strukturami i procedurami. Ponadto, dzieci są szczególnie zachęcane do bycia niezależnymi. Mogą się swobodnie bawić i powinny robić własne postępy w nauce poprzez naśladowanie.
Tak jak istnieją wielcy zwolennicy koncepcji waldorfskiej, tak samo istnieją jej krytycy. Ci często uważają koncepcję za dogmatyczną i sztywną i skarżą się, że wszystko, co odbiega od filozofii antropozoficznej, jest postrzegane z podejrzliwością. Nie podoba im się ścisła kolejność zdarzeń, ponieważ uważają ją za zbyt monotonną. Brak mechanicznych zabawek czy komputerów w placówkach jest postrzegany jako przestarzały. Niektórym rodzicom przeszkadza też wyraźna funkcja wzorcowa wychowawców. Dla wielu wyższe koszty i zaangażowanie wymagane od rodziców są nie do pogodzenia z ich codziennym życiem.

  • Dzieci są zachęcane do kreatywności i muzykowania
  • Chronione środowisko z ustalonymi strukturami i rutyną
  • Zachęcanie do samodzielności poprzez swobodną zabawę
  • Duże przywiązanie do natury
  • Zabawki wykonane z naturalnych materiałów
  • Zbyt dogmatyczna pedagogika
  • Zbyt sztywna i monotonna codzienna rutyna
  • Wysokie oczekiwania wobec rodziców
  • Wysoki wkład finansowy
  • Brak zabawek mechanicznych i komputerów
  • Silna funkcja wychowawców jako wzór do naśladowania jest postrzegana jako przeszkadzająca

5. przewodnik po edukacji waldorfskiej

Artykuły powiązane