Pedagogika Reggio: Jak dzieci są kształcone w społeczności

W naszym poradniku zajmujemy się pedagogiką Reggio. Co kryje się za tym terminem? Jakie są metody pedagogiczne i jak powstała ta koncepcja? Dowiecie się, co czyni przedszkole Reggio i dlaczego istniejekrytyka pedagogiki Reggio. [button]Dalsze czytanie …

Pedagogika Reggio: Jak dzieci są kształcone w społeczności

Reggiopädagogik-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Pedagogika Reggio: Jak dzieci są kształcone w społeczności
Jaka jest geneza tego pojęcia?

Edukacja Reggio charakteryzuje się bardzo pozytywnym wizerunkiem dzieci, a swoje korzenie i nazwę wywodzi od włoskiego miasta Reggio Emilia.

Jaka jest rola wychowawców?

Koncepcja ta skupia się na swobodnym i indywidualnym rozwoju osobowości bez ingerencji z zewnątrz. Wychowawcy wycofują się do roli obserwatora.

Jak wygląda realizacja w praktyce?

Praktyka charakteryzuje się wieloma różnymi eksperymentami i projektami. Na pierwszy plan wysuwa się muzykalność i kreatywność.

W naszym poradniku zajmujemy się pedagogiką Reggio. Co kryje się za tym terminem? Jakie są metody pedagogiczne i jak powstała ta koncepcja? Dowiecie się, co czyni przedszkole Reggio i dlaczego istniejekrytyka pedagogiki Reggio.

[button]Dalsze czytanie na ten temat[/button]

1. powstanie pedagogiki Reggio

Reggio-Pädagogik-Zusammenfassung der Stadt Reggio Emilia
We włoskim mieście Reggio Emilia żyje pedagogika Reggio.

Pierwsze świetlice w Reggio powstały tuż po II wojnie światowej. Art i Weise nawiązuje do pedagogiki Fröbel, która powstała znacznie wcześniej, na początku XIX wieku.

Punktem wyjścia nowszej pedagogiki Reggio było włoskie miasto Reggio Emilia. Pod wpływem Lorisa Malaguzziego cele pedagogiki Reggio zostały rozwinięte w latach siedemdziesiątych.
Nauczyciel postawił sobie za zadanie dać dzieciom dużą swobodę w poszukiwaniu siebie.

Chociaż włoskie miasto już w latach 80. było często odwiedzane przez zagranicznych pedagogów, to dzięki magazynowi Newsweek pedagogika reformy ostatecznie osiągnęła sławę i jest obecnie znana w wielu częściach świata.

Pat Wingert w artykule z 1991 roku uznał koncepcje pedagogiczne opracowane przez Malaguzziego za najlepszą koncepcję rozwojową dla wczesnego dzieciństwa.

2. dziecko jest w centrum: najważniejsze kluczowe punkty koncepcji

pädagogische Theorien Überblick
Każde dziecko podejmuje własne decyzje

Zasadniczo edukacja dziecka w rozumieniu Reggio charakteryzuje się tym, że nie ma edukacji dziecka. Dzieci powinny rozwijać się same w taki sposób, w jaki się chce. Nie powinny uczyć się według sztywnych reguł ani grać w określone gry.

Ani rodzice, ani wychowawcy nie powinni popychać dziecka w określonym kierunku. Wynika to z faktu, że każde dziecko jest dociekliwe i chce się czegoś nauczyć. Obraz dziecka jest niezwykle pozytywny.

Pozytywne cechy, które przynosi ze sobą każde dziecko, mają być wzmacniane i promowane. Dlatego w czystym przedszkolu Reggio nie ma jednoznacznych koncepcji przedszkolnych, ponieważ każde dziecko ma inne pomysły i koncepcje, które chciałoby realizować.

Wychowawca stoi na uboczu i obserwuje zachowania. W przypadku pytań i sugestii, które pochodzą od samych dzieci, wychowawcy służą pomocą.

2.1 Elementy składowe pedagogiki Reggio

  • Edukacja artystyczna: Edukacja artystyczna odgrywa główną rolę w pedagogice Reggio. Jest tu dużo malarstwa i rękodzieła. Zabawki występują głównie w postaci materiałów i narzędzi.
  • Projektpomieszczenia: Projekt pomieszczenia, które jest postrzegane jako „trzeci wychowawca”, jest kolejnym ważnym elementem w koncepcji. Ma on zasadnicze znaczenie dla rozwoju osobowości dzieci. Pomieszczenia powinny z jednej strony stwarzać możliwości odosobnienia, a z drugiej stymulować aktywność. Często na ścianach znajdują się obrazy, zdjęcia i teksty, które służą również jako dokumentacja dlarodziców, którzy mogą w ten sposób informować się o działaniach i rozwoju dzieci.
  • Praca nad projektem, wspólnota i wymiana: Ważną funkcją jest również wymiana między dziećmi. W ten sposób ma być tworzona i wzmacniana wspólnota. Wyniki pracy nad projektem są przekazywane i omawiane wspólnie.

Uwaga: Większość koncepcji przedszkoli odrzuca czystą pedagogikę Reggio. W Niemczech jest tylko kilka przedszkoli, które stosują pedagogikę Reggio.

3. swobodne uczenie się z pomocą

Wychowawcy ze specjalnym zadaniem:

W przeciwieństwie do wielu innych podejść pedagogicznych, wychowawca w pedagogice Reggio widzi siebie jako towarzysza, który działa na poziomie oczu.

Oczywiście nie jest możliwe, aby dzieci były całkowicie pozbawione zadania. Nie jest też celem Reggio, aby dzieci w przedszkolu nie miały żadnych bodźców. Chodzi raczej tylko o to, że w przedszkolu brakuje konkretnych zasad uczenia się.

Każde dziecko ma swój własny sposób wyrażania siebie. Według zwolenników Reggio tym bardziej należy zintensyfikować te zachowania. W niektórych innych przedszkolach wszystko, co odbiega od normy, jest ignorowane.

W przedszkolach Reggio również obowiązują zasady. Jednak dzieci wypracowują je wspólnie w grupie. Chodzi o to, że dzieci przywiązują znacznie większą wagę do zasad, które same wypracowały, niż do reguł narzuconych z góry.

Aby zapewnić dzieciom możliwość wypróbowania różnych rzeczy, potrzeba wielu materiałów. W końcu każde dziecko powinno mieć możliwość przyjrzenia się pewnym dziedzinom, które wzbudzają jego własne zainteresowanie.

W przeciwieństwie do innych placówek nie są to jednak klasyczne zabawki czy gry, ale materiały rzemieślnicze czy klocki.

Rodzice odgrywają główną rolę w edukacji Reggio:
We włoskim miasteczku Reggio istnieje więź, która nar astała przez lata pomiędzy rodzicami, pedagogami, a także samymi mieszkańcami miasteczka. Dzieci, które interesują się pieczeniem, otrzymują lekcje od miejscowego piekarza. Z kolei stolarz pomaga w budowie domku na drzewie.

Ponieważ dzieci są zawsze pod obserwacją i nadzorem, dobra wymiana między wszystkimi uczestnikami jest nadal obowiązkowa. Tylko w ten sposób można konsekwentnie realizować koncepcję.

4. Projekty i eksperymenty określają życie codzienne

pädagogische Methoden pädagogische Theorien Überblick
Często przeprowadzane są eksperymenty

W edukacji Reggio wystrój pomieszczeń jest nieco inny. Nie ma zbyt wielu mebli, ale jest wiele sposobów na wykorzystanie pomieszczenia.

Muzyka, taniec i twórcza praca są zawsze w centrum uwagi. Jednak to od samych dzieci zależy, którą część chcą odkryć.

Jeśli przeprowadzane są eksperymenty lub projekty, to dzieci decydują o tym, czego ma dotyczyć. Nie ma znaczenia, czy chodzi o żaby, wulkan, stworzenie świata czy zmieniający się kolor liści jesienią.

Każdy obrazek, każda praca i każdy projekt jest szczegółowo dokumentowany. Nauczyciele robią zdjęcia i zapisują swoje wrażenia z indywidualnego rozwoju dziecka.

5 Zalety i wady pedagogiki Reggio

W szerszym ujęciu Reggio przynosi zarówno zalety, jak i wady. Dlatego poniżej opracowaliśmy dla Państwa krótką listę pro-contra pedagogiki Reggio:

  • duża swoboda w podejmowaniu własnych decyzji
  • brak ustrukturyzowanej rutyny dnia, co sprzyja spontaniczności
  • dzieci lękliwe mają jasno określone osoby odniesienia i szybciej tracą lęk podczas wspólnych działań
  • ścisła współpraca rodziców i wychowawców w celu realizacji wspólnych celów
  • prawie niemożliwe bez pomocy z zewnątrz
  • Niektóre dzieci potrzebują jasnych struktur, inaczej są przytłoczone.
  • Często zbyt mała liczba pracowników, by móc sprawiedliwie potraktować każde dziecko.
  • dzieci nie poznają niczego, co nie wzbudza ich natychmiastowej ekscytacji, przez co może rozwinąć się bardzo ograniczony pogląd na świat
  • Nie zwraca się uwagi na słabości dzieci, ponieważ nacisk kładzie się na promowanie ich mocnych stron.

6. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane