Przedszkole Montessori: Co musisz wiedzieć o edukacji Montessori

xxEdukacja Montessori sięga czasów założycielki Marii Montessori. Głównym celem jest rozwój dzieci w niezależne jednostki. W przedszkolu Montessori ważną rolę odgrywa zwłaszcza przygotowane otoczenie i specjalne materiały dydaktyczne. Przy wyborze odpowiedniego przedszkola wielu rodziców jest …

Przedszkole Montessori: Co musisz wiedzieć o edukacji Montessori

  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Koncepcje pedagogiczne
  8. »
  9. Przedszkole Montessori: Co musisz wiedzieć o edukacji Montessori
  • xxEdukacja Montessori sięga czasów założycielki Marii Montessori.
  • Głównym celem jest rozwój dzieci w niezależne jednostki.
  • W przedszkolu Montessori ważną rolę odgrywa zwłaszcza przygotowane otoczenie i specjalne materiały dydaktyczne.

Przy wyborze odpowiedniego przedszkola wielu rodziców jest szybko przytłoczonych. Które przedszkole jest najlepsze dla naszego dziecka? Jakie wartości i normy odgrywają ważną rolę w naszej rodzinie? Która koncepcja edukacyjna jest dla nas najbardziej odpowiednia?

W naszym poradniku otrzymacie Państwo kompleksowy przegląd edukacji Montessori. Wyjaśniamy, jak powstało to podejście i jakie zasady w nim panują. Wyjaśniamy również najważniejsze zalety i wady przedszkola Montessori.

1. Maria Montessori jako twórczyni podejścia pedagogicznego

Całą koncepcję można prześledzić od jej założycielki, Marii Montessori. Włoska lekarka opracowała tę koncepcję już w 1907 r. Jej bardzo kosmopolityczna postawa umożliwiła stworzenie nowej filozofii edukacyjnej.

Maria Montessori dorastała w Chiravalle (Włochy) pod dobrą ochroną. Jej rodzice należeli do włoskiej elity politycznej. Mimo że rodzice byli temu przeciwni, Maria chciała studiować medycynę. Jednak, gdy została odrzucona przez uniwersytet, zamiast tego studiowała matematykę i inżynierię. W 1892 roku udało jej się w końcu rozpocząć studia medyczne. Z powodzeniem ukończyła je w 1896 roku.

Mario Montessori

Mario Montessori jest synem Marii. Ponieważ jednak urodził się poza małżeństwem, oddała go pod opiekę niedługo po narodzinach. Dopiero w wieku 40 lat przyznała się do syna.

Następnie pracowała jako asystentka lekarza w psychiatrii dziecięcej. W jej trakcie opracowano zarówno podstawową zasadę edukacji Montessori, jak i pierwsze materiały do zabawy. Dzięki tej koncepcji wielkie postępy poczyniły również dzieci ubogie i niepełnosprawne. W swoim głównym dziele „Il metodo” zapisała najważniejsze kamienie węgielne swojej pracy. W 1907 roku otworzyła dom dziecka dla dzieci z rodzin społecznie upośledzonych.

Według badań statystycznych (http://www.montessori-deutschland.de/einrichtungen.html) w Niemczech istnieje około 600 świetlic, które pracują zgodnie z zasadą wychowawczą Marii Montessori.

2. samodzielna nauka jest najważniejsza

Edukacja Montessori jeszcze dziś stanowi bardzo alternatywną formę, ponieważ ma niewiele wspólnego z konwencjonalnymi metodami nauczania i uczenia się. Przede wszystkim centralne miejsce zajmuje pozycja dziecka. Dziecko powinno samodzielnie rozwijać indywidualne zdolności.

Centralne motto brzmi: „Pomóż mi zrobić to samemu”.

Przede wszystkim dzieci powinny stać się samodzielne i nabrać pewności siebie. Podstawowym budulcem jest swobodna praca. Ponieważ każde dziecko ma swój własny rytm, w przedszkolu Montessori nie ma stałego harmonogramu. Tym samym każde dziecko może samo decydować, kiedy chce się bawić jaką zabawką.

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych zasad. Częścią stawania się niezależną osobą jest akceptowanie konsekwencji łamania zasad.

Aby jednak dzieci mogły odkryć swoje własne możliwości, należy położyć dwa podstawowe klocki:

  • 1. środowisko musi być odpowiednio przygotowane
  • 2. funkcja wzorca do naśladowania przez wychowawców

W pierwszym aspekcie chodzi przede wszystkim o to, aby otoczenie było tak ustawione, aby dzieci miały frajdę z odkrywania, a dzieci mogły się swobodnie poruszać. Muszą być również dostępne odpowiednie materiały.

Wychowawcy spełniają bardzo ważną rolę w przedszkolu Montessori. Mają oni za zadanie prowadzić dzieci, a następnie udzielać im rad. Chodzi jednak o to, aby dzieci miały własne doświadczenia, aby to, czego się nauczyły, zostało lepiej zinternalizowane.

Dzieci nie powinny być popychane do nauki. Wychowawcy powinni je jednak zachęcać i wzbudzać ich zainteresowanie.

3. specjalne materiały do zabawy wspomagają pracę pedagogiczną

Materiały odgrywają bardzo ważną rolę w koncepcji Marii Montessori. Materiały dydaktyczne powinny wzbudzać ciekawość dzieci i stymulować je do nauki.

Do swobodnego rozwoju dzieci potrzebują bezpieczeństwa, pewności i porządku. Dlatego wszystkie meble i materiały do zabawy powinny mieć swoje stałe miejsce. Aby to zapewnić, zadaniem dzieci jest odłożenie tych materiałów na miejsce po użyciu. Oczywiście chodzi również o to, aby wszystkie materiały do ćwiczeń i zabaw były umieszczone w taki sposób, aby wszystkie dzieci mogły łatwo do nich dotrzeć.

Do materiałów Montessori należą na przykład:

  • kształty geometryczne
  • plansze z kolorami
  • klocki
  • karty z liczbami
  • globus

Ważne jest, aby wszystkie te materiały były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, tkanina czy metal.

Duży nacisk kładziemy również na materiały sensoryczne. Dzięki nim dzieci mogą postrzegać i obserwować zjawiska. Na przykład kolory mogą być sortowane lub rozróżniane. Poprzez percepcję zmysłową ma być promowane myślenie abstrakcyjne.

Materiały do zabaw dydaktycznych są tak ułożone, aby rozwój dzieci był bardziej zaawansowany. Celem jest zawsze wspieranie samodzielności i poszanowanie indywidualnej osobowości.

4. opłaty za przedszkole Montessori są bardzo zróżnicowane

Opłaty za przedszkole Montessori nie są jednolicie uregulowane i dlatego mogą się bardzo różnić. Podczas gdy niektóre placówki nie pobierają opłat większych niż inne przedszkola, inne dodają dodatkowe koszty.

Jeśli jednak jesteś przekonany do koncepcji Montessori, radzimy nie oszczędzać pieniędzy w złym miejscu.

Ponadto problemem może być również odległość. Ponieważ w Niemczech jest tylko około 600 placówek, nie zawsze są one oczywiście tuż za progiem. Zastanówcie się wcześniej, czy odległość może być problemem w dłuższej perspektywie.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy przedszkole Montessori jest odpowiednie dla Twojego dziecka, poniżej znajdziesz krótki przegląd najważniejszych zalet i wad.

  • dzieci stają się bardzo niezależne i mogą się swobodnie rozwijać
  • indywidualne zdolności są brane pod uwagę i wspierane
  • dzieci mogą tworzyć swoje własne doświadczenia
  • samodzielne uczenie się nie jest odpowiednie dla każdego dziecka
  • koszty mogą być wyższe niż w innych instytucjach

Artykuły powiązane