Jeśli cierpisz na ból w pachwinie, może to mieć różne przyczyny. Szczególnie często za dyskomfort odpowiada rozluźnienie pierścienia miednicy, przepuklina lub problemy z pęcherzem. Może to być jednak również dolegliwość niezwiązana z ciążą.
Choć ból pachwiny jest bardzo powszechny w czasie ciąży, mimo wszystko powinnaś udać się do ginekologa, aby dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli ból jest bardzo silny lub trwa przez długi czas.
Jeśli ból jest spowodowany nadmiernym rozciągnięciem więzadeł, należy zachować spokój i unikać niewygodnych pozycji i ruchów. Ponadto, specjalne ćwiczenia mogą pomóc w złagodzeniu bólu.
Podczas ciąży organizm musi się całkowicie zmienić ze względu na hormony. Nic więc dziwnego, że pojawiają się problemy w tym czy innym obszarze. Ból pachwiny w ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez przyszłe matki.
W tym artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny tego bólu. Podajemy również wskazówki, jak można samodzielnie leczyć ból pachwiny.
[button]Dalsza literatura o kulach[/button]
Spis treści
1. w czasie ciąży organizm jest narażony na nieprzyzwyczajone obciążenia
Wzmacniaj dno miednicy od samego początku
Wiele kobiet zaczyna ćwiczyć dopiero wtedy, gdy już odczuwa dyskomfort. Aby zapobiec bólom pleców, najlepiej jest wzmocnić dno miednicy już na początku ciąży.
Ciąża to czas radości, strachu, wzlotów i upadków. Wiele kobiet musi również znosić różne objawy ciąży. Dzieje się tak głównie dlatego, że organizm musi poradzić sobie z dużą zmianą.
Od samego początku ciało kobiety musi przygotować się na to, że od teraz będzie w nim rosło dziecko. Ma to oczywiście wpływ na całą anatomię. Szczególnie wokół macicy tkanka łączna, mięśnie, ścięgna i więzadła muszą dostosować się do tej zmiany.
Te zmiany anatomiczne mogą czasami prowadzić do silnego bólu w pachwinie. Ból pachwiny i miednicy może wystąpić po jednej stronie po lewej lub prawej stronie lub po obu stronach.
Dolegliwości wahają się od lekkiego ciągnięcia w pachwinie do silnego bólu, który można znieść tylko w określonej pozycji. Rodzaj bólu jest często związany z przyczyną problemu.
2 Istnieje kilka możliwych przyczyn bólu pachwiny

Jeśli ból pachwiny pojawia się w ciąży, może to świadczyć o bardzo różnych problemach i chorobach. Ważne jest również to, czy ból w pachwinie występuje we wczesnej ciąży, czy pod koniec ciąży.
W dalszej części artykułu przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu pachwiny w ciąży:
- Rozluźnienie pierścienia miednicy: Kiedy kobieta jest w ciąży, rozluźniają się więzadła, które trzymają miednicę razem. Jest to normalne, a także konieczne do przeprowadzenia porodu. Nazywa się to rozluźnieniem symphysis i może powodować nagły ból w pachwinie, kości łonowej i plecach, zarówno we wczesnej ciąży, jak i w późniejszych etapach. Wiele kobiet musi się z tym zmagać w nocy lub podczas niektórych ruchów.
- Przepuklina pachwinowa: Wzrost dziecka zwiększa również nacisk na brzuch i kanał pachwinowy. W rezultacie w niektórych przypadkach może dojść do powstania przepukliny pachwinowej. Według badań, w samych Niemczech z powodu przepukliny pachwinowej operuje się rocznie 300 000 osób. Często jednak nie wykonuje się operacji u kobiet w ciąży, ponieważ może ona zagrażać dziecku i matce. Leczeniu podlegają jedynie przepukliny uwięzione.
- Problemy z pęcherzem moczowym: Problemy z pęcherzem moczowym są bardzo częste u kobiet w ciąży, ponieważ macica jest powiększona i przez to uciska na pęcherz. Najczęstsze objawy to ucisk i pieczenie przy oddawaniu moczu. W niektórych przypadkach może wystąpić również ból w pachwinie.

- Ciąża pozamaciczna: Ból pachwiny może wystąpić również w ciąży pozamacicznej. Może temu towarzyszyć ból w podbrzuszu i plamienie. Symptomy często stają się zauważalne od 6 tygodnia ciąży.
- Skurcze: Od 36. tygodnia ciąży skurcze zstępujące mogą również prowadzić do bólu pachwiny. Skurcze powodują przesunięcie główki dziecka do miednicy. Przesunięcie to powoduje również zmniejszenie ciśnienia w żołądku. W związku z tym częściej występują jednak problemy z pęcherzem.
Ból pachwiny nie musi być związany z ciążą. Może on wystąpić również niezależnie od ciąży z powodu innych chorób. Należą do nich zapalenie wyrostka robaczkowego, torbiele, zapalenie jelit czy obsunięty dysk. O ile w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego ból występuje po prawej stronie podbrzusza, o tyle w przypadku zapalenia jelit brzuch ma tendencję do większego bólu po lewej stronie.
3. w przypadku utrzymywania się bólu skonsultować się z lekarzem.

Szczególnie w pierwszej ciąży wiele kobiet nie ma pewności, które dolegliwości są normalne, a które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Z tego powodu na ogół sensowne jest odwiedzanie ginekologa raz więcej, a raz mniej.
Chociaż ból pachwiny nie jest rzadkością w czasie ciąży, należy zgłosić się do lekarza, jeśli ból jest bardzo silny lub trwa przez dłuższy czas. To samo dotyczy sytuacji, gdy pojawiają się inne objawy.
Jeśli podejrzewasz, że masz przepuklinę pachwinową, należy ją jak najszybciej zbadać, ponieważ uwięzione organy mogą mieć poważne konsekwencje. Ale specjalne leczenie jest również konieczne w przypadku infekcji jelitowych lub zapalenia wyrostka robaczkowego.
Dzięki badaniu fizycznemu lekarze mogą łatwo określić, co to za schorzenie i czy konieczne jest leczenie.
4. ból pachwiny w ciąży – co możesz zrobić sama

Przez cały okresciąży powinnaś zawsze pamiętać o swoim zdrowiu. W ten sposób możesz zapewnić sobie jak najmniej dolegliwości. Dlatego zadbaj o zrównoważoną dietę i dużo ruchu.
Leczenie bólu pachwiny w ciąży zależy w dużej mierze od przyczyny bólu. Dlatego na pierwszym planie jest leczenie danego schorzenia.
Jeśli za ból pachwiny odpowiada rozciąganie więzadeł, pewne środki mogą pomóc w złagodzeniu dyskomfortu.
Należą do nich:
- Pozwól na odpoczynek
- Traktowanie dotkniętego obszaru za pomocą ciepła
- unikanie wysiłku i niewygodnych pozycji
- Znajdź odpowiednią pozycję do spania
- Użyj pasa podtrzymującego
Oprócz dbania o swoje ciało, ważne jest również, aby wzmocnić dotknięte obszary za pomocą specjalnych ćwiczeń. Ponadto możesz odciążyć więzadła i ścięgna za pomocą ćwiczeń pilates dla kobiet w ciąży.
W tym filmie możesz również zobaczyć, jak pozbyć się bólu biodra i pachwiny:
4. dalsza literatura wokół czasu sfery
- Nolden, Annette (Author)
- Dr. Blott, Maggie (Author)