Przyczyn należy szukać w dużej mierze w genetyce i środowisku społecznym.
Konsekwentne działanie i jasne zasady mogą pomóc dzieciom lepiej regulować swoje uczucia. Więcej wskazówek można przeczytać tutaj.
Rodzice mogą znaleźć pomoc dla agresywnych dzieci w placówce wczesnej interwencji lub poradni pedagogicznej. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia behawioralna z psychoterapeutą.
Wczoraj słodkie jak cukier, a jutro wyzywające i kłujące. Rozwój dzieci przechodzi przez różne fazy. Jeśli jednak Twoje dziecko coraz częściej wykazuje zachowania agresywne, zdecydowanie powinieneś podjąć odpowiednie środki zaradcze. Bo zdrowie dzieci zawsze powinno być dla rodziców najwyższym priorytetem.
Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dzieci gryzą, kopią i biją. Co jednak zrobić przeciwko agresywnym zachowaniom u małych dzieci? Jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?
W naszym poradniku wyjaśniamy, jak można stwierdzić, czy dziecko jest agresywne. Wyjaśniamy również, skąd biorą się agresywne zachowania dzieci wobec rodziców i innych dzieci. Dajemy też wskazówki, jak Ty i Twoja rodzina możecie najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją. Dowiesz się, gdzie możesz uzyskać poradę i jakie są dostępne możliwości leczenia.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. dzieci agresywne chcą zwrócić na siebie uwagę
Prawie każde dziecko w trakcie swojego rozwoju od czasu do czasu wykazuje cechy agresywne. Jest to całkiem normalne, ponieważ dzieci najpierw muszą nauczyć się radzić sobie z problemami i konfliktami. Jeśli jednak agresja u dzieci utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zastanowić się nad jej przyczynami.
Zachowania agresywne najczęściej objawiają się tym, że dzieci gryzą, popychają, drapią lub uderzają. Może się zdarzyć, że dziecko jest agresywne tylko w domu. Czasami maluch jest agresywny także wobec innych dzieci. Zasadniczo jednak złość skierowana jest przeciwko ludziom, zwierzętom lub przedmiotom.
Poprzez agresję dziecko pokazuje, że potrzebuje pomocy i nie wie, jak sobie poradzić w pewnych sytuacjach. Agresja może objawiać się w następujących formach:
- Agresja słowna
- Agresja fizyczna (wobec ludzi, zwierząt, przedmiotów)
2. przyczyny zachowań agresywnych u dzieci
To, dlaczego niektóre dzieci wykazują widoczne zachowania agresywne, nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe. Obecnie naukowcy zakładają jednak, że złość u dzieci ma częściowo przyczyny genetyczne. Wpływów genetycznych nie można jednak traktować jako jedynej przyczyny.
Istotną rolę w rozwoju agresji odgrywa również środowisko społeczne. Do środowiska społecznego zalicza się:
- dom rodzicielski
- krewnych
- przyjaciół i kolegów z klasy
- sąsiedztwo
Dzieci uczą się pewnych zachowań poprzez naśladowanie. Oznacza to, że naśladują zarówno pozytywne, jak i negatywne zachowania opiekunów. Jeśli dziecko jest agresywne wobec matki, to często nauczyło się tego zachowania w życiu rodzinnym. Rodzice pełnią więc ważną funkcję wzorcową.
W fazie defiance maluchy testują swoje granice. Jeśli nie dostaną tego, co do nich należy, zaczynają płakać i złościć się. W takich sytuacjach ważne jest, aby rodzice byli konsekwentni i nie zachęcali swoich dzieci do tego agresywnego zachowania.
Uwaga: Jeśli dziecko chce np. kawałek czekolady, choć obiad jest już na kuchence, nie należy ulegać. W przeciwnym razie dziecko nauczy się, że jego agresywne zachowanie doprowadzi do pożądanego rezultatu.
Jeśli agresywne zachowania występują u dzieci w szkole, to z pewnością należy porozmawiać z nauczycielami prowadzącymi. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jakie sytuacje wywołują u dzieci ataki agresji.
Innymi przyczynami gryzienia przez dziecko na przykład w przedszkolu są czynniki psychologiczne lub przedstawianie przemocy w mediach.
3 Postępowanie z dziećmi agresywnymi
Aby agresywne dzieci znów wykazywały normalne zachowania, potrzebni sąprzede wszystkim rodzice. To oni są najważniejszymi opiekunami, którzy mogą dać dobry przykład.
Przede wszystkim dziecko musi się nauczyć, że jego agresywne zachowanie nie przynosi pożądanego sukcesu. Porozmawiaj z dzieckiem i zapytaj konkretnie, jakie sytuacje wywołują złość. Jeśli dzieci nie potrafią mówić o swoich uczuciach, często dają im wolną rękę w postaci przemocy fizycznej.
Agresja u dzieci
Agresja u dzieci staje się coraz bardziej powszechna. Ogólnie rzecz biorąc, chłopcy są trzy do czterech razy bardziej skłonni do wykazywania zachowań agresywnych.
Aby rozładować złość u dzieci, można również spróbować zajęć sportowych. Aktywność fizyczna łagodzi stres. Taki sposób radzenia sobie ze złością u dzieci jest zazwyczaj bardzo skuteczny.
Ważne jest również, aby chwalić dziecko tak często, jak to możliwe. Poprzez ukierunkowane pochwały buduje się u dzieci pewność siebie. W ten sposób poznają swoją siłę i mogą lepiej radzić sobie ze swoimi słabościami.
Stwórz w domu zasady, których muszą przestrzegać wszyscy członkowie rodziny. Dzięki temu wszyscy dokładnie wiedzą, jakie zachowania są pożądane, a jakie niepożądane. Twarde struktury zapewniają również bezpieczeństwo i sprawiają, że agresywne przedszkolaki budują pewność siebie.
Poniżej znajduje się przegląd wszystkich porad:
- Bądź konsekwentny
- Wykorzystaj swoją funkcję wzorca do naśladowania
- Mów o uczuciach
- Wykorzystaj sport jako terapię agresji u dzieci
- Ukierunkowana pochwała/wzmocnienie
- Zasady i twarde struktury
4. Poradnie i możliwości terapii
„Moje dziecko jest wobec mnie agresywne i już nie wiem, co robić”. Z takimi lub podobnymi zdaniami wielu rodziców zwraca się do poradni pedagogicznych. Po pierwsze, otrzymuje się wskazówki, co można zrobić, gdy dziecko staje się agresywne. Ale doradcy opracują też wspólnie z Państwem plan, jak można uczynić wspólne życie bardziej spokojnym.
Poradnię w pobliżu można znaleźć tutaj.
Ważne jest jednak również, aby szukać przyczyn agresywnego zachowania lub języka. Ponieważ tylko wtedy, gdy przyczyny zostaną usunięte, dzieci mogą wyjść z błędnego koła agresji i odrzucenia.
Jeśli środki nie pomagają, należy rozważyć terapię behawioralną. Profesjonalne wsparcie psychoterapeuty może być w niektórych przypadkach uzupełnione podawaniem leków. Zanim jednak sięgnie się po silne tabletki, można zlecić leczenie agresywnego dziecka homeopatii.
5. dalsza literatura przedmiotu
- Hergenhan, Anton (Author)
- Geisler, Dagmar (Author)