Kita U3: Ważne punkty do rozważenia przy opiece nad dziećmi do lat 3

W dzisiejszych czasachkobiety nie muszą już wybierać między pracą a rodziną. Same mogą zdecydować, kiedy chcą wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Aby móc w tym czasie dobrze zająć się dziećmi, wiele przedszkoli czy żłobków …

Kita U3: Ważne punkty do rozważenia przy opiece nad dziećmi do lat 3

Kita-U3-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Kita U3: Ważne punkty do rozważenia przy opiece nad dziećmi do lat 3
Od kiedy dzieci mają prawo do miejsca Kita?

Od 1 sierpnia 2013 r. rodzice mają ustawowe prawo do miejsca Kita dla swojego dziecka. Uprawnienie to obowiązuje od pierwszych urodzin do momentu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.

Jak wysokie są koszty opieki w żłobku?

Opłaty za opiekę U3 nie są jednolicie uregulowane, tak że opłaty rodziców zależą od landu, gminy i danego oferenta. Często miejsce w żłobku dla dzieci powyżej 1 roku życia jest droższe niż opieka dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Jak wygląda proces osiedlania się w żłobku?

Istnieją różne modele, które są wykorzystywane do zasiedlania Kita U3. Najpopularniejszym wariantem jest model aklimatyzacyjny berliński.

W dzisiejszych czasachkobiety nie muszą już wybierać między pracą a rodziną. Same mogą zdecydować, kiedy chcą wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Aby móc w tym czasie dobrze zająć się dziećmi, wiele przedszkoli czy żłobków oferuje opiekę nad dziećmi do lat 3. Czy jednak mam prawo do takiego miejsca Kita? Ile kosztuje taka specjalna opieka i kiedy trzeba się zapisać?

W naszym poradniku szczegółowo informujemy o Kita U3. Dowiesz się, jakie jest uprawnienie prawne i jakie koszty będziesz musiał ponieść. Pokazujemy też, jak zbudowane jest dobre przedszkole U3 i jak przebiega proces aklimatyzacji. Podpowiemy Ci również, kiedy naprawdę jest sens rozpocząć opiekę nad dzieckiem.

[button]Dalsza literatura do projektowania usług w żłobku[/button]

1. przedszkole od 1 roku

Kinder unter 3
Rodzice mogą zlecić opiekę nad dzieckiem w żłobku lub poprzez dziennego opiekuna
.

Opieka U3 staje się w Niemczech coraz ważniejsza. Wielu rodziców chce jak najszybciej wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. W związku z tą okolicznością 1 sierpnia 2013 r. uchwalono ustawę o wspieraniu opieki dziennej nad dziećmi (KitaFöG). Ustawa ta daje rodzicom prawne prawo do wczesnego wsparcia dziecka. Regulacja ta dotyczy dzieci, które mają co najmniej rok.

Ale są też nowe regulacje dla dzieci poniżej jednego roku życia. Twoje dzieci mają specjalne prawo do opieki i wsparcia, jeśli pracujesz, szukasz pracy lub jesteś w trakcie szkolenia. Wsparcie może odbywać się w ośrodku opieki dziennej lub poprzez opiekę nad dziećmi.

W poniższej tabeli krótko wyjaśniamy różnicę między tymi dwoma formami:

Termin Opiekun Miejsce opieki
Placówka opiekuńcza dla dzieci Wychowawca, pracownik opieki nad dziećmi, pedagog społeczny Żłobek lub przedszkole
Opieka dzienna Opiekun dzienny, czyli opiekunka do dzieci lub opiekunka do dzieci w domu lub w gospodarstwie domowym opiekuna dziecka

Teraz rodzice mogą sami zdecydować, jaki rodzaj opieki preferują. Ponieważ jednak liczba dostępnych miejsc opieki dziennej w Niemczech jest bardzo ograniczona, niektóre matki i ojcowie muszą szukać alternatyw częściowo z konieczności. Opiekunka do dziecka cieszy się tu dużym zainteresowaniem, choć wiąże się to z reguły z wyższymi kosztami.

Jeśli jednak gmina nie może zapewnić Państwu miejsca w Kita U3, mogą Państwo również pozwać ją do sądu. Oznacza to, że możesz domagać się odszkodowania za poniesione szkody. Dotyczy to na przykład utraty zarobków przez rodziców.

Ponieważ jest Pani oczywiście uzależniona od opieki nad dziećmi, musi Pani zacząć szukać alternatywy. W tym celu może Pani żądać zwrotu kosztów od odpowiedzialnej gminy.

2. koncepcja przedszkola U3

Opieka nad dziećmi poniżej 3 roku życia jest wielkim wyzwaniem dla wielu pedagogów. Wynika to z faktu, że koncepcja opieki nad U3 jest zupełnie inna. Dzieci potrzebują intensywniejszego okresu adaptacyjnego, muszą być starannie odłączone od dotychczasowego opiekuna, a następnie przyzwyczajone do większej grupy dzieci.

Wielu rodziców nie jest pewnych, czy chce oddać dziecko do przedszkola w tak młodym wieku. Liczne zalety są oczywiste. Jednak jest też kilka wad, które należy rozważyć.

Oto krótki przegląd zalet i wad przedszkola U3:

  • Rodzice mogą realizować się zawodowo
  • Wzmacnianie umiejętności społecznych
  • wiele możliwości komunikacji
  • stały i ustrukturyzowany rytm dnia
  • wsparcie rozwojowe dla dziecka przez wyszkolonych specjalistów
  • Brak miejsc opieki nad dziećmi
  • Nieodpowiednie proporcje w opiece nad dziećmi

W dalszej części artykułu przedstawimy Państwu najważniejsze różnice koncepcyjne pomiędzy opieką U3 a „normalnym” przedszkolem.

2.1 Cel pedagogiczny

U3 Spiele Kindergarten
Zabawy z klaskaniem promują język, umiejętności motoryczne i poczucie rytmu.

Początkowo nacisk kładziony jest na umiejętności językowe. Kiedy do świetlicy przychodzą dzieci poniżej 3 roku życia, w większości przypadków dopiero uczą się mówić. Dla wychowawców oznacza to, że muszą stymulować mowę dzieci i zachęcać je do kolejnych wypowiedzi. Ale również starsze dzieci w mgnieniu oka poszerzają słownictwo maluchów. Poprzez piosenki, rymowanki i opowiadania raz po raz powstają okazje do mówienia.

Ale kreatywność dzieci powinna być wspierana również w obszarze U3 świetlicy. W placówkach tych dzieci poznają różne materiały, takie jak drewniane klocki, plastelina czy kredki. Mogą same wypróbować, co można zrobić z tych materiałów. Czy to układanie, kształtowanie czy mazanie – każde dziecko dostaje możliwość twórczego rozwoju.

Zajęcia U3 to także dużo ruchu. Żadne dziecko poniżej trzeciego roku życia nie może lub nie chce siedzieć spokojnie na krześle. Dzieci mogą uczyć się i rozwijać umiejętności motoryczne w różnych pomieszczeniach. Ruch może odbywać się zarówno bez, jak i z pomocniczymi przedmiotami i sprzętem. Ważne jest to, że dzieci są zachęcane i stawiane im wyzwania zarówno w zakresie motoryki dużej jak i małej.

Aby dzieci czuły się dobrze w placówce, ważne jest, aby miały poczucie, że są częścią świetlicy. Muszą mieć możliwość swobodnego i pewnego poruszania się w świetlicy. Oznacza to również, że pasują do grupy i są zaangażowane w codzienne zajęcia.

Szczególnie w przedszkolu dzieci uczą się o konieczności zachowania higieny osobistej. Początkowo orientują się w zachowaniu innych dzieci. Na przykład uczą się myć ręce przed jedzeniem i po wyjściu do toalety.

Kinderbetreuung U3
Zdrowa dieta to już priorytet w Kita U3.

I zdrowe odżywianie również odgrywa ważną rolę już w Kita U3. Podczas różnych posiłków wychowawcy pokazują dzieciom, że istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Na przykład nawet małe dzieci powinny używać sztućców i pomagać w sprzątaniu ze stołu. Ale duży nacisk kładzie się też na to, co trafia na talerz. Na pierwszym miejscu są takie produkty spożywcze jak woda, herbata, owoce i warzywa.

Aby sprostać indywidualnym potrzebom dzieci, niezbędna jest ścisła współpraca z rodzicami. W ten sposób rodzice mogą otwarcie zwracać się do wychowawców z problemami i pytaniami i odwrotnie. Szczególnie w okresie adaptacji ważne jest, aby wszyscy pracowali ręka w rękę.

Cele pedagogiczne w skrócie:

  • Rozwój językowy
  • Rozwijanie kreatywności
  • Wspieranie poczucia przynależności
  • Higiena osobista
  • zdrowe odżywianie
  • ścisła współpraca z rodzicami

2.2 Okres osiedlania się

Eingewöhnung Kindergarten U3
Osiedlenie się w Kita U3 jest dla dzieci ogromnym przystosowaniem.

W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia proces aklimatyzacji musi przebiegać powoli i stopniowo. Istnieją różne modele, które można wykorzystać do zapoznania się z nimi. Najbardziej popularnym i rozpowszechnionym modelem jest model berliński.

Jego struktura wygląda następująco:

Krok 1: W tym kroku chodzi tylko o poinformowanie rodziców o procedurze.

Krok 2: W około trzy dni jeden z rodziców towarzyszy dziecku w świetlicy. Czas pobytu jest ograniczony do około jednej do dwóch godzin. Dziecko powinno być obserwowane i mieć poczucie bezpieczeństwa, że ojciec lub matka są w zasięgu ręki.

Krok 3: Po tych trzech dniach następuje pierwsza próba rozdzielenia. Czas trwania separacji powinien jednak początkowo wynosić tylko około 30 minut. Rodzic pozostaje w budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli wychowawcy nie są w stanie uspokoić dziecka, przeprowadzają kolejną próbę separacji kilka dni później.

Krok 4: W tej fazie (faza stabilizacji) przedłuża się faza separacji. Celem jest umożliwienie dziecku przyzwyczajenia się do wychowawcy.

Krok 5: W ostatniej fazie matka lub ojciec nie chodzą już z dzieckiem do świetlicy. Ważne jest jednak, aby rodzic był cały czas dostępny.

Teraz każde dziecko jest inne. U niektórych ten model sprawdza się od razu, podczas gdy inne dzieci nie radzą sobie tak dobrze z rozłąką z rodzicami. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia i wychowawców.

Wskazówka: Ważne jest, abyś pożegnał się z dzieckiem, a nie po prostu odszedł. Dziecko musi móc liczyć na to, że odbierzesz je na czas. Wtedy w wielu przypadkach proces osiedlania się jest łatwiejszy.

2.3 Rytm dnia w przedszkolu U3

U3 Gruppe Kindergarten
Rano wspólnie jemy śniadanie

Regularny rytm dnia jest ważny dla każdego dziecka. Ale szczególnie w opiece U3 wychowawcy przywiązują do niego dużą wagę. Rytm dobowy daje dzieciom bezpieczeństwo i strukturę. Ważną rolę odgrywają również rytuały i zasady.

Przede wszystkim dzieci muszą dotrzeć do przedszkola. Każda rodzina może sama zdecydować, co dzieje się do momentu pożegnania. Podczas gdy niektórzy rodzice podrzucają swoje dziecko tylko na krótko, inni spędzają z dziećmi więcej czasu. W dużej mierze zależy to od tego, jak dobrze dziecko przyzwyczaiło się już do opieki.

Po wyjściu wszystkich rodziców następuje wspólne śniadanie. Z reguły dzieci przynoszą z domu własne jedzenie. Oczywiście wychowawcy udzielają szczególnego wsparcia bardzo małym dzieciom.

Po śniadaniu w większości świetlic odbywa się poranny krąg U3. Ten rytuał to przede wszystkim zbliżenie się całej grupy i rozwijanie poczucia wspólnoty. W porannym kręgu jest śpiew, klaskanie i zabawa.

Następnie dzieci mogą się wyładować. Oznacza to, że mogą wziąć udział w różnych zajęciach lub wybrać własne. Zajęcia mogą odbywać się w różnych pomieszczeniach lub na zewnątrz, w zależności od pory roku i pogody. W tym czasie odbywają się również liczne zajęcia dodatkowe, które kształcą różne umiejętności dzieci.

Opieka nad dziećmi poniżej 3 lat

Według aktualnych statystyk w 2018 roku 33,6% dzieci poniżej 3 roku życia było objętych opieką w żłobku lub poprzez dziennego opiekuna.

Na obiad wszystkie dzieci spotykają się następnie ponownie w odpowiednich salach. Po obiedzie wspólnie porządkują i sprzątają. Nawet maluchy mogą już pomagać.

Po tym następuje popołudniowa drzemka, która jest ważnym okresem odpoczynku dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Czas trwania drzemki zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb dziecka.

Po południu placówki oferują różne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, które są pod opieką przez cały dzień. W zależności od tego, czy godziny odbioru są ustalone, czy nie, odbywa się mały krąg zamykający.

3. Co czyni dobrą placówkę opieki nad dziećmi U3

Ze względu na różne koncepcje, żłobek lub przedszkole musi być nastawione na opiekę nad dziećmi U3. Jeśli opieka nad maluchami nie odbywa się w osobnej placówce, ale razem ze starszymi dziećmi, wyzwania są jeszcze większe. Ponieważ w takiej wspólnej świetlicy nikt nie powinien być zaniedbany.

Dlatego jako rodzice powinniście dokładnie przemyśleć, która Kita będzie najlepsza dla waszego dziecka. Na pewno warto odwiedzić placówkę na przykład w dniu otwartym. Dzięki temu będzie można odnieść pierwsze wrażenie na temat lokalu i otoczenia.

Poniżej znajdziecie krótki przegląd najważniejszych punktów, które powinna spełniać świetlica U3.

3.1 Koncepcja pomieszczeń w Kita u3

u3 Angebote
Maluchy mogą znaleźć spokój w przytulnych kącikach.

Aranżacja pomieszczeń w Kita u3 odgrywa dużą rolę. Przede wszystkim pomieszczenia grupowe powinny być jasne i zachęcające. Powinny być również dostosowane do potrzeb dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Oznacza to, że pomieszczenia muszą być bardzo przejrzyście rozplanowane. Małe dzieci potrzebują orientacji i jasnej struktury. To daje im poczucie bezpieczeństwa w nowym otoczeniu. Ważne jest również, aby przybory i urządzenia do zabawy były umieszczone w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich. Również teren zewnętrzny świetlicy U3 powinien być zaprojektowany tak, aby spełniał specjalne potrzeby.

Dzieci w tej placówce są w wieku, w którym chcą wszystko odkrywać. Zaczynają raczkować, biegać i wspinać się. Dlatego sale grupowe powinny zapewniać jak największą swobodę ruchu. Aby zaprojektować pomieszczenia w sposób ukierunkowany na doświadczenia, odpowiednie są również fale, przeszkody i pochyłe płaszczyzny.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia potrzebują również wystarczająco dużo miejsca do odpoczynku i snu. Małe kąciki do przytulania i jaskinie dają maluchom poczucie bezpieczeństwa i pewności.

3.2 Oferty specjalne dla dzieci U3

Kita u3
Doświadczanie przyrody wszystkimi zmysłami

Wiele świetlic oferuje specjalne programy dla dzieci U3. Ważne jest, aby sprzęt do zabawy był dostosowany do przedszkola U3. Różne gry, przedmioty i materiały mają za zadanie, że wspierane są drobne i grube zdolności motoryczne dzieci. Ponadto zabawy ruchowe pomagają w postrzeganiu ruchów ciała i wzmacniają świadomość.

Specjalną ofertą przedszkola U3 jest projekt U3 dotyczący percepcji. Tutaj dzieci poprzez zabawę poznają pięć różnych zmysłów. Aby zilustrować temat, śpiewane są między innymi piosenki i opowiadane historie. Projekt U3 dotyczący percepcji zmysłowej odbywa się przez okres około jednego tygodnia.

Oczywiście istnieje wiele innych projektów z dziećmi U3, które realizują poszczególne świetlice. Należą do nich na przykład programy edukacyjne U3. Należą do nich gry językowe, zabawy ruchowe lub zabawy paluszkowe.

3.3 Stosunek opieki nad dziećmi w świetlicy U3

Aufsichtspflicht Kita u3
Średnio jeden specjalista musi opiekować się ponad czwórką dzieci.

Ważną cechą jakościową placówek wsparcia dziennego jest współczynnik opieki nad dziećmi. Wartość ta wskazuje, iloma dziećmi musi się przeciętnie zajmować jeden wychowawca. W Niemczech istnieją bardzo duże różnice w zakresie wskaźnika zatrudnienia w placówkach opieki dziennej U3. W większości obszarów jest on jednak nadal niewystarczający.

W całych Niemczech jeden wychowawca opiekuje się średnio 4,3 dzieci w Kita u3. Mimo że stosunek liczby personelu poprawił się w porównaniu z poprzednimi latami, liczba specjalistów w żadnym wypadku nie jest wystarczająca na obecnym poziomie. Intensywna opieka jest szczególnie ważna dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Kiedy muszę zapisać dziecko do Kita U3?

Miejsca na Kita są w Niemczech bardzo rzadkie. W niektórych rejonach najpierw wpisuje się je na listę oczekujących. Dlatego ważne jest, aby zaraz po urodzeniu zapisać dziecko do przedszkola.

Ile kosztuje Kita U3?

Koszty przedszkola nie są w całych Niemczech jednolicie uregulowane. Zależą one od kraju związkowego, gminy i placówki. To, jak wysoka jest ostatecznie składka rodzicielska, zależy również od zarobków rodziców. Najlepiej zapytać o to w lokalnym urzędzie ds. młodzieży.

Kiedy opieka nad dzieckiem zaczyna mieć sens?

Nie możemy tutaj udzielić ogólnej odpowiedzi na pytanie, kiedy opieka w żłobku ma sens. Decyzja, czy chcesz, aby Twoje dziecko było objęte opieką w przedszkolu w wieku 1 lat, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb Twojego dziecka. Ważną rolę odgrywają również czynniki zdrowotne. Najpóźniej, gdy dziecko ma trzy lub cztery lata, należy posłać je do żłobka, aby przygotować je do szkoły.

5. dalsza literatura do projektowania ofert w żłobku

Artykuły powiązane