W przeciwieństwie do niektórych innych placówek opieki nad dziećmi, dzieci w świetlicy są pod opieką od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych.
Opłaty za miejsce w Kita nie są uregulowane jednolicie w całych Niemczech. Podczas gdy w niektórych miastach lub krajach związkowych opieka jest bezpłatna, w niektórych miejscach płaci się nawet do 4.000 euro rocznie.
W Niemczech rodzice mają prawo do miejsca opieki nad dzieckiem od 01 sierpnia 2013 roku, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia.
Pierwsze tygodnie i miesiące po narodzinach dziecka są niezwykle ekscytujące i nowe, dlatego wielu rodziców odkłada na ten czas sprawy organizacyjne na dalszy plan. To również jest dobre i ważne, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
Należy jednak zdecydowanie wcześniej pomyśleć o zapisaniu dziecka do żłobka lub przedszkola w pobliżu. Ponieważ w Niemczech te miejsca opieki nad dziećmi są bardzo poszukiwane i nie zawsze łatwo je dostać. Ale czym dokładnie jest przedszkole i kiedy muszę zapisać tam swoje dziecko? Jakie koszty będę musiała ponieść? Czy mogę złożyć pozew o miejsce w przedszkolu?
Nasz przewodnik odpowie na wszystkie pytania dotyczące przedszkoli. Przedstawiamy przegląd różnych rodzajów opieki dziennej i kiedy ma sens rejestracja. Ponadto dowiesz się, jak skonstruowane są portale opieki dziennej i czy miejsce w żłobku jest egzekwowalne. Informujemy również o tym, ile kosztuje miejsce Kita i jak można ubiegać się o bon Kita.
[button]Przygotowanie maluchów do opieki dziennej[/button]
Spis treści
1. świetlica jako forma opieki nad dziećmi
Słowo placówka opieki dziennej (w skrócie Kita) jest pojęciem zbiorczym, pod którym streszczają się różne formy opieki nad dziećmi. W zależności od kraju związkowego i regionu ośrodek opieki dziennej może być żłobkiem, przedszkolem lub żłobkiem.
Zasadniczo jednak istnieją pewne różnice pomiędzy tymi instytucjami opieki nad dziećmi. W dalszej części przedstawimy je pokrótce:
Oznaczenie | Objaśnienie |
---|---|
Żłobek | Żłobek to instytucja, w której opieką objęte są małe dzieci do trzeciego roku życia; w żłobkach pracują wychowawcy, pielęgniarki środowiskowe i pielęgniarki dziecięce; żłobki często są zintegrowane z ośrodkami opieki dziennej. |
Przedszkole | Przedszkola opiekują się dziećmi w wieku od trzech do siedmiu lat; w przedszkolach dzieci są często pod opieką rano i w razie potrzeby po południu; w przypadku przedłużonych poranków rodzice mogą odebrać swoje dzieci po obiedzie |
Ośrodek opieki dziennej | W przeciwieństwie do przedszkoli, świetlice oferują całodzienną opiekę; dzieci są pod opieką wykwalifikowanego personelu od wczesnego rana do późnego popołudnia. |
Kinderhort | Przedszkole jest również nazywane przedszkolem szkolnym; dzieci w wieku od 7 do 12 lat są tam pod opieką po szkole podstawowej; w przedszkolu szkolnym dzieci mogą zjeść obiad, odrobić lekcje i bawić się z rówieśnikami. |
Interesujące jest to, że liczba różnych rodzajów opieki nad dziećmi różni się znacznie w zależności od obszaru. Podczas gdy we wschodnich Niemczech znajdują się głównie żłobki, na zachodzie kraju można często znaleźć również przedszkola z opieką w niepełnym wymiarze godzin.
Jeśli np. pracujesz tylko rano, a popołudniami chciałabyś mieć dziecko u siebie w domu, możesz je odbierać także przed lub po obiedzie. Większość placówek opieki dziennej oferuje w tym celu miejsca na pół dnia.
2. opłaty za miejsce w przedszkolu
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było pod opieką w Kita w ciągu dnia, musisz w większości regionów wnieść opłaty. Te opłaty za Kita nie są jednak w Niemczech uregulowane jednolicie. Wysokość opłat zależy więc od kraju związkowego i gminy lub placówki. Ponieważ różnice są ogromne, nie jesteśmy niestety w stanie podać żadnych ujednoliconych informacji.
Zasadniczoskładki rodziców na Kita składają się z kosztów opieki nad dzieckiem i kosztów wyżywienia. Opłaty za wyżywienie to przede wszystkim koszty obiadu. Dodatkowo, w zależności od świetlicy, rodzice mogą być zobowiązani do zapłaty za rękodzieła i materiały.
2.1 Wysokość składek rodziców
O ile w niektórych miejscach opieka jest darmowa, to w niektórych placówkach płaci się nawet 4000 euro rocznie. Przy średnich dochodach rodzice płacą średnio około 1000 euro za dziecko w opiece. Jeśli masz dwoje dzieci pod opieką w tym samym czasie, średni koszt wynosi około 1150 euro. W prywatnych ośrodkach opieki dziennej koszty opieki są zazwyczaj jeszcze wyższe.
Przed zapisaniem dziecka do wybranego przedszkola należy dowiedzieć się, ile będą wynosić opłaty. W większości przypadków opłata za przedszkole zależy od zarobków rodziców. Im więcej zarabiasz, tym więcej musisz zapłacić za całodzienną opiekę nad dziećmi.
Wysokość składki rodzicielskiej za przedszkole zależy od następujących czynników:
- Państwo federalne
- Gminy lub dostawcy usług
- Dochodu rodziców
- Liczba dzieci, nad którymi ma być sprawowana opieka
- Ilość czasu spędzonego w opiece
Wskazówka: Jeśli Kita jest droga, nie oznacza to, że jest również wyższej jakości!
W krajach związkowych Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia opieka nad dziećmi w ostatnim roku przed rozpoczęciem szkoły jest bezpłatna. W Nadrenii-Palatynacie po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia nie trzeba już uiszczać opłat za Kita. Również w Berlinie od trzech lat nie ma już opłat za rodziców. Wśród innych miast Hamburg, Düsseldorf i Koblenz zniosły nawet całkowicie opłaty. Oznacza to, że opieka w przedszkolu jest przez cały czas wolna od opłat.
Minden jest na przykład jednym z regionów w Niemczech, gdzie opłaty za opiekę dzienną są stosunkowo bardzo wysokie. Tam składka rodziców na przedszkole wynosi około 3900 euro rocznie, jeśli rodzice dobrze zarabiają.
Niektóre miasta i gminy oferują na swojej stronie internetowej kalkulator opłat Kita. Tam można obliczyć poszczególne opłaty Kita za pomocą kilku informacji. Należą do nich przede wszystkim dochody, czas trwania opieki i liczba dzieci. Po wpisaniu danych wyświetli się średnia wysokość miesięcznych opłat. Kwota ta nie jest jednak w żadnym wypadku wiążąca, a jedynie powinna służyć jako orientacja.
2.2 Złożenie wniosku o bon na opiekę dzienną
Ze względu na to, że koszty za miejsce w Kicie są czasami tak wysokie, mało zarabiających rodziców nie stać na opiekę nad dzieckiem. Jeśli uważają Państwo, że koszty przedszkola są zbyt wysokie w stosunku do Państwa dochodów, mogą Państwo zgłosić to w Urzędzie do Spraw Młodzieży. Urząd ds. młodzieży zbada ten przypadek. Jeśli okaże się, że obciążenie finansowe za miejsce w Kita jest zbyt duże, można złożyć wniosek o zmniejszenie.
W związku z tym mogą Państwo złożyć wniosek o przeniesienie kosztów Kita w Urzędzie do Spraw Młodzieży właściwym dla Państwa miejsca zamieszkania. Wniosek o bon Kita musi być w każdym przypadku złożony w formie pisemnej. Formularz można wypełnić online na stronie głównej Urzędu ds. młodzieży lub wydrukować.
Potrzebne są następujące dokumenty:
- Podpisany wniosek o pokrycie kosztów
- Dowód Państwa dochodów (odcinki wynagrodzenia lub pensji za ostatnie trzy miesiące; dane o innych dochodach (zasiłek dla bezrobotnych, alimenty, renta, dodatek mieszkaniowy itp.)
- Potwierdzenie i zestawienie opłat z placówki dziennej opieki nad dziećmi
Po złożeniu przez Państwa wymaganych dokumentów Urząd do Spraw Młodzieży przeprowadzi ocenę potrzeb. To, w jakim stopniu zostanie zniesiona opłata za przedszkole, zależy ostatecznie od tego, jaką kwotą dysponują Państwo w sumie. W niektórych przypadkach koszty są pokrywane tylko częściowo, w innych mogą być pokrywane w całości.
Znalezienie odpowiedniej placówki opieki dziennej
Faktycznie brzmi to szalenie, ale niestety taka jest rzeczywistość: Po narodzinach dziecka należy jak najszybciej poszukać miejsca opieki nad dzieckiem. Ponieważ w całym kraju jest duże zapotrzebowanie na miejsca, wczesna rejestracja jest niezbędna. Im wcześniej bowiem zarejestrujesz swoje dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz jedno z wolnych miejsc.
Szczególnie jeśli chcesz mieć miejsce pod opieką dla dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia, powinnaś zarejestrować się nawet w czasie ciąży. Wprawdzie w większości rejonów termin rejestracji upływa dopiero około sześciu miesięcy przed planowanym rozpoczęciem opieki, ale szanse są znacznie większe, jeśli zarejestrujesz się bardzo wcześnie.
Oprócz ośrodków opieki dziennej istnieje oczywiście wiele innych form opieki, z których rodzice mogą skorzystać dla swoich dzieci. Jedną z opcji, która jest często wykorzystywana, są opiekunki do dzieci. Jest to szczególnie opłacalne, jeśli trzeba zaopiekować się kilkorgiem dzieci. Dobrą platformą, na której można szukać opieki nad dziećmi jest betreut.de. Tam możesz określić, czy wolisz skorzystać z usług opiekunki do dziecka, babci do wynajęcia czy może nawet au pair. Po krótkiej, bezpłatnej rejestracji zostaną Ci pokazane wszystkie dostępne opiekunki do dzieci.
Jeśli zdecydujesz się na Kita, musisz najpierw zacząć szukać odpowiedniej placówki. Zanim zarejestrujesz się do żłobka, musisz zdecydować, w którym z nich chciałbyś mieć opiekę nad swoim dzieckiem. Do wyboru masz świetlice miejskie lub prywatne. O różnych placówkach najlepiej dowiedzieć się w Internecie. Można też odwiedzić daną placówkę na przykład w dniu otwartym, aby lepiej się zorientować.
Ponadto możesz zdecydować, czy chcesz korzystać z placówki znajdującej się jak najbliżej Twojego domu. Ma to tę zaletę, że odległość dla Ciebie i dziecka nie jest duża. Ponadto do takiej świetlicy będzie chodzić wiele dzieci z okolicy, dzięki czemu Twojemu dziecku łatwiej będzie się w niej zadomowić.
Z drugiej strony możesz też wybrać świetlicę, która jest po drodze do Twojej pracy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz codziennie zabierać dziecko do i z pracy.
3.1 Portale poświęcone opiece nad dziećmi
Poszukiwanie odpowiedniego Kita jest bardzo trudne, zwłaszcza w większych miastach. Większość rodziców szybko traci orientację, gdzie się znajdują. Z tego powodu wiele krajów związkowych, miast i gmin udostępnia obecnie portale Kita, które pomagają rodzicom w znalezieniu odpowiedniego Kita. Na tych portalach rodzice mogą zawęzić swoje poszukiwania według wielu różnych kryteriów.
Należą do nich między innymi:
- Rodzaj świadczeniodawcy (samorządowy, kościelny, inicjatywa rodziców itp.)
- Lokalizacja
- Rodzaj opieki
- Pożądane godziny otwarcia
- Sytuacja przestrzenna
Po wprowadzeniu lub wybraniu kryteriów wyszukiwania, zostaną wyświetlone wszystkie ośrodki opieki dziennej, które spełniają żądane kryteria. Jeśli wybierzesz daną placówkę, zobaczysz dalsze szczegóły i w wielu przypadkach przegląd zajętości. Następnie możesz zarejestrować się bezpośrednio przez portal lub zostać umieszczonym na liście oczekujących.
3.2 Rejestracja w Urzędzie do Spraw Młodzieży
Szczególnie w małych miastach lub wsiach rodzice chcą zameldować swoje dzieci bezpośrednio w lokalnej placówce opieki dziennej. Formularz zgłoszeniowy można otrzymać w urzędzie ds. młodzieży. W formularzu tym można wskazać preferowaną placówkę opieki dziennej. Należy jednak podać inne placówki, które wchodzą w grę, jeśli w wybranej świetlicy nie ma już miejsc.
Miejsca są następnie przydzielane centralnie. W zależności od liczby dostępnych miejsc mogą Państwo zostać wpisani na listę oczekujących. Miasto lub gmina może przydzielić Państwu miejsce we wszystkich placówkach opieki dziennej, które znajdują się w odległości nie większej niż pół godziny od Państwa miejsca zamieszkania.
Jeśli natomiast chcą Państwo zapisać dziecko do prywatnej placówki opieki dziennej, można to zrobić bezpośrednio u kierownika placówki. Również w tym przypadku należy jak najwcześniej szukać miejsca, ponieważ listy oczekujących są czasami bardzo długie.
W przypadku przyznania miejsca, w niektórych miejscach odbędzie się rozmowa wstępna. Na tę rozmowę należy przynieść żółtą książeczkę badań dziecka i kartę szczepień. Dotychczas placówka opieki dziennej nie mogła odmówić przyjęcia dziecka z powodu brakujących szczepień. W przyszłości może się to jednak zmienić.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania poszukiwanie przedszkola będzie jeszcze trudniejsze, ponieważ będą Państwo mieli znacznie mniej czasu. Ponadto nie ma specjalnych przepisów dotyczących miejsca w przedszkolu, gdy zmieniasz miejsce zamieszkania. W tym przypadku najlepiej jest zasięgnąć informacji w Urzędzie ds. Pracownicy doradzą Państwu w sprawie miejsc w przedszkolach przy przeprowadzce. Jeśli przeprowadzają się Państwo tylko w obrębie miasta, dziecko może z reguły pozostać w starym przedszkolu.
3.3 Faza osiedlania się
Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna opiekę nad dziećmi, na początku wszystko jest nowe i nieznane. Dlatego ważne jest, aby przyzwyczajać dziecko do przedszkola powoli i stopniowo.
W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia proces aklimatyzacji opiera się zazwyczaj na modelu berlińskim. Oznacza to, że na początku jedno z rodziców spędza z dzieckiem trochę czasu w żłobku. W kolejnych dniach matka lub ojciec od czasu do czasu oddalają się od dziecka. To, jak szybko dziecko przyzwyczaja się do opieki, jest bardzo zróżnicowane.
Rada: Pozwól dziecku na tyle czasu, ile potrzebuje.
W większości przypadków dzieci powyżej trzeciego roku życia szybciej i łatwiej odnajdują się w nowym otoczeniu. Niemniej jednak, upewnij się, że Twoje dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie.
4. prawo do miejsca w przedszkolu
Jeszcze kilka lat temu zawsze pojawiały się inicjatywy rodziców, bo ich dzieci nie dostawały miejsca w Kicie. Szczególnie pracujący rodzice mieli w tym czasie ogromne problemy z zapewnieniem opieki swoim dzieciom.
Dlatego rząd federalny uchwalił ustawę o promocji dzieci i ustawę o rozszerzeniu opieki dziennej.
Dzięki tzw. Child Day Care Act rodzice mają prawo do miejsca opieki dziennej od 2013 roku, gdy ich dziecko ukończy pierwszy rok życia.
Plany rozbudowy ośrodków opieki dziennej nierealne
Niemcy nadal potrzebują więcej miejsc opieki nad dziećmi, niż do tej pory powstało. Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej w Kolonii, w 2017 roku w całych Niemczech brakowało jeszcze około 300 000 miejsc dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.
W podstawie prawnej rozbudowy opieki nad dziećmi zapisano również, że placówki będą rozbudowywane we wszystkich krajach związkowych.
W ten sposób można zaspokoić zwiększony popyt. W rzeczywistości jednak do dziś zdarza się, że w wielu miastach brakuje miejsc Kita.
Teraz rodzice mają prawo do takiego miejsca, ale niestety nie istnieje to w rzeczywistości.
Co więc zrobić, gdy nie można dostać miejsca w świetlicy?
4.1 Składanie wniosku o miejsce w świetlicy
.Ostatecznie za zapewnienie miejsca w żłobku dla każdego dziecka od pierwszego roku życia odpowiedzialna jest odpowiednia gmina. Ponieważ jednak miejsc jest wciąż zdecydowanie za mało, wielu rodziców składa pozew o miejsce dla swojego dziecka.
Rodzice mogą wnieść do sądu administracyjnego skargę na wykonanie zadania przeciwko gminie. Problem w tym, że w ramach tego powództwa nie da się wyczarować miejsca w krótkim czasie, więc rodzice ostatecznie muszą znaleźć alternatywne rozwiązanie.
Za pomocą skargi można jednak osiągnąć co następuje:
- W niektórych przypadkach istnieją przedłużenia grupowe.
- Jeśli nastąpiła utrata zarobków, można również złożyć wniosek o odszkodowanie.
- Można pozwać o dodatkowe koszty alternatywnej formy opieki.
4.2 Miejsca opieki dziennej dla uchodźców
Dzieci uchodźców, które zostały przyjęte do Niemiec, mają prawo do miejsca w przedszkolu tak jak dzieci niemieckie. Gdy tylko uchodźcy zostaną przydzieleni do danej gminy, mogą zgłosić swoje dzieci do Kita.
W związku z falą uchodźców rząd federalny przewidział nawet w wyjątkowych przypadkach możliwość przyjęcia około 5% więcej dzieci do jednej Kity. Oznacza to jednak również konieczność jak najszybszego zwiększenia personelu, co niestety do tej pory nie miało miejsca.
Choć okoliczność ta jeszcze bardziej pogarsza sytuację braku miejsc, należy pamiętać, że zabawa z obcymi dziećmi sprzyja wymianie kulturowej, a więc wiąże się z ogromną ilością korzyści.
5 Przygotuj maluchy do uczęszczania do przedszkola
- Grimm, Sandra (Author)
- Idealne przygotowanie na start w przedszkolu lub do żłobka.
- Łącznie z tematem przedszkola leśnego
- Emocjonalne, a mimo to pełne informacji rzeczowych dla dzieci w wieku od 2 lat.
- Rübel, Doris (Author)