Utrata wagi w ciąży: o czym należy pamiętać podczas odchudzania

Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest naturalne i normalne. W końcu w tej fazie zmienia się całe ciało i odżywiasz nie tylko siebie, ale także rosnące dziecko. Mimo to lekarze zalecają niektórym kobietom, aby …

Utrata wagi w ciąży: o czym należy pamiętać podczas odchudzania

Schwangere Frau isst Donuts
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Utrata wagi w ciąży: o czym należy pamiętać podczas odchudzania
Jaki jest naturalny przyrost wagi w ciąży?

Ciężarne od czwartego miesiąca średnio przybierają na wadze 300-400g więcej tygodniowo, w ostatnich miesiącach ciąży nawet 500g tygodniowo.

Ile powinna lub może przytyć kobieta w czasie ciąży?

Kobiety z niedowagą powinny przybierać w czasie ciąży 12-18 kg. Kobiety o normalnej wadze mogą spodziewać się przyrostu 11-15kg. Kobiety z nadwagą powinny przytyć maksymalnie 11kg.

Czy należy stosować dietę w czasie ciąży?

Nie zaleca się stosowania diet w czasie ciąży. Tzw. diety ciążowe niosą ze sobą ryzyko, że dziecko będzie miało objawy niedoboru z powodu jednostronnej lub ubogiej w składniki odżywcze diety.

Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest naturalne i normalne. W końcu w tej fazie zmienia się całe ciało i odżywiasz nie tylko siebie, ale także rosnące dziecko. Mimo to lekarze zalecają niektórym kobietom, aby schudły w czasie ciąży. W tym poradniku podpowiadamy, kto należy do grup ryzyka, które powinny podjąć próbę schudnięcia, a kiedy lepiej się nie odchudzać.

[button]Przewodnik po zdrowym odżywianiu w ciąży[/button]

1. przybieranie na wadze w czasie ciąży jest normalne

Frau mit Morgenübelkeit
Większość kobiet chudnie w pierwszych miesiącach ciąży. Później liczba na wadze idzie w górę

Większość kobiet zastanawia się nad utratą wagi w pierwszych miesiącach, mimo że są w ciąży. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Przy porannej chorobie, wymiotach i utracie apetytu jako pierwszych objawach ciąży, zastój wagi lub jej utrata w pierwszych trzech miesiącach jest normalna.

Jednak od czwartego miesiąca waga zaczyna liczyć coraz więcej kilogramów. Jest to całkiem logiczne, ponieważ oprócz rosnącego dziecka, które również coraz bardziej przybiera na wadze, również sam organizm dostosowuje się do ciąży:

  • Powiększa się macica i łożysko.
  • W organizmie magazynowane jest więcej wody.
  • Pojawia się zwiększona ilość krwi.
  • Kiedy w piersiach zaczynają się tworzyć gruczoły mleczne do karmienia piersią, następuje również przyrost wagi.
  • Płyn owodniowy, w którym znajduje się rosnące dziecko również zwiększa wagę.

W efekcie kobiety w ciąży ważą średnio o 300-400g więcej tygodniowo od czwartego miesiąca, a w ostatnich miesiącach ciąży nawet o 500g tygodniowo.

Niemniej jednak, bycie w ciąży nie jest wymówką, aby całkowicie odpuścić sobie i swojemu ciału. Porady dotyczące zdrowej i witalnej diety, jak również wskazówki dotyczące utraty wagi dla grup ryzyka lub na czas po ciąży można znaleźć na stronie Gesundheit-im-Leben.com.

2. Przyrost masy ciała w ciąży opiera się na wadze kobiet przed porodem.

Mimo, że przyrost masy ciała inicjowany jest w sposób naturalny w czasie ciąży ze względu na wiele czynników, istnieją przybliżone wytyczne co do maksymalnej ilości masy ciała, która powinna zostać przybrana. Zależy to przede wszystkim od stanu fizycznego przyszłej matki przed porodem:

  • Kobiety z niedowagą powinny przybierać na wadze więcej w czasie ciąży, zaleca się 12-18 kg.
  • Kobiety o normalnej wadze mogą spodziewać się przyrostu 11-15kg.
  • Kobiety znadwagą powinny uważać, aby nie przytyć więcej niż 11kg.
Schwangere Frau misst Bauch mit Waage in der Hand
Aby sprawdzić swój przyrost masy ciała w ciąży, można posłużyć się wartościami orientacyjnymi.

Dla kobiet z niedowagą i o prawidłowej masie ciała zaleca się odchudzanie dopiero po ciąży i karmieniu piersią. W większości przypadków utrata wagi podczas karmienia piersią inicjuje się już samoistnie. Jeśli mimo to próbujesz schudnąć w czasie ciąży, może to doprowadzić do niedożywienia lub niedożywienia nien arodzonego dziecka, a tym samym mieć trwały negatywny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

Z kolei kobietom z nadwagą lekarz zazwyczaj zaleca odchudzanie w czasie ciąży. Przyrost masy ciała zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej lub nadciśnienia. Twoje dziecko również ryzykuje, że dużo przybierze na wadze. Może to utrudnić poród naturalny i konieczne może być cesarskie cięcie.

3 Jak schudnąć w czasie ciąży

Jeśli lekarz rodzinny lub ginekolog zaleca odchudzanie w czasie ciąży, najważniejsze jest, aby schudnąć w zdrowy sposób! Najwięcej osiągniesz dzięki zmianie diety i ćwiczeniom.

Nie zaleca się jednak przechodzenia na dietę w czasie ciąży. Tak zwane diety ciążowe niosą ze sobą niebezpieczeństwo, że Twoje dziecko będzie miało objawy niedoboru z powodu jednostronnej lub ubogiej w składniki odżywcze diety.

Gemüsepfanne mit knackigem Mischgemüse
Zdrowa dieta i ćwiczenia są kluczem do utraty wagi w czasie ciąży.

Jeśli chcesz schudnąć w zdrowy sposób, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest przyjrzenie się swojej diecie. Fast foody i dania gotowe nie są dobre dla ciebie, twojej wagi ani dziecka. Spróbuj jeść zrównoważoną dietę, która jest tak zdrowa, jak to tylko możliwe. Szczegółowa rozmowa z lekarzem może pomóc Ci dostosować dietę do potrzeb Twoich i Twojego nienarodzonego dziecka.

Ćwiczenia w czasie ciąży również przyczyniają się do utraty wagi. Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, rzadko możesz unikać ćwiczeń. W czasie ciąży ważne jest, abyś nie przeciążała się fizycznie. Mimo to staraj się codziennie wychodzić na świeże powietrze i ćwiczyć, nawet jeśli jest to tylko spacer. Ćwiczenia gimnastyczne, joga i taniec to dobre sporty do uprawiania podczas ciąży.

Wielu kobietom udaje się schudnąć podczas ciąży, ponieważ są szczególnie zmotywowane przez rosnące dziecko. Z tego powodu ciąża to dobry czas na wyrobienie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych i utrzymanie ich po ciąży.

4. leki i tabletki powinny być przyjmowane z ostrożnością

Globuli
Z lekami zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Nie wszystkie globulki są też zalecane

Jeśli chcemy stosować leki lub tabletki na odchudzanie, zawsze należy wcześniej omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Istnieje wiele leków, których nie należy przyjmować w czasie ciąży, ponieważ mogłyby one wyrządzić trwałą szkodę Tobie i Twojemu dziecku.

Utrata wagi z pomocą homeopatii brzmi dla wielu kusząco, zwłaszcza że istnieje kilka globulek na różne przeszkody związane z utratą wagi. Lepiej jednak trzymać się z dala od tych, które mają zwalczać zatrzymywanie wody w organizmie. Bo twój organizm ustawił je właśnie pod kątem ciąży.

Niewskazane są też środki hamujące apetyt. Apetyt zwiększają hormony, zwłaszcza w ciąży, a także informują Cię, jakich składników odżywczych brakuje aktualnie Twojemu organizmowi i organizmowi Twojego dziecka. Aby się zabezpieczyć, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.

5) Kupuj

Artykuły powiązane