Jak najwcześniej należy pokazać dziecku, że pieniądze mają również ograniczenia. Na przykład podczas zabawy w sklep dzieci mogą już w wieku około 2 lub 3 lat nauczyć się, że towary mają swoją wartość i płaci się za nie pieniędzmi.
Najpóźniej w momencie rozpoczęcia nauki w szkole każde dziecko powinno mieć trochę własnego kieszonkowego, aby mogło nauczyć się lepiej oszczędzać. Najlepiej zacząć od kieszonkowego tygodniowego. W wieku 4-5 lat wystarczy już 50 centów na tydzień.
Upewnij się, że nie łączysz zwykłych czynności domowych z korzyściami finansowymi. Nie powinno być pieniędzy za wyniesienie śmieci czy posprzątanie pokoju.
Wielu młodych dorosłych ma problemy finansowe. Według aktualnych danychco roku ponad pół miliona osób w Niemczech zwracasię o pomoc do poradni oddłużeniowych.
Ta przerażająca liczba pokazuje, jak ważne jest, aby jak najwcześniej nauczyć się rozsądnego obchodzenia się z pieniędzmi.
W naszym poradniku przedstawiamy więc wskazówki, które można wykorzystać, aby stopniowo przyzwyczajać dzieci do właściwego obchodzenia się z pieniędzmi.
[button]Zabawy dla dzieci na temat kieszonkowego[/button]
Spis treści
1. zacząć w czasie i sprawić, by pieniądze były kwestią
Na początku pieniądze są dla dzieci stosunkowo mało interesujące. Wszystkie wydatki są wykonywane automatycznie przez rodziców, więc nie ma potrzeby posiadania pieniędzy.
Dlatego wprowadzaj swoje dzieci do pieniędzy całkiem świadomie. Na przykład w wieku trzech lub czterech lat pozwól dziecku zapłacić za lody, wykładając odpowiednie pieniądze.
Stopniowo dzieci stają się świadome, że pieniądze służą do kupowania rzeczy. Nawet jeśli nie ma jeszcze stosunku do wartości samego pieniądza i do liczb wyższych, warto zawczasu podjąć te kroki, aby lepiej zrozumieć cały cykl pieniądza.
Zabawy z pieniędzmi:
Podczas zabawy w sklep dzieci mogą już w wieku około 2 lub 3 lat nauczyć się, że towary mają wartość i płaci się za nie pieniędzmi.
Pokaż dziecku jak najwcześniej, że pieniądze są również ograniczone. Oczywiście nie należy w każdym momencie wspominać, że sytuacja finansowa nie pozwala na takie czy inne rzeczy. W przypadku życzeń dzieci, budżet zazwyczaj nie jest zbyt szybko wykorzystywany. Niemniej jednak nie należy spełniać każdego życzenia dziecka, aby nauczyło się ono rozsądnie obchodzić z pieniędzmi.
Na przykład, jeśli dziecko otrzymało już zabawkę w zeszłym tygodniu, ale życzy sobie nowej w tym tygodniu, porozmawiaj otwarcie o tym, że miesięczna pensja przyjdzie dopiero później i dopiero wtedy można rozważyć kolejną zabawkę.
Pokaż, że należy oszczędzać pieniądze, aby móc je później przeznaczyć na rzeczy, które chce się kupić.
Wskazówka: Dzieci automatycznie naśladują nawyki wydatków swoich rodziców. Bądź więc wzorem do naśladowania i nie wydawaj wszystkich pieniędzy pierwszego dnia miesiąca.
2. pierwsze własne pieniądze dzieci
Aby dzieci nauczyły się dobrze radzić sobie z finansami, muszą mieć własne doświadczenia z pieniędzmi.
Skarbonka dla dzieci to dobre miejsce na początek. Mimo że gotówka znika z codziennego życia, jest to doskonały sposób na naukę o pieniądzach.
Z wiekiem powoli zaczynają mieć swoje mniejsze zachcianki, które doskonale można sfinansować z własnego kieszonkowego. Nie należy więc zbyt długo czekać z sięgnięciem po pierwsze kieszonkowe dla dzieci.
Wwieku czterech-pięciu lat większość dzieci jest już w stanie rozsądnie gospodarować własnymi pieniędzmi. Po raz pierwszy mogą samodzielnie zorientować się, jakie rzeczy mogą kupić. Aby jednak móc oszacować wartość, dzieci dość automatycznie muszą porównać ceny i nauczyć się oszczędzać.
Uwaga: Najpóźniej do czasu rozpoczęcia nauki w szkole każde dziecko powinno mieć trochę własnego kieszonkowego, aby nauczyć się lepiej oszczędzać.
Najlepiej zacząć od kieszonkowego tygodniowego. W wieku 4-5 lat wystarczy już 50 centów lub jedno euro na tydzień.
Należy zacząć od jak najniższej kwoty, aby powoli i systematycznie zwiększać kieszonkowe.
Dokładne przykłady liczb i wiele innych wskazówek dotyczących kieszonkowego znajdziesz w naszym artykule o tabelach kieszonkowego.
Kieszonkowe dla dzieci to jednak nie jest Twoja sprawa jako rodzica. Dlatego powinieneś pozwolić swojemu dziecku wydawać również to, co uważasz za bezsensowne pieniądze. Złe zakupy i negatywne doświadczenia są również konieczne, aby nauczyć się obchodzenia z pieniędzmi. To, czy Twoje dziecko kupi zamiast tego książkę czy figurkę akcji, zależy od niego.
3. nauka oszczędzania – w ten sposób dzieci rozwijają swoje własne poczucie pieniądza cyfrowego
Temat pieniędzy nie odgrywa w szkole prawie żadnej roli. Dlatego to do Ciebie należy przekazanie swoim dzieciom zdrowego rozumienia pieniędzy.
Oprócz klasycznej świnki-skarbonki, dzieci powinny już w młodym wieku otrzymać swoje pierwsze konto bankowe. Ponieważ w naszym świecie coraz częściej rezygnuje się z gotówki, prawidłowe obchodzenie się z cyfrowymi pieniędzmi jest równie ważne jak z gotówką.
Bank zazwyczaj oferuje dzieciom darmowe konto już w wieku sześciu lat. Jednak kieszonkowe powinno być jeszcze w tak młodym wieku przekazywane osobiście.
Wraz ze zmianą na gimnazjum można jednak dostosować tryb płatności i raz w miesiącu przelewać na konto kieszonkowe dziecka stałą kwotę.
W zależności od tego, jak samodzielne są Państwa dzieci, kieszonkowe może być też wyższe, tak aby nastolatki musiały np. same kupować sobie ubrania.
4. Kary i nagrody
Jeśli dzieci oszczędzają na pewne rzeczy, to finansowanie ich wyłącznie z kieszonkowego może być trudne. Dlatego, aby nauczyły się obchodzić z pieniędzmi, należy wskazać im alternatywne sposoby zarabiania.
Dostarczanie gazet lub inna mini-praca bardzo efektownie pokazują dzieciom, ile czasu pracy potrzeba, aby spełnić pewne życzenie.
Nie zawsze jednak konieczne jest bezpośrednie podjęcie pracy. Jako rodzic możesz również nagradzać finansowo mniejsze działania, aby skarbonka zapełniała się nieco szybciej.
Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć żadnych zadań z zakresu normalnego gospodarstwa domowego z korzyściami finansowymi. Nie powinno być pieniędzy za wyniesienie śmieci czy posprzątanie pokoju.
Jeśli natomiast jest to praca specjalna, a nie codzienna, nie ma nic przeciwko drobnym rekompensatom finansowym.
Okaż trochę więcej hojności, jeśli na przykład dziecko przejmie koszenie trawnika, przycinanie żywopłotu lub mycie samochodu.
Z drugiej strony nie należy łączyć kar ze stratami finansowymi. Kieszonkowe musi być wypłacane zawsze, niezależnie od zachowania. W przeciwnym razie nie może wykształcić się naturalny stosunek do pieniędzy, ponieważ są one stale zagrożone.
Wskazówka: Wielu rodziców łączy dobre oceny na świadectwie z zachętami finansowymi. Należy jednak zachęcać do osiągania wyników z innych powodów. O wiele sensowniej jest zamiast tego roztaczać perspektywę wspólnego działania.
5. Gry dla dzieci na temat kieszonkowego
- Wyścig i gra liczenia
- Promuje: obchodzenie się z pieniędzmi, liczenie w przestrzeni liczb do 100, podejmowanie decyzji, poziomy trudności / warianty gry: 2
- Wiek: od 6 do 10 lat
- Gracz: dla 2-4 graczy
- Czas gry: jedna runda gry trwa około 20-30 minut
- Nauka obchodzenia się z pieniędzmi.
- Gra biegowa
- Autor: Kai Haferkamp
- Czas gry: 15 min.
- Wiek: od 6 lat