Oparzenie jest spowodowane przez gorące przedmioty, takie jak gorąca płyta lub żelazko, płomienie lub elektryczność. Z kolei oparzenie jest spowodowane przez gorące płyny, takie jak gorąca kawa lub herbata i olej.
Wyróżnia się 1. i 4. stopień, przy czym dla 2. stopnia istnieją dwa różne stopnie. Podczas gdy w 1. stopniu uszkodzony jest tylko naskórek, w 4. stopniu uszkodzona jest także skóra, mięśnie, ścięgna i kości.
Kilka wskazówek zamieściliśmy w rozdziale 4. Między innymi należy zawsze pilnować gorącego żelazka i nie umieszczać zapalniczek lub zapałek w zasięgu dziecka.
Poparzenialub oparzenia występują szczególnie często w dzieciństwie. Szczególnie dotknięte są dzieci w wieku od roku do dwóch lat. To, jak poważny jest uraz, zależy głównie od substancji, której dotyczy i jak długi był czas ekspozycji. Co jednak zrobić w przypadku oparzenia u dziecka?
W naszym poradniku doradzamy we wszystkich aspektach oparzenia u dziecka. Pokazujemy różnice między różnymi oparzeniami i wyjaśniamy tzw. regułę dziewięciu. Podpowiadamy też, kiedy należy udać się do lekarza i jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach.
[button]Standardowe prace z zakresu medycyny ratunkowej u dzieci[/button]
Spis treści
1. oparzenie czy sparzenie?
Oparzenia u dzieci należą do najczęstszych wypadków, dlatego rodzice muszą skonsultować się z lekarzem. Według danych Paulinchen e.V., inicjatywy na rzecz dzieci z oparzeniami, około 30.000 dzieci i młodzieży w Niemczech potrzebuje co roku pomocy medycznej z powodu oparzeń.
Ponieważ większość wypadków ma miejsce w pomieszczeniach zamkniętych, często poszkodowane są palce i dłonie. Jednak również górna część ciała może zostać dotknięta, jeśli dziecko przewróci np. garnek z gorącą wodą.
Termiczne uszkodzenia skóry mogą być spowodowane oparzeniem lub poparzeniem.
- Oparzenia: spowodowane przez gorące przedmioty (np. gorącą płytę lub żelazko), płomienie lub elektryczność.
- Oparzenie: przez gorące płyny (np. gorąca kawa lub herbata, olej).
W przypadku obu rodzajów urazów ważne jest jak najszybsze leczenie, aby nie narażać zdrowia dziecka na dalsze ryzyko. Kiedy jednak należy udać się do lekarza? A kiedy wystarczą środki pierwszej pomocy?
2) ocenić rozległość oparzenia
To, jak poważny jest uraz, zależy głównie od temperatury substancji. Ciecze potrzebują jedynie temperatury 52°C, aby zranić skórę. Wrząca woda ma już jednak temperaturę około 100°C, olej może osiągnąć we frytkownicy temperaturę około 200°C.
Oparzenie u dziecka dzieli się na różne stopnie oparzenia. Dzięki tej klasyfikacji wiadomo, jak głęboki jest uraz.
- I stopień: zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk, lekki do umiarkowanego ból; uszkodzenie tylko naskórka, brak blizn.
- 2. stopień(a): zaczerwienienie, pęcherze, wilgotna powierzchnia, silny ból; uszkodzone tylko powierzchowne warstwy skóry, brak blizn
- 2. stopień(b): suche, żółto-białe oparzenie, otwarte pęcherze, prawie bez bólu; uszkodzenie całej skóry właściwej, częste bliznowacenie
- 3 stopień: sucha, skórzasta rana, zwęglona w kolorze białym do czarnego, mała lub żadna wrażliwość na dotyk, mały lub żaden ból; uszkodzone wszystkie warstwy skóry, konieczne leczenie chirurgiczne
- 4 stopień: zwęglenie, brak bólu; oprócz skóry uszkodzone są również mięśnie, ścięgna i kości, zwykle konieczna jest amputacja.
Pomoc psychologiczna w przypadku ciężkich oparzeń
W przypadku oparzeń 2. lub 3. stopnia u małych dzieci leczenie często wiąże się z zabiegami chirurgicznymi i pobytem w szpitalu. Aby móc lepiej poradzić sobie z sytuacją, w wielu przypadkach przydatna jest psychologiczna terapia uzupełniająca.
W odniesieniu do rozległościobrażeń bierze się jednak pod uwagę nie tylko głębokość, ale także wielkość dotkniętych obszarów. W przypadku młodzieży i dorosłych stosuje się w tym celu zasadę dziewięciu. Oznacza to, że duże obszary ciała są oceniane po 9% całkowitej powierzchni. Należą do nich:
- lewe ramię
- prawe ramię
- lewa noga
- prawa noga
- Głowa
- Góra tułowia
- Tułów w dół
- Plecy góra
- Plecy w dół
Ta zasada nie może być jednak stosowana w przypadku niemowląt i małych dzieci. Dlatego istnieje również tzw. reguła dłoni. Tutaj wielkość dłoni wraz z palcami dziecka odpowiada jednemu procentowi powierzchni ciała.
Uwaga: Jeśli około 5 do 8% powierzchni ciała dziecka zostanie dotknięte oparzeniem 2. lub 3. stopnia, obrażenia mogą już zagrażać życiu.
3. Leczenie drobnych oparzeń domowymi sposobami
Jeśli dziecko uległo oparzeniu lub poparzeniu, nie zawsze konieczna jest od razu wizyta u lekarza. Drobne oparzenia u dziecka możesz leczyć np. maścią z apteki. Gojenie się rany trwa często tylko kilka dni. Dotyczy to jednak tylko oparzeń pierwszego stopnia.
W przypadku powierzchownych ran drugiego stopnia, należy zabrać dziecko do lekarza rodzinnego lub pediatry, aby pęcherz oparzeniowy mógł zostać profesjonalnie potraktowany.
Jeśli natomiast dziecko doznało poważnego oparzenia (stopień 2b lub wyższy), należy natychmiast wezwać pogotowie. Ważne jest również, aby zachować spokój i nie panikować.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach wygląda następująco:
- Zdjąć spaloną lub poparzoną odzież z dotkniętych obszarów skóry. I
- Jeśli oparzenie jest mniejsze niż powierzchnia dłoni, można schłodzić ranę zimną wodą o temperaturze 20°C przez około 15-20 minut.
- W przypadku większych ran należy unikać chłodzenia, w przeciwnym razie organizm może łatwo się wychłodzić.
- Można również udzielić pierwszej pomocy, przykrywając po oparzeniu czystą, suchą szmatką.
W oczekiwaniu na lekarza pogotowia należy cały czas przebywać z dzieckiem! Trzymaj dziecko w ramionach i mów kojące słowa.
4. wskazówki dotyczące zapobiegania oparzeniom i poparzeniom
Aby uniknąć konieczności udzielania pierwszej pomocy w pierwszej kolejności, należy w jak największym stopniu zapobiegać urazom. Ponieważ większość wypadków zdarza się w domu, często pomaga wdrożenie kilku wskazówek.
W dalszej części zestawiliśmy zatem małą listę środków, które mogą uchronić Twoje dziecko przed poparzeniem.
- Zawsze stawiaj patelnie i garnki na tylnych płytach (przekręć uchwyty do tyłu).
- Nie zostawiaj dziecka bez opieki, gdy w pomieszczeniu znajduje się ogień, gorąca woda lub inne rozgrzane przedmioty.
- Usuń zapalniczki lub zapałki z zasięgu dziecka.
- Nie stawiaj kubków z gorącą kawą lub herbatą na krawędzi stołu. Upewnij się również, że obrusy nie zwisają w dół.
- Unikaj jedzenia lub picia czegokolwiek gorącego, gdy dziecko siedzi na Twoich kolanach.
- Upewnij się, że woda w wannie nie jest zbyt gorąca.
- Butelki z gorącą wodą napełniaj tylko ciepłą, nie wrzącą wodą.
- Zawsze pilnuj gorącego żelazka.
Wystarczy kubek gorącej herbaty, aby zranić 30% powierzchni ciała małego dziecka! Jeśli dziecko ulegnie oparzeniu lub poparzeniu i powstaną pęcherze, najlepiej natychmiast udać się do lekarza.