Stres u dzieci: Wskazówki, jak złagodzić stres u dziecka

Stres, pośpiech i wysokie oczekiwania są znane większości dorosłych. Długi dzień w pracy, zaległe obowiązki domowe, zobowiązania rodzinne i wychowywanie dzieci stają się dla wielu prawdziwym wyzwaniem. Jednak stres daje o sobie znać również u …

Stres u dzieci: Wskazówki, jak złagodzić stres u dziecka

Stress-bei-Kindern-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Stres u dzieci: Wskazówki, jak złagodzić stres u dziecka
Jak rozpoznać stres u dziecka?

Stres u dzieci objawia się na wiele różnych sposobów. Podczas gdy niektóre dzieci mają tendencję do wycofywania się, inne reagują agresywnie.

Jak jako rodzic powinienem reagować na moje zestresowane dziecko?

Na rodzicach spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ dzieci najpierw muszą się nauczyć, jak radzić sobie ze stresem. Dlatego zawsze bądźcie świadomi swojej funkcji wzorcowej.

Jak mogę konkretnie wspierać moje dziecko?

Istnieją różne techniki pozwalające lepiej radzić sobie ze stresem. Jeśli sam nie możesz już pomóc swojemu dziecku, możesz znaleźć wsparcie w postaci terapii stresu.

Stres, pośpiech i wysokie oczekiwania są znane większości dorosłych. Długi dzień w pracy, zaległe obowiązki domowe, zobowiązania rodzinne i wychowywanie dzieci stają się dla wielu prawdziwym wyzwaniem.

Jednak stres daje o sobie znać również u dzieci. Już w okresie niemowlęcym niektóre dzieci wykazują oznaki stresu. Ale jak właściwie rozwija się stres i w jakim stopniu rodzice mogą coś z nim zrobić?

Z naszego poradnika dowiedzą się Państwo, jak stres może objawiać się u dzieci i jakie są różne sposoby zwalczania jego przyczyn.

[button]Dalsza literatura na ten temat [/button]

1. stres u dzieci często ma rodzinne czynniki sprawcze

stressiger Alltag
Stres w życiu codziennym nieświadomie przenosi się na dziecko.

Kiedy słyszymy termin stres, większość dorosłych prawdopodobnie myśli o twojej pracy lub inaczej o podwójnym obciążeniu pracą i rodziną. Istnieje jednak cienka granica między presją a faktycznym stresem, który powoduje, że stajemy się spięci.

Dzieci bardzo uważnie patrzą na swoich rodziców i uczą się, jak oni radzą sobie z sytuacjami. Jeśli na przykład masz tendencję do szybkiego chowania głowy w piasek w skomplikowanej sytuacji, twoje dziecko raczej nie odczuje tego inaczej.
Dlatego staraj się nie tylko zwalczać stres u dzieci, ale jednocześnie obniżać swój własny poziom stresu.

Różne badania pokazują, że negatywne skojarzenia i poczucie bycia przytłoczonym są przekazywane dzieciom już w czasie ciąży. We wczesnym dzieciństwie niemal każdy rodzic, a tym bardziej każda osoba, osiąga od czasu do czasu swoje granice.
Jest to całkowicie normalne i nie stanowi dla dziecka problemu. Jednak codzienność nie powinna być naznaczona silnymi napięciami.
napięć.

Rada: Staraj się pomóc sobie i nie przenosić swojego stresu na dzieci. Im pewniej poradzisz sobie z daną sytuacją, tym więcej skorzystasz na dłuższą metę, ponieważ Twoje dziecko będzie naśladować to zachowanie.

2 Jak stres objawia się u dzieci

Kind ist wütend
Stres u dzieci objawia się na bardzo różne sposoby.

Kiedy dzieci są zestresowane, wykazują różne objawy. Częste dolegliwości mają charakter psychosomatyczny. Organizm dziecka sygnalizuje, że obecna sytuacja nie jest dobra i należy ją zmienić.
Na przykład wiele dzieci i nastolatków cierpi na bóle głowy lub przemęczenie. Jednak stres psychiczny może objawiać się także bólami brzucha czy biegunką.

Niektóre dzieci są bardzo mało skoncentrowane i mają problemy ze snem. W rezultacie niektóre dzieci mocno się wycofują i nie pozwalają rodzicom lub przyjaciołom zbliżyć się do siebie.

Szczególnie często dzieci, które cierpią z powodu stresu, wykazują zwiększony potencjał do agresji. Często są rozzłoszczone, ale nie potrafią pozbyć się lęku, że zostaną przytłoczone. Złość jest więc skierowana przeciwko wszystkim i wszystkiemu i nie jest związana z osobami czy konkretnymi zachowaniami.

Szczególnie problematyczne jest, gdy stres pojawia się już w przedszkolu. Objawy sugerujące stres u maluchów to, oprócz tendencji agresywnych, także świadome odwracanie się od innych dzieci czy ale częste moczenie łóżka.

Jeśli w wyniku stresu rozwinie się biegunka, to zazwyczaj dzieje się to w bliskim kontekście czasowym kilku godzin. To samo dotyczy stresu, który powoduje ból brzucha.

W przypadku zawrotów głowy wywołanych przez stres, problem często leży głębiej i może narastać przez dłuższy czas. Nawet wypadanie włosów może być wywołane przez stres.

Uwaga: Ważne jest rozróżnienie pomiędzy stresem pozytywnym i negatywnym. Nie jest niczym niezwykłym odczuwanie lekkiego niepokoju przed zadaniem klasowym. Nie powinno to jednak oznaczać sytuacji absolutnego przeciążenia.

3. błędne koło stresu, niepokoju i objawów fizycznych

Wyższa presja na wykonanie zadania sprzyja stresowi u dzieci:

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez DAK, około 43% wszystkich dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu stresu. Jest to niepokojące zjawisko i pokazuje, że wskazówki dotyczące przeciwdziałania stresowi są bardzo istotne również dla dzieci.

Gdy tylko własne zarządzanie stresem zawiedzie i pojawią się fizyczne objawy, należy działać. Bez ukierunkowanej relaksacji i świadomego unikania czynników wywołujących stres, szybko może dojść do błędnego koła.

Stres u dzieci wywołuje reakcję fizyczną. To z kolei wywołuje u dzieci niepokój i sprawia, że ten wywołuje dalszy stres. Następnie poziom stresu wzrasta coraz bardziej, tak że u dzieci obserwuje się nawet wypalenie zawodowe.

Jeśli istnieje silny lęk przed porażką, jeśli dzieci mają trudności z zasypianiem przez długi czas lub jeśli cierpią na utratę apetytu, mogą to być pierwsze oznaki wypalenia. W takich przypadkach pilnie wskazana jest rozmowa o istniejących problemach, a przede wszystkim poważne ich potraktowanie.

Niektórym rodzicom problemy dziecka wydają się dość głupie i nie usprawiedliwiają stresu związanego z ich oczami. Ponieważ jednak stres jest odczuciem subiektywnym, mniej chodzi o rzeczywistą ilość obowiązków, a bardziej o wynikające z nich poczucie przytłoczenia.

Dlatego, jeśli to możliwe, wspólnie wypracujcie rozwiązanie, które pozwoli zapobiec objawom choroby, takim jak szumy uszne wywołane stresem.

Wskazówka: Jeśli nie możesz dotrzeć do swojego dziecka lub chcesz uzyskać profesjonalną pomoc, nie wahaj się. Możesz skontaktować się z lokalnymi poradniami rodzinnymi, zapytać pediatrę lub umówić się na spotkanie z terapeutą dziecięcym.

4. postrzegaj hobby jako równowagę

Wyzwania sportowe lub inne hobby, które dają dzieciom możliwość sprawdzenia się, są doskonałym pomysłem sprzyjającym rozładowaniu stresu.

Stress beim Sport abbauen
Sport stanowi dla dzieci doskonałą okazję do rozładowania napięcia.

Jeśli jednak dojdzie do tego szkoła, odrabianie lekcji i różne zajęcia rekreacyjne, to to, co w gruncie rzeczy jest bardzo rozsądnym pomysłem, może szybko przerodzić się w stres. Dlatego staraj się na bieżąco kontrolować plan dnia dziecka, aby kilka obowiązków nie następowało jeden po drugim.

Szczególnie w dziedzinie sportu wyczynowego szybko pojawiają się wysokie oczekiwania i presja na występy w zawodach. Dopóki Twoje dziecko jest zasadniczo pozytywnie nastawione do tych aspektów, nie ma nic przeciwko wyzwaniu.

Jeśli jednak zauważysz u swojego dziecka wzmożone oznaki stresu, czas zrzucić bieg i uważnie słuchać, gdzie można zredukować postrzegany lub czasowy stres.

Techniki relaksacyjne na stres są sprytnym sposobem na szybkie opanowanie krążących myśli. Jednak takie techniki wymagają początkowo trochę praktyki i cierpliwości. Oglądanie telewizji czy granie na konsoli przez dłuższy czas nie pomaga w radzeniu sobie ze stresem.

5. pomoc z zewnątrz – zarządzanie stresem dla dzieci

Hilfe zur Stressbewältigung für Kinder
Reaguj w porę, jeśli Twoje dziecko potrzebuje pomocy

Rodzice nie zawsze są w stanie pomóc swoim dzieciom tak, jak na to zasługują. Ponieważ w grę wchodzi zdrowie Waszych dzieci, nie powinniście się wahać przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy.
W ramach terapii stresu dzieci otrzymują konkretne wskazówki, jak mogą lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Również sport i ćwiczenia odgrywają dużą rolę w walce ze stresem. Nawet stosunkowo krótka aktywność na świeżym powietrzu sprawia, że mózg otrzymuje wystarczającą ilość tlenu i jest w stanie lepiej pracować nad konkretnym planem i nie pogrążać się w chaosie.

Zarządzanie stresem nie tylko odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu zawodowym, ale może również pomóc dzieciom w sensownym planowaniu zajęć.

6. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane