Przyczyny kataru w ciąży nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione. Naukowcy przypuszczają jednak, że za obrzęk błony śluzowej nosa odpowiadają przede wszystkim hormony.
Objawy kataru w ciąży bywają bardzo różne od objawów przeziębienia czy grypy. Głównym symptomem jest zatkany nos, choć ból gardła zwykle nie występuje.
Należy skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić objawy. Unikaj leków w miarę możliwości i zamiast nich stosuj homeopatię.
[button]Kup odpowiedni spray do nosa[/button]
Większość kobiet w czasie ciąży musi zmagać się z mniej lub bardziej wyraźnymi objawami ciążowymi. Katar w ciąży jest stosunkowo częstym objawem. Skąd jednak bierze się katar w ciąży i jaki jest najlepszy sposób na jego leczenie?
W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, na czym polega katar w ciąży. Zagłębimy się w przyczyny, a także klasyczne objawy. Następnie podpowiemy, które domowe sposoby najlepiej pomagają i zilustrujemy, dlaczego powinnaś unikać leków tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Spis treści
1. ciążowy nieżyt nosa jest spowodowany przez hormony
Nudności i wymioty w ciąży
W jednym z ostatnich badań naukowcy stwierdzili, że kobiety, które cierpią na nudności i wymioty we wczesnej ciąży, są znacznie mniej narażone na poronienie. Jest to prawdopodobnie spowodowane wysokim stężeniem hormonu ciążowego hCG.
Katar w ciąży występuje u około 30 % wszystkich kobiet w ciąży. Jest to więc jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych. W przeciwieństwie do przeziębienia, katar w ciąży nie jest jednak wywoływany przez wirusy.
W poszukiwaniu przyczyn naukowcy nie znaleźli jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia objawów. Są jednak zgodni, że katar ciążowy jest spowodowany głównie zmienionym poziomem estrogenów.
Estrogeny są hormonami żeńskimi i są produkowane w jajnikach, łożysku i korze nadnerczy. Odgrywają one główną rolę w kontrolowaniu cyklu miesiączkowego, a tym samym w ciąży. Ciąża powoduje, że poziom estrogenów znacznie wzrasta, osiągając swój szczyt pod koniec ciąży.
Estrogen przede wszystkim zapewnia dobre ukrwienie wyściółki macicy. Jednak ta właściwość zwiększa również przepływ krwi do naczyń w błonie śluzowej nosa. Powoduje to obrzęk błony śluzowej, co skutkuje zatkanym nosem.
Uwaga: Stres i duży wysiłek również mogą wywołać ciążowy katar. Dlatego zadbaj o regularny relaks.
Głównym objawem jest zatkany nos.
Nieżyt nosa w ciąży ma zazwyczaj charakter przewlekły. Oznacza to, że objawy mogą towarzyszyć przez całą ciążę. Choć objawy pojawiają się u większości kobiet około drugiego miesiąca ciąży, to całkiem możliwe, że u innych ciężarnych katar nie pojawia się aż do końca ciąży. Zwykle jednak objawy ustępują samoistnie kilka dni po porodzie.
Katar wciąży nie produkuje wydzieliny, więc nos nie cieknie. Ponieważ jednak nos jest stale zatkany, cierpiący na niego ciągle budzą się w nocy lub nawet trudno im zasnąć. Poza nieprzyjemnymi objawami katar ciążowy nie jest ani zaraźliwy, ani niebezpieczny.
Chociaż niektóre objawy mogą być bardzo podobne, istnieją pewne istotne różnice między katarem ciążowym a zwykłym przeziębieniem. Chcielibyśmy wskazać Ci je w poniższej tabeli.
Choroba | Objawy | wywołane przez: |
---|---|---|
Nieżyt nosa w ciąży |
|
Zmieniony poziom estrogenów |
przeziębienie |
|
Wirusy |
Jeśli kobieta w ciąży cierpi również na alergię, może to dodatkowo prowadzić do nasilenia objawów. Poza tym dolegliwości te są zazwyczaj bardzo podobne.
3. w przypadku dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem
W czasie ciąży zdrowie matki i dziecka powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Z tego powodu należy skonsultować się z lekarzem, aby być po bezpiecznej stronie, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub nasilają się z czasem.
Ważne jest,aby najpierw wykluczyć przeziębienie lub alergiczny nieżyt nosa. Dopiero po postawieniu przez lekarza diagnozy ciążowego nieżytu nosa można rozpocząć odpowiednie leczenie.
Zatkany nos zwykle leczy się odpowiednim sprayem do nosa. Zawierają one substancję czynną ksylometazolinę, która sprawia, że błony śluzowe ulegają rozdęciu. Produkty te nie są jednak odpowiednie dla kobiet w ciąży. Dlatego lepiej jest stosować krople do nosa lub spraye do nosa, które zawierają wodę morską lub kwas hialuronowy.
Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, lekarz prowadzący powinien zdecydować, jakie dalsze działania można podjąć.
Uwaga: Wiele leków zawiera substancje, które w najgorszym przypadku upośledzają rozwój dziecka.
Na tym filmie możesz zobaczyć, w jakim stopniu leki mogą być stosowane w czasie ciąży:
4. polegaj na domowych i naturalnych środkach leczniczych w leczeniu
.Jak już wcześniej wspomniano, jeśli masz katar w ciąży, powinnaś raczej sięgnąć po naturalne środki, aby nie narażać dziecka na niebezpieczeństwo. Możesz również stosować specjalne płyny do nosa, które nawilżą Twój zatkany nos. Ważne jest również, abyś zwiększyła wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych.
Ale nie tylko leki homeopatyczne, takie jak spraye do nosa czy globulki, mogą pomóc na przeziębienie w ciąży. Istnieje wiele innych środków, które możesz podjąć, aby złagodzić objawy.
Należą do nich:
- codzienne ćwiczenia na świeżym powietrzu
- zdrową i zróżnicowaną dietę
- spożywanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie (najlepiej w postaci wody i niesłodzonych herbat)
- Spanie z lekko uniesioną górną częścią ciała, co ułatwia oddychanie.
- Inhalacja olejkami eterycznymi
- regularne, krótkie i umiarkowane sesje w saunie (o ile nie ma problemów zdrowotnych, które przemawiają przeciwko temu)
- dużo odpoczynku i relaksu
5. kupić odpowiedni spray do nosa
- Przeziębienia i nieżyt nosa, zapalenie zatok, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła