Każde dziecko jest inne i jego rozwój jest indywidualny. Jeśli Twoje dziecko jest trochę opóźnione przez jakiś czas, nie jest to jeszcze powód do niepokoju.
Rozwój językowy przebiega czasem w szybkim tempie. Szczególnie decydujący jest tu drugi rok życia.
Przeciętnie dzieci uczą się chodzić między 9. a 15. miesiącem życia.
Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Mimo dużych różnic, istnieją jednak pewne kamienie milowe rozwoju, które każde dziecko powinno opanować prędzej czy później.
W naszym artykule szczegółowo zajmujemy się rozwojem niemowląt i krótko przedstawiamy najważniejsze etapy rozwojowe.
[button]Kup książki o kamieniach milowych rozwoju dziecka online[/button]
Spis treści
1. dzieci uczą się w różny sposób
Wraz z narodzinami pierwszego dziecka życie zmienia się gwałtownie. Dziecko jest w centrum uwagi i mało kto ma czas na coś innego. Jednak dla większości rodziców nie jest to w żadnym wypadku złe, ponieważ pierwszy rok życia dziecka jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń w życiu.
Podczas gdy noworodek jest już w stanie odwrócić głowę i uśmiechnąć się, potrzebuje nieco więcej czasu na wiele innych etapów rozwoju.
Aby niemowlę mogło się w dużym stopniu normalnie rozwijać, pierwsze badanie następuje bezpośrednio po urodzeniu. W ciągu pierwszego roku życia następuje pięć kolejnych badań, aby sprawdzić rozwój fizyczny i psychiczny.
Wcentrum uwagi pediatrii znajdują się przede wszystkim badania dotyczące odruchów dziecka i ewentualnych problemów z rozwojem fizycznym. Wzrost i waga są zawsze zapisywane w tabeli, aby móc śledzić indywidualny rozwój.
Osobistą relację matki o fazach rozwoju w pierwszym roku życia można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
Rada: Chodź na każde zalecane badanie kontrolne, a poza tym staraj się nie porównywać zbytnio swojego dziecka z innymi dziećmi z otoczenia.
Różnice i drobne odstępstwa od normy są jak najbardziej w porządku.
2. Mały kalendarz rozwoju, aby mieć wszystko pod kontrolą
W kolejnych sekcjach w krótkich tabelach i punktach przedstawimy Wam ważne kamienie milowe rozwoju malucha w pierwszym roku życia. Proszę zawsze pamiętać, że są to tylko wskazówki.
Jeśli jednak macie wrażenie, że wasze dziecko w tym czy innym momencie rozwija się wyjątkowo wolno, nie wahajcie się zapytać o to swojego pediatrę. W większości przypadków jednak takie obawy okazują się nieuzasadnione.
2.1 Pierwszy miesiąc życia
Zakaz używania smartfonów:
W pierwszych latach życia dzieci nie powinny dostawać w swoje ręce smartfonów, ponieważ może to prowadzić do krótkowzroczności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Oprócz niekontrolowanych ruchów głowy i uśmiechania się, niemowlęta w pierwszym miesiącu życia dają o sobie znać głównie płaczem. Częściej można też usłyszeć ” Ohh ” lub ” Ahh „.
Zdolność widzenia jest jeszcze bardzo ograniczona. Na początku niemowlęta widzą ostro tylko w zakresie 20 do 30 cm. Dlatego zbliż się do dziecka tak blisko, jak to tylko możliwe. Idealna odległość to ta, kiedy karmisz piersią.
2.2 Kamienie milowe rozwoju w drugim, trzecim i czwartym miesiącu życia
Wiek | Umiejętności |
---|---|
dwa miesiące |
|
trzy miesiące |
|
cztery miesiące |
|
2.3 W wieku sześciu miesięcy niemowlęta potrafią siedzieć.
Stawanie zajmuje dzieciom jeszcze trochę czasu. Jednak zdolności motoryczne rozwijają się coraz szybciej, tak że w wieku sześciu miesięcy dzieci potrafią coraz pewniej chwytać przedmioty, a nawet siedzieć przez krótkie okresy czasu.
Ruch nie jest jednak jedynym punktem postępu. Szczególnie w obszarze rozwoju języka widoczne są pierwsze poważne zmiany.
Ogólne dźwięki gurr stają się coraz bardziej bełkotliwymi fragmentami słów. Coraz częściej można też zaobserwować zmienność wysokości dźwięku.
2.4 Siódmy do dziewiątego miesiąca – dla niektórych niemowląt obcy ludzie stanowią tabu
Swobodne siedzenie nie stanowi już problemu i większość dzieci jest w stanie podciągnąć się na przedmiotach. Jeśli to jeszcze nie do końca się udaje, dzieci są w stanie stanąć na własnych nogach z niewielką pomocą. Siła mięśni jest wystarczająca.
W tej fazie bardzo popularne jest raczkowanie. O ile w siódmym miesiącu postępy są jeszcze powolne, to w dziewiątym miesiącu maluchom jest już trudno nadążyć.
Uwaga: W tym okresie wiele dzieci staje się obcymi ludźmi, więc odwiedzanie mniej znanych znajomych może być trudne.
2.5 Pierwszy rok życia – nauka chodzenia i mówienia
Po około dwunastu miesiącach wiele dzieci zaczyna wypowiadać swoje pierwsze słowa. Tylko nieliczne dzieci są w stanie powiedzieć tata i mama już w wieku dziewięciu miesięcy. Rozumienie języka jest jednak znacznie bardziej zaawansowane, dzięki czemu maluch w wieku jednego roku rozumie proste polecenia i potrafi je realizować.
Jeśli chodzi o umiejętności motoryczne brutto, następuje szybki przeskok od stania do samodzielnego chodzenia. Dla prawie wszystkich rodziców pierwsze kroki są jednym z najważniejszych kamieni milowych rozwoju w dzieciństwie. Jednak niektórzy rodzice muszą być cierpliwi nieco dłużej, ponieważ ta faza może przedłużyć się do 15 lub 16 miesięcy.
Jeśli chodzi o drobne umiejętności motoryczne, dzieci są w stanie przytrzymać przedmiot dwoma palcami w tzw. uchwycie szczypcowym.
3 Drugi rok życia w trybie przyspieszonym
Po tym jak pierwsze słowa wreszcie przekroczyły usta dziecka, w drugim roku życia słownictwo rośnie w coraz szybszym tempie. Podczas gdy wiele dzieci w wieku 18 miesięcy mówi od 10 do 30 słów, w wieku dwóch lat często mówią już 200 słów. Od tego momentu coraz częściej używa się zdań 2- lub 3-wyrazowych.
Ponadto, w wieku dwóch lat dzieci potrafią
- jeść widelcem (rośnie chęć wpływania na to, co jedzą)
- trzymanie ołówka
- samodzielne ubieranie się
- rzucanie i łapanie piłek
- strzelać piłkami i biegać
- wchodzić po schodach
- opanowanie prostych zagadek
4. wskazówki dla całej rodziny
Staraj się zachęcać swoje dziecko i oferować mu możliwości rozwoju. Nie dajcie się zniechęcić osobom z zewnątrz, lecz dostosujcie poszczególne pomysły do etapu rozwoju waszego dziecka. Starajcie się jednak zachować otwarty umysł i nie wahajcie się skonsultować z pediatrą i zadać konkretne pytania, jeśli pojawią się problemy.
Zawsze możesz motywować swoje dziecko w jego rozwoju, dużo do niego mówiąc i wspierając, kiedy próbuje chodzić i raczkować.
5. Kup książki o kamieniach milowych rozwoju dziecka online
- Völkel, Petra (Author)
- Pauen, Sabina (Author)
- Largo, Remo H. (Author)