Depresja w ciąży: gdy brakuje radości

Depresja ciążowa ma takie same objawy jak normalna depresja. Przyczyny prawdopodobnie szczególnie często wynikają z osobistych okoliczności osób dotkniętych tym problemem. Depresja ciążowa może być w ciężkich przypadkach leczona lekami. Właściwie wszystko może być tak …

Depresja w ciąży: gdy brakuje radości

So gehen sie mit Depressionen in der Schwangerschaft um
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Depresja w ciąży: gdy brakuje radości
  • Depresja ciążowa ma takie same objawy jak normalna depresja.
  • Przyczyny prawdopodobnie szczególnie często wynikają z osobistych okoliczności osób dotkniętych tym problemem.
  • Depresja ciążowa może być w ciężkich przypadkach leczona lekami.

Właściwie wszystko może być tak piękne: wiele kobiet w ciąży cieszy się na potomstwo i z największą radością przygotowuje się do życia z małym dzieckiem. Czy naprawdę istnieje taka sytuacja, że ktoś nie może cieszyć się na nowe życie?

Radość rzeczywiście może zostać zmącona, jeśli ciąża nie przebiega optymalnie, okoliczności życiowe są chaotyczne lub hormony są na rollercoasterze. Dowiedz się tutaj, jak rozpoznać depresję ciążową i jak kobiety mogą mieć najlepszy możliwy start ze swoim potomstwem pomimo depresji.

1. przyczyny depresji ciążowej: cienie na duszy

Schwangerschaftsdepressionen
Jeśli ciąża przychodzi bardzo nagle, kobiety mogą reagować niepokojem.

Nie jest jasne, co ostatecznie powoduje depresję ciążową. Istnieją przesłanki, że w grę wchodzą „czynniki miękkie”. Organizm kobiety jest narażony na ogromne zmiany w równowadze hormonalnej podczas ciąży. To, co u jednych kobiet prowadzi do spontanicznego płaczu, u innych powoduje wybuch radości. Depresja ciążowa jest więc szczególnie negatywnym przejawem tej zmiany hormonalnej.

Badania pokazują również, że depresja w ciąży szczególnie dotyka kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji. Problemy w związku lub rozstanie, mieszkanie faktycznie jest za małe na wzrost lub zbliża się przeprowadzka: Kiedy kobiety są obciążone psychicznie w czasie ciąży, ma to wpływ na ich stan. Jeśli jest to druga ciąża, nowa ciąża może być również postrzegana jako dodatkowe obciążenie.

  • Przed ciążą: Jeśli w rodzinie występuje już choroba depresyjna, kobieta może być bardziej podatna na rozwój depresji w ciąży.
  • Oczekiwania: Szczególnie matki po raz pierwszy mają oczekiwania, że ciąża to wspaniały i szczęśliwy czas. Jeśli to oczekiwanie nie zostanie spełnione, ciężarna może zareagować popadając w depresję.
  • Trudna ciąża: Nieplanowana ciąża, silne poranne choroby lub problemy zdrowotne – jeśli ciąża koliduje z dotychczasowymi planami życiowymi, depresja ciążowa może być tego skutkiem.
  • Utrata kontroli: Podczas ciąży ciało się zmienia, nieuchronnie kończy się jeden etap życia i zaczyna nowy. Może to prowadzić do niepokoju, zwłaszcza na krótko przed porodem.
  • Ciąża po poronieniu: Jeśli kobieta doświadczyła już poronienia lub aborcji, albo musiała poddać się sztucznemu zapłodnieniu, często bardzo obawia się o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w czasie ciąży.
  • Trauma: Jeśli kobieta w ciąży doświadczyła fizycznego lub emocjonalnego znęcania się, wykorzystywania seksualnego lub podobnych, trauma może ponownie ujawnić się podczas fizycznie bardzo intensywnej fazy ciąży.

2. objawy depresji ciążowej są takie same jak depresji

Schwangerschaftsdepressionen
Dodatkowy stres spowodowany przez rodzeństwo może być przyczyną nastrojów depresyjnych.

Depresja ciążowa w zasadzie wykazuje te same objawy co klasyczna depresja. Często jednak jest odbierana szczególnie wyraźnie, ponieważ od kobiety w ciąży oczekuje się czegoś innego.

Przebieg depresji ciążowej może być łagodny lub ciężki, w zależności od prekoncepcji osoby dotkniętej chorobą i jej postrzegania. Jednak wyraźne oznaki to zawsze brak radości i malejący udział w codziennym życiu. Osoby cierpiące na depresję zwykle mają trudności z podciągnięciem się do wykonywania codziennych zadań, panuje atmosfera odrzucenia.

Inne objawy depresji ciążowej:

  • Trudności z koncentracją
  • Niewyjaśniony niepokój
  • Zmęczenie mimo odpowiedniej ilości snu
  • problemy z zasypianiem
  • skrajna drażliwość
  • bezsenność
  • smutek

Krótkie fazy depresyjne w ciąży mogą być wyrazem tego, że osoba nimi dotknięta jest przytłoczona gwałtownymi zmianami w jej życiu. Faza ta zazwyczaj szybko ponownie znika.

Typ Objawy
Depresja w ciąży Depresja występująca w czasie ciąży.
Baby blues Kilka godzin po porodzie poziom hormonów spada, co prowadzi do depresyjnego nastroju przez kilka dni u nawet 70 procent nowych matek.
Depresja poporodowa Jest to często kontynuacja depresji ciążowej. Przyczynami są często poczucie przytłoczenia nową sytuacją i trudności z dostosowaniem się do niej.
Psychoza poporodowa Ta psychoza jest bardzo rzadka i objawia się w pierwszych dwóch miesiącach po porodzie poprzez dezorientację, halucynacje i silne myśli samobójcze. Należy ją natychmiast leczyć.

Konkretnym skutkiem dla dziecka jest zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Inne konsekwencje nie są znane. Badania pokazują, że kobiety z depresją ciążową znacznie częściej cierpią również na depresję poporodową. Z tego powodu nieodzowne jest długotrwałe leczenie osób dotkniętych tą chorobą. Często depresja nie występuje tylko z powodu ciąży, ale były pewne wcześniejsze choroby.

3. Częstotliwość występowania depresji ciążowej

Schwangerschaftsdepressionen
Depresja ciążowa często przeradza się w depresję poporodową.

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób depresja ciążowa jest klasyfikowana jako choroba psychiczna powikłana ciążą, porodem i połogiem (klasyfikacja: O99.3.). Według badań, około dziesięć procent wszystkich kobiet w ciąży cierpi na depresję, ale liczba niezgłoszonych przypadków depresji ciążowej jest prawdopodobnie większa.

Test na depresję ciążową, taki jak oferowany w internecie, jest co najwyżej orientacyjny, ale nie stanowi ostatecznej diagnozy.

4 Co może pomóc w depresji ciążowej? – Zmienić życie codzienne

Schwangerschaftsdepressionen therapie
Wsparciem dla ciężarnej może być lekarz lub położna.

Zawsze warto porozmawiać z zaufanym lekarzem lub położną o swoich uczuciach i obawach. Wspólnie, osoba dotknięta chorobą i specjaliści mogą zdecydować, jak postępować.

Jeśli nastroje depresyjne występują w pierwszym trymestrze, mogą być reakcją na silne nudności w ciąży. W takim przypadku często warto przeczekać ten bardzo wyczerpujący fizycznie i psychicznie etap. Jeśli jednak depresja ciążowa jest ostra, ciężarnym można przepisać również leki przeciwdepresyjne.

Uwaga: Według aktualnych badań, jeśli kobieta w ciąży przyjmuje leki przeciwdepresyjne, nie ma zwiększonego ryzyka wystąpienia wad rozwojowych lub innych chorób u płodu. Zwiększa się jednak ryzyko przedwczesnego porodu.

4.1 Rozmowa z rodziną jest niezbędna

W przypadku łagodnej depresji ciążowej nawet proste zmiany w życiu codziennym mogą przynieść ulgę:

  • Schwangerschaftsdepressionen
    W przypadku ciężkiej psychozy poporodowej osoba dotknięta chorobą wymaga pilnego leczenia.

    Mniej pracy: Mimo że chęć budowania gniazda jest szczególnie silna w czasie ciąży, ciężarne nie powinny teraz popadać w gorączkową zajętość. Ciężarne muszą przygotować się na stresujący poród i czas po nim, robiąc dużo przerw na odpoczynek i świadomy relaks.

  • Zaangażuj w to swojegopartnera i rodzinę: Kobiety z depresją ciążową powinny powiedzieć najbliższym powiernikom o swoich uczuciach i obawach. W ten sposób mogą oni lepiej dostosować się do potrzeb ciężarnej w życiu codziennym i odciążyć ją w gospodarstwie domowym. Jeśli mąż i krewni będą w stanie lepiej sklasyfikować wahania nastroju w kontekście depresji, również rozwiną więcej zrozumienia.
  • Wyjdź naświeże powietrze: Przygnębione kobiety w ciąży nie powinny chować się w domu, zwłaszcza gdy ich nastrój jest niski. Sport podnosi nastrój, dlatego kobiety w ciąży mogą regularnie pływać lub spacerować, aby zebrać energię. Mogą również spotkać podobnie myślących ludzi na specjalnych kursach ciążowych jogi, treningu lub gimnastyki wodnej.
  • Poszukaj pomocy medycznej: Jeśli depresja ciążowa trwa dłużej niż dwa tygodnie w silnym natężeniu, osoba dotknięta chorobą powinna szukać pomocy u lekarza prowadzącego. Lekarz może ocenić stopień nasilenia depresji i przepisać terapię, akupunkturę lub leki wspomagające. Kobiety w ciąży mogą również zasięgnąć porady u swojej położnej. Mają one często cenne wskazówki z zakresu medycyny naturalnej i mogą polecić odpowiednie mieszanki kwiatów Bacha, zioła lub homeopatię. Relacje innych kobiet w ciąży mogą dodać im odwagi i siły.

5. Praca z depresją ciążową

Zakaz zatrudnienia

Indywidualny zakaz zatrudnienia wchodzi w życie, jeśli w indywidualnych przypadkach lepiej dla zdrowia matki i dziecka jest nie pracować. Ogólny zakaz zatrudnienia wprowadza sam pracodawca, jeśli nie ma możliwości, aby kobieta w ciąży nadal pracowała w firmie.

To, czy indywidualny zakaz zatrudnienia zostanie nałożony w przypadku ciężkiej depresji ciążowej, zależy przede wszystkim od lekarza prowadzącego dany przypadek. Zasadniczo taki zakaz zatrudnienia może być orzeczony, jeśli w trakcie ciąży praca nie wydaje się już możliwa. Przyczyną są wówczas albo komplikacje powstałe w czasie ciąży, albo okoliczności w miejscu pracy.

W tym sensie depresja ciążowa nie jest powodem zakazu zatrudnienia, dlatego też kobiety w ciąży z nastrojami depresyjnymi są początkowo wypisywane ze zwolnienia lekarskiego. W zależności od etapu ciąży, na którym pojawia się depresja, może dojść do zatorów finansowych, ponieważ po sześciu tygodniach zwolnienia lekarskiego wypłacany jest tylko zmniejszony zasiłek chorobowy, natomiast w przypadku zakazu zatrudnienia nadal wypłacane jest pełne wynagrodzenie.

Artykuły powiązane