Klub pozaszkolny to placówka, w której dzieci ze szkoły podstawowej mają zapewnioną opiekę po zajęciach szkolnych. Często dostają tam obiad i mogą w spokoju odrobić lekcje.
Koszty opieki pozaszkolnej są ustalane przez organizatora. Średnio koszty te wynoszą około 70 do 150 € miesięcznie. Oprócz opłaty miesięcznej należy doliczyć koszty wyżywienia. Konkretne informacje można uzyskać w danej placówce.
Obecnie nie istnieje ogólnokrajowe uprawnienie prawne do miejsca opieki pozaszkolnej. W każdym kraju związkowym obowiązują inne przepisy.
Rozpoczęcie nauki w szkoleto dla dzieci bardzo szczególne wydarzenie. W końcu mogą chodzić do szkoły i uczyć się czytać i pisać. Dla rodziców jednak rozpoczęcie szkoły wiąże się często z pewnymi problemami. O ile w przedszkolu lub świetlicy dzieci były pod dobrą opieką do popołudnia, o tyle większość dzieci ze szkoły podstawowej wraca już ze szkoły w porze obiadowej.
Ci, którzy idą do pracy, stają więc przed nowymi wyzwaniami. Jakie są możliwości opieki popołudniowej? Co to jest opieka popołudniowa i ile kosztuje? Czy mam prawo do miejsca i kiedy muszę zapisać dziecko? Nasz poradnik odpowie na wszystkie te pytania. Uzyskają Państwo informacje, czym jest placówka opieki pozaszkolnej i jak wygląda tam opieka. Obszernie odpowiemy również na wszystkie pytania prawne.
[button]Dalsza literatura dotycząca projektowania wychowawczego w opiece pozaszkolnej[/button]
Spis treści
1. żłobek – placówka społeczno-oświatowa zajmująca się opieką nad dziećmi ze szkoły podstawowej.
Większość świetlic oferuje całodzienną opiekę nad dziećmi. Możesz więc podrzucić tam swoje dziecko przed pracą i odebrać je w drodze powrotnej. Jednakże, gdy dziecko zaczyna szkołę, ta całodzienna opieka jest zwykle anulowana.
Większość szkół podstawowych kończy zajęcia, a tym samym opiekę nad Państwa dziećmi, w okolicach pory obiadowej. Oznacza to, że praca w pełnym wymiarze godzin nie jest już możliwa, jeśli nie chce się zostawiać dzieci samych w domu każdego popołudnia. Tylko w krajach związkowych, takich jak Nadrenia Północna-Westfalia lub Berlin, wprowadzono powszechnie szkoły całodzienne.
Zasadniczo rozróżnia się żłobek i przedszkole szkolne. Podczas gdy żłobek jest rodzajem placówki opieki dziennej, przedszkole szkolne przeznaczone jest wyłącznie dla dzieci ze szkół podstawowych. Ponieważ jednak szkolna opieka pozaszkolna nazywana jest również opieką po szkole lub opieką dzienną, również tutaj będziemy używać tego terminu synonimicznie. W dalszej części tekstu zajmiemy się jednak tylko szkolną opieką pozaszkolną.
Historia opieki pozaszkolnej
W NRD opieka pozaszkolna była już mocno zakorzeniona w systemie szkolnym. Około 81% dzieci miało tam zapewnioną opiekę i edukację w godzinach popołudniowych. Oczywiście instytucja ta pełniła tam również funkcję ideologiczną.
Klub opieki pozaszkolnej oferuje rozwiązanie dla tych wszystkich dzieci, którym szkoła nie oferuje opieki popołudniowej. Opieka w klubie pozaszkolnym jest związana z wiekiem. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie dzieci w wieku szkolnym mogą korzystać z placówki do czasu ukończenia czwartej klasy szkoły. W wyjątkowych przypadkach możliwa jest nawet opieka nad dziećmi do 14 roku życia. Miejsca te cieszą się jednak dużym zainteresowaniem, tak że w wielu miejscach są wąskie gardła.
Często punkt opieki pozaszkolnej jest ściśle związany ze szkołą, dzięki czemu są one również bezpośrednio połączone ze szkołami. W niektórych miejscach jednak oferent zapewnia również własny lokal. Podczas gdy w niektórych krajach związkowych, takich jak Bawaria czy Badenia-Wirtembergia, placówki opieki pozaszkolnej są rozbudowywane, w innych krajach związkowych są one likwidowane. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednolitych przepisów federalnych, a kraje związkowe mają różne cele w odniesieniu do systemu edukacji.
2 Zadania placówki opieki pozaszkolnej
Placówka opieki pozaszkolnej to oczywiście przede wszystkim miejsce, w którym dzieci mają zapewnioną opiekę po szkole do czasu powrotu rodziców z pracy. W większości przypadków żłobek jest czynny do około godziny 16. W niektórych placówkach dzieci mogą przebywać nawet do godziny 17.00 lub 18.00. Niektórzy rodzice muszą iść do pracy bardzo wcześnie rano. Wiele placówek zareagowało już na to, oferując dodatkową opiekę przed szkołą.
Kolejną zaletą jest to, że centrum opieki pozaszkolnej, w przeciwieństwie do szkoły całodziennej, jest otwarte również wtedy, gdy są wakacje lub szkoła jest odwołana. Oznacza to, że rodzice nie muszą brać urlopu i nie muszą się martwić o terminy wakacji.
Tymczasem większość placówek serwuje ciepłe posiłki w porze obiadowej. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko jest dobrze odżywione i przed obiadem zjadło już ciepły posiłek. Za posiłek trzeba jednak zapłacić dodatkowo, oprócz opłaty za opiekę pozaszkolną.
Zadaniem placówki opieki pozaszkolnej nie jest jednak wyłącznie utrzymywanie dzieci i opieka nad nimi. Placówka opieki pozaszkolnej prowadzi raczej dodatkową pracę wychowawczą. W większości przypadków w żłobku pracują społeczni pracownicy oświaty i wychowawcy. Oprócz nadzoru nad odrabianiem lekcji oferują oni wiele innych działań wspierających. Ponadto dąży się do współpracy ze szkołami i rodzicami.
Do zadań żłobka należy opieka, edukacja i wychowanie dzieci.
Opieka nad dziećmi w żłobku wiąże się oczywiście z wieloma zaletami, jak i pewnymi wadami:
- Dobra opieka
- Wyżywienie (ciepły obiad)
- Nadzór nad pracami domowymi
- Kontakty społeczne z rówieśnikami
- przeszkolony personel
- wiele możliwości zatrudnienia
- stosunkowo wysokie koszty
- obecnie nadal brak współpracy pomiędzy opiekunami, rodzicami i szkołą
- mniej czasu spędzanego wspólnie z rodzicami
3. rejestracja i koszty związane z miejscem opieki pozaszkolnej
WNiemczech istnieje bardzo duży niedobór miejsc opieki pozaszkolnej, gdyż naturalnie jest na nie duże zapotrzebowanie, zwłaszcza wśród samotnych rodziców i osób pracujących. Szczególnie w wielu dużych miastach zdobycie jednego z upragnionych miejsc jest prawie niemożliwe. W niektórych miejscowościach brakuje ponad 1000 takich miejsc pozaszkolnych. Zwłaszcza, że odkąd mówi się o rozbudowie szkół całodziennych, rozbudowa miejsc opieki pozaszkolnej została na razie wstrzymana, z dużą szkodą dla rodziców.
Podział miejsc odbywa się na podstawie przesłanek pedagogicznych. Oznacza to, że pierwszeństwo mają dzieci, które najpilniej potrzebują miejsca. W takich przypadkach preferowani są na przykład rodzice samotnie wychowujący dzieci.
Zanim zapiszą Państwo swoje dziecko na miejsce w placówce opieki pozaszkolnej, muszą Państwo złożyć w Urzędzie ds. Młodzieży wniosek o wydanie zaświadczenia o potrzebie. W tym celu należy między innymi udowodnić, że jest się zatrudnionym, studiującym lub uczącym się. Osoby zatrudnione muszą podać swoje konkretne godziny pracy, które potwierdzają, że nie jest możliwa opieka nad dziećmi w domu.
Ponieważ czas rozpatrywania wniosku w większości miast i gmin wynosi około ośmiu tygodni, wniosek o opiekę po szkole należy złożyć w miarę możliwości około trzech miesięcy przed pożądanym terminem opieki.
Koszty za miejsce opieki pozaszkolnej nie są jednolicie uregulowane. Są one ustalane przez podmiot świadczący opiekę pozaszkolną. Średnio jednak wynoszą one około 70 do 150 euro miesięcznie. Do tego dochodzi koszt codziennych ciepłych posiłków. Można się spodziewać, że zapłacimy za to około 40 do 50 euro. Jeśli masz niewielkie dochody lub nie masz ich wcale, powinieneś to ujawnić w Urzędzie ds. Młodzieży. W takich przypadkach możliwe jest, że urząd pokryje koszty w całości lub proporcjonalnie.
Koszty opłaty za opiekę po szkole zależą z reguły od następujących czynników:
- dziennego czasu opieki (liczba godzin)
- liczby dzieci, które mają być objęte opieką
- okresu opieki (tylko w godzinach szkolnych czy również w czasie wakacji)
4. prawne uprawnienia do miejsca opieki po zajęciach szkolnych
Wielu rodziców chce wrócić do pracy, gdy ich dziecko jest w przedszkolu, a później w szkole podstawowej. Jeśli jednak w pobliżu nie ma całodziennej szkoły, trzeba wcześnie szukać popołudniowej opieki dla dziecka. Oczywiście opieka pozaszkolna jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz jeszcze zostawiać dziecka samego w domu. Ale co z miejscami opieki pozaszkolnej? Czy mam do nich jakieś prawne prawo?
Niestety, odpowiedź brzmi: nie. W Niemczech nie ma obecnie ogólnokrajowego prawa do miejsca w placówce opieki pozaszkolnej. Należy jedynie przyznać miejsce Kita. Ponieważ za te sprawy odpowiadają poszczególne kraje związkowe, a nie rząd federalny, sposób postępowania jest różny w poszczególnych krajach związkowych.
Wprowadzenie prawnego prawa do miejsca po szkole jest obecnie przedmiotem dyskusji politycznej. Ze względu na brak wolnych miejsc istnieją obecnie nawet liczne inicjatywy rodziców, które prowadzą kampanię na rzecz zwiększenia liczby miejsc opieki pozaszkolnej. W niektórych miejscach opieka nad dziećmi z własnej inicjatywy odbywa się na terenie szkoły lub miasta, aby odciążyć pracujących rodziców. Istnieją również modele, w których rodzice sami na zmianę opiekują się dziećmi.
5 Inne możliwości opieki nad dziećmi
Jednak w niektórych stanach nie ma dostępnej opieki pozaszkolnej. Jeśli jest, to większość rodzin nie dostaje tam darmowego miejsca na opiekę nad dzieckiem. Dlatego muszą jak najszybciej szukać alternatywnych rozwiązań. Bo należy zabezpieczyć nie tylko opiekę w godzinach popołudniowych, ale także opiekę, gdy szkoła jest odwołana lub w czasie wakacji.
Dla tych, którzy nie mogą liczyć np. na dziadków czy innych członków rodziny, istnieją następujące możliwości:
Opcja opieki | Objaśnienie |
---|---|
(Otwarta) szkoła całodzienna | Dzieci mają zapewnioną opiekę do godzin popołudniowych, w porze obiadowej otrzymują ciepły posiłek, nadzorowane jest odrabianie zadań domowych, zapewniony jest urozmaicony program spędzania czasu wolnego, trwa zazwyczaj do ok. 16.00, w związanych szkołach całodziennych czasami po południu odbywają się dodatkowe zajęcia pomocnicze. |
Programy szkolne | Zajęcia popołudniowe, takie jak AGs lub zajęcia sportowe; w niektórych przypadkach możliwy jest także nadzór nad odrabianiem lekcji; ten model często jednak nie obejmuje wszystkich pięciu dni roboczych. |
Opieka w porze lunchu | Ten rodzaj opieki oferowany jest w niektórych miejscach przez niezależnych dostawców lub przez władze lokalne; podczas opieki w porze lunchu dzieci otrzymują ciepły posiłek, mogą odrabiać lekcje lub bawić się z innymi dziećmi; w zależności od placówki, opieka trwa do godziny 14.00 lub 16.00. |
Babysitters | Opiekunki mogą być również wykorzystywane do opieki nad dziećmi ze szkoły podstawowej; opiekunki są zatrudniane na kilka godzin w tygodniu; jest to odpowiednia opcja zwłaszcza dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin. |
Prywatna opieka nad dzieckiem przez rodziców | Opieka nad dzieckiem jest świadczona przez jednego z rodziców w sposób rotacyjny każdego dnia; opieka może być świadczona w domu dziecka lub w wynajętym lokalu; dobra aranżacja jest tutaj podstawowym wymogiem. |
Opiekunka do dziecka | Jest to szczególnie wskazane, jeśli rodzina ma inne (mniejsze) dzieci do opieki; childminder zajmuje się odbiorem, posiłkami i nadzorem nad odrabianiem lekcji; dość drogie w porównaniu z innymi alternatywami. |
Au Pair | Au pair przebywa zazwyczaj od sześciu do dwunastu miesięcy; oprócz opieki nad dziećmi, kolejną zaletą jest wymiana kulturowa; au pair zajmuje się dziećmi i zazwyczaj wykonuje również drobne prace domowe. |