Język stanowi podstawę komunikacji. Dlatego też wczesne i różnorodne wspieranie języka ma ogromne znaczenie. Już w okresie niemowlęcym należy dużo „rozmawiać” z dzieckiem.
Cele promocji językowej w przedszkolu to zachęcenie dzieci do mówienia i przygotowanie ich do rozpoczęcia nauki w szkole.
Szczególnie w przypadku małych dzieci zabawy są najlepszym sposobem na nauczenie różnych umiejętności w zakresie wymowy i gramatyki.
Język jest najważniejszym środkiem komunikacji z innymi ludźmi. Dzieci uczą się nieświadomie poprzez obserwację i samodzielne wypróbowywanie rzeczy.
Jednak nie każde dziecko ma takie same trudności w obszarze rozwoju języka, dlatego w przedszkolu stosuje się wsparcie językowe. Ale na czym właściwie polega to pojęcie? I jak ważne są programy wsparcia językowego?
W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie cele przyświecają edukacji językowej i w jakim stopniu sukcesy mają wpływ na całe życie.
[button]Gry edukacyjne dla przedszkolaków na przyswajanie języka[/button]
Spis treści
1. nauka mówienia udaje się tylko dzięki aktywnej komunikacji

Wielu niemowlętom i maluchom w dzisiejszych czasach trudniej jest nauczyć się mówić ze względu na utratę stałego kontaktu z innymi ludźmi w życiu codziennym.
Jeśli dzieci już w wieku zaledwie kilku miesięcy są zaparkowane przed mediami takimi jak telewizor, odbierają komunikację jedynie w tle, nie będąc w stanie aktywnie śledzić rozmów.
Szczególnie dzieci z rodzin społecznie upośledzonych lub dzieci migrantów nie mają wczesnego wsparcia językowego, które byłoby konieczne do rozwinięcia dobrego wyczucia języka. Te, które w domu nie słyszą żadnego języka lub słyszą tylko język inny niż niemiecki, nie są w stanie rozwinąć wystarczających umiejętności językowych.
Z tego powodu dodatkowe wsparcie językowe w przedszkolu jest niezwykle ważne, aby zapobiec zaburzeniom rozwoju językowego i przygotować dzieci do szkoły.
Rada: Mów do dziecka jak najwięcej i zawsze patrz bezpośrednio na nie. W ten sposób dzieci są w stanie lepiej śledzić Twoje ruchy warg i wdrażać je podczas mówienia.
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
2. problemów rozwojowych można uniknąć poprzez ukierunkowane wsparcie językowe w przedszkolu

Komunikacja jest podstawą reszty naszego życia. Bez umiejętności mówienia nie jest możliwe nabycie innych umiejętności.
Jak dziecko ma pojąć zależności naukowe czy matematyczne bez tego, że ktoś mu je wytłumaczy?
W wieku dwóch lat dzieci są zazwyczaj w stanie wypowiedzieć około 100 słów. U niektórych dzieci zasób tego słownictwa jest nieco mniejszy, podczas gdy inne dzieci mają już wyższy poziom kompetencji językowej.
Jeśli jednak wartość ta znacznie spada, niezbędne jest holistyczne wsparcie językowe.
Im wcześniej rodzice i wychowawcy zaczną aktywnie wspierać dziecko, tym szybciej można osiągnąć dobre rezultaty. Początkowo wsparcie językowe skupia się przede wszystkim na budowaniu i poszerzaniu istniejącego słownictwa.
Aspekty gramatyczne odgrywają rolę dopiero w późniejszym przebiegu rozwoju językowego.
Zasadniczo istnieją dwa różne sposoby wspierania języka w przedszkolu, z których część realizowana jest obok siebie. Są to:
- holistyczne programy wsparcia zintegrowane z codziennym życiem
- jak również specjalne wsparcie w obszarze językowym.
Ponieważ dzieci uczą się przede wszystkim nieświadomie, opieka nad dziećmi jest szczególnie zalecana dla dzieci, które miały niewystarczający kontakt z językiem niemieckim.
3. Wsparcie językowe w przedszkolu obejmuje różne obszary
Poprawa sytuacji w przedszkolach:
Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży uruchomiło federalny program Sprach-Kitas: Weil Sprache der Schlüssel zur Welt ist. Program ten zapewnia szerokie wsparcie finansowe, aby umożliwić zatrudnienie większej liczby specjalistów z dokształcaniem w zakresie rozwoju języka.
Więcej o programie można dowiedzieć się tutaj.
Ponieważ edukacja językowa odbywa się na różnych poziomach, ważne jest wczesne rozpoznanie problemów poszczególnych dzieci. Jeśli trudności dotyczące rozwoju językowego można przypisać do konkretnego obszaru, wsparcie językowe w przedszkolu może konkretnie zająć się tym problemem. Oprócz nauczyciela przedszkola, w przypadku rozległych zaburzeń rozwoju językowego korzysta się z pomocy logopedy.
Konkretnie wsparcie językowe obejmuje następujące obszary:
- Artykulacja: Obszar ten obejmuje percepcję określonych dźwięków oraz własną wymowę dziecka.
- Słownictwo: Ilość posiadanych słów decyduje o dalszej zdolności uczenia się.
- Gramatyka: Ten obszar w dużym stopniu zależy od sposobu traktowania dzieci w domu. Nacisk kładzie się na budowę zdań i przestrzeganie reguł gramatycznych.
- Rytm i takt: Ten podobszar rozwoju języka obejmuje postrzeganie melodii mowy.
Aby nauczyć się języka, dzieci potrzebują wzoru do naśladowania, który powinni uosabiać rodzice lub nauczyciel przedszkola. W idealnej sytuacji dzieci uczą się, jak dobrze używać języka z różnych stron.
[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!
4. zabawy promujące język

Dziedzina opieki nad dziećmi charakteryzuje się aktywną komunikacją. Dlatego gry, w których nacisk kładzie się na mówienie, są doskonałe do poszerzania umiejętności językowych.
Są to na przykład zabawy w odgrywanie ról, w których dzieci muszą postawić się w roli innych osób. Ostatecznie jednak mniej istotne jest to, ile materiałów dostarczasz i jakie ćwiczenia prowadzisz.
O wiele ważniejsze jest, aby w sposób sensowny zająć się poszczególnymi dziećmi, tak aby mogły one same aktywnie uczestniczyć w komunikacji.
Podczas prowadzenia gier zręcznościowych należy upewnić się, że wszystkie dzieci zrozumiały poszczególne zasady i muszą ze sobą jak najwięcej rozmawiać. W ten sposób można również aktywnie włączyć raczej powściągliwe dzieci do codziennej rutyny przedszkola.
Oprócz wsparcia językowego w przedszkolu, macie również możliwość aktywnego wspierania dzieci w zakresie rozwoju językowego w domu.
Czytajcie wspólnie historie, wyjaśniajcie swoje działania i aktywnie angażujcie się w życie dziecka.
Na początek rozwoju językowego odpowiednie są:
- książki z ukrytymi obiektami,
- książki obrazkowe z wyrazami
- i książeczki typu pop-up
- lub klasyczne rymowanki dla dzieci.
Rada: Jeśli masz mało czasu dla swojego dziecka, wykorzystaj go intensywnie. Sensowniej jest poświęcić pół godziny na dokładne zajęcie się potrzebami dziecka niż spędzić z nim trzy godziny, ale tylko połowicznie.
5. gry edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym do nauki języka
- Klein, Suse (Author)