Praca wychowawcza w świetlicach opiera się na odpowiednich planach/programach wychowawczych poszczególnych krajów związkowych. Jednocześnie coraz bardziej rosną wymagania edukacyjne wobec placówek opiekuńczych. Bardzo ważna jest bardziej intensywna i zazębiająca się współpraca pomiędzy świetlicami, szkołami i rodzicami, ponieważ rodzice obecnie z zaufaniem powierzają wiele zadań edukacyjnych, które wcześniej były wykonywane w domu, w ręce instytucji opiekuńczej.
Dlatego tym bardziej ważne jest, aby świetlice (i inne instytucje zapewniające opiekę) były świadome ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa i regularnie krytycznie przyglądały się własnej jakości.
W tym celu mają do dyspozycji różne procedury i skale oceny.
Spis treści
Nagrody/certyfikaty
Liczne organizacje, fundacje, stowarzyszenia i instytucje oferują świetlicom szerokie możliwości wyróżnienia się pod względem jakości, a tym samym wyróżnienia się z tłumu.
Aby to zrobić, placówki opieki nad dziećmi muszą spełnić określone wymagania i przejść precyzyjną procedurę testową.
Nagrody istnieją między innymi w następujących dziedzinach:
- usługi przyjazne rodzinie
- Opieka i wczesna edukacja
- Koncepcja zapoznawania się
- dokumentacja/ocena
- wsparcie całościowe
- edukacja naukowa i techniczna
- edukacja estetyczna
- zdrowe odżywianie
- Wczesna edukacja muzyczna odpowiednia dla dzieci
- integracja
- zaangażowanie społeczne
- wczesna profilaktyka w zakresie holistycznego rozwoju
- Przedszkole zorientowane na sport/ruch
- przedszkole wielojęzyczne
- Poradnictwo zawodowe
- Przedszkole/szkoła kooperacyjna
- Wsparcie dla osób wybitnie uzdolnionych
Znak jakości
Fundacja Bertelsmanna przedstawia w swojej publikacji zalecenia dla polityków, oferentów i instytucji dotyczące „Jakości dla dzieci do lat trzech w placówkach opieki dziennej”. W publikacji omówiono niezbędne warunki ramowe, które powinny spełniać placówki opieki dziennej, jak również wymagania koncepcyjne.
Broszura zawiera zalecenia dotyczące różnych obszarów pracy w placówkach opieki dziennej. Należą do nich koncepcje otwarcia grupy przedszkolnej dla dzieci od pierwszego roku życia, zapewnienie i rozwój profesjonalizmu, wystrój pomieszczeń i asortyment materiałów, także ciągłość relacji i oferty dla dzieci, współpraca w dzielnicy i w regionie oraz partnerstwo edukacyjne z rodzicami.
Topkita.de opublikowała również listę kontrolną, która ma pomóc rodzicom w sprawdzeniu jakości przedszkola i znalezieniu odpowiedniego dla nich i ich dziecka.
Linki
Materiały do wewnętrznej i zewnętrznej oceny ośrodków opieki dziennej i wychowawców