Edukacja drogowa w przedszkolu: Bezpieczni w ruchu drogowym

Dzieci już w przedszkolu poruszają się w ruchu drogowym. Mimo, że zazwyczaj towarzyszą im dorośli, to zanim rozpoczną naukę w szkole, powinny być przygotowane do ruchu drogowego. Ale jak tę edukację komunikacyjną można wdrożyć już …

Edukacja drogowa w przedszkolu: Bezpieczni w ruchu drogowym

Verkehrserziehung-Kindergarten-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Edukacja drogowa w przedszkolu: Bezpieczni w ruchu drogowym
Jaki jest cel edukacji komunikacyjnej dzieci?

Najpóźniej w szkole podstawowej dzieci po raz pierwszy zaczynają samodzielnie chodzić. Aby przygotować dzieci do drogi do szkoły, wiedza o zasadach ruchu drogowego ma ogromne znaczenie.

Jakie umiejętności są ważne w edukacji komunikacyjnej?

Oprócz zasad ruchu drogowego wymagane są również pewne umiejętności motoryczne i poznawcze.

Jaki jest najlepszy sposób nauczania zasad ruchu drogowego w świetlicy?

Aby nauczyć się zasad ruchu drogowego i rozwinąć ważne umiejętności w zakresie ruchu drogowego, gry edukacyjne dotyczące ruchu drogowego są szczególnie odpowiednie w młodym wieku.

Dzieci już w przedszkolu poruszają się w ruchu drogowym. Mimo, że zazwyczaj towarzyszą im dorośli, to zanim rozpoczną naukę w szkole, powinny być przygotowane do ruchu drogowego. Ale jak tę edukację komunikacyjną można wdrożyć już w przedszkolu?

W naszym poradniku wyjaśniamy Państwu, dlaczego edukacja drogowa już w przedszkolu ma sens, a nawet jest niezbędna. Wyjaśniamy, jakie treści są ważne w temacie ruchu drogowego. Przedstawiamy też kilka zabaw, które pomagają rozwijać różne umiejętności.

[button]Książki dla dzieci o edukacji komunikacyjnej[/button]

1. przygotować dzieci do późniejszej drogi do szkoły

Kind rennt nach Ball auf die Straße
Należy jak najwcześniej przygotować dziecko na takie sytuacje.

Wiosną i latem większość dzieci lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Tam brykają i są na wyciągnięcie ręki z innymi dziećmi. Niektóre zabawy mogą jednak prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji w ruchu ulicznym, na które dzieci powinny być wcześnie przygotowane.

Ważne jest również, aby dzieci rozumiały znaki i uczyły się zasad ruchu drogowego w drodze do szkoły. W końcu od tego momentu dzieci będą pokonywać drogę do szkoły tylko z kolegami lub nawet same.

Chociaż edukacja w zakresie ruchu drogowego należy obecnie do obowiązków przedszkola, rodzice mogą wspierać swoje dzieci. Można na przykład opowiedzieć lub wyjaśnić, co dziecko już wie o tym, jak należy zachować się przy przechodzeniu przez ulicę. Można odgrywać różne sytuacje jako pieszy lub rowerzysta.

Wskazówka: Jako świetlica macie możliwość współpracy z instytucjami takimi jak policja. Dzieci chętnie oglądają samochód policyjny lub razem z policjantem przeprowadzają trening, jak dojść do szkoły.

[kita_suche]Szukasz placówki wsparcia dziennego? Znajdź świetlicę w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]

2. niektóre kompetencje są niezbędne do uczestnictwa w ruchu drogowym

Mädchen balanciert
Równowaga stanowi ważną kompetencję w zakresie edukacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Nie wystarczy jednak, że dzieci zapamiętają zasady ruchu drogowego czy zinterpretują znaki. W wieku, w którym dzieci rozpoczynają naukę w przedszkolu, wiele umiejętności nie jest jeszcze w pełni rozwiniętych. Aby móc radzić sobie w różnych sytuacjach drogowych, należy na przykład wspierać umiejętności sensoryczno-motoryczne.

Następujące umiejętności są szczególnie ważne, jeśli dzieci mają bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym:

  • Równowaga: ciało musi być cały czas zdolne do zachowania równowagi.
  • Reakcja: dziecko powinno umieć szybko reagować na niespodziewane zdarzenia.
  • Przewidywanie: ważną rolę odgrywa tu mentalne przewidywanie planowanego ruchu.
  • Spostrzeganie: to, co jest widziane, musi być szybko przetwarzane i klasyfikowane, na przykład w celu rozpoznania procesów ruchowych.
  • Koncentracja: aby odbierać znaki akustyczne lub optyczne, dzieci muszą się szczególnie dobrze skoncentrować.

Oczywiście w wieku przedszkolnym rozwój umiejętności fizycznych i poznawczych nie jest jeszcze zakończony, dlatego też kompetencje powinny być zawsze poszerzane odpowiednio do wieku. Ważne jest, aby jak najczęściej trenować podstawowe umiejętności.

Również w zakresie gotowości szkolnej dzieci muszą umieć utrzymać równowagę i skupić uwagę np. na określonym celu.

3. zabawy ruchowe, które ćwiczą koordynację i równowagę.

Kinder an Startlinie
W momencie uderzenia w bęben dzieci muszą jak najszybciej zareagować.

Dzieci uwielbiają gry. Wykorzystaj motywację maluchów nie tylko do wspierania kreatywności i umiejętności językowych, ale także do wzmocnienia ich zmysłu równowagi, a także umiejętności koordynacyjnych.
Poniższe pomysły na gry ułatwiają dzieciom bezpieczne poruszanie się w ruchu ulicznym:

Komenda Stop:
Do tej gry potrzebna będzie linia startu, jak również linia mety. Potrzebny będzie również bębenek lub inny instrument do wyboru.
Jeśli zaczniesz od bębna, dzieci muszą przebiec od linii startu do linii mety. Celem gry nie jest jednak dotarcie na drugą stronę jako pierwsze, ale jak najuważniejsze słuchanie i zatrzymanie się w momencie bardzo mocnego uderzenia w bęben.
Dla bezpiecznej edukacji w ruchu drogowym właśnie takie połączenie szybkiego poruszania się i jednocześnie świadomego słuchania jest niezwykle ważne.

W nieco zmodyfikowanej formie można symbolizować sygnalizację świetlną, trzymając w ręku czerwoną, żółtą i zieloną piłkę.
Jeśli pokażesz czerwoną piłkę, każde dziecko musi natychmiast zatrzymać się w jednym ruchu. Zielona piłka symbolizuje, że ruch może być kontynuowany.
Jeśli chcesz włączyć żółtą piłkę, możesz użyć jej jako ostrzeżenia, że zbliża się czerwona piłka.

W przeciwieństwie do pierwszego wariantu, ten projekt skupia się na połączeniu widzenia i poruszania się.

Komunikacja bez słów:
Ta gra zachęca do komunikacji niewerbalnej. Jedno dziecko na raz rozpoczyna jakąś czynność i zachęca inne dziecko do przyłączenia się do niej, nawiązując jedynie kontakt wzrokowy. Następne dziecko ponownie patrzy na inne i kontynuuje serię w ten sposób.
Można uczynić grę nieco bardziej interesującą, każąc każdemu dziecku wymyślić nową czynność.

Przykłady możliwych aktywności są następujące:

  • klaskanie w dłonie
  • skakanie na jednej nodze
  • drapanie się po uchu
  • przewracanie oczami
  • wyrzucanie rąk do góry w powietrze

Wskazówka: W tym momencie możesz bardzo dobrze włączyć inne ćwiczenia na równowagę, takie jak balansowanie.

[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz!

4. kolejne pomysły na temat wychowania komunikacyjnego w przedszkolu

Mutter mit zwei Töchtern
Książka obrazkowa na temat ruchu drogowego przekazuje wiele ważnych informacji.

W Republice Federalnej Niemiec istnieją różne programy edukacji drogowej w przedszkolu. Niemiecka Organizacja Bezpieczeństwa Drogowego (Deutsche Verkehrswacht) oferuje różne sposoby zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Z kolei odpowiednie programy ADAC skierowane są przede wszystkim do klas szkół podstawowych.

Oczywiście w opiece nad dziećmi można podejść do tematu edukacji drogowej w inny sposób. Można na przykład wykorzystać zabawy paluszkowe, liczne arkusze robocze na temat samochodów i rowerów, jak również piosenki lub obrazki do kolorowania.

Poprzez książki z obrazkami lub materiały dydaktyczne do kolorowania można dać dzieciom w zakresie wczesnej edukacji pierwszy kontakt z sytuacjami drogowymi.
Można na przykład przedstawić dzieciom różne pojazdy o różnych prędkościach i bardziej szczegółowo omówić szczególnie ważne pojazdy, takie jak wozy strażackie lub policyjne.

5. Książki dla dzieci do nauki o ruchu drogowym

Artykuły powiązane