Gry z tej dziedziny mają na celu przede wszystkim wspieranie działań związanych z budowaniem zespołu. Dlatego też experiential education oferuje dużą liczbę gier służących wzajemnemu poznaniu się.
Oprócz wzajemnego poznawania się, gry pomagają również wzmocnić zaufanie do poszczególnych członków grupy.
Aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca i stworzyć otwartą atmosferę, najlepiej jest wyjść na zewnątrz na te gry.
Zabawy są ważnym elementem edukacji opartej na doświadczeniu, dzięki któremu można zaangażować wszystkie dzieci. Należy motywować nawet te dzieci, które mają tendencję do powstrzymywania się. Liczne badania pokazują, że edukacja przez doświadczenie ma korzystny wpływ na ogólny, a zwłaszcza społeczny wypoczynek.
Ale jakie gry z zakresu edukacji przez doświadczenie są odpowiednie i czemu służą? W naszym przewodniku przedstawiamy różne gry edukacyjne w domu i na zewnątrz, które wspierają komunikację i współpracę.
[button]Kup książki do gier edukacyjnych typu „experiential education” online[/button]
Spis treści
1. doświadczalne gry edukacyjne pozwalające na poznanie się
Zawsze, gdy spotyka się nieznana wcześniej grupa, celem jest przedstawienie się i poznanie pozostałych dzieci, a nawet młodzieży.
Kilka chustek, to wszystko czego potrzeba, aby proces poznawania się był bardzo intensywny. Każde dziecko otrzymuje szmatkę, którą ma się zasłonić. Gdy już to zrobisz, rozdziel grupę i poprowadź każde dziecko na zewnątrz sali.
Teraz daj niektórym z dzieci, najlepiej połowie, szmatkę do zawiązania wokół ramion. Mniejszym dzieciom pomóżcie zawiązać sobie oczy i zawiązać ręce.
Teraz może rozpocząć się zabawa w poznawanie siebie nawzajem. Celem gry jest przejście w dwóch grupach (jedna z chustą i jedna bez) bez rozmowy. Grupa, która jest szybsza, wygrywa grę.
Gdy pierwsza grupa jest w komplecie, można zdjąć opaski. Teraz dzieci mają przyjemność obserwować dzieci z drugiej grupy przez resztę czasu.
Dzięki tej zabawie szybko znika próg zahamowania, by zbliżyć się nieco do innych.
Nieco łatwiejsza i jeszcze bardziej odpowiednia dla mniejszych dzieci jest gra w głosy zwierząt. Ponownie potrzebujesz kilku chustek, aby zasłonić dzieciom oczy. Teraz szepczcie każdemu dziecku do ucha nazwę zwierzęcia. Upewnij się, że użyjesz każdego zwierzęcia dwa razy.
Gdy wszystkie dzieci otrzymają zwierzę do naśladowania, rozpoczyna się poszukiwanie partnera. Dzieci muszą w ciszy chodzić po sali, aż spotkają kogoś innego. Dopiero w tym momencie dzieci mogą naśladować swoje zwierzę. Gdy znajdą swojego partnera, mogą zdjąć opaskę. W przeciwnym razie poszukiwania trwają dalej.
2. gry budujące zaufanie
Gry na zaufanie są zazwyczaj proste w realizacji, ale dzieci doświadczają wiele w krótkim czasie. Gry edukacyjne z opaską na oczach nadają się jako ćwiczenia zespołowe. Jeśli brakuje ważnego zmysłu, jakim jest percepcja wzrokowa, zwykle czujemy się zdani na łaskę innych. Nie ma innej możliwości niż poleganie na swoim partnerze lub całej grupie.
Ustaw mały tor przeszkód z kilkoma piłkami, stożkami lub podobnymi. Teraz zadaniem grupy jest przeprowadzenie dziecka z zawiązanymi oczami przez parkour, aby promować dynamikę grupy. Alternatywnie, ta gra grupowa może być również rozgrywana w grupach dwuosobowych.
Wskazówka: Jest to nieco łatwiejsze, jeśli jedno dziecko prowadzi drugie za rękę przez pomieszczenie. Jeśli doświadczenie pokaże, że te ćwiczenia się sprawdzają, można stale dostosowywać poziom trudności i np. dodawać nowe elementy.
W grach integracyjnych, a także grach kooperacyjnych cała grupa musi współpracować, aby móc osiągnąć wyznaczone cele. Najlepiej sprawdza się to na wycieczce w przedszkolu lub na wycieczce szkolnej.
Utwórzcie krąg zaufania, stając i trzymając się za ręce. Teraz policzcie raz w grupie raz w grupie. Każdy notuje, czy ma liczbę parzystą czy nieparzystą. Z dziećmi w wieku przedszkolnym najlepiej jest liczyć na przemian jedynki i dwójki.
Wszystkie dzieci z parzystą liczbą muszą teraz jednocześnie wychylić się do środka koła, a pozostałe wychylić się na zewnątrz. Oprócz dobrej zabawy dzieci uczą się w ten sposób działania w zespole i wzajemnego zaufania.
[kita_suche]Szukasz przedszkola opartego na edukacji doświadczalnej? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]
3. zabawy integracyjne na łonie natury
Ustawcie się w kręgu na przygodę z ratownictwem morskim. Teraz, jako prowadzący grę, umieść linę w formie koła na środku. Nikt nie może wejść do tego kręgu. Następnie umieść w środku butelkę wody, kubek do kawy lub szklankę z wodą. Ważne jest, aby ten przedmiot był w miarę stabilny.
Teraz daj grupie kolejną linę. Celem gry teambuildingowej jest bezpieczne odzyskanie przedmiotu bez przewrócenia go. W tym doświadczeniu absolutnie nic nie działa bez dobrej i równej współpracy.
Wskazówka: Ta kooperacyjna gra przygodowa sprawdza się również w przedszkolu. Jednak, aby ją ułatwić, użyjcie stosunkowo małego koła, jak również przedmiotu, który również może się przewrócić.
Jako przygodę na świeżym powietrzu można budować jamę wspólnie lub w różnych małych grupach. Celem gry jest, aby wszyscy członkowie zespołu mogli pozostać w zbudowanym przez siebie domu.
Jeśli nie chcesz wywozić z lasu zbyt wielu materiałów, możesz podejść do tej gry w mniejszym stopniu. Poproś dzieci w grupie, aby stworzyły dom, którego wielkość i cechy ustalicie wcześniej, np.
- Dom musi być na tyle duży, aby zmieścił się w nim plecak.
- musi mieć co najmniej jedne drzwi, które można zamknąć na klucz
- obowiązkowy jest spiczasty dach
- powinien mieć okno
Daj dzieciom określony czas, w którym dom musi stanąć. Na koniec czasu możecie w grupie zdecydować, która drużyna zbudowała najpiękniejszy, najbardziej kreatywny lub praktyczny dom.
Kiedy prowadzisz gry z zakresu edukacji doświadczalnej, upewnij się, że włączasz wszystkie dzieci i że nikt nie czuje się pominięty. Buduj zaufanie, aby skonsolidować grupę jako zespół.
[kita_suche]Szukasz przedszkola edukacji doświadczalnej? Znajdź przedszkole w swojej okolicy już teraz!
4. kup książki do gier z zakresu edukacji doświadczalnej online
- Gilsdorf, Rüdiger (Author)
- Reiners, Annette (Author)