Zespół żyły głównej jest powikłaniem, które może wystąpić podczas ciąży. Kiedy macica naciska na żyłę główną dolną, mniej krwi może płynąć do serca, więc ilość krwi jest zmniejszona, co powoduje problemy z krążeniem.
Ponieważ do serca dociera mniej krwi, spada ciśnienie krwi. Najczęstsze objawy to zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, duszności i zimne poty. Tylko w rzadkich przypadkach zespół uciskowy prowadzi do omdlenia.
Objawy występują najczęściej w pozycji leżącej na wznak. Aby odciążyć żyłę główną, należy przejść do pozycji pionowej lub obrócić się na lewy bok. W ramach profilaktyki należy również spać w nocy na boku.
W czasie ciąży kobiety muszą zmagać się z różnego rodzaju dolegliwościami. Szczególnie w ostatnim trymestrze rosnący brzuch znacznie utrudnia sprawę. Jeśli macica bardzo mocno naciska na żyłę główną, może to prowadzić do zespołu żyły głównej.
Ale czym jest zespół żyły głównej? W jakim wieku ciążowym może się on rozpocząć? I czy jest on niebezpieczny dla dziecka?
W tym artykule dowiesz się, czym jest zespół żyły głównej, co go powoduje i jakie są jego konsekwencje. Ponadto podpowiadamy, co można zrobić w tym przypadku i jak uniknąć zaburzeń krążenia. [button]Zamów poduszki do karmienia bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. zespół żyły głównej jest powikłaniem ciąży

Podczas ciąży całe ciało kobiety musi się zmienić. Od tej pory musi ono zająć się drugim człowiekiem. Początkowo zmiany te zauważalne są głównie w układzie hormonalnym i metabolizmie.
Wraz z postępem ciąży, brzuch widocznie rośnie. Dziecko staje się coraz większe i coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne. Może to prowadzić np. do zwiększonego parcia na mocz lub zgagi.
Niektóre kobiety w ciąży cierpią również na zespół żyły głównej. Zgodnie z definicją, zespół ucisku żyły głównej to nagły spadek ciśnienia krwi, który występuje głównie w zaawansowanej ciąży. Zwykle ma to miejsce około 30. tygodnia ciąży, ale u niektórych kobiet zdarza się wcześniej.
Zespół żyły głównej jest częstszy, ale nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży. Obrzęk brzucha może również uciskać żyłę główną. Częstą przyczyną w tym przypadku są złośliwe choroby wątroby, rak płuc lub inne nowotwory. Odpowiednie objawy mogą być również spowodowane zakrzepami.
Więcej ważnych informacji na temat zespołu żyły głównej można znaleźć w tym filmie na YouTube:
2. dyskomfort jest spowodowany uciskiem na żyłę

Vena cava to łacińska nazwa dwóch żył głównych, które transportują odtlenowaną krew z powrotem do serca. Stamtąd jest ona pompowana z powrotem do płuc, aby wchłonąć tlen i odpowiednio zaopatrzyć organizm.
Żyła główna przebiega za macicą. W trakcie ciąży macica i łożysko powiększają się i przybierają na wadze. Jeśli ciężarna matka leży na plecach, ciężar macicy może uciskać żyłę główną. Utrudnia to przepływ zwrotny krwi do serca, powodując problemy z krążeniem.
Najczęstsze objawy zespołu ży ły głównej są następujące:
- nagły spadek ciśnienia krwi
- Zawroty głowy
- Nerwowość i niepokój
- Nudności
- wymioty
- bladość
- zimne poty
- Palpitacje
- duszność
- omdlenia
Krążenie nie reaguje natychmiast na zaciśniętą żyłę główną. Zwykle potrzeba około trzech do siedmiu minut, aby ciśnienie krwi spadło i pojawiły się problemy z krążeniem.
3. w najgorszym przypadku dochodzi do braku dopływu krwi.

Wiele kobiet w ciąży boi się zespołu żyły głównej, ponieważ obawia się omdlenia. Zasadniczo krótkotrwała przerwa w krążeniu krwi nie jest groźna. Gdy tylko żyła główna dolna zostanie odciążona, objawy ponownie ustępują.
Jeśli jednak dojdzie do utraty przytomności, może to być niebezpieczne dla matki, ponieważ istnieje ryzyko, że treść żołądkowa zostanie wdychana i dojdzie do zadławienia.
Ale zespół żyły głównej może być również niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka. Przez całą ciążę dziecko jest zaopatrywane w tlen poprzez krew matki, więc ściśnięcie żyły głównej ma również bezpośrednie konsekwencje dla dziecka.
Niebezpieczne dla dziecka staje się, gdy ciśnienie krwi spada przez dłuższy czas i w ten sposób zostaje zaburzone jej dostarczanie. Zbyt długi brak tlenu może mieć poważne konsekwencje. W zasadzie jednak takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko.
Jeśli podczas badania CTG lekarz zauważy, że tony serca dziecka pogarszają się, może być konieczna operacja w trybie nagłym, aby uratować życie dziecka i matki. Dziecko zostaje urodzone przez cesarskie cięcie i natychmiast otrzymuje tlen.
4. odciążyć żyłę główną jak najlepiej
Wpływ pozycji podczas snu na przebieg ciąży
Badanie z Ghany potwierdziło przypuszczenie, że ryzyko martwego urodzenia wzrasta, jeśli matka często śpi w pozycji leżącej na wznak. W Ghanie jeden na cztery martwe urodzenia przypisuje się niekorzystnej pozycji podczas snu.W większości przypadków można jednak bardzo łatwo zaradzić temu dyskomfortowi bez poważnych konsekwencji. Terapia polega w zasadzie na wyjściu z pozycji, w której pojawiają się objawy. Najczęściej jest to pozycja leżąca na wznak.
Najlepiej jak najszybciej przejść do pozycji bocznej, aby ustabilizować krążenie. Ale objawy znacznie zmniejszają się również w pozycji siedzącej.
Większość kobiet ma szczególnie dobre doświadczenia z obracaniem się na lewy bok przy pierwszych objawach. Ponieważ żyła główna biegnie wzdłuż prawej strony ciała, ma dużo miejsca, gdy leżysz na lewym boku. Jednak nawet po obróceniu się na prawy bok ciśnienie wyraźnie się zmniejsza.
Uwaga: Jeśli objawy nie ustępują lub stan się pogarsza, należy jak najszybciej wezwać lekarza pogotowia.
Aby uniknąć zespołu żyły głównej, należy unikać leżenia na plecach. Ponieważ zespół żyły głównej może wystąpić również podczas snu, od ostatniego trymestru ciąży powinnaś zbudować sobie gniazdo z poduszek i koców. Szczególnie dobre doświadczenia kobiety w ciąży mają z zastosowaniem poduszki do karmienia piersią. Dzięki niej można zapobiec nieświadomemu przekręceniu się na plecy.
Nawet jeśli zdarzy się, że podczas snu położysz się na plecach, nie musi to być niebezpieczne. W normalnych warunkach ciało natychmiast włącza alarm, aby intuicyjnie obrócić się na bok.
5 Unikaj pozycji supinacyjnej z poduszką do karmienia piersią.
No products found.