Zatrzymanie porodu: informacje na temat przyczyn, czasu i możliwego okresu trwania

Dla kobiet poród jest jednym z najbardziej ekscytujących i intymnych momentów w ich życiu. Spędziły całą ciążę, oczekując na ten właśnie moment. Choć w większości przypadków poród odbywa się bez incydentów i komplikacji, niektóre kobiety …

Zatrzymanie porodu: informacje na temat przyczyn, czasu i możliwego okresu trwania

geburtsstillstand
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Zatrzymanie porodu: informacje na temat przyczyn, czasu i możliwego okresu trwania
Co to jest zatrzymanie akcji porodowej?

Lekarze mówią o zatrzymaniu porodu, gdy poród zatrzymuje się na pewien czas albo w fazie rozwierania, albo w fazie wydalania. Bardzo trudno jest jednak określić granicę czasową, ponieważ wiele innych czynników odgrywa rolę.

Jakie są przyczyny zatrzymania się porodu?

Poród może się zatrzymać z wielu powodów. W fazie rozwierania często jest to spowodowane słabością porodu, nieprawidłowym ułożeniem główki dziecka lub słabnącą siłą matki. W fazie wydalania może dojść do zatrzymania porodu z powodu niedopasowania miednicy matki do główki dziecka.

Jakie działania można podjąć w takim przypadku?

Przede wszystkim lekarze i położne będą starali się przyśpieszyć poród za pomocą prostych, drobnych środków. Jeśli nie przyniosą one rezultatu, można zastosować leki. Jeśli istnieje ryzyko, że zatrzymanie porodu może mieć poważne konsekwencje dla dziecka i/lub matki, nie da się uniknąć cesarskiego cięcia.

Dla kobiet poród jest jednym z najbardziej ekscytujących i intymnych momentów w ich życiu. Spędziły całą ciążę, oczekując na ten właśnie moment. Choć w większości przypadków poród odbywa się bez incydentów i komplikacji, niektóre kobiety mogą doświadczyć utrudnionego porodu.

W tym artykule wyjaśnimy , czym jest zatrzymanie porodu, w jakich momentach może wystąpić i co je powoduje. Ponadto uzyskasz informacje, jakie środki można odpowiednio zastosować.
[button]Kup dalszą literaturę online[/button]

1. jeśli poród się zatrzyma, to poród jest przeciągnięty w czasie

schwanger frau schaut ungeduldig auf die uhr
O ile pauzy w porodzie są normalne, o tyle zatrzymanie porodu może być niebezpieczne.

Kiedy pojawiają się pierwsze prawdziwe skurcze, kobiety odczuwają zazwyczaj ulgę i niepokój jednocześnie. Cieszą się, że wreszcie wszystko się zaczyna, ale nie są też pewne tego, z czym będą musiały się zmierzyć w kolejnych godzinach.

Nie zawsze jednak poród przebiega zgodnie z planem. Po pęknięciu błon płodowych, zatrzymanie akcji porodowej jest najczęstszym powikłaniem, które może wystąpić podczas porodu. Z definicji wynika, że zatrzymanie akcji porodowej ma miejsce wtedy, gdy przez dłuższy czas nie ma postępu porodu. Zatrzymanie porodu może nastąpić zarówno w fazie rozwierania (EP), jak i w fazie wydalania (AP).

Okres braku postępu nie jest jednak precyzyjnie określony, ponieważ należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Zależy on od tego, czy kobieta jest matką po raz pierwszy i czy miała już założone znieczulenie zewnątrzoponowe.

Wynikają z tego następujące terminy (dotyczą one głównie fazy wydalania):

  • Matki pierworódki bez znieczulenia zewnątrzoponowego: 2 godz.
  • Matki pierworódki ze znieczuleniem zewnątrzoponowym: 3 godziny
  • Poród mnogi bez znieczulenia zewnątrzoponowego: 1 godzina
  • Poród mnogi z PDA: 2 godziny

Oczywiście zawsze podczas porodu są fazy, w których postęp jest nieco wolniejszy. Jeśli jednak w odpowiednim okresie nie widać postępu, lekarz mówi o zatrzymaniu porodu.

2 Przyczyny braku postępu w porodzie mogą być różne

aerztin troestet erschoepfe schwangere frau
Silne wyczerpanie może spowodować skurcze mięśni i zahamowanie porodu
.

Przyczyny wystąpienia takiego zatrzymania porodu mogą być różne. Ważne jest jednak, aby odróżnić fazę rozwierania od fazy wydalania.

Przyczyny zatrzymania akcji porodowej podczas PE:

  • Słabość porodu/niedostateczne skurcze
  • nieprawidłowe ułożenie główki dziecka (np. pozycja gwiaździsta)
  • zmniejsza się siła matki
  • Szyjka macicy nie otwiera się wystarczająco

Przyczyny zatrzymania porodu podczas AP:

  • Niedopasowanie główki dziecka do miednicy matki.
  • Makrosomia
  • Nieprawidłowe ułożenie główki dziecka
  • Wyczerpanie
  • PDA powoduje, że matka nie jest w stanie mocno przeć podczas skurczów

Istnieją jednak nie tylko fizyczne przyczyny zatrzymania porodu, ale także psychologiczne. Na przykład niektórym kobietom brakuje pewności siebie i zaufania, aby pomyślnie przejść przez kolejne godziny. Jeszcze inne kobiety blokują się, ponieważ boją się nadchodzącej roli matki.

Tutaj możesz zobaczyć relację z porodu położnej i matki, która mimo zatrzymania porodu wydała swoje dziecko na świat w normalny sposób:

3. zakończenie zatrzymania akcji porodowej – te środki mogą pomóc

schwangere frau bekommt ueber eine kanuele wehenfoerdernde medikamente
Leki wspomagające skurcze mogą pomóc w przyspieszeniu porodu.

W fazie rozwierania szyjka macicy otwiera się średnio około jednego centymetra na godzinę. U kobiet wielopłodowych dzieje się to zwykle nieco szybciej.

Jeśli poród zatrzymuje się z powodu słabych skurczów, podejmuje się najpierw działania mające na celu pobudzenie skurczów. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia, akupunktura lub lewatywa. Jeśli te środki nie pomogą, można zastosować odpowiednie leki wspomagające poród.

Jeśli problemem jest nieprawidłowe ułożenie główki dziecka, należy przede wszystkim rozluźnić mięśnie miednicy i macicy, aby dziecko mogło łatwo wsunąć się do miednicy. Czasami nawet zmiana pozycji lub boku może być wystarczająca.

Relaksacja pomaga również wtedy, gdy przyszła mama musi zebrać nowe siły. Jeśli ból jest zbyt silny, lekarze mogą również zastosować podtlenek azotu lub coś podobnego, aby ułatwić poród.

Jeśli nie można zakończyć zatrzymania akcji porodowej, lekarze muszą wywołać zakończenie porodu. Jeśli dziecko wepchnęło się już wystarczająco głęboko do miednicy, można je wydobyć za pomocą kleszczy lub przyssawki. Jeśli dziecko leży poprzecznie w brzuchu lub jeśli dysproporcja między miednicą a główką dziecka jest zbyt duża, cesarskie cięcie jest zazwyczaj nieuniknione. W przeciwnym razie zatrzymanie porodu może mieć ogromne konsekwencje dla dziecka i matki.

Głównym zadaniem położnych i odpowiedzialnych położników jest ocena, jakie działania są konieczne w danym momencie. Podstawową zasadą jest, aby nie czekać zbyt długo, aby nie narażać matki i dziecka na niebezpieczeństwo.

4 Zapobieganie zatrzymaniu akcji porodowej od samego początku

Przygotowanie do porodu
Dobre przygotowanie do porodu może nie tylko pomóc Ci lepiej radzić sobie z bólem porodowym i skuteczniej oddychać. Wiele kobiet uczestniczy w kursie przygotowania do porodu, aby porozmawiać o swoich lękach i uwolnić napięcie. W australijskim badaniu naukowcy stwierdzili, że kobiety odnoszą największe korzyści z integracyjnych metod samoobsługi.

Niestety nie da się przewidzieć wyniku porodu, więc nie zawsze możliwe jest podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Istnieje jednak kilka możliwości, aby jak najlepiej zapobiec zatrzymaniu porodu.

Należą do nich:

  • Pilnowanie tego, co się je
  • Dużo ćwiczeń fizycznych
  • Uprawianie lekkich sportów w zależności od tego, jak dobrze się czujesz
  • praktykuj ćwiczenia relaksacyjne i jogę
  • Bądź jak najbardziej zrelaksowana w związku z porodem

Możesz również zapytać swoją położną, co możesz zrobić, aby przeciwdziałać zatrzymaniu porodu. Równie ważna jest jednak rozmowa o tym, co robić w przypadku zatrzymania akcji porodowej.

Ponieważ w bólach porodowych nie jesteś w stanie jasno myśleć, warto również wcześniej porozmawiać ze swoim partnerem życiowym o tym, czego oczekujesz w związku z porodem i co jest dla Ciebie mniej komfortowe. W ten sposób nie znajdziesz się w niezręcznej sytuacji, gdy podczas fazy rozwierania lub wydalania będziesz musiała sama podjąć odpowiednią decyzję.

5 Dalsze lektury dla przyszłych matek i ojców

Artykuły powiązane