Poród PDA: ciekawostki o znieczuleniu zewnątrzoponowym

Wiele kobiet w ciąży boi się porodu i związanego z nim bólu. Obawiają się, że nie są wystarczająco silne, aby wytrzymać ból i sprowadzić na świat swoje dziecko. Z tego powodu wiele ciężarnych decyduje się …

Poród PDA: ciekawostki o znieczuleniu zewnątrzoponowym

pda-geburt
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Poród PDA: ciekawostki o znieczuleniu zewnątrzoponowym
Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na znieczuleniu nerwów rdzenia kręgowego. Znieczulenie to może zmniejszyć lub wyeliminować ból związany z porodem i urodzeniem dziecka. Środek znieczulający jest podawany do nerwów rdzeniowych przez cewnik.

W jakich okolicznościach może być przydatny poród zewnątrzoponowy?

O ile znieczulenie zewnątrzoponowe jest już standardowo stosowane przy cesarskim cięciu, to na życzenie ciężarnej może być również pomocne przy porodzie pochwowym. Pod znieczuleniem zewnątrzoponowym ciężarna może nieco odpocząć podczas stresującego porodu i nabrać nowych sił. Znieczulenie zewnątrzoponowe może być jednak stosowane również w przypadku chorób lub porodów wysokiego ryzyka.

Jakie są zalety i wady znieczulenia rdzeniowego?

Największą zaletą tego znieczulenia jest to, że kobiety w ciąży mogą doświadczyć niemal bezbolesnego porodu. Jednak zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego może również powodować nudności, zawroty i bóle głowy. W bardzo rzadkich przypadkach w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego może dojść do paraplegii.

Wiele kobiet w ciąży boi się porodu i związanego z nim bólu. Obawiają się, że nie są wystarczająco silne, aby wytrzymać ból i sprowadzić na świat swoje dziecko. Z tego powodu wiele ciężarnych decyduje się na poród zewnątrzoponowy.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest znieczulenie zewnątrzoponowe i w jakich przypadkach może być przydatne i konieczne. Ponadto informujemy o zaletach i wadach tego typu pomocy przy porodzie.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. podczas porodu zewnątrzoponowego nerwy rdzeniowe są znieczulane

anaesthesist setzt einer schwangeren frau eine pda
Skóra wokół miejsca wkłucia jest znieczulana, inaczej wkłucie będzie bolało.

Już w czasie ciąży kobiety powinny zastanowić się nad sposobem, w jaki chcą urodzić swoje dziecko. Czy dziecko powinno przyjść na świat w klinice czy na porodówce? Czy należy stosować środki wspomagające poród, czy nie?

Aby wyjaśnić te kwestie, należy wcześniej przeprowadzić szczegółowe rozmowy z towarzyszącą położną i/lub z odpowiednim lekarzem. Każda kobieta ma bowiem indywidualne wyobrażenie o tym, jak powinien przebiegać jej poród.

Jeśli chodzi o bezbolesny poród, to znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardzo ważne. Ale co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe? I jak wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe (PDA) jest zabiegiem anestezjologicznym stosowanym w celu złagodzenia bólu podczas porodu i akcji porodowej. Specjalny lek jest wstrzykiwany w okolicę w pobliżu rdzenia kręgowego. W ten sposób zostaje przerwane przekazywanie sygnałów przez nerwy, dzięki czemu kobieta nie odczuwa już bólu poniżej miejsca wstrzyknięcia.

Według statystyk, znieczulenie zewnątrzoponowe jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą na przeżycie niemal bezbolesnego porodu. Według ankiety przeprowadzonej przez magazyn ELTERN, 30% respondentów skorzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Doświadczenia pacjentek z porodem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym są bardzo różne. Podczas gdy niektóre kobiety wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie, inne wolałyby przy kolejnym porodzie obejść się bez tego znieczulenia.

Efekt znieczulenia zewnątrzoponowego jest odczuwalny po około 15 minutach. Znieczulenie utrzymuje się przez około dwie do trzech godzin. Często jednak można indywidualnie przedłużyć jego skuteczność.

2 Zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego może być przydatne w fazie otwierania lub wydalania.

mann haelt die hand seiner fraue bei einer anstrengenden geburt
Jeśli poród przeciąga się z powodu skurczów, znieczulenie zewnątrzoponowe może pomóc w rozluźnieniu mięśni.

W przypadku cesarskiego cięcia znieczulenie zewnątrzoponowe stało się obecnie metodą z wyboru. Ale znieczulenie może również przynieść dużą ulgę podczas porodu pochwowego. Jeśli poród trwa długo lub ból jest nie do zniesienia, pod znieczuleniem zewnątrzoponowym kobiety mogą nieco dojść do siebie i nabrać nowych sił.

Jeśli częstotliwość skurczów maleje, tak że poród zatrzymuje się w miejscu, znieczulenie może również pomóc mięśniom rozluźnić się, a szyjce macicy ponownie stać się luźniejszą.

Decyzję o tym, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe jest odpowiednie, należy podjąć indywidualnie. W zasadzie można je podać zarówno w fazie rozwierania, jak i w fazie wydalania. Podstawowym warunkiem jest jednak to, że szyjka macicy jest już otwarta na kilka centymetrów.

Istnieją jednak również względy medyczne, które powodują konieczność zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego.
Należą do nich:

  • Porody ryzykowne
  • choroby matki
  • nieprawidłowe położenie dziecka w kanale rodnym
  • przewidywane operacje podczas porodu
  • narodziny bliźniąt
  • bardzo duże dziecko
  • stan przedrzucawkowy
  • Zatrzymanie porodu

Obawa, że zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego przedłuży poród, nie została potwierdzona naukowo. W badaniu przeprowadzonym w USA naukowcy stwierdzili, że nie było znaczących różnic z grupą placebo pod względem ukończenia porodu drogą pochwową.

Koszty znieczulenia zewnątrzoponowego są zwykle pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne tylko wtedy, gdy jest ono konieczne z medycznego punktu widzenia.

3. poród zewnątrzoponowy – oto najważniejsze zalety i wady

schwangere frau wird ueber infusionen mit medikamenten versorgt
Spadek ciśnienia krwi może być szybko kontrolowany przez wstrzyknięcie leków.

W ostatnich latach znaczenie PDA bardzo wzrosło. Wiele kobiet ma bardzo pozytywne doświadczenia z tą metodą opieki położniczej. Ponieważ strach przed bólem jest często bardzo duży, wiele kobiet już w czasie ciąży decyduje się na rezygnację z porodu naturalnego i na rzecz porodu zewnątrzoponowego.

Wielką zaletą PDA jest to, że w wielu przypadkach poród jest prawie bezbolesny. Ponieważ ciężarne są znieczulone od pasa w dół, nie odbierają już skurczów jako bólu nie do zniesienia. Mogą więc nadal przeć, ale są o wiele bardziej zrelaksowane i pozbawione bólu.

Mogą jednak wystąpić również skutki uboczne. Należą do nich bóle, zawroty głowy i mdłości. Ponadto może dojść do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, co powoduje konieczność zastosowania odpowiedniego wlewu. Niektóre kobiety zgłaszają również, że przez pewien czas mają problemy z oddawaniem moczu.

Jednymz największych zagrożeń związanych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym jest uraz rdzenia kręgowego. Jeśli dojdzie do uszkodzenia żyły, może to doprowadzić do powstania krwiaka, a w najgorszym przypadku konieczne jest odprowadzenie krwi w ramach operacji ratunkowej. W przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego istnieje również ryzyko paraplegii.

Poważne działania niepożądane występują bardzo rzadko. W razie wątpliwości, znieczulenie zewnątrzoponowe wiąże się jedynie z ryzykiem dla matki, a nie dla dziecka.

Więcej wskazówek położnej na temat zalet i wad znieczulenia zewnątrzoponowego można uzyskać tutaj:

4. w niektórych przypadkach nie jest możliwe zastosowanie palmtopa

PDA dla tatuaży na kości ogonowej

W latach 90-tych XX wieku tzw. „tramp stamp” był jednym z najpopularniejszych tatuaży. Może to jednak stać się problemem przy porodzie, gdyż niektórzy lekarze odmawiają wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego przy takim tatuażu. Powodem tego jest ryzyko przedostania się kolorowych pigmentów do organizmu.

Mimo że wiele kobiet pragnie przejść przez poród bez bólu, nie zawsze to życzenie może zostać zrealizowane. To, że znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest możliwe, może wynikać z faktu, że proces porodu jest już zbyt zaawansowany.

Istnieją jednak również powody medyczne, które sprawiają, że znieczulenie zewnątrzoponowe jest niewykonalne. Należą do nich:

  • Bardzo niskie ciśnienie krwi
  • Zaburzenia krzepnięcia
  • Choroby serca
  • Choroby neurologiczne
  • Nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa
  • Zakażenia w okolicy miejsca wkłucia
  • Alergie na składniki preparatu

Jeśli nie chcesz korzystać z tego typu znieczulenia, możesz również zastosować naturalne metody, które mogą złagodzić ból. Należą do nich specjalne techniki oddechowe, hipnobirthing i akupunktura.

Aby rozważyć poszczególne zagrożenia, powinnaś przed porodem przeprowadzić szczegółową rozmowę ze swoją położną i lekarzem prowadzącym. W ten sposób możecie wspólnie dowiedzieć się, które możliwości pomocy przy porodzie są dla Was odpowiednie.

5. dalsza literatura dotycząca przygotowania do porodu

Artykuły powiązane