Szkoła dawniej i dziś: porównanie jednostek dydaktycznych

Szkoła to miejsce nowoczesne i podlegające ciągłym zmianom. Ale co z porównaniem szkoły dawniej i dziś? Czy są rzeczy, które były lepsze, czy może nowoczesne media wszystko ułatwiły? W naszym artykule przyglądamy się przeszłości i …

Szkoła dawniej i dziś: porównanie jednostek dydaktycznych

kinder heben arme im unterricht
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Szkoła dawniej i dziś: porównanie jednostek dydaktycznych
Czym różni się szkoła dawniej i dziś?

Zmieniło się wiele aspektów. Szczególnie zauważalna jest integracja nowoczesnych mediów, zmniejszenie liczebności klas i większe zaangażowanie uczniów w projektowanie lekcji.

Jak długo istnieją szkoły?

Na podstawie znalezisk archeologicznych przyjmuje się, że nauczanie na wzór szkoły istniało już w III lub IV tysiącleciu p.n.e.

Czy w przeszłości obowiązywały te same przedmioty, co dzisiaj ?

Niektóre przedmioty, takie jak język niemiecki, matematyka i edukacja przyrodnicza, mają już długą historię. Dzieci musiały się jednak obejść bez wielu przedmiotów, które są możliwe do zrealizowania dzisiaj.

Szkoła to miejsce nowoczesne i podlegające ciągłym zmianom. Ale co z porównaniem szkoły dawniej i dziś? Czy są rzeczy, które były lepsze, czy może nowoczesne media wszystko ułatwiły?

W naszym artykule przyglądamy się przeszłości i rysujemy porównanie między szkołą dawniej i dziś.

[button]Dalsze lektury na temat szkoły dawniej a dziś[/button]

1. szkoła ma długą tradycję

ein sonnenuntergang ueber der akropolis in athen
Grecja może spoglądać wstecz na nauczycieli, którzy są sławni do dziś, takich jak Sokrates czy Platon.

Czytanie, pisanie i arytmetyka to jedne z podstawowych rzeczy, których dzieci uczą się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak jest nie od wczoraj, ale od tysięcy lat.
Nawet jeśli zapisy z przeszłości nie zawsze są do końca jasne, to wiele znalezisk archeologicznych wskazuje, że pierwsze szkoły istniały już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą.

Najczęściej jednak szkoły były zarezerwowane dla klas wyższych i niedostępne dla zwykłych ludzi.
Szczególnie w średniowieczu powstawało coraz więcej szkół przyklasztornych, przez co edukacja była w przeważającej mierze w rękach duchownych.

Nowoczesny system szkolny, z którego korzystały również klasy uboższe, jest stosunkowo młody i początkowo był raczej odrzucany. W końcu brakowało dzieci jako robotników w polu i do prac domowych, jeśli uczęszczały do szkoły.

Obowiązek szkolny istnieje dopiero od 100 lat. Został on włączony do konstytucji weimarskiej w 1919 roku, dzięki czemu edukacja stopniowo stawała się powszechna dla wszystkich ludzi.

W przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, dzieci uczęszczały do szkoły podstawowej z reguły przez osiem lat.

2. różnice w funkcjonowaniu szkoły dawniej i dziś – więcej uczniów i mniej swobody

eine grosse klasse in der schule von frueher
Duże klasy nie były rzadkością we wcześniejszych czasach.

Ci, którzy chodzili do szkoły na początku XX wieku, nie mieli nigdzie takiego statusu, jaki uczeń otrzymuje dzisiaj. Duże klasy liczące 40, 50, a czasem nawet 60 uczniów nie należały do rzadkości.
Obecnie klasy liczą zazwyczaj od 20 do 25 uczniów, a tylko w wyjątkowych przypadkach 30.

Dość automatycznie, znacznie zmniejszona liczebność klasy daje o wiele więcej możliwości zaprojektowania lekcji. Porównanie z nauczaniem sprzed 100 lat pokazuje, że nauczyciele uczyli tylko w sposób frontalny i nie było miejsca na indywidualną pomoc dzieciom.

Ponadto chłopcy i dziewczynki często byli uczeni osobno. W zależności od lokalizacji szkoły istniały jednak klasy międzyklasowe, ponieważ po prostu było zbyt mało nauczycieli.

Różnice, które wyróżniały szkołę 100 lat temu, można zobaczyć w skrócie w tym filmie na YouTube:

2.1 Surowe zasady i sztywne maniery

Dzieciom w dzisiejszych czasach w szkole podstawowej często daje się dużo czasu na uspokojenie się. Dawniej, gdy nauczyciel wchodził do klasy, panowała natychmiastowa cisza.
Nauczyciel był witany i można było rozpocząć lekcję.

Jeśli dziecko nie stosowało się do wyznaczonej procedury, groziły drastyczne kary. Choć nikt poważnie nie myśli o ponownym wprowadzeniu chłosty czy stania w kącie klasy, to jednak był przynajmniej jeden „plus”: panował spokój i porządek . Niestety jednak wynikało to tylko ze strachu, a nie z grzecznego szacunku wobec nauczyciela.

W dawnych czasach, jeśli dziecko opowiadało w domu nauczycielowi, że zostało pobite lub musiało stać w kącie, rodzice zazwyczaj nie kwestionowali decyzji nauczyciela. W wielu przypadkach następowała kolejna kara.

2.2 Materiał – dzieci miały do dyspozycji niewiele

alte kreidetafel
Dziś w wielu miejscach tablica zastępuje kredę.

Uczniowie, którzy chodzili do szkoły na początku XX wieku mieli znacznie trudniejsze życie. Oprócz długiej i często uciążliwej drogi do szkoły, która mogła trwać godzinę, dwie lub trzy, dzieci musiały zadowolić się najprostszymi materiałami.

Zamiast nowoczesnych zeszytów ćwiczeń czy nawet tabletów, była tablica łupkowa, na której można było ćwiczyć pisanie. Zeszyty do pisania tekstów były jeszcze zbyt drogie.

Nauczyciele musieli się też zadowolić stosunkowo niewielką ilością pomocy dydaktycznych do organizowania lekcji. Było tylko kilka książek, które zazwyczaj były własnością szkoły.
Uczniowie wypożyczali je tylko na jakiś czas.

Zmieniło się to dopiero w latach 50. i 60. Oczywiście jeszcze przez dłuższy czas musieliśmy sobie radzić bez pomocy komputerów. Rzutnik był czymś wyjątkowym. Na lekcjach matematyki nie było kalkulatorów, ale suwak logarytmiczny, który do dziś jest używany w szkole podstawowej.

2.3 Przebieg lekcji w szkole dawniej i dziś

Celibat kobiet-nauczycieli:

Całkiem świadomie w tym tekście często mówimy o formie męskiej, ponieważ kiedyś kobiet nauczycieli było bardzo mało. W latach 1880-1919 obowiązywał również celibat nauczycielski, który pozwalał uczyć w szkole tylko niezamężnym kobietom, tak że jeszcze mniej kobiet podejmowało ten zawód.

Po powitaniu nauczyciela często następował długi wykład, który uczniowie musieli śledzić w milczeniu. Ponadto na pytania nauczyciela należało odpowiadać bezpośrednio i prosto.
Zakres odpowiedzi był bardzo ograniczony.

Nawet jeśli na początku XX wieku dzieci otrzymywały lekcje matematyki, języka niemieckiego i nauk ścisłych, to metod nauczania nie można już porównywać z dzisiejszymi.

Ponadto aspekty artystyczne, takie jak muzyka czy malarstwo, nie odgrywały żadnej roli. Sport istniał już wprawdzie jako przedmiot, ale początkowo miał inny, przede wszystkim wojskowy, status. Bezpośrednie porównanie pokazuje, że jeszcze na początku XX wieku dzieci musiały uczyć się maszerować.

Dopiero po II wojnie światowej wychowanie fizyczne coraz częściej zaczęto porównywać z tym dzisiejszym.
Główny nacisk kładziono jednak na charakter rywalizacyjny, który jest mniej obecny w wielu grach stosowanych dziś w szkołach. Zamiast tego często chodzi o pracę zespołową i osiąganie indywidualnych celów.

Wskazówka: Warto wprowadzić lekcję o szkole dawniej i dziś, aby pokazać dzieciom, jakie mają szczęście, że chodzą do szkoły w dzisiejszych czasach. Materiały do takiej lekcji można znaleźć tutaj.

3. dalsza literatura na temat szkoły dawniej a dziś

Lernwerkstatt So war es früher
14 Recenzje
Lernwerkstatt So war es früher
  • Gröting, Anja (Author)
Schulzeit: Wie's Fruher War
5 Recenzje
Schulzeit: Wie's Fruher War
  • Friedl, Kathrin (Author)

Artykuły powiązane