Faza falliczna: Faza edypalna u dzieci wyjaśniona w prosty sposób

W ciągu pierwszych lat życia każde dziecko w pewnym momencie zadaje sobie pytanie: „Kim właściwie jestem i jakiej jestem płci?”. Ten rozwój jest całkowicie normalny i nazywa się fazą fal liczną. Dzieci poznają swoją własną …

Faza falliczna: Faza edypalna u dzieci wyjaśniona w prosty sposób

phallische phase
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Faza falliczna: Faza edypalna u dzieci wyjaśniona w prosty sposób
Co to jest faza falliczna?

Faza falliczna sięga Zygmunta Freuda i odnosi się do czasu, kiedy dziecko uczy się odkrywać swoją i drugą płeć.

Jaki jest cel fazy fallicznej?

Celem jest odnalezienie własnej tożsamości. Tylko w ten sposób możliwy jest później zdrowy stosunek do seksualności.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku w tym czasie?

Mimo że wielu rodziców może uważać to za trudne, najważniejszą radą jest to, aby niczego dzieciom nie zabraniać.

W ciągu pierwszych lat życia każde dziecko w pewnym momencie zadaje sobie pytanie: „Kim właściwie jestem i jakiej jestem płci?”.

Ten rozwój jest całkowicie normalny i nazywa się fazą fal liczną. Dzieci poznają swoją własną płeć oraz płeć osób z otoczenia.

Według Freuda faza falliczna następuje po fazie analnej i pojawia się około trzeciego roku życia.
Co stanowi tę fazę, jakie etapy rozwoju są ważne i jak rodzice mogą wspierać swoje dziecko w tej czasami bardzo trudnej fazie, wyjaśniamy w poniższym artykule.

[button]Przeczytaj więcej o teorii seksualnej Freuda[/button]

1. dzieci przechodzą przez różne fazy rozwoju psychoseksualnego

Dzieci nie rodzą się jako w pełni ukształtowani dorośli, ale muszą się najpierw rozwinąć. Dopiero później krzepnie jego charakter.

zwei geschlechtersymbole
Na początku świat płci jest dość zagmatwany.

Rozwój ten przechodzi przez różne fazy, które budują się wzajemnie. Austriacki psycholog głębi Sigmund Freud opracował na to model, który opiera się na teorii psychoanalizy.

Według Freuda wszystkie dzieci przechodzą przez następujące fazy rozwoju seksualnego:

  • fazaoralna: F aza ta rozpoczyna się w niemowlęctwie i trwa do około drugiego roku życia. Charakteryzuje się tym, że dzieci używają ust do zaspokojenia swoich potrzeb.
  • fazaanalna: Faza ta następuje bezpośrednio po fazie oralnej i trwa około jednego roku. Dziecko zaspokaja swoje pragnienie poprzez wydalanie i zatrzymywanie odchodów. Jeśli rodzice reagują w tej fazie dość kompulsywnym wychowaniem w zakresie czystości, to według Freuda może to prowadzić do zaburzeń osobowości.
  • Faza falliczna: Nawet jeśli dzieci odkrywają swoje genitalia wcześniej, to dopiero między trzecim a szóstym rokiem życia uświadamiają sobie, że mają określoną płeć.
    Podczas gdy u chłopców prowadzi to do lęku kastracyjnego, u dziewczynek prowadzi do zazdrości o penisa.
  • Okres utajony: W kolejnych latach dzieje się stosunkowo niewiele. Rozwój seksualny ulega spowolnieniu, a czasami nawet wyparciu. W tym czasie na pierwszy plan wysuwają się zwłaszcza kwestie społeczne.
  • Faza genitalna: Od dwunastego roku życia seksualność ożywa na nowo. Po raz pierwszy dziecko odczuwa pociąg do płci przeciwnej. W okresie dojrzewania chodzi o odnalezienie siebie, wyróżnienie się i zaznaczenie swojej obecności wobec innych.

Mimo że psychoanaliza Freuda do dziś budzi wiele kontrowersji, to jednak wniosła ona istotny wkład w dalszy rozwój psychologii.

2. w fazie fallicznej dzieci odkrywają swoją płeć

Faza falliczna często nazywana jest również fazą Edypa. Termin ten sięga do mitologii greckiej. Postać Edypa poślubia matkę i zabija ojca. Wszystko to dzieje się z konfliktu, który Freud nazywa kompleksem Edypa.

Jest to ważny kamień milowy w rozwoju dziecka. Nawet jeśli dzieci widziały już wtedy genitalia swoje i innych, to dopiero teraz zdają sobie sprawę z wyraźnych różnic.

zwei bananen als symbol der phallischen phase bei kindern
Dziewczynki zastanawiają się, dlaczego nie mają penisa

W tym czasie dziewczynki głównie zadają sobie pytanie, dlaczego nie mają penisa i czy będzie on rósł wraz z upływem lat.
Zaczynają naśladować swoją matkę i przyjmują typowo kobiecą rolę płciową.

Chłopcy mają w tym czasie zupełnie inny konflikt. Zauważając, że dziewczynki nie mają penisa, rozwijają w sobie lęk, że ich część seksualna znów zostanie im odebrana.
Jest to tak zwany lęk kastracyjny.

Podczas gdy chłopcy starają się zdobyć względy matki, postrzegają ojca jako konkurenta.

3. celem jest znalezienie siebie

Urodzenia w Niemczech:

Co ciekawe, w niektórych przypadkach w Niemczech rodzi się więcej dziewczynek, a w innych więcej chłopców. O szczegółach można przeczytać tutaj.

Faza falliczna może trwać około trzech lat. Jeśli w tym czasie występują zaburzenia, to według Freuda rozwija się spięta seksualność. W zdrowym rozwoju zarówno chłopiec, jak i dziewczynka dochodzą do porozumienia z własną tożsamością. Kończą wewnętrzną walkę z własnymi rodzicami i godzą się z tym, że nie mogą stanąć między nimi.

Dziecko odnalazło teraz swoją własną tożsamość płciową, dzięki czemu następnie zwraca się z powrotem do rodzica tej samej płci. Relacja między nimi staje się ponownie bardziej kochająca i oparta na wzajemnym szacunku.

Jeśli dzieci przebrną przez tę fazę, nauczyły się wiele dla swojego przyszłego życia. Potrafią lepiej radzić sobie z zazdrością i rywalizacją oraz uświadamiają sobie, że obie płcie są na tym samym poziomie.

Więcej pomocnych informacji na temat fazy edypalnej można znaleźć w poniższym filmie:

4. rodzice mogą wspierać dziecko w tej fazie

zwei maedchen spielen mit einer puppe
Zabawa w lekarza nie ogranicza się tylko do lalek

Etap falliczny obejmuje również dzieci chcące dotykać siebie, a także dzieci płci przeciwnej. Wkrótce zauważają, że intymne dotyki wywołują dobre uczucie.

Powoduje to dyskomfort u większości rodziców. Nie są oni pewni, czy wszystko jest w porządku z ich dzieckiem i próbują rozwiązać rzekomy problem poprzez zakaz.
Jest to jednak zła droga!

To zupełnie normalne, że dzieci chcą przeżywać swoją ciekawość poprzez tzw. gry lekarskie. Zabraniając tych eksperymentów, rodzice hamują dzieci w ich rozwoju seksualnym.

W najgorszym przypadku może to również wpłynąć na ich seksualność jako dorosłych. Ponadto, zawsze działaj jako wzór do naśladowania. Pracuj nad pozytywną relacją z dzieckiem, pokazując mu zalety każdej z płci.
Ponadto, zawsze dawaj dziecku poczucie, że może przyjść do ciebie z każdym problemem.

5. Trzy eseje na temat teorii seksualnej Zygmunta Freuda

Artykuły powiązane