Zajęcia wspomagające w szkole podstawowej: tak pomaga się dziecku

Kiedy dzieci rozpoczynają naukę w szkole, są zazwyczaj bardzo zmotywowane i pełne zapału. Chcą jak najszybciej nauczyć się czytać, pisać i liczyć. Jednak niektórzy uczniowie już w szkole podstawowej mają z tym duże problemy. W …

Zajęcia wspomagające w szkole podstawowej: tak pomaga się dziecku

kind beim foerderunterricht
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Zajęcia wspomagające w szkole podstawowej: tak pomaga się dziecku
Jaki jest cel nauczania wyrównawczego?

Zajęcia wspomagające skierowane są przede wszystkim do dzieci, które nie są w stanie nadążyć za tempem nauki w danej klasie. Celem jest wyrównanie deficytów w poszczególnych obszarach poprzez odpowiednie działania.

Jak działają zajęcia rewalidacyjne?

Aby oddać sprawiedliwość wszystkim uczniom, zajęcia odbywają się w małych grupach. Nauczyciele zapisują cele nauki i sukcesy w indywidualnym portfolio.

Czy zajęcia wyrównawcze są dla uczniów obowiązkowe?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ponieważ edukacja leży w gestii krajów związkowych. Zajęcia wspomagające są obowiązkowe, jeśli występują zasadnicze braki w opanowaniu języka niemieckiego.

Kiedy dzieci rozpoczynają naukę w szkole, są zazwyczaj bardzo zmotywowane i pełne zapału. Chcą jak najszybciej nauczyć się czytać, pisać i liczyć. Jednak niektórzy uczniowie już w szkole podstawowej mają z tym duże problemy. W takim przypadku przydatne może być nauczanie wyrównawcze.

Głównym celem nauczania wyrównawczego jest wspieranie dzieci w tych obszarach, w których wciąż mają trudności. W tym artykule znajdziesz informacje, jak działa nauczanie wyrównawcze i czy jest ono obowiązkowe dla wszystkich uczniów.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. w nauczaniu rewalidacyjnym deficyty w osiągnięciach mają być kompensowane

kinder üben im förderunterricht
Celem nauczania naprawczego jest rozpoznanie i usunięcie przyczyn słabych stron.

Czytanie, pisanie, arytmetyka – istnieje wiele celów dydaktycznych, które uczniowie muszą osiągnąć w poszczególnych klasach. Podczas gdy niektóre dzieci uczą się nowych rzeczy bardzo szybko, u innych proces ten postępuje nieco wolniej.

Termin remedial education wywołuje wśród wielu rodziców niepokój. Nie znają oni właściwego znaczenia tego słowa i odnoszą wrażenie, że ich dziecko nie jest wystarczająco inteligentne i nie może nadążyć za innymi. Zwłaszcza, gdy kształcenie wyrównawcze jest konieczne już w szkole podstawowej, pojawia się duża niepewność.

Zgodnie z definicją słownikową kształcenie wyrównawcze to nauczanie mające na celu poprawę wyników uczniów słabych. W warunkach chronionych nauczyciele wspierają dane dzieci w celu wyrównania indywidualnych słabości.

Nie należy mylić edukacji wyrównawczej z korepetycjami. O ile korepetycje polegają jedynie na powtarzaniu treści ze zwykłych lekcji, o tyle nauczanie remedialne polega na badaniu przyczyn słabości, aby jak najlepiej im zaradzić.

O tym, czy nauczanie naprawcze jest konieczne, decydują przede wszystkim nauczyciele. Jeśli zauważą oni, że dziecko nie nadąża w nauce matematyki, języka angielskiego lub niemieckiego, powinni porozmawiać z jego rodzicami. Objawy zaburzeń w nauce mogą być bardzo różne.

Środki wsparcia mogą pomóc również dzieciom, które są ponadprzeciętne w szkole. Ukierunkowane wsparcie może sprawić, że nie będą się one czuły niedoceniane lub nawet niedostatecznie doceniane.

2. lekcje odbywają się w małych grupach

glueckliches kind mit schulsachen
Dzieci powinny rozwijać miłość do nauki

Zajęcia wspomagające mają na celu zapewnienie nauczycielom możliwości zajęcia się indywidualnymi mocnymi i słabymi stronami każdego dziecka. W tym celu opracowywany jest plan na podstawie obserwacji i dalszego zbierania danych.

Poszczególne lekcje odbywają się zatem w małych grupach. Tylko w ten sposób można zapewnić, że każde dziecko otrzyma taką uwagę, jakiej potrzebuje. W nauczaniu wyrównawczym nacisk kładzie się na samodzielną analizę mocnych i słabych stron dzieci. Dzieciom trzeba pokazać, gdzie są ich braki i w jakich dziedzinach są szczególnie dobre.

W indywidualnym portfolio nauczyciele zapisują cele edukacyjne, które dziecko powinno osiągnąć po pewnym czasie. Dobierają materiał i metody w taki sposób, aby dzieci były konkretnie adresowane, a także motywowane. Ważne jest, aby jak najszybciej nadrobić zaległości tematyczne, aby dzieci mogły znów aktywnie uczestniczyć w regularnych lekcjach.

Szczególny nacisk kładzie się na zaszczepienie w uczniach chęci do nauki. Trudności i problemy w nauce mogą szybko doprowadzić do frustracji, co z kolei może negatywnie wpłynąć na powodzenie nauczania wyrównawczego. Dzieci nie powinny mieć poczucia, że muszą robić zatrzymania lub są karane za słabe wyniki w nauce.


3. zajęcia wyrównawcze mogą być traktowane jako dodatkowe zajęcia obowiązkowe

Prawo szkolne poszczególnych krajów związkowych

Prawo szkolne zawiera wszystkie prawa i obowiązki, które muszą być przestrzegane przez uczniów, nauczycieli, rodziców, władze szkolne i inspektorat szkolny. Tutaj można zapoznać się z prawem szkolnym poszczególnych krajów związkowych.

Z regułyodpowiedzialni nauczyciele najpierw piszą lub dzwonią do rodziców, czy ich dziecko ma uczęszczać na zajęcia wyrównawcze. Czy jednak udział dzieci w tych zajęciach wyrównawczych jest obowiązkowy, czy też rodzice muszą wyrazić na to wyraźną zgodę?

Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć. Zasadniczo edukacja w Niemczech jest sprawą państwową. To z kolei oznacza, że każdy kraj związkowy może sam zdecydować, jakie zasady obowiązują. Jednak to, co jest jednolite w całym kraju, to obowiązek szkolny. Oznacza to, że wszystkie dzieci muszą uczęszczać do szkoły powszechnej przez co najmniej dziewięć lub dziesięć lat, w zależności od kraju związkowego.

Wwiększości krajów związkowych w przypadku trudności z ortografią, czytaniem lub arytmetyką obowiązkowy jest udział w zajęciach wyrównawczych. Indywidualne plany wsparcia mają na celu zapewnienie, że dziecko osiągnie odpowiedni cel klasowy i dzięki temu będzie mogło pozostać w klasie. Jest to szczególnie ważne w szkole podstawowej, ponieważ wtedy tworzy się fundament pod przyszłe możliwości kształcenia.

Zawsze jednak rodzice muszą być poinformowani, czy ich dzieci mają uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych. W najlepszym przypadku nauczyciele włączają rodziców w ten proces, aby dziecko otrzymało również w domu jak najlepszą pomoc w wyrównaniu indywidualnych braków.

Szczególnie dzieci imigrantów potrzebują wsparcia już w klasie 1, aby nauczyć się języka niemieckiego i tym samym nadążyć za klasą. Otrzymują one odpowiednie wsparcie językowe, które umożliwia im śledzenie treści pozostałych przedmiotów. Oczywiście ma to sens, jeśli wsparcie nie zaczyna się w szkole podstawowej, ale już w przedszkolu.

4. nauczanie rewalidacyjne w szkole podstawowej – ma sens czy nie?

leistungsanstieg
Sprawność może się pozytywnie rozwijać tylko wtedy, gdy spełnione są pewne kryteria.

Celem jest, aby w przyszłości dzieci z trudnościami w nauce otrzymywały w niemieckich szkołach bardziej indywidualne nauczanie wyrównawcze, tak aby nie było konieczności powtarzania klasy. Ale w jakim stopniu środki te mają w praktyce wpływ na sukcesy w nauce?

W ramach projektu „Czytanie i pisanie dla wszystkich” naukowiec Peter May we współpracy z innymi kolegami zbadał, w jakim stopniu nauczanie wyrównawcze w szkole podstawowej wpływa na rozwój osiągnięć dzieci.

W badaniu tym dowiedział się, że nauczanie wyrównawcze musi spełniać pewne kryteria, aby nauka była skuteczna. Nie jest ważna liczba lekcji wspomagających, miejsce wspomagania, forma społeczna czy funkcja nauczyciela wspomagającego. Chodzi raczej o intensywność uczenia się w czasie lekcji.

W związku z tym w nauczaniu rewalidacyjnym w szkole podstawowej obowiązują następujące zasady:

  • Wyraźne kierowanie przez nauczyciela
  • jasna struktura
  • Małe i łatwe do opanowania etapy nauki
  • Jasne, zrozumiałe instrukcje
  • Duże wykorzystanie czasu

Jeśli są one zapewnione, nauczanie wyrównawcze jest ewidentnie przydatne dla rozwoju uczniów z potrzebami wyrównawczymi

5. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane