Skoki wzrostu występują u dziecka do około 18 roku życia kilka razy w ciągu roku.
Wzrost dzieci można podzielić na trzy główne fazy. W okresie niemowlęcym skok wzrostu wpływa głównie na zachowanie dziecka.
W czasie przyspieszenia wzrostu maluch często cierpi na bóle nóg. Można to złagodzić stosując odpowiednie domowe sposoby.
Rozwój niemowląt i dzieci charakteryzuje się skokami wzrostu. W tych fazach dzieci przybierają na wadze i wzroście. Jednak te zmiany w organizmie mogą prowadzić do bólów wzrostowych.Ale jak często maluch ma skok wzrostu i co można zrobić z objawami?
W tym artykule dowiesz się, czym są zrywy wzrostowe u dzieci i jak często występują. Wyjaśniamy, jak długo trwają i na jakie objawy zwraca się uwagę. Na koniec otrzymasz wskazówki, jak złagodzić ból związany z impulsem wzrostowym.
[button]Kup naklejki ścienne na pomiar ciała[/button]
Spis treści
1. w czasie skoku wzrostowego maluch zyskuje na wzroście i wadze

Buty już nie pasują, a spodnie, które wczoraj zapinały się na zamek, muszą ustąpić miejsca kolejnym rozmiarom – impuls wzrostowy zawsze wiąże się ze zmianami fizycznymi. Ale nie tylko. Gdy małe dziecko ma skok wzrostu, często jest to również skok rozwojowy.
Już w czasie ciąży występują dwa duże skoki wzrostu. Chociaż fazy rozwojowe występują w określonej kolejności, każde dziecko rozwija się w innym tempie. Zasadniczo jednak skok wzrostu u niemowlęcia następuje zawsze w pewnym okresie czasu. Bezpośrednio po urodzeniu dzieci rosną i rozwijają się najszybciej.
Charakterystyczne jest to, że wzrost przebiega etapami i trwa tylko kilka dni. Tylko w ciągu pierwszych 14 miesięcy dzieci doświadczają ośmiu głównych impulsów rozwojowych. W tym czasie dzieci rosną średnio o około 25 cm.
Rada: Wielu rodziców nie jest pewnych, czy ich dziecko rośnie w normalnym tempie. Tutaj znajdziesz tabelę, która pokazuje średni wzrost dziewczynek i chłopców w danym wieku.
2. Wzrost charakteryzuje się trzema głównymi etapami

Wzrost dzieci można podzielić na trzy różne fazy. Poniżej chcielibyśmy je Państwu pokrótce przedstawić:
- Faza 1: Pierwszy impuls wzrostowy rozpoczyna się po urodzeniu i trwa do około trzeciego roku życia. Jest on podzielony na osiem poszczególnych faz wzrostu. Oprócz podwojenia rozmiarów ciała, okres ten charakteryzuje się również wieloma etapami rozwoju.
- Drugafaza: Druga główna faza wzrostu trwa od trzeciego roku życia do okresu dojrzewania. W tej fazie dzieci rosną stale o około pięć do sześciu centymetrów rocznie. Zawsze jednak pojawiają się przypływy, które mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne.
- Trzeciafaza: Trzecia i ostatnia faza wzrostu obejmuje cały okres dojrzewania. Dzieci rosną około siedmiu do dziewięciu centymetrów rocznie, aż do osiągnięcia ostatecznego wzrostu.
Podczas gdy impuls rozwojowy u niemowlaka wpływa głównie na karmienie piersią i sen, impuls wzrostowy u malucha charakteryzuje się zmianami w zachowaniu.
Zaburzenia wzrostu spowodowane treningiem siłowym?
Uprzedzenie, że trening siłowy ma negatywny wpływ na wzrost u dzieci, nie może być potwierdzone naukowo. Istnieje nawet aktualne badanie, które dowodzi, że ukierunkowany trening siłowy prowadzi również do poprawy samopoczucia dzieci.
W okresie przyspieszenia wzrostu u małego dziecka zachodzą trzy główne zmiany:
- Faza defiance: Dzieci reagują na wiele codziennych sytuacji gniewem i defiance. Uczą się zaspokajać własne potrzeby i testować granice.
- Faza przywiązania: Dzieci nie lubią być same i szukają dużo kontaktu fizycznego z rodzicami. Wiele dzieci szuka również w nocy łóżka rodziców, aby być przytulonym.
- Fazaprzywiązania: Ta faza może być bardzo stresująca dla rodziców. Dzieci stają się bardziej niezależne i chcą robić wiele rzeczy samodzielnie lub z innymi dziećmi. Nawet jeśli jest to dla Ciebie trudne, powinieneś nauczyć się odpuszczać w tej fazie, ponieważ daje to dzieciom wielką pewność siebie i jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju.
Uwaga: Poszczególne fazy nie mają już jednak stałej kolejności. Kolejność ta jest bardzo różna w zależności od dziecka.
3. bóle wzrostowe występują głównie w nogach.

Jednak impuls wzrostowy ma również duży wpływ na organizm u małych dzieci. Dlatego też w centrum uwagi znajdują się przede wszystkim tzw. bóle wzrostowe.
Bóle wzrostowedzieci postrzegają zazwyczaj jako tępe, uciskające i rozproszone bóle, które odczuwane są głównie w okolicach kolan, na łydkach i udach. W rzadkich przypadkach mogą dotyczyć również ramion. Objawy występują głównie w nocy lub w czasie odpoczynku i trwają średnio kilka godzin.
Przyczyna tego rosnącego bólu nie została jeszcze jednoznacznie wyjaśniona naukowo. Jednak eksperci zgadzają się, że więzadła, ścięgna i mięśnie są nadmiernie obciążone z powodu wzrostu szkieletu.
Fakt,że ból występuje głównie w nocy wynika z tego, że hormon wzrostu jest w dużej mierze uwalniany podczas snu. W niektórych przypadkach ból może być tak silny, że dzieci budzą się w nocy mimo zmęczenia i nie mogą już zasnąć. Następnego dnia rano ból zazwyczaj ustępuje.
Uwaga: Intensywne uprawianie sportu i wysiłek fizyczny mogą nasilić ból. W takim przypadku pomóc może specjalny trening siłowy.
Więcej informacji na temat leczenia bólów wzrostowych u dzieci znajdziesz w poniższym filmie:
4. złagodzić ból za pomocą ciepła i homeopatii

Bóle wzrostowe mogą być bardzo niekomfortowe. Dlatego rodzice powinni w tym czasie jak najbardziej wspierać swoje dziecko. Częściej bierz dziecko w ramiona i oferuj słowa pocieszenia. Wspólne zajęcia mogą również odwrócić uwagę od bólu.
Istnieją jednak również domowe sposoby, które w łagodny sposób mogą złagodzić ból. Po pierwsze, powinieneś spróbować ciepła. Umieść poduszkę z pestkami wiśni lub butelkę z gorącą wodą na dotkniętym obszarze.
Inną opcją jest masowanie nóg i ramion, aby pobudzić krążenie. Odpowiednie są leki homeopatyczne, takie jak arnika lub dziurawiec. Ponadto spożycie minerałów, takich jak magnez lub wapń, może przynieść ulgę.
Z koleileki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy ból jest tak silny, że dzieci ledwo mogą go znieść. Pamiętaj jednak, aby omówić indywidualne dawkowanie z pediatrą.
Uwaga: Jeśli ból jest bardzo silny lub jeśli występują inne objawy jak zmęczenie, gorączka lub obrzęk, zaleca się konsultację z pediatrą. W tym przypadku za dolegliwościami mogą stać również poważne choroby.
5. kup naklejki ścienne na pomiar ciała
No products found.