Wspieranie drobnych umiejętności motorycznych: Wskazówki dotyczące życia codziennego i przedszkola

Wprzeciwieństwie do sprawnościmotorycznej brutto, sprawność motoryczna precyzyjna obejmujemałe i bardzo precyzyjne ruchy, z którymi stykamy się wielokrotnie w życiu codziennym. U dzieci te umiejętności nie są jeszcze obecne, dlatego należy je szczególnie promować. Ale jakie …

Wspieranie drobnych umiejętności motorycznych: Wskazówki dotyczące życia codziennego i przedszkola

Feinmotorik fördern
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Wspieranie drobnych umiejętności motorycznych: Wskazówki dotyczące życia codziennego i przedszkola
Jak rozwijają się drobne umiejętności motoryczne?

Drobne umiejętności motoryczne wymagają dobrej koordynacji małych mięśni. Jest to niezbędne do mówienia, jak również do dużej zręczności.

Co zalicza się do drobnych umiejętności motorycznych?

Drobne umiejętności motoryczne zaczynają się od chwytania i trzymania pierwszych przedmiotów. O innych umiejętnościach związanych z motoryką małą i o tym, kiedy dziecko powinno je opanować, możesz przeczytać tutaj.

Jakie są ćwiczenia i zabawy?

Zakres zabaw i ćwiczeń wspierających motorykę małą jest niezwykle szeroki. Pomocą może być modelina lub koraliki.

Wprzeciwieństwie do sprawnościmotorycznej brutto, sprawność motoryczna precyzyjna obejmujemałe i bardzo precyzyjne ruchy, z którymi stykamy się wielokrotnie w życiu codziennym.

U dzieci te umiejętności nie są jeszcze obecne, dlatego należy je szczególnie promować.

Ale jakie ćwiczenia są do promowania drobnych umiejętności motorycznych? Dlaczego drobne umiejętności motoryczne są tak ważne? I co się pod tym pojęciem kryje?

W naszym artykule wyjaśniamy, o co chodzi z drobną motoryką i przedstawiamy różne gry, które można wykorzystać do trenowania drobnej motoryki u dzieci.

[button]Kup gry promujące umiejętności drobnej motoryki[/button]

1. doskonałe współdziałanie małych mięśni

Kind hält einen Stift
Trzeba dużo ćwiczyć, żeby móc trzymać długopis
.

Na początku wielu rodziców skupia się na podstawowych umiejętnościach motorycznych brutto. Oczywiście, większe wrażenie robi, gdy dziecko po raz pierwszy podciąga się na krześle lub stawia pierwsze kroki.
Jednak uchwycenie piłki lub dokładne ułożenie przedmiotu to również ogromne wyzwanie, którego nie należy lekceważyć.

Ruchliwość, koordynacja, a także połączenie z informacjami wizualnymi to elementy składające się na drobną motorykę.

Liczne podstawy motoryki małej powstają już w przedszkolu podczas wykonywania prac ręcznych. Staje się ona jeszcze ważniejsza, gdy przychodzi czas szkoły podstawowej i dzieci uczą się pisać.

Oprócz zręczności, drobne umiejętności motoryczne obejmują następujące obszary:

  • ruchy ust i języka
  • mięśnie twarzy
  • ruchy palców u nóg

Za wszystkie te aspekty odpowiada wiele małych mięśni, a ich ukierunkowany ruch wymaga czasu. Dlatego zacznij promować drobne umiejętności motoryczne tak wcześnie, jak to możliwe. Tak więc robienie twarzy nie jest tylko głupotą, ale także częścią procesu uczenia się.

2. ćwiczenia wspierające motorykę małą u dzieci

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Niektóre dzieci chodzą już po dziewięciu miesiącach, podczas gdy inne po raz pierwszy wpadają na pomysł samodzielnego chodzenia w wieku 15 lub 16 miesięcy. Nie zawsze zależy to od konkretnej zachęty, dlatego nie można oczekiwać pewnych rezultatów po określonych odstępach czasu.

Ważne jest raczej, aby od samego początku dać dzieciom możliwość rozwijania drobnych umiejętności motorycznych. Pomagaj dziecku, ale upewnij się, że zabawa przy wykonywaniu zadania jest w centrum uwagi.

W kolejnych rozdziałach znajdziesz kilka zabaw i pomysłów z życia codziennego, które możesz wykorzystać do wspierania rozwoju motoryki małej w przedszkolu lub nawet w domu.

2.1 Zaoferuj dzieciom różne bodźce

Baby spielt mit einem Ball
Jasne kolory i duże kontrasty są szczególnie atrakcyjne dla niemowląt.

Od samego początku palce odgrywają dla niemowląt ważną rolę. Chwytają one przedmioty bezpośrednio za pomocą swoich dłoni. Jednak precyzyjna kontrola poszczególnych palców jest na początku jeszcze nieco ograniczona.

Dlatego w pierwszych 6 miesiącach idealne są duże piłki lub zabawki, które dziecko może chwycić całą dłonią. Jednak dopiero po około 3 miesiącach dłonie są nieco opanowane. W pierwszych dniach niemowlęta często zaciskają pięści i nie potrafią jeszcze konkretnie chwytać.
Pierwsze ćwiczenia motoryczne są więc przydatne dopiero od 3 miesiąca życia.

Z czasem poszczególne przedmioty mogą stać się mniejsze i bardziej złożone, tak że dzieci mogą je badać, obracając je, trzymając i wkładając do buzi.

Częściej zmieniajcie poszczególne przedmioty, aby zawsze były okazją do zajęcia.

Uwaga: Upewnij się, że nie dajesz małym dzieciom przedmiotów, którymi mogą się zadławić.

2.2 Poprawa drobnych umiejętności motorycznych poprzez zabawę

Drobne umiejętności motoryczne dzieci mogą być szczególnie dobrze rozwijane podczas wykonywania prac ręcznych. Gdy dzieci muszą trzymać ołówek, aby rysować lub koordynować parę nożyczek, aby coś wyciąć, wymaga to wysokiego poziomu koncentracji i zręczności.

Kształtowanie różnych figur z plasteliny lub nawlekanie koralików na sznurek w celu stworzenia naszyjnika lub bransoletki to zatem doskonałe okazje do doskonalenia drobnych umiejętności motorycznych, a przy okazji do rozwijania kreatywności.

Eksperymentowanie z kolorami w przedszkolu lub budowanie zamku w piaskownicy to okazje do połączenia swobody twórczej z rozwojem drobnej motoryki.

Jeśli po drodze chcemy skupić się na rozwoju języka, rymowanki paluszkowe są doskonałą okazją.

Wypróbuj jedną z poniższych zabaw dla 3-4 letnich (lub starszych) dzieci:

Xylophon
Połącz ze sobą różne obszary rozwoju
  • Graj melodie: Podnieś ksylofon i zagraj prostą melodię. Zadaniem dzieci jest samodzielne zagranie melodii. Ewentualnie jedno dziecko może zagrać kilka nut, aby pozostałe dzieci mogły je skopiować.
  • Doświadczenie na boso: Stopy są często zapominane w obszarze drobnych umiejętności motorycznych. Dlatego spróbujcie z dziećmi boso i z zawiązanymi oczami rozpoznać różne powierzchnie. Trawa, piasek, kafelki, dywan czy nawet beton są bardzo różne w dotyku, dzięki czemu dzieci wyrabiają sobie wyczucie różnych materiałów.
    Innym doświadczeniem, które skupia się bardziej na umiejętnościach koordynacyjnych, jest odczuwanie pewnych przedmiotów stopami.
    Oczywiście można to również zrobić za pomocą rąk, aby nieco ułatwić.
  • Najlepszy grymas: Każde dziecko w grupie otrzymuje zadanie zrobienia grymasu. Przy dużej ilości śmiechu dzieci zbliżają się do siebie, zmniejszają zahamowania i uczą się kontrolować swoje mięśnie twarzy.

Rada: Dla nieco starszych dzieci odpowiednie są gry takie jak Mikado lub Jenga, które wymagają pewnej ręki.

2.3 Wspieranie drobnej motoryki w życiu codziennym

Rodzice i wychowawcy mogą również zachęcać do rozwijania umiejętności w zakresie drobnej motoryki w życiu codziennym. Szczotkowanie zębów, zakładanie kurtki lub butów to wyzwania dla motoryki małej.

Z czasem dzieci są coraz bardziej zdolne do samodzielnego wykonywania czynności. Nie czekajmy zbyt długo, ale pozwólmy dzieciom pomagać jak najwcześniej, aby promować motorykę małą.

Poniżej znajduje się kilka innych pomysłów, które wymagają umiejętności drobnej motoryki:

Kind formt Teig
Wspólne pieczenie stanowi wyzwanie dla umiejętności drobnej motoryki.
  • Pieczenie ciasteczek (zagniatanie ciasta, wycinanie foremkami)
  • zakładanie i zdejmowanie prania za pomocą kołków
  • pomoc w opróżnianiu zmywarki do naczyń
  • przygotowywanie kanapek (nabijanie na szpilki winogron i kostek sera za pomocą wykałaczki)
  • nauka wiązania kokardy
  • owijanie prezentów (przecinanie taśmy klejącej, cięcie i składanie papieru)
  • wkładanie monet do skarbonki (szczególnie dobrze sprawdzają się skarbonki z małą szczeliną)

Korzystaj z każdej okazji, aby zaangażować swoje dzieci w te działania.

3. typowa drobna motoryka

Deficyty w zakresie motoryki małej:

Według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Terapeutów Zajęciowych (Deutscher Verband für Ergotherapeuten e.V. ) około 10 do 15 % wszystkich dzieci wykazuje trudności w zakresie motoryki drobnej.
Bez odpowiedniego wsparcia często nie udaje się osiągnąć sukcesu w nauce, ponieważ nawet trzymanie ołówka staje się wyzwaniem.

W tym rozdziale omówimy pokrótce drobne umiejętności motoryczne, które dzieci zazwyczaj posiadają po pewnym czasie. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko ma swoje własne tempo i że są to tylko przybliżone wskazówki.

  • Po około 3 miesiącach dzieci są w stanie pewnie chwytać pierwsze przedmioty. Ruch poszczególnych palców jest możliwy, a pięści nie są już cały czas zaciśnięte.
  • Po 9 – 10 miesiącach dzieci potrafią klaskać. Koordynacja obu rąk działa w miarę możliwości.
  • W wieku około 12 miesięcy dzieci opanowały chwyt szczypcowy. Małe przedmioty mogą być zatem trzymane dwoma palcami.
  • W wieku 16 do 18 miesięcy wiele dzieci uczy się trzymać sztućce.
  • Po około 2 ½ do 3 lat dzieci są w stanie wycinać rzeczy i koordynować nożyczki.
  • W wieku około 4 lat, koordynacja ręka-oko staje się coraz bardziej udana. Chodzenie z pełną szklanką wody nie sprawia już problemów.
  • Kiedy dzieci mają 6 lat, podstawowy rozwój drobnej motoryki jest zakończony. Nie oznacza to jednak, że umiejętności te nie mogą być już doskonalone. Nie ma jednak prawie żadnych ograniczeń, których trzeba przestrzegać przy wspieraniu motoryki drobnej w sposób przyjazny dla dziecka.

4. Kup książki do wspierania motoryki małej

Artykuły powiązane