Malowanie wspiera wiele ważnych umiejętności poznawczych, które mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci.
Dzieci najpierw zaczynają od prostych bazgrołów. Z czasem rozwijają coraz lepszą technikę tworzenia kreatywnych obrazów.
Aby zachęcić dzieci do malowania, należy zadbać o to, aby zaoferować im jak najwięcej różnych materiałów. Ponieważ maluchy nie znają jeszcze żadnych granic, sensowne jest zapewnienie jak największej powierzchni.
Prawie każde dziecko uwielbia przekształcać białą kartkę papieru w indywidualne dzieło sztuki z jasnymi kolorami. Ale jak ważne jest, aby dzieci malowały? Jakie umiejętności są rozwijane w tym procesie? I wjakim stopniu rodzice mogą zachęcać swoje dzieci do malowania?
Malowaniejest bardzo ważne dla rozwoju dzieci. W naszym poradniku dowiesz się, jakie umiejętności sprzyjają malowaniu i przez jakie fazy rozwoju przechodzi dziecko. Podajemy też kilka pomysłów, jak można zachęcić dziecko do malowania.
[button]Kup materiały do kolorowania dla dzieci[/button]
Spis treści
1. malowanie sprzyja rozwojowi umiejętności poznawczych
Malowanie jest początkowo dla dzieci rodzajem spędzania wolnego czasu. Na przykład w przedszkolu spędzają one wiele godzin na malowaniu pięknego obrazu dla rodziców. Ale nawet gdy na dworze jest zła pogoda, dzieci chętnie biorą do ręki podkładkę i ołówki. W końcu zawsze znajdzie się odpowiednia okazja do malowania.
Podczas malowania lub rysowania dzieci uczą się, jak dać upust swojej wyobraźni i kreatywności. Za pomocą rysunków opowiadają historie, których nie potrafią wyrazić za pomocą języka. Z pomocą papieru, kilku pisaków i kolorów można stworzyć coś indywidualnego i nowego.
Z czasem dzieci rozwijają swoją technikę malowania, dzięki czemu obrazki stają się coraz lepsze i bardziej szczegółowe. W ten sposób dalej rozwijana jest również wyobraźnia przestrzenna. Pierwsze próby w naturalny sposób trenują umiejętności motoryczne brutto. Poprzez drobne rysunki dzieci mogą jednak w dalszym biegu czasu ćwiczyć także drobne zdolności motoryczne.
Podczas rysowania dzieci znajdują się w swoim własnym świecie. Koncentrują się całkowicie na tym, co chcą wyrazić za pomocą obrazka. Aby wykształcić u dziecka umiejętność koncentracji, należy zadbać o spokojną i przyjemną atmosferę podczas malowania.
Gdy tylko obrazek jest skończony, przychodzi czas na prezentację. Dzieci z dumą pokazują rodzicom, co właśnie stworzyły. Dzięki pozytywnej krytyce ogromnie wzmacnia się poczucie własnej wartości dziecka.
Podsumowując, malowanie wspiera u dzieci następujące umiejętności poznawcze:
- Kreatywność i wyobraźnia przestrzenna
- Umiejętności motoryczne brutto i drobne
- Koordynacja ręka-oko
- Zdolność koncentracji
- Samoświadomość i zdolność do samokrytyki
Malarstwo daje dzieciom możliwość przetwarzania codzienności i uczuć. Malują one przeszłe doświadczenia lub wyrażają swoje oczekiwanie na pewne wydarzenie.
2 Rozwój malarstwa przechodzi przez różne fazy
Równość w obrazach dzieci
Kiedy w latach 60. i 70. poproszono dzieci o narysowanie odkrywców, w 99% przypadków byli to mężczyźni. Nowe badanie przeprowadzone przez Northwestern University pokazuje, że dzisiejsze dzieci przedstawiają kobiety 44% czasu.
Każde dziecko może i powinno rysować. Zawsze można określić pewien rozwój w odniesieniu do procesu malowania. Niemowlęta zaczynają bazgrać już w 1 roku życia. Faza ta nazywana jest również fazą bazgrania. Trwa ona mniej więcej do końca 2 roku życia.
W kolejnej fazie, fazie przedschematycznej, dzieci zaczynają rysować kształty, np. koła. Popularnym motywem jest tak zwany głowonóg. Składa się on z głowy z twarzą oraz rąk i nóg.
Następnie dzieci uczą się rysować rzeczy w sposób, w jaki rozumieją je w życiu codziennym. Używane są do tego odpowiednie kolory i kształty. Popularne są motywy takie jak słońce, zwierzęta, domy lub kwiaty. Szczególną radość sprawia dzieciom także przedstawianie własnej rodziny.
W kolejnych latach obrazki i rysunki stają się coraz bardziej szczegółowe. Można zachęcić dzieci, okazując zainteresowanie tym, co namalowały. Pytajcie, co znajduje się na obrazku i jakie znaczenie mają poszczególne elementy.
3. Wskazówki, jak zachęcić dzieci do malowania
W zasadzie rodzice powinni pozwolić dzieciom malować to, co chcą.
Ponieważ nikt nie ingeruje w ten proces, powstają najlepsze obrazy. Zawsze jednak są fazy, kiedy dzieci nie do końca wiedzą, co mają namalować.
W takich przypadkach można im oczywiście pomóc. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak można zachęcić i ożywić dziecko.
Rada: Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma szczególny talent do malowania lub rozwija w sobie wielką pasję, możesz zapisać je na odpowiedni kurs.
3.1 Zapewnij dużo różnych materiałów
Aby zachęcić dzieci do malowania, należy zadbać o to, aby zaoferować im jak najwięcej różnych materiałów. Ponieważ maluchy nie znają jeszcze żadnych granic, sensowne jest zapewnienie im jak największej powierzchni. Można przykryć przedmioty, aby je chronić.
Jednak przybory również powinny być dostosowane do wieku. Na przykład małym dzieciom należy zaoferować większe ołówki, które łatwiej jest trzymać.
Do malowania nadają się następujące materiały:
- Papier
- Płótno
- Tapeta
- Deski drewniane
- Kredki
- Kredki woskowe
- Kreda
- Akwarele
- Pędzel
- farba do malowania palcami
- Niewrażliwe podkładki do malowania
3.2 Wykorzystanie bieżących okazji
Nadchodzące święta, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie, są szczególnie dobre do malowania i tworzenia rękodzieła. Wykorzystaj te okazje, aby wspólnie z dziećmi stworzyć odpowiednie dekoracje lub wyjątkowe prezenty.
Na Wielkanoc możesz wspólnie z dzieckiem malować pisanki lub tworzyć obrazki okienne, które następnie możesz pomalować na oknie za pomocą Window Color. Tuż przed Bożym Narodzeniem możesz zachęcić dziecko do stworzenia ozdób na choinkę.
Dzieci cieszą się również na myśl o namalowaniu rodzicom osobistego obrazka na Dzień Matki lub Ojca.
3.3 Zaproponuj różne zabawy w malowanie
Aby pobudzić kreatywność swoich dzieci, możesz również połączyć malowanie z innymi zabawami. Stwórz nowe impulsy, podając tematy lub zamieniając malowanie we wspólne zadanie. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której dzieci będą zajęte zawsze tymi samymi motywami.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić kilka pomysłów, jak można zachęcić dziecko do kreatywnego malowania obrazu.
- Malowanie historii: Opowiedz dziecku historię, którą opisujesz bardzo szczegółowo. Upewnij się, że uwzględniasz w niej jak najwięcej osób lub przedmiotów. Następnie poproś dziecko o narysowanie obrazka pasującego do całej historii lub pojedynczej sceny.
- Twórzcie razem dzieła sztuki: Malowanie dzieł sztuki razem z dzieckiem tworzy poczucie wspólnoty. Ten pomysł jest również wspaniały na przyjęcie urodzinowe dziecka. Umieść duży arkusz papieru lub kawałek tapety na środku stołu. Teraz każde dziecko może wybrać miejsce, w którym chciałoby malować.
- Kolorowaniew mandalach: Dzięki mandalom i obrazkom do kolorowania dzieci mogą być bardzo kreatywne, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorowanie. Jednocześnie poprzez precyzyjne kolorowanie ćwiczone są drobne zdolności motoryczne. Zapewnij dziecku przyjemną i spokojną atmosferę, aby mogło się zrelaksować. Odpowiednie szablony można często znaleźć bezpłatnie w Internecie.
Więcej świetnych pomysłów na kolorowanie znajdziesz w poniższym filmie: