Cała funkcja motoryczna jest podzielona na obszary funkcji motorycznych brutto i fine. W najszerszym ujęciu motoryka brutto to podstawowe ruchy ciała.
Im wcześniej rodzice wspierają umiejętności motoryczne brutto swoich dzieci, tym łatwiej jest im opanować trudniejsze ćwiczenia.
Zmysł równowagi stanowi podstawę funkcjonowania umiejętności motorycznych brutto i dlatego powinien być początkowo przedmiotem zainteresowania.
[button]Kupuj zabawki dla równowagi[/button]
W trakcie swojego rozwoju dzieci muszą nauczyć się utrzymywać równowagę i doskonalić swoje umiejętności koordynacyjne. Ale co właściwie oznacza w tym kontekście termin gross motor skills? Czy istnieje dokładna definicja?
Dlaczego umiejętności motoryczne są tak ważne i w jakim stopniu można je poprawić?
W naszym artykule dowiesz się, co należy do obszaru motoryki dużej i w jakim stopniu można wspierać poszczególne jej aspekty poprzez ukierunkowane ćwiczenia.
Spis treści
1. sprawność motoryczna brutto – co kryje się pod tym pojęciem
Z definicji, umiejętności motoryczne brutto obejmują podstawowe ruchy ciała. W przeciwieństwie do drobnej motoryki, która wymaga jedynie delikatnych ruchów pojedynczych części mięśni, na przykład palców u rąk lub nóg, motoryka brutto obejmuje wszystkie grupy mięśni wymagane do wykonania ruchu.
Aby dzieci mogły nabyć podstawowe umiejętności motoryczne, decydującą rolę odgrywa rozwój równowagi. Stanowi to podstawę do nauki raczkowania i chodzenia, a później jazdy na rowerze.
Oprócz zmysłu równowagi pojęcie gross motor skills z definicji obejmuje.
- całkowite napięcie mięśniowe ciała, aby móc wykonywać ruchy (siła)
- wystarczającą świadomość ciała, aby istniała kontrola nad napinaniem i rozluźnianiem mięśni (koordynacja)
2. równowaga – podstawa musi być właściwa
Jeśli zmysł równowagi jest niewystarczający, nie ma prawie znaczenia, w jakim stopniu rozwinięta jest muskulatura i jak dobrze działa koordynacja w innych przypadkach.
Stanie, raczkowanie, bieganie czy skakanie to umiejętności, które są możliwe tylko w połączeniu z wyćwiczonym zmysłem równowagi.
Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które możesz wykorzystać, aby wspierać równowagę swojego dziecka.
Wskazówka: Dobre poczucie równowagi poprawia pewność siebie, ponieważ dzieci nabierają zaufania do własnego ciała.
2.1 Pierwsze ćwiczenia na równowagę dla niemowląt
Na początku niemowlęta mają jeszcze trudności z przewróceniem się w ogóle. Mały hamak jest odpowiedni w tej fazie, ponieważ dzieci już nieświadomie wykonują ruchy kompensacyjne, aby zatrzymać lub przesunąć hamak.
Kiedy ten pierwszy etap obracania się zostanie opanowany, nadchodzi czas na rozpoczęcie raczkowania. Dlatego zaoferuj dziecku wiele okazji do jak najswobodniejszego poruszania się po pokoju.
Mały tunel, przez który maluch może się przeczołgać, a także wyznaczony tor, pomagają w doskonaleniu równowagi.
Im więcej bodźców stworzysz, tym szybciej Twoje dziecko będzie mogło się rozwijać.
Uwaga: Nie przejmuj się, jeśli nauka chodzenia zajmie Twojemu dziecku trochę więcej czasu. Wszystko pomiędzy 9 a 15 miesiącem jest uważane za normalne.
2.2 Zabawny trening zmysłu równowagi
Badanie MoMo:
Według badania zleconego przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych w ostatnich latach nastąpiła niewielka zauważalna poprawa w zakresie zdolności motorycznych dzieci. W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów wartości te pozostawiają jednak wiele do życzenia.
Aby dziecko rozwinęło nie tylko dobry, ale i doskonały zmysł równowagi, należy już we wczesnym wieku zająć się stabilnością.
Im więcej okazji dzieci dostaną do trenowania swojego zmysłu równowagi, tym lepiej będą sobie radzić we wszystkich obszarach motoryki brutto, ponieważ fundament jest właściwy.
Szczególnie wskazane są zabawy, które wymagają od dzieci utrzymywania równowagi lub stania na nierównych powierzchniach. Idealne jest poniższe wyposażenie placu zabaw, z którego dzieci mogą korzystać zarówno w domu, jak i w przedszkolu:
- Trampolina
- deski rolkowe
- Bobby-Car
- koła do biegania
- piłki dmuchane
- hulajnogi
- szczudła
- łyżworolki lub wrotki
Jednak pomocne jest również promowanie równowagi w życiu codziennym. Na przykład balansuj na krawężniku lub pniu drzewa. Podczas zakupów nie należy stąpać po fugach, a jedynie po poszczególnych płytkach w supermarkecie.
Dzieci już w wieku 4 lat mogą nauczyć się jeździć na rowerze, o ile ich równowaga została do tego czasu wystarczająco wyćwiczona.
Nowoczesnym i wymagającym ćwiczeniem równowagi jest slackline. Tutaj uczestnicy muszą utrzymać równowagę na wstędze rozciągniętej między dwoma drzewami, nie spadając z niej. Ponieważ jednak pierwsze próby są naprawdę trudne, dziecko powinno być już nieco starsze do uprawiania tego sportu.
Wskazówka: Specjalne dziedziny motopedagogiki jak również psychomotoryki zajmują się intensywnie ćwiczeniami poprawiającymi równowagę.
3. Siła i koordynacja – w ten sposób wspiera się zdolności motoryczne brutto
Poza aspektem równowagi, to właśnie obszary siły, a także koordynacji pozwalają na wykonywanie złożonych ruchów i dają dzieciom pewną swobodę podczas poruszania się.
Plac zabaw oferuje dzieciom doskonałą okazję do wypróbowania wielu różnych ćwiczeń wymagających koordynacji. Podczas huśtania się, zjeżdżania lub huśtawki nacisk kładzie się na zmysł równowagi.
Wspinaczka natomiast wymaga dużej siły i jest wyzwaniem koordynacyjnym. Szczególnie korzystne jest to, że odległość od ziemi wymaga zrozumienia wysokości i równowagi.
Te raczej statyczne ćwiczenia pomagają nie tracić równowagi w spoczynku. Natomiast w ruchach dynamicznych staje się ona nieco trudniejsza.
Podskokii skoki wymagają zarówno dużej siły mięśni, jak i niezbędnej równowagi, aby bezpiecznie wylądować i nie przewrócić się.
Oczywiście możesz też bawić się w łapanie, aby ćwiczyć uniki i szybkie zmiany kierunku. Jako efekt uboczny, trenujesz swoje umiejętności wytrzymałościowe.
Rada: Szczególnie dzieciom nadpobudliwym należy zapewnić wiele okazji do ćwiczeń. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im usiedzieć w miejscu i nie ulegać ciągłej presji.
4. Trenuj czucie piłki
Oprócz podstawowych umiejętności, takich jak bieganie i skakanie, należy również trenować obszary rzucania, łapania i obchodzenia się z piłkami.
Wiele małych dzieci jest niemal magicznie przyciąganych do piłek, więc nie trzeba robić wiele, aby dzieci były podekscytowane strzelaniem lub rzucaniem. Jeśli jednak nie jest to całkiem łatwe, sensowne jest podejście do sprawy w sposób zabawowy.
Zagrajcie we Frisbee na trawniku, urządźcie małe rzucanie do celu za pomocą puszek lub, zimą, kul śnieżnych i ustawcie małe bramki na trawniku lub ulicy, aby nauczyć dzieci, jak strzelać i zatrzymywać piłkę.
Boccia uczy dzieci zarządzania swoją siłą i rzucania w dawkach, aby dostać się jak najbliżej celu.
Gra w piłkę nożną lub koszykówkę nie jest tylko dla chłopców. Dziewczynki również powinny opanować te podstawowe obszary motoryki brutto.
5. Kupuj zabawki wspomagające równowagę
- zabawki drewniane
- Dla dzieci w wieku od 18 do 36 miesięcy
- Gra równowagi z litego drewna i pomalowana farbami akwarelowymi
- Gra obejmuje wiewiórkę, huśtawkę i 20 nakrętek, które należy układać w stos bez przewrócenia się stosu
- Z bawełnianym woreczkiem do praktycznego przechowywania
- Design Style And Elements: Engage In Creative Play with our Tower Balancing Stacking Toys, Featuring Colorful Blocks Inspirred By The Classic Tetris Game. The Perfect Combination Of Fun And Challenge For All Ages!
- Przyjemny dźwięk, który nagradza ruch
- Zachwyca ciekawość, stymuluje zmysły, angażuje wyobraźnię i pobudza kreatywność
- Poprawia siłę podstawową i stabilność, równowagę, koordynację i umiejętności motoryczne brutto
- Nieograniczone sposoby gry
- Silikonowe przyssawki