Zasady rodzinne ułatwiają wspólne życie, o ile wszyscy ich przestrzegają. Wzmacniają też spójność i pozwalają uniknąć nieporozumień między rodzeństwem oraz rodzicami i dzieckiem.
Postaraj się ustalić zasady rodzinne wspólnie z dziećmi, aby nie czuły się pominięte. Tutaj przeczytasz, jakich zasad nie powinno zabraknąć w Twoim portfolio.
Spisanie zasad na kartce papieru i schowanie jej do szuflady nikomu nie wychodzi na dobre. Dlatego zapiszcie zasady wspólnie, na przykład na tablicy lub liście.
Wspólne życie rodziców i dzieci pod jednym dachem nie zawsze jest łatwe. Żadna rodzina nie może funkcjonować całkowicie bez zasad. Ale które zasady rodzinne mają sens? I jak sprawić, by zasady te były przestrzegane przez wszystkich członków rodziny?
W naszym artykule znajdziesz kilka ogólnych wskazówek, jak włączyć zasady rodzinne do codziennego życia, a także konkretne propozycje możliwych zasad.
[button]Zasady rodzinne dostępne są również online[/button]
Spis treści
1. zasady rodzinne pomagają w wychowaniu
Każda rodzina ma swoje zasady. Choć nie zawsze istnieją spisane reguły domowe, istnieją niepisane prawa, których przestrzegają wszyscy członkowie rodziny.
Z pewnością nie każdy drobiazg powinien być zapisany na papierze, ale mimo wszystko sporządzenie konkretnej listy może być bardzo przydatne, aby zarówno dzieci, jak i rodzice wiedzieli, czy ich zachowanie jest w porządku.
Wiele nieporozumień wynika z tego, że pewne umowy obowiązują w zasadzie, ale ich sformułowanie nie jest do końca jasne i jednolite.
Dzięki regułom domowym, które obowiązują wszystkich, ustanawiacie zatem podstawową konstrukcję wspólnego życia rodzinnego. Zasady te nie są bynajmniej ważne na zawsze, ale nie należy ich zmieniać co kilka tygodni.
Kilka ogólnie pomocnych wskazówek dotyczących wychowania dzieci znajdziesz w tym filmie na YouTube:
2. reguły rodzinne mają pozytywny wpływ
Ustalając jasne zasady z dziećmi, a nie dla dzieci, osiągasz to, że twoje dzieci uczą się rozumieć własną odpowiedzialność.
Ponieważ same są odpowiedzialne za tworzenie zasad, psychologicznie trudniej jest złamać te rodzinne reguły.
Propozycje odpowiednich zasad najlepiej przedyskutować na konferencji rodzinnej, gdzie rodzice i dzieci mogą wspólnie przedstawić swoje pomysły i poddać je pod głosowanie.
Oczywiście nie trzeba brać pod uwagę wszystkich życzeń dzieci, ale nie należy ich ignorować.
Jasne, stałe zasady, które obowiązują wszystkich
- wzmacniają spójność rodziny
- pomagają uniknąć nieporozumień
- dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i orientacji
- promować rozważne zachowanie wobec siebie
- pomóc dzieciom w krytycznym podejściu do zasad
Wskazówka: Prawa współdecydowania Twoich dzieci powinny rosnąć z czasem. Małe dzieci szybko stają się przytłoczone zbyt dużą odpowiedzialnością, więc podstawowe pozycje na liście powinny pochodzić od Ciebie.
3. zasady rodzinne w skrócie – lista może wyglądać następująco
Każda rodzina ma inne wyobrażenie o tym, co jest ważne, a jakie rzeczy są raczej błahe. Z tego powodu poszczególne zasady powinny być indywidualnie dopasowane. Zasady rodzinne, które w niektórych rodzinach sprawdzają się bardzo dobrze, w innych są raczej niewłaściwe i przeszkadzają.
Zawsze należy brać pod uwagę indywidualny styl życia i pamiętać, że raz ustalone zasady powinny być egzekwowane.
W kolejnych rozdziałach znajdziesz kilka sugestii, które pomogą Ci stworzyć własną listę zasad rodzinnych.
3.1 Wzajemny szacunek
Wszyscy członkowie rodziny obiecują sobie wzajemny szacunek. Konkretnie oznacza to, że problemy są omawiane w rodzinie.
Ani dzieci, ani rodzice nie mają prawa źle mówić o innych członkach rodziny, nawet jeśli w domu są kłopoty.
Spory są zawsze rozwiązywane na płaszczyźnie słownej. Przemoc nie jest tolerowana przez żadną ze stron. Dotyczy to również rzucania przedmiotami, co zdarza się częściej, szczególnie w przypadku mniejszych dzieci.
3.2 Czas
Ustalcie stałe godziny, w których każdy członek rodziny musi być obecny. Jeśli oboje rodzice pracują, a dzieci realizują różne hobby, godziny wieczorne są najlepsze na wspólne spędzanie czasu.
Na przykład wykorzystaj kolację nie tylko do jedzenia, ale do poznania wzajemnie swojego dnia.
W tym czasie każdy, kto ma coś do powiedzenia, powinien mieć możliwość wypowiedzenia się.
Oprócz codziennego czasu, należy częściej robić coś razem jako rodzina. Z reguły co dwa tygodnie lub raz w miesiącu dobrze jest wybrać się na wycieczkę. Wybierzcie się na odkryty basen, pojedźcie na kąpielisko, znajdźcie nowy tor saneczkowy, wybierzcie się na wycieczkę w góry lub odwiedźcie musical.
Rada: Istnieje wiele możliwości, które można zrealizować z pieniędzmi lub bez nich.
3.3 Otwartość i szczerość
W czasie wspólnych godzin należy poruszać nie tylko przyjemne tematy. Również problemy i łamanie zasad powinny być w tym miejscu poruszane. Ważne jest jednak, aby dzieci miały pewność, że ich szczerość nie będzie dodatkowo karana.
Każdy może popełniać błędy, a trwanie przy tych błędach świadczy o wielkości.
Nawiasem mówiąc, ta zasada rodzinna dotyczy również rodziców, jeśli nie można było dotrzymać uzgodnionego terminu lub nastąpiła niewłaściwa kara.
3.4 Korzystanie z mediów – częsty temat sporów w większości rodzin
Staraj się stworzyć jasne zasady rodzinne, dostosowane do ich wieku. W ciągu życia możesz stopniowo rozszerzać konsumpcję mediów. Zacznij jednak od jak najmniejszych praw do korzystania, ponieważ później trudno jest ponownie ograniczyć czas ich trwania.
Podczas gdy dzienne godziny są dobrym pomysłem dla młodszych dzieci, możesz również dać starszym dzieciom tygodniowy budżet, aby deszczowy weekend mógł być wykorzystany na nieco więcej czasu przed komputerem lub konsolą do gier.
Niektóre wytyczne, jak również mały kontrakt na korzystanie z mediów, który możesz sam wypełnić, znajdziesz tutaj.
3.5 Rozdzielanie zadań domowych
Mama robi pranie, tata kosi trawnik, a wkładanie i wyjmowanie zmywarki należy do obowiązków dzieci. Jeśli będziesz prowadzić konkretny zapis tych zadań domowych, nie będzie już więcej kłótni o to, czy czas posprzątać pokój, odkurzyć lub kto ma wynieść śmieci.
Opracujcie listę wspólnie, aby wasze dzieci zdawały sobie sprawę, że robicie dużo więcej niż się od nich (dzieci) oczekuje.
3.6 Wypoczynek i praca
Kiedy dzieci wracają ze szkoły, większość z nich niechętnie podchodzi do biurka, aby odrobić lekcje. Jeśli jednak ustanowimy jasną zasadę, że praca domowa musi być odrobiona zanim włączy się komputer lub pozwoli na zabawę na świeżym powietrzu, z czasem nabierze ona własnego charakteru.
Pokaż dzieciom, że w każdej chwili mogą przyjść do Ciebie z problemami szkolnymi. Wspólnie szukajcie rozwiązań. Czasem wystarczy niewielka pomoc w odrabianiu lekcji, ale może warto spróbować zewnętrznych korepetycji, bo to zupełnie inna relacja.
4. Samodzielne kształtowanie reguł rodzinnych
Kiedy już ustalicie wiążące zasady rodzinne, zapiszcie je. Najlepiej zaprojektuj własny plakat lub zrób ładną listę z drewnianej deski.
Upewnij się, że każdy członek rodziny ma stały dostęp do zasad. Wybierzcie centralne miejsce, takie jak przedpokój, kuchnia czy salon, aby ozdobnie powiesić rodzinne zasady.
Tworząc zasady wspólnie z dziećmi, wszystkim zainteresowanym będzie o wiele łatwiej ich przestrzegać. W końcu nie tylko zasady innych ludzi, ale także własne wartości są deptane, jeśli są lekceważone.
Wskazówka: Istnieją również ładne tablice kredowe na zasady rodzinne, dzięki czemu można je nieco łatwiej zmieniać.