Wychowanie antyautorytarne: definicja, charakterystyka i konsekwencje stylu wychowawczego

Wychowanie antyautorytarne to metoda, która daje dzieciom dużą swobodę w ich rozwoju. Jak jednak konkretnie wygląda antyautorytarny styl wychowania? Jakie są cele tego podejścia pedagogicznego i na ile zasady mają sens dla dzieci? W tym …

Wychowanie antyautorytarne: definicja, charakterystyka i konsekwencje stylu wychowawczego

Antiautoritäre Erziehung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Wychowanie antyautorytarne: definicja, charakterystyka i konsekwencje stylu wychowawczego
Co stanowi edukację antyautorytarną?

Tym, co wyróżnia się szczególnie pozytywnie, jest swobodny rozwój własnej osobowości. Mimo że często zakłada się, że jest inaczej, to jednak w ramach wychowania obowiązują zasady.

Gdzie stosuje się edukację antyautorytarną?

Edukacja antyautorytarna w czystej postaci jest dziś rzadkością. Jednak wiele stylów wychowawczych opiera się na poszczególnych elementach tej metody.

Co jest uważane za niekorzystne?

Krytycy w ogóle nie postrzegają edukacji jako wychowania. Narzekają na brak zasad, przez co dzieci stają się egoistami, którzy nie uczą się radzić sobie z negatywnymi uczuciami.

Wychowanie antyautorytarne to metoda, która daje dzieciom dużą swobodę w ich rozwoju. Jak jednak konkretnie wygląda antyautorytarny styl wychowania? Jakie są cele tego podejścia pedagogicznego i na ile zasady mają sens dla dzieci?

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu wychowanie antyautorytarne oraz wyjaśnić pozytywne i negatywne konsekwencje tego stylu wychowania.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. edukacja antyautorytarna przekonuje do myślenia liberalnego

Kind breitet die Arme aus
Koncepcja ta stawia na swobodny rozwój osobowości.

Sztywne granice, uregulowana codzienność i mnóstwo zasad – bez tego wszystkiego obywają się rodzice, którzy wybierają antyautorytarny styl wychowania.
Głównym celem tej metody, która powstała w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, jest swobodny rozwój osobowości bez żadnych ograniczeń.

Zwłaszcza w przypadku powszechnych do tego czasu bardzo sztywnych koncepcji wychowawczych, pojawienie się ich całkowitego przeciwieństwa jest niemal logiczną konsekwencją doświadczeń II wojny światowej. Ślepe posłuszeństwo i ściśle zorganizowane życie według wyobrażeń rodziców nie powinno być już decydujące.

Zgodnie z definicją wychowania antyautorytarnego dzieci nie powinny być jedynie kształcone, lecz raczej same się kształcić. Na podstawie własnych doświadczeń dzieci uczą się wypracowywać własne zasady i jednocześnie wypróbowywać siebie zgodnie z własnymi życzeniami bez żadnych wytycznych. Istnieje tu wiele możliwości, zwłaszcza w sensie twórczym.

Krótki przegląd tego i wielu innych stylów rodzicielskich można zobaczyć w tym filmie:

2. antyautorytarny styl wychowania nie oznacza całkowitego braku zasad.

Kind beim Zähneputzen
Styl wychowawczy polega na rozbudowanym, ale nie całkowitym braku zasad.

W ramach wychowania antyautorytarnego rodzice widzą swoje dzieci innymi oczami. Nie chodzi tu o narzucanie dzieciom własnych wartości i norm, ale raczej o umożliwienie swobody wyboru.
Wielu rodziców, którzy odkryli dla siebie koncepcję wychowania antyautorytarnego, interpretuje jednak definicję metody nieco zbyt dosadnie.

Ci, którzy realizują antyautorytarny styl wychowania, nie muszą koniecznie pozwalać swoim dzieciom na każde zachowanie, aby nie zagrażać swobodnemu rozwojowi ich osobowości.
Nawet jeśli brakuje jasnych wytycznych, to i tak w pewnym momencie można delikatnym naciskiem wskazać dzieciom właściwy kierunek.

Rada: Motywuj dziecko i pokazuj mu wiele nowych rzeczy, aby w ogóle istniała możliwość podejmowania decyzji. Jednak zwykły brak bodźców zewnętrznych ma tendencję do wywoływania odwrotnego skutku, przez co wychowanie antyautorytarne staje się torturą.

Koncepcja edukacji antyautorytarnej jest przestarzała.

Podejście w szkołach:

Federalny Związek Niezależnych Szkół Alternatywnych (Bundesverband der Freien Alternativschulen e.V.) opiera się na licznych cechach edukacji antyautorytarnej, ale zwraca również uwagę na zasady, aby umożliwić ludziom współżycie.

Obecnie istnieje tylko kilka świetlic, które stosują antyautorytarny styl wychowania. Natomiast nowoczesne podejścia wychowawcze, takie jak demokratyczny styl wychowania, są silnie zorientowane na zasady wychowania antyautorytarnego.

Mimo, że wychowanie jest silną kwestią gustu i trudno o uogólnienia, dziś jest zaledwie kilku zwolenników, którzy egzekwują ten styl we własnej rodzinie czy przedszkolu.

Krytyka dotyczy głównie tego, że dzieci uczą się, że własna wolność kończy się tam, gdzie ogranicza się wolność drugiego człowieka. Nie jest też korzystne nakładanie na dzieci zbyt dużej odpowiedzialności w bardzo młodym wieku, gdyż po prostu nie są one jeszcze w stanie kwestionować własnego zachowania pod kątem jego sensowności. Z reguły chodzi tylko o to, czy coś jest zabawne, czy nie.

4 Zalety i wady koncepcji wychowawczej

Kind mit Flugzeugflügeln und Fliegerbrille
Dzieci odkrywają to, co sprawia im przyjemność

Jak prawie każda koncepcja edukacyjna, również edukacja antyautorytarna wiąże się z zaletami i wadami.
W ramach edukacji tolerancyjnej dzieci mają do wyboru wiele opcji. Dzięki temu stosunkowo łatwo jest im odkryć, co sprawia im przyjemność i w czym są dobre.
Jeśli dzieci odkrywają te rzeczy we wczesnym wieku, zwiększa to ich pewność siebie.

Z drugiej strony, brak zasad otwiera drzwi do egoizmu. Osoby, które nie są przyzwyczajone do kierowania się innymi normami i wartościami, mogą mieć trudności z dopasowaniem się do nich w przyszłości.
Często właśnie ten aspekt sprawia, że wiele dzieci wychowywanych w sposób antyautorytarny staje się outsiderami, którzy z trudem idą na kompromis. W końcu mottem w ich wychowaniu było to, że wszystko im wolno.

Ostatecznie w obrębie koncepcji antyautorytarnej znajdują się zarówno czynniki sensowne, jak i problematyczne.
Abyś mógł w skrócie zapoznać się z najważniejszymi punktami wychowania antyautorytarnego, poniżej znajdziesz krótką listę pro-kontrowersyjną:

  • swobodny rozwój osobowości
  • wczesne przejmowanie odpowiedzialności
  • dzieci zazwyczaj wcześniej wiedzą, czego chcą
  • tendencja do zachowań egoistycznych
  • Dzieci mają trudności z przystosowaniem się i podporządkowaniem w społeczeństwie
  • Obowiązki są zaniedbywane (przestrzegana jest zasada przyjemności)

5. wskazówki dotyczące nowoczesnej edukacji

gemeinsames Konstruieren
Jasne zasady mogą pomóc dzieciom odnaleźć drogę

Ponieważ każdy rodzaj rodzicielstwa niesie ze sobą konsekwencje, nie możesz zacząć wystarczająco wcześnie, by zastanowić się, jaki styl rodzicielstwa ci odpowiada. Wykorzystaj czas podczas ciąży, aby przyjrzeć się swoim celom. W ten sposób masz gwarancję, że znajdziesz odpowiednie podejście, które pasuje do Ciebie i Twojego dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, antyautorytarne rodzicielstwo oferuje mądre podejścia, które nie powinny być całkowicie nieobecne w nowoczesnym rodzicielstwie. Przede wszystkim aspekt zwiększenia współdecydowania ma elementarne znaczenie w rozwijaniu własnych potrzeb i wyznaczaniu celów.

Nie próbuj jednak całkowicie obejść się bez zasad. Nawet jeśli masz wrażenie, że pozwalasz dziecku na wiele, możesz osiągnąć odwrotny skutek.
Zamiast tego wykorzystaj wspólny czas, aby przygotować dziecko do życia w społeczeństwie. Dobrze jest mieć wolność i ważne, aby rozwijać własne pomysły. Jednak w swojej skrajnej postaci mało która koncepcja edukacyjna jest naprawdę idealna, by zapewnić dzieciom jak najłatwiejszy start w życiu.

6 Dalsze lektury na ten temat

No products found.

Artykuły powiązane