Próchnica jest najczęstszą chorobą przewlekłą u małych dzieci w Niemczech. Dotyczy około 15% dzieci w wieku od 0 do 3 lat.
Najczęstszą przyczyną próchnicy u dzieci są słodzone napoje gotowe do spożycia.
W przypadku istniejących ubytków nie da się uniknąć leczenia za pomocą wiertła. Aby zapobiec próchnicy, należy pamiętać o wizytach u dentysty.
Dbanie o zęby staje się w dzisiejszym świecie coraz ważniejsze. Tym samym coraz mniej jest też dzieci i młodzieży, które cierpią z powodu próchnicy. Niestety, nie dotyczy to próchnicy wczesnej u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Jak jednak rozwija się ta próchnica? I jak można ją leczyć?
W naszym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na temat próchnicy u dzieci. Pokazujemy najczęstsze przyczyny i wyjaśniamy, jak możesz rozpoznać próchnicę u swojego dziecka. Na koniec dajemy wskazówki, jak zapobiegać próchnicy zębów.
[button]Baw się pielęgnacją zębów z odpowiednią szczoteczką[/button].
Spis treści
1. około 15% wszystkich dzieci cierpi z powodu próchnicy
Próchnica jest chorobą zębów, która występuje stosunkowo często. Bakterie początkowo powodują pojawienie się na zębach jasnych plamek, czyli w szkliwie. Jeśli nie są one leczone, próchnica drąży coraz dalej w głąb zęba, aż dotrze do zębiny. Efektem jest ból zęba i zwiększona wrażliwość na słodkie, zimne i gorące pokarmy. Jeśli zęby nie są leczone, próchnica rozprzestrzenia się na cały zestaw zębów.
W ostatnich latach liczba przypadków próchnicy u dzieci i młodzieży gwałtownie spadła. Oczywiście dzieje się tak głównie dlatego, że zdrowie zębów ma znacznie wyższy priorytet niż kiedykolwiek wcześniej. Według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Stomatologicznego 81% dwunastoletnich dzieci w Niemczech jest wolnych od próchnicy.
Niestety, w przypadku małych dzieci sytuacja wygląda inaczej. Około 15% dzieci w wieku od 0 do 3 lat ma próchnicę wczesną. Może się ona rozwinąć już w momencie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych. To sprawia, że próchnica jest najczęstszą chorobą przewlekłą u małych dzieci.
Zęby dzieci są szczególnie podatne także dlatego, że szkliwo nie jest jeszcze wystarczająco mocne. Ułatwia to bakteriom rozprzestrzenianie się w całej jamie ustnej.
Ustawowe ubezpieczenia zdrowotne przewidują pierwszy przegląd stomatologiczny dopiero po ukończeniu przez dziecko 30 miesiąca życia. W tym momencie jednak wiele dzieci ma już wczesną próchnicę.
2. najczęstszą przyczyną są napoje słodzone
.Próchnica zębów pojawia się, gdy spożywamy dużo pokarmów, które zawierają dużo cukru. Spożyty cukier jest przekształcany przez bakterie w kwas, który z kolei atakuje szkliwo zębów i czyni je kruchym.
Fakt, że szczególnie dzieci z krajów uprzemysłowionych cierpią na próchnicę, wynika z tego, że na rynku jest coraz więcej napojów i żywności, które zawierają szczególnie dużo cukru. Fakt, że ubytki powstają mimo szczotkowania, wynika z tego, że zęby przez dużą część dnia są otoczone wodą i cukrem.
Dieta odgrywa znaczącą rolę w rozwoju próchnicy zębów. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby oferować dziecku jak najmniej słodyczy, takich jak gumowe misie czy czekolada.
Coraz więcej rodziców zaczyna również umieszczać w butelkach ze smoczkiem słodkie napoje. Często są to słodzone herbatki, soki owocowe lub przesłodzone mleko modyfikowane. W rezultacie dzieci ssą butelkę wielokrotnie w ciągu dnia, co prowadzi do tzw. próchnicy butelki ze smoczkiem.
Szczególnie zagrożone są siekacze, ponieważ bardzo często mają kontakt ze słodzonymi napojami. Z czasem jednak próchnica rozprzestrzenia się także na pozostałe zęby.
Innymi przyczynami rozwoju próchnicy są:
- Płytka nazębna spowodowana nieodpowiednią higieną jamy ustnej
- Zmniejszony przepływ śliny
- Choroby, które sprawiają, że zęby i dziąsła są bardziej podatne na działanie bakterii
3) Wykrywanie i skuteczne leczenie próchnicy na zębach.
W wielu przypadkach próchnica nie jest odpowiednio wcześnie wykrywana przez rodziców, dlatego zabierają oni dziecko do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica jest już bardzo zaawansowana. W najgorszym przypadku zęby mleczne muszą zostać całkowicie usunięte.
Jak jednak rodzice mogą rozpoznać próchnicę u swojego malucha? Początkowa płytka nazębna zwykle nie jest widoczna gołym okiem, dlatego sensowne jest regularne sprawdzanie wyników szczotkowania przez dentystę. W początkowych stadiach próchnicy na zębach widoczne są początkowo jasne, białe plamy. Z czasem stają się one coraz bardziej brązowe.
Szczególnie na początku dzieci z próchnicą odczuwają niewiele lub nie odczuwają żadnych objawów. Dopiero w późniejszym etapie może pojawić się ból zęba przy spożywaniu zimnych lub słodkich pokarmów.
Zęby dziecka muszą być zawsze leczone przez dentystę. Bez leczenia mogą wystąpić inne objawy, takie jak trudności w jedzeniu lub mówieniu. Jeżeli uszkodzone jest tylko zewnętrzne szkliwo, stomatolodzy stosują specjalne lakiery fluorowe tylko w tych miejscach.
Jeśli wzębach znajdują się już otwory, dotknięte nimi tkanki zęba muszą zostać usunięte za pomocą wiertła lub lasera. Następnie dentysta zamyka te otwory odpowiednim wypełnieniem. W gorszych przypadkach może być konieczne usunięcie siekacza lub trzonowca.
Uwaga: Wielu rodziców jest zdania, że nie jest tak źle, jeśli ich dzieci mają próchnicę, ponieważ zęby mleczne i tak wypadają ponownie. Jednak nie jest to wcale prawdą! Próchnica w okresie niemowlęcym ma duży wpływ na zdrowie zębów stałych.
4 Zapobieganie próchnicy poprzez skuteczną pielęgnację zębów
Metoda KAI
Metoda KAI to technika szczotkowania zębów, która jest szczególnie odpowiednia dla małych dzieci. Polega ona na szczotkowaniu najpierw powierzchni żujących (K), następnie powierzchni zewnętrznych (A) i na końcu powierzchni wewnętrznych (I) zębów ruchem okrężnym. Od piątego do szóstego roku życia należy jednak nauczyć dziecko techniki basowej.
Próchnicy zębów można jednak dość łatwo zapobiec. Ponieważ maluchy i dzieci nie potrafią jeszcze same o to zadbać, to na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia codziennej higieny jamy ustnej.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Państwu wskazówki, jak zapobiegać próchnicy u dziecka:
- Codziennie szczotkuj zęby: Jak tylko wyrosną pierwsze zęby, należy je szczotkować raz dziennie pastą z fluorem. Od drugich urodzin należy rozszerzyć szczotkowanie do dwóch razy dziennie. Gdy pojawią się zęby stałe, zawartość fluoru może być większa (1 000 do 1 500 ppm).
- Wizyty u dentysty: Pierwsze badanie powinno mieć miejsce od 6. miesiąca życia. Aby wykluczyć początek próchnicy, zaleca się wizyty kontrolne co pół roku.
- Zwróć uwagę na odżywianie: Pozwól niemowlęciu ssać butelkę tylko w określonych godzinach. Najlepsze są niesłodzone herbatki lub woda. Jak tylko dziecko potrafi siedzieć, powinno nauczyć się pić ze szklanki lub kubka zamiast z butelki ze smoczkiem.
- Unikajjedzenia i słodkich napojów przed snem: W wielu rodzinach powszechne jest, że dzieci nadal chodzą spać z butelką ze smoczkiem. Ważne jest jednak, aby po wieczornym myciu zębów dzieci piły tylko wodę. W ten sposób można zapewnić, że ślina może się zregenerować.
- Przekąski należy podawać tylko z umiarem: Dzieci uwielbiają słodycze. Dlatego za wszelką cenę należy unikać całkowitej abstynencji. Ustal jednak zasady dotyczące przekąsek. Na przykład powinno być ono dozwolone tylko w określonych godzinach, a nie w ciągu całego dnia.
Promocja zdrowia zębów u dzieci jest postępująca. Na przykład środki prawne powinny pomóc w wprowadzeniu obowiązku regularnych wizyt stomatologicznych w przedszkolach.
5 Zabawa z opieką stomatologiczną dzięki odpowiedniej szczoteczce do zębów
- Szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku 2-6 lat, które uczą się czyszczenia zębów
- Bardzo miękkie włosie zapewnia delikatne czyszczenie zębów dzieci
- Mała główka szczotki i antypoślizgowy uchwyt
- Z przyssawką do łatwego i prostego przechowywania
- Po użyciu dokładnie spłukać głowicę szczotki, strząsnąć wodą i przechowywać w pozycji pionowej. Dzieci poniżej 8 roku życia mogą korzystać wyłącznie pod nadzorem
- Dokładne czyszczenie – miękkie włosie jest zaokrąglone, a niebieskie włosie w środku pomaga w dozowaniu pasty do zębów
- Praktyczny kształt – antypoślizgowy uchwyt szczoteczki do zębów dla dzieci Elmex z krótką głowicą szczoteczki nadaje się do wszystkich rodzajów chwytów i jest dopasowany do zdolności motorycznych dzieci
- 2-6 lat – szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat została zaprojektowana i przetestowana klinicznie
- Codzienna pielęgnacja zębów – szczoteczka do zębów z przyssawką idealnie nadaje się do codziennego mycia zębów i czyści zęby szczególnie dokładnie i delikatnie, nie uszkadzając dziąseł
- Szczegóły i zakres dostawy – szczoteczka do zębów Elmex dla dzieci, szczoteczka do zębów dla dzieci od 2 lat z miękkim, zaokrąglonym włosiem i ergonomicznym uchwytem do codziennego użytku, 2 sztuki
- Te jaskrawo kolorowe szczoteczki do zębów to świetny sposób na skłonienie dzieci do mycia zębów
- Dostępne w wielu jasnych kolorach, które spodobają się dzieciom, z przyssawkami na podstawie do przyklejenia do zlewozmywaków i płytek
- Szczoteczki do zębów mają 15 cm długości, z małą główką szczoteczki do czyszczenia małych zębów, dla dzieci w wieku od 3 lat
- Dostępne w czterech jasnych kolorach: zielony/niebieski, żółty/biały, fioletowy/czerwony i niebieski/żółty
- 8 szczoteczek do zębów w jednym zamówieniu ~ po dwa w każdym kolorze, pakowane pojedynczo