Niektóre argumenty zebraliśmy w pierwszym rozdziale. Na przykład, że dzieci te odnoszą korzyści z wczesnego wsparcia, ale mogą być nadmiernie obciążone.
To zależy od różnych czynników. W każdym przypadku należy dążyć do rozmowy z nauczycielami przedszkola i innymi odpowiedzialnymi osobami.
W sekretariacie lub w administracji szkoły można uzyskać informacje na temat przepisów dotyczących wczesnego zapisywania do szkoły w danym regionie. Jedyną regulacją prawną jest wiek, w którym można złożyć wniosek o wcześniejsze zapisanie do szkoły (co najmniej pięć lat).
Czy Twoje dziecko jest już trochę dalej niż jego rówieśnicy w przedszkolu? W takim razie wcześniejsze zapisanie dziecka do szkoły może mieć dla Ciebie sens. Pamiętaj jednak, że jest to decyzja zmieniająca życie, której nie można cofnąć. W tym poradniku zebraliśmy kilka zalet i wad, aby ułatwić Ci rozważenie za i przeciw. Ponadto pokażemy, w jakich przypadkach wczesna rejestracja ma sens.
[button]Małe tornistry znajdziesz tutaj[/button].
Spis treści
1. wczesne zapisy mają wady i zalety
Każde dziecko jest inne
W zależności od inteligencji i osobowości dziecka, wczesne zapisy mogą mieć sens. Jednak równie sensowne może być zapisanie dziecka rok później, wbrew obowiązkowi szkolnemu.
Wczesne zapisy oferują Twojemu dziecku wiele korzyści – ale także pewne wady. Co najważniejsze, dziecko może być bardziej zmotywowane do chodzenia do szkoły, jeśli uczestniczyło w podjęciu decyzji o wcześniejszym zapisie.
Ponadto możliwe jest ukierunkowane wsparcie, jeśli u dziecka ujawniły się już szczególne uzdolnienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci wybitnie uzdolnionych. Korzystne jest również to, że dziecko po ukończeniu szkoły jest o rok młodsze niż przeciętnie.
Wadą jest jednak to, że istnieje niebezpieczeństwo przeciążenia dziecka. Trudności społeczne nie są również rzadkością u dzieci, które wcześnie rozpoczynają naukę. W końcu jeden rok to nadal duża różnica wieku dla dzieci ze szkoły podstawowej. Dlatego też dziecko może mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów w szkole. Co gorsza, Twoje dziecko może nawet stracić kontakt z dotychczasowymi przyjaciółmi z przedszkola. Doświadczenia innych rodziców mogą również pomóc w procesie podejmowania decyzji.
Wniosek: Niestety, nie możemy podjąć decyzji za Ciebie. Możemy jedynie zalecić, aby rozważyć zalety i wady wcześniejszego zapisania dziecka do szkoły. Wymieniliśmy dla Państwa zalety i wady. Twoje dziecko…
- może być bardziej zmotywowane w codziennym życiu szkolnym.
- jest młodsze niż przeciętnie po ukończeniu szkoły.
- może otrzymać ukierunkowane wsparcie.
- może być nadmiernie obciążony.
- może mieć trudności społeczne w klasie
- może stracić dotychczasowe kontakty ze świetlicy.
2. wczesne zapisy mogą mieć sens, jeśli spełnione są pewne warunki
Po pierwsze, rodzice nie mogą sami decydować o złożeniu wniosku o wcześniejsze zapisanie do szkoły. Ostatecznie o wcześniejszym zapisie do szkoły podstawowejdecyduje zawsze administracja szkolna. Wcześniej jednak przeprowadza się kilka małych testów, aby stwierdzić, czy spełnione są kryteria wcześniejszego zapisu.
Przed złożeniem wniosku o wcześniejsze zapisy należy przez jakiś czas obserwować zachowanie dziecka. Jeśli dziecko opanowało już litery i pojedyncze słowa pisane, to jest to już dobry znak. Nie należy jednak cieszyć się zbyt szybko – nie musi to oznaczać, że jest to dziecko wybitnie uzdolnione.
Twoje dziecko mogło nabyć te umiejętności przypadkowo lub „nauczyć się razem”, bo starsze rodzeństwo jest już po przedszkolu. Jako rodzic powinieneś odróżnić „wiedzieć” od „rozumieć”. Na przykład, dziecko wie, że 4+4 daje osiem. Ale czy dziecko naprawdę zrozumiało fakty i potrafi również wywnioskować, że 40+40=80 lub że 1+7 lub 5+3 dodają się do ośmiu?
Kiedy ma sens zabranie dziecka z przedszkola i złożenie wniosku o wcześniejsze zapisy, możesz również określić, jak Twoje potomstwo radzi sobie z następującymi umiejętnościami:
- Umiejętności poznawcze
- Umiejętności motoryczne
- Zdolność koncentracji
- Wytrzymałość
- Umiejętności fizyczne
- Umiejętności językowe
- i zachowania społeczne
Info: Ostatecznie o tym, czy dziecko spełnia kryteria i wniosek zostanie przyjęty, decydują oceny wychowawców, szkoły i innych odpowiedzialnych osób.
Kiedy w Berlinie wprowadzono obowiązkowe wcześniejsze zapisy, można było zobaczyć, jak się to objawia, gdy dzieci nie są gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole w wieku pięciu lat:
2.1 Zdolności poznawcze
Jest to zdolność dziecka do odbierania sygnałów z otoczenia za pomocą zmysłów, do przetwarzania i przechowywania informacji oraz do przypisywania znaczenia przedmiotom. Twoje dziecko powinno już umieć dokonywać skojarzeń takich jak „wysokie i niskie” czy „zimne i ciepłe”. Ważne są również umiejętności logicznego myślenia.
Ważne jest również, czy dziecko potrafi już sensownie i spójnie wyrażać swoje myśli. Można to sprawdzić np. za pomocą opowieści z życia codziennego. Umiejętności poznawcze będą potrzebne przede wszystkim w nauce.
2.2 Sprawność motoryczna
Umiejętności motoryczne Twojego dziecka powinny być rozwinięte do tego stopnia, aby mogło ono samodzielnie wchodzić po schodach w szkole i poruszać się bez żadnych innych problemów. Ponadto dziecko powinno być w stanie rysować proste kształty i wycinać je nożyczkami.
2.3 Zdolność koncentracji
Dziecko powinno być w stanie siedzieć spokojnie i skoncentrować się przez co najmniej 30 minut, aby efektywnie śledzić lekcję. Możesz łatwo przekonać się, czy tak jest w przypadku Twojego dziecka, obserwując, jak zachowuje się ono, gdy kolejny posiłek z rodziną trwa nieco dłużej.
2.4 Wytrwałość
Wytrwałość nie oznacza tylko sprawności fizycznej, ale także pewną umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. W końcu w szkole dziecko po raz pierwszy będzie „oceniane” przez osoby postronne, co nie zawsze jest łatwe dla najmłodszych. Zdolności krytyczne i wytrzymałość powinny być obecne, przynajmniej w podstawach.
2.5 Zdolności fizyczne
Podstawowym wymogiem jest oczywiście to, aby Twoje dziecko było w stanie nosić w szkole swój tornister z materiałami do nauki. Do tego dochodzą lekcje wychowania fizycznego. Dziecko jest do nich dobrze przygotowane, jeżeli potrafi bezpiecznie rzucać, łapać i strzelać piłką.
2.6 Umiejętności językowe
Dziecko powinno być w stanie tworzyć zdania bez rażących błędów gramatycznych. Powinno również umieć mówić jasno i wyraźnie, aby umożliwić komunikację z nauczycielami i kolegami z klasy. Umiejętności językowe można dobrze ocenić, jeśli dziecko opowie dłuższą historię, na przykład o przedszkolu lub weekendzie u dziadków.
2.7 Zachowania społeczne
Zachowanie społeczne Twojego dziecka jest równie ważne jak cechy wymienione do tej pory. Szkoła jest instytucją społeczną, w której spotykają się dzieci z różnych środowisk i muszą się ze sobą dogadać.
Tutaj ocena poprzednich wychowawców jest szczególnie decydująca. W końcu zachowanie w domu i zachowanie w przedszkolu są dla wielu dzieci zasadniczo różne. Ważne jest również to, że dziecko potrafi przez pewien okres czasu dogadać się bez znajomej osoby. Jeśli poprzednie uczęszczanie do przedszkola sprawdziło się, to klasa w szkole nie powinna stanowić problemu.
3. ogólnie rzecz biorąc, dziecko powinno sobie poradzić z codziennym życiem szkolnym.
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły ma sens. Z edukacyjnego punktu widzenia odpowiedź jest prosta: procedura wcześniejszego zapisu do szkoły ma sens zawsze wtedy, gdy dziecko fizycznie i psychicznie jest w stanie poradzić sobie z codziennym życiem w szkole podstawowej. Dzieje się tak, gdy spełnione są wspomniane już kryteria.
Nie należy jednak zapominać o jednym ważnym warunku – mianowicie o tym, że dziecko powinno również wyrazić zgodę na wcześniejsze zapis anie do szkoły. Być może Wasze potomstwo chciałoby jeszcze przez rok chodzić do przedszkola. W wieku sześciu lat Twoje dziecko jest na tyle dorosłe, że może uczestniczyć w tej decyzji.
4. Procedura wcześniejszego zapisania do szkoły zależy od miejscowości
Tylko kuratorium oświaty lub dyrektor szkoły w Twoim najbliższym otoczeniu może Ci dokładnie powiedzieć, jakie są przepisy dotyczące wcześniejszego zapisania do szkoły w Twoim miejscu zamieszkania. Jedyną regulacją prawną jest wiek, w którym można złożyć wniosek o wcześniejsze przyjęcie (co najmniej pięć lat). W niektórych krajach związkowych wymagany jest ponadto pozytywnie zdany egzamin językowy.
Wskazówka: Z reguły nie ma żadnego formularza i do złożenia wniosku o wcześniejsze zapisanie wystarczy nieformalne zgłoszenie w sekretariacie szkoły. Tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat składania wniosków o wcześniejsze przyjęcie do szkoły w poszczególnych krajach związkowych.