Uzdrowienie matki-dziecka jest specyficzne, ponieważ we wniosku należy wykazać, że zdrowa relacja matka-dziecko wydaje się być zagrożona, na przykład z powodu separacji, rozwodu lub choroby.
Zasadniczo wystarczy zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego stwierdzające, że zaleca on kurację dla matki-dziecka. W zaświadczeniu tym opisuje się bardziej szczegółowo dolegliwości lub objawy. Należy również wypełnić formularz zgłoszeniowy.
W niezwykle rzadkich przypadkach tak. Taka kuracja jest możliwa do pomyślenia, jeśli samo dziecko jest poważnie chore i oboje rodzice mają nauczyć się od specjalistów, jak radzić sobie z chorobą. Śmierć rodzeństwa również może uzasadniać ten środek.
Są bardzo różne powody, które mogą skłonić Cię do zastanowienia się nad złożeniem wniosku o kurację dla matki i dziecka. Zjednej strony może to być Twój własny stan zdrowia, który sprawia, że kuracja jest konieczna ze względu na profilaktykę lub rehabilitację. Wtedy Twoje dziecko (do 12 roku życia) może Ci towarzyszyć. Wniosek o kurację dla matki z dzieckiem ma również sens i jest ważny, jeśli dziecko jest chore, wykazuje problemy z zachowaniem lub z powodu choroby potrzebuje fachowej opieki. W tym artykule za pomocą licznych wskazówek wyjaśnimy Państwu, o czym należy pamiętać.
[button]Literatura na temat kuracji matka-dziecko[/button]
Spis treści
1. składasz wniosek o utworzenie kuracji matka-dziecko dla swojego dziecka lub siebie
Jeśli chcesz ubiegać się o kurację dla matki i dziecka, mówisz o świadczeniu medycznym trwającym trzy tygodnie. Jest ono zazwyczaj finansowane przez kasy chorych (AOK, Barmer, TK itd.).
Istnieją dwa rodzaje tego świadczenia medycznego, każdy z nich jest inaczej ukierunkowany:
- Podejście prewencyjne. Skupia się tu na profilaktyce, której celem jest zminimalizowanie wpływu czynników ryzyka mogących wywołać, sprowokować lub pogorszyć chorobę.
- Idea rehabilitacji. Tutaj w ramach rehabilitacji mają być łagodzone skutki szkód zdrowotnych, które już wystąpiły. Ponadto może chodzić o możliwość łatwiejszego radzenia sobie z chorobą.
Wskazówka: Kuracja matki z dzieckiem jest szczególnym przypadkiem, ponieważ we wniosku zostanie wykazane, że zdrowa relacja matka-dziecko wydaje się być zagrożona (na przykład z powodu separacji, rozwodu lub choroby). Kto chce się przekonać, czy kuracja byłaby właściwym rozwiązaniem, może wykonać test online w Müttergenesungswerk.
1.1 Kuracja matki i dziecka może pomóc Tobie i Twojemu dziecku
Każdy środek jest specjalnie dostosowany do Twoich potrzeb, w zależności od zaleceń. Może obejmować sesje terapeutyczne (indywidualnie lub w grupie), ale także doradztwo w zakresie odżywiania, ćwiczeń, relaksacji itp. W czasie trwania Twoich zabiegów dziecko będzie pod opieką specjalistów, gdy Ty będziesz w centrum zainteresowania kuracji matka-dziecko. Mogą Państwu towarzyszyć dzieci do 12 roku życia, wyjątki istnieją do 14 roku życia.
Jeśli dziecko cierpi na choroby dróg oddechowych lub skóry, wykazuje zaburzenia zachowania lub jest podatne na infekcje, to również ono może być głównym uczestnikiem kuracji matka-dziecko lub po konsultacji z pediatrą prowadzącym otrzymać alternatywne terapie i zabiegi.
1.2 Podczas kuracji matki i dziecka zapewniona jest również opieka i edukacja.
Jeśli towarzyszące Ci dziecko nie wymaga terapii, zaświadczenie lekarskie nie jest konieczne. Nie ma jednak wtedy prawa do godzin terapii. Jeśli leczenie jest konieczne, otrzymują Państwo już wcześniej od lekarza odpowiedni formularz.
Poza okresami wakacyjnymi dziecko otrzymuje urlop okolicznościowy, a zajęcia odbywają się bezpośrednio na miejscu. Dla młodszych są grupy zabawowe, a nawet przedszkola. W każdym przypadku zapewniona jest profesjonalna opieka, dzięki czemu można się zrelaksować, odprężyć i zregenerować siły.
To, gdzie udasz się na kurację, może zależeć od Twoich objawów lub objawów Twojego dziecka. Jeśli zgłosisz się na kurację, zostanie Ci przydzielona klinika, która odpowiada treści. Na przykład, jeśli masz problemy skórne lub choroby układu oddechowego, często dobrym wyborem jest klinika nad Morzem Bałtyckim lub Morzem Północnym.
2 Kasa chorych sprawdza, czy przyznano Państwu kurację dla matki i dziecka.
W przypadku środka stacjonarnego każda kasa chorych (czy to TK, Barmer, AOK czy inna) weźmie pod uwagę te trzy obszary:
- Jak bardzo obciążona jest matka w swojej pracy i życiu codziennym? Czy kuracja jest konieczna z powodu przemęczenia? Czy Twoje dziecko zachowuje się w sposób rzucający się w oczy lub czy masz trudności wychowawcze? Czy Twoje dziecko jest niepełnosprawne, przewlekle chore lub z innych powodów wymaga więcej Twojej uwagi?
- Jakie są okoliczności życia Twojego dziecka? Czy rodzice są w separacji lub czy występują problemy z partnerem? Czy matka jest wdową lub straciła kogoś bliskiego? Czy rodzina ma zmartwienia finansowe lub cierpi z powodu ciągłej presji czasu?
- Jaki jest ogólny stan zdrowia? Czy występuje wyczerpanie psychiczne i fizyczne lub czy rola matki wydaje się przytłaczająca? Czy występują inne choroby, takie jak niepokój, ciągłe bóle głowy lub nawet depresja?
Wszystko to należy podać wraz z lekarzem przy składaniu wniosku. Wraz z zaświadczeniem lekarskim musi istnieć związek między Pani złym stanem zdrowia a odpowiedzialnością za wychowanie dziecka.
3. złożenie wniosku o utworzenie leku dla matki z dzieckiem odbywa się szybko.
W zasadzie wystarczy zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego stwierdzające, że zaleca on kurację dla matki-dziecka. W zaświadczeniu tym opisuje się bardziej szczegółowo dolegliwości lub objawy (wypalenie, depresja, żałoba itp.). Teraz trzeba wypełnić wysoce oficjalny wniosek. Formularze można znaleźć online na stronie głównej danej kasy chorych.
Różne poradnie oferują wskazówki, jak je wypełnić. Wiedzą one również, co dokładnie powinno zawierać zaświadczenie. Poza tym można tam dostać także formularz ujawnienia siebie, który uzupełnia obowiązkowe dokumenty. Tam masz możliwość opisania całej swojej sytuacji. Możesz też wskazać dodatkowe obciążenia, takie jak chore dziecko czy problemy finansowe samotnych matek. Następnie wszystkie dokumenty składasz w swojej kasie chorych.
Rozpatrywanie wniosku może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli jesteś zatrudniony, możesz również zostać skierowany do instytucji ubezpieczenia emerytalnego. Kasy chorych takie jak Barmer, TK czy AOK mogą wówczas argumentować, że kuracja przywróci Ci zdolność do pracy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy obciążenie rodzinne jest głównym powodem złożenia wniosku. Tutaj należy zaprzeczyć kasie chorych.
3.1 Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, kasa chorych pokrywa koszty.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nie trzeba się już martwić o środki finansowe. Kasa chorych pokrywa koszty leczenia matki i dziecka. Podobnie jak w przypadku pobytu w szpitalu, za każdy dzień kalendarzowy płacą Państwo dziesięć euro. Inaczej jest w przypadku prywatnych kas chorych. Te płacą tylko wtedy, gdy masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Koszty za swoje dziecko muszą Państwo pokryć, jeśli również Państwa dziecko nie wymaga leczenia.
Co z Państwa pracą? Musisz odpowiednio wcześnie poinformować swojego pracodawcę o zbliżającym się leczeniu. Ponieważ kuracja jest konieczna z medycznego punktu widzenia, nie może on zabronić Ci jej podjęcia. Nie muszą Państwo wykorzystywać w tym celu urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracodawca musi pokryć koszty dalszego wypłacania wynagrodzenia.
3.2 Kuracja matka-ojciec-dziecko
Odpowiednikiem kuracji matka-dziecko jest kuracja ojciec-dziecko. Stosuje się je w przypadku, gdy np. matka zachoruje lub nawet umrze. Natomiast kuracja matka-ojciec-dziecko jest niezwykle rzadka. Kuracja matka-ojciec-dziecko jest możliwa do pomyślenia, jeśli samo dziecko jest poważnie chore i oboje rodzice mają nauczyć się od specjalistów, jak radzić sobie z chorobą. Śmierć rodzeństwa również może uzasadniać wyleczenie matki-ojca-dziecka.