Poradnictwo rodzinne może być również nazywane poradnictwem małżeńskim, rodzinnym i życiowym. Dzieje się tak dlatego, że do poradni rodzinnych można udać się po poradę dotyczącą wychowania dzieci, kryzysów małżeńskich lub kryzysu życiowego.
Przede wszystkim odbywa się rozmowa wstępna. Gdy problem jest już jasny, doradca stara się wspólnie z rodziną znaleźć rozwiązanie. Dopiero wtedy rozpoczyna się właściwy proces doradztwa.
Sporządziliśmy listę organizacji, w których można uzyskać pomoc w zakresie wychowania lub poradnictwa w przypadku rozstania. Taką usługę oferuje między innymi Stowarzyszenie Caritas.
Dla wielu osób spójność w rodzinie jest najważniejszą rzeczą na świecie. Jednak zdarzają się również sytuacje, w których dom nie jest na dobrej drodze. Jest to całkiem normalne i nie powinno od razu martwić małżeństw i rodziców. Jeśli jednak problemy stają się coraz poważniejsze, czasem konieczne jest szukanie pomocy u osób z zewnątrz. Terapia rodzinna może pomóc w poprawieniu relacji między członkami rodziny. Ale czym dokładnie jest poradnictwo rodzinne i w jakich problemach może pomóc terapeuta rodzinny?
W naszym poradniku przedstawiamy wiele informacji na temat poradnictwa rodzinnego. Wyjaśniamy, na czym polega poradnictwo rodzinne i kto może skorzystać z pomocy rodziny. Dowiesz się również, jak działa poradnictwo rodzinne i ile kosztuje. Na koniec przedstawiamy sposoby na znalezienie dobrego poradnictwa.
[button]Dalsze lektury na temat poradnictwa rodzinnego[/button]
Spis treści
1. poradnictwo rodzinne w zakresie problemów i konfliktów w rodzinie
Wielu rodziców i par może potwierdzić, że w rodzinie nie zawsze wszystko przebiega harmonijnie. Zwłaszcza w okresie dojrzewania interakcje między nastolatkami i ich rodzicami są trudne. Jednak wiele problemów często rozwiązuje się samo. Jeśli nie można znaleźć rozwiązania, sensowne jest szukanie wsparcia.
Poradnictwo rodzinne może być również nazywane poradnictwem małżeńskim, rodzinnym i życiowym. Dzieje się tak dlatego, że do poradni rodzinnych można udać się po poradę dotyczącą wychowania dzieci, kryzysów małżeńskich lub kryzysu życiowego.
Celem poradnictwa jest rozwiązanie konfliktów psychospołecznych w związku. W terapii rozmownej doradca bada najpierw przyczyny problemów. Gdy członkowie rodziny wiedzą, dlaczego dochodzi do określonych zachowań, mogą odpowiednio zareagować.
Systemowe poradnictwo rodzinne to termin stosowany wtedy, gdy najważniejszą rolę odgrywają relacje społeczne. Osoba jest postrzegana i analizowana holistycznie i w ramach struktury społecznej. Poradnictwo systemowe może być prowadzone w formie sesji indywidualnych, sesji dla par lub jako poradnictwo rodzinne.
W następujących przypadkach sensowne jest udanie się do poradni rodzinnej:
- Problemy wychowawcze
- kryzysy rodzinne
- problemy z relacjami
- Dolegliwości psychosomatyczne
- Problemy w zachowaniach społecznych dzieci
1.1. poradnictwo rodzinne w zakresie problemów wychowawczych
Rodzicielstwo to zazwyczaj nic prostego. Ponieważ również rozwój dziecka jest różny, rodzice muszą podejmować indywidualne działania w stosunku do swojego dziecka. Ale skąd mam wiedzieć, co jest najlepsze dla mojego dziecka i rodziny? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi.
Jeśli jednak czujesz się przytłoczony i nie wiesz, co robić, zdecydowanie powinieneś udać się do doradcy ds.rodzicielstwa i rodziny. Doradcy rodzinni są zazwyczaj pracownikami socjalnymi, psychologami, lekarzami lub psychoterapeutami dzieci i młodzieży.
Wszystkie rozmowy, które się odbywają, są oczywiście poufne. Doradcy są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej i dlatego nie mogą bez Państwa zgody przekazywać żadnych informacji do przedszkola, szkoły lub urzędu ds. młodzieży.
Istnieją różne powody, dla których warto skorzystać z doradztwa edukacyjnego. Do najczęstszych powodów należą:
- Zaburzenia mowy
- Moczenie się lub wypróżnianie
- Opóźnienia w rozwoju
- Zaburzenia odżywiania
- Zaburzenia snu
- niepokój szkolny
- dolegliwości psychosomatyczne
- problemy behawioralne
Oczywiście istnieje wiele innych powodów, dla których rodzice lub młodzież szukają poradnictwa wychowawczego. Wspólne dla nich jest jednak to, że za problemami stoi jakaś przyczyna. Może to być separacja rodziców, zastraszanie w szkole lub trudności ekonomiczne. Podczas sesji doradczej badane są przyczyny danego zachowania. Następnie doradcy mogą udzielić Państwu konkretnych wskazówek i pomocy.
1.2 Poradnictwo rodzinne w przypadku problemów w związku
Jeśli dzieci sprawiają problemy i wykazują zaburzenia zachowania, może to być również wywołane przez problemy w partnerstwie lub małżeństwie rodziców. Dzieje się tak, ponieważ częste kłótnie nie przechodzą obok dzieci bez pozostawienia śladu. Zauważają one, że coś jest nie tak i w najgorszym wypadku szukają winy w sobie. Kryzys w małżeństwie nie powinien jednak eskalować w kryzys rodzinny, z powodu którego muszą cierpieć dzieci.
Rada: Najlepiej nie dopuścić do tego, aby kryzys zaszedł tak daleko! Należy odpowiednio wcześnie zasięgnąć porady małżeńskiej i rodzinnej.
Nie każde partnerstwo musi zostać wyrzucone za burtę, gdy tylko pojawią się problemy. Bardzo ważne jest, aby rozmawiać o konfliktach z partnerem. Tylko wtedy, gdy uczucia i potrzeby są otwarcie umieszczone na stole, można wypracować rozwiązania.
Terapia małżeńska może nawet otworzyć nowe możliwości. Często w poradnictwie psychologicznym partnerzy poznają się z zupełnie nowej strony. Ponieważ doradca patrzy na partnerstwo z neutralnej perspektywy, problemy komunikacyjne mogą zostać rozwiązane, na przykład. W terapii obie strony uczą się również, jak postępować ze sobą ponownie jak równy z równym.
Oczywiście nie każdy związek może być uratowany przez doradztwo lub terapię. Czasami jest nawet lepiej, jeśli rodzice lub pary pójdą swoimi drogami. Niemniej jednak, obrzucanie się błotem nie jest konieczne. Co więcej, często odbywa się to kosztem dzieci.
Jeśli chcesz przejść przez separację lub rozwód bez komplikacji, najlepiej jest skorzystać z doradztwa rozwodowego. Takie usługi doradcze są oferowane przez organizacje charytatywne. Można jednak również skonsultować się z adwokatem rozwodowym. Podczas wstępnej konsultacji wyjaśni on Państwu, jakie są konsekwencje separacji i jak można zapobiec wojnie róż.
2 Proces doradztwa rodzinnego
Poradnictwo rodzinne ma na celu przede wszystkim pomoc poszczególnym członkom rodziny w odnalezieniu wspólnej drogi. W tym celu odbywa się wstępna rozmowa, podczas której szeroko omawiane są spory i problemy. Następnie doradcy starają się wspólnie z rodziną znaleźć rozwiązanie. W tej fazie bardzo ważne jest, aby każdy członek rodziny aktywnie współpracował i przekazywał swoje uczucia i potrzeby.
Po tym następuje właściwy proces doradztwa. Doradca decyduje, czy sesje doradcze będą odbywać się z wszystkimi, czy tylko z poszczególnymi członkami rodziny. Ponieważ cele doradztwa mogą się zawsze zmieniać, przed każdą sesją omawia się, czy nadal dąży się do tego samego, czy też innego celu.
Sposób prowadzenia poradnictwa zależy przede wszystkim od konstelacji rodziny i charakteru problemów.
Dostępne są następujące rodzaje poradnictwa:
Rodzaj poradnictwa | Kiedy jest stosowane? |
---|---|
Prewencyjne | Doradztwo odbywa się przed wystąpieniem poważnych problemów; doradcy wyjaśniają, jakie środki mogą podjąć członkowie rodziny, aby im zapobiec. |
kryzysowe | poszukuje szybkiego rozwiązania; stosowane w sytuacjach kryzysowych; poradnictwo zorientowane na rozwiązanie problemu |
związane z problemem | Spory i problemy są omawiane i dyskutowane; celem jest znalezienie wspólnego rozwiązania. |
Doradca dostosowuje długość i częstotliwość sesji doradczych do każdej rodziny indywidualnie. O ile niektóre konflikty można rozwiązać już po kilku sesjach, o tyle w innych sytuacjach kryzysowych sensowne jest korzystanie z sesji doradczych przez dłuższy czas.
Znalezienie dobrego doradztwa
Jeśli potrzebujesz pomocy w wychowaniu dzieci lub masz kryzys w związku, możesz zwrócić się do różnych poradni. Poradnie rodzinne mają różnych sponsorów. Należą do nich biura pomocy młodzieży, organizacje publiczne i niezależne.
Oprócz tych różnych organizacji, poradnictwo rodzinne oferują również na przykład gabinety psychologiczne. Oprócz poradnictwa istnieje również wiele ofert, takich jak terapia par lub terapia indywidualna. Niektóre z usług doradczych są jednak bardzo drogie.
W tych organizacjach można uzyskać pomoc w zakresie rodzicielstwa lub doradztwo w przypadku separacji:
- Stowarzyszenie Caritas
- Diakonisches Werk
- Stowarzyszenie Pomocy Społecznej dla Pracowników
- Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Parytet
Tutaj dowiesz się, jakie poradnie znajdują się w Twojej okolicy.
FAQ – Ważne pytania i odpowiedzi
Ile kosztuje poradnictwo rodzinne?
Poradnictwo rodzinne prowadzone przez organizacje kościelne, publiczne lub non-profit jest bezpłatne. Jeśli jednak chcieliby Państwo skorzystać z terapii w gabinecie psychologicznym, wiąże się to z kosztami. W niektórych przypadkach poniesione koszty mogą zostać pokryte przez urząd ds. młodzieży lub opiekę społeczną.
Jak mogę się skontaktować z poradnią rodzinną?
Aby umówić się na pierwsze spotkanie, można skontaktować się z poradnią telefonicznie. W rozmowie telefonicznej mogą Państwo już w przybliżeniu opisać swoje obawy. W niektórych przypadkach można również porozmawiać bezpośrednio z doradcą. W wielu placówkach są też otwarte godziny konsultacji, gdzie można przyjść bez wcześniejszego umówienia się.
Czy mogę skorzystać z poradnictwa także online?
Tak, niektóre poradnie oprócz porad na miejscu oferują również porady online. Swoje wątpliwości lub pytania można wpisać do chronionego formularza. Aby móc otrzymać formularz z odpowiedziami, wystarczy założyć konto z nazwą użytkownika i hasłem.
Kto może uczestniczyć w poradnictwie rodzinnym?
Do poradni rodzinnej może przyjść w zasadzie każdy. Dzieci i młodzież mogą przyjść do poradni także bez rodziców. Z oferty tej mogą skorzystać również nauczyciele lub wychowawcy.