Słowo koncentracja w oryginale łacińskim oznacza coś w rodzaju„razem do centrum„. Oznacza to, że cała koncentracja jest skierowana na konkretną czynność. To skupienie odbywa się dobrowolnie.
Istnieje ogromna liczba możliwych przyczyn. Można je jednak z grubsza podzielić na przyczyny fizyczne, przyczyny psychologiczne i ADHD. Bardziej szczegółowe opisy znajdziesz w rozdziale 2.
W rozdziale 3 zestawiliśmy kilka ćwiczeń. Pomaga między innymi liczenie kroków, joga dla dzieci czy opowieści o robakach.
Aby móc szybko i celoworozwiązywać zadania, dobra koncentracja jest ogromnie ważna. W codziennym życiu jesteśmy jednak narażeni na wiele bodźców w tym samym czasie. W tym procesie zauważalnie zapominamy, jak pozostać stale skoncentrowanym na jednej rzeczy.
Niektóre dzieci nie potrafią skoncentrować się tak dobrze jak inne. Te problemy z koncentracją są zazwyczaj zauważane w szkole, ale czasami również w przedszkolu. Ale czym dokładnie jest brak koncentracji? Czy można poprawić koncentrację poprzez różne ćwiczenia?
W naszym poradniku wyjaśniamy przyczyny słabej koncentracji u dzieci oraz jak można poprawić koncentrację. Dowiesz się, jak możesz rozpoznać trudności z koncentracją u swojego dziecka. Pokazujemy również, jak koncentracja jest powiązana z uwagą i relaksem.
[button]Tutaj znajdziesz sprawdzone gry do ćwiczenia koncentracji[/button].
Spis treści
1. koncentracja – skupienie się na jakiejś czynności
Kto z nas tego nie zna? Jesteśmy zajęci jakimś zadaniem, gdy nagle przypominamy sobie, że chcieliśmy jeszcze pójść na zakupy. Czego dokładnie potrzebuję do obiadu i czy nie było czegoś innego w ofercie? I wtedy koncentracja znika. Nie skupiamy się już na jednym zadaniu, ale na kilku jednocześnie. A to w większości przypadków idzie źle.
Słowo koncentracja pochodzi od łacińskiego słowa concentra, co oznacza razem do centrum. Oznacza to, że cała koncentracja jest skierowana na konkretną czynność. To skupianie się odbywa się świadomie.
Pomiar koncentracji
Zdolność do koncentracji można mierzyć za pomocą różnych testów. Testy te przeprowadzane są przez lekarza lub psychologa dziecięcego.
Celem jest utrzymanie koncentracji do momentu rozwiązania zadania lub osiągnięcia celu. Utrzymanie skupienia przez dłuższy czas wymaga jednak dużej praktyki. Ponadto skupienie uwagi tylko na jednej rzeczy jest bardzo wyczerpujące.
Możesz określić, czy Twoje dziecko ma brak koncentracji, patrząc na te cechy:
- Nieuwaga
- Łatwość rozpraszania się
- Nieobecność umysłu
- Problemy z motywacją
- Mała wytrwałość
- Brak wytrwałości
Ale dlaczego niektórzy potrafią się lepiej skoncentrować niż inni?
2. różne przyczyny słabej koncentracji
Każdy z nas od czasu do czasu cierpi na słabą koncentrację. To, czy jesteśmy w stanie się na czymś skupić, często związane jest z kształtem dnia. Krótkotrwałe spadki koncentracji mogą być oczywiście związane również z otoczeniem. Może to być hałas, stęchłe powietrze czy nawet niekorzystne światło. Jednak gdy tylko te przeszkadzające czynniki zostaną wyeliminowane, znów możemy się lepiej skoncentrować.
Za długotrwałymi lub często występującymi problemami z koncentracją może jednak stać wiele różnych przyczyn. Szczególnie w przypadku dzieci rodzice powinni zdecydowanie skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą dziecięcym, aby znaleźć czynniki wyzwalające.
Badanie finansowane przez rząd niemiecki wykazało, że dzieci, które korzystają ze smartfona przez ponad pół godziny dziennie, są sześciokrotnie bardziej narażone na problemy z koncentracją.
Za problemami z koncentracją u dzieci mogą stać następujące przyczyny:
- Przyczyny fizyczne: Może to być osłabienie układu odpornościowego lub zaburzenia równowagi hormonalnej lub mineralnej. Brak ćwiczeń lub snu również może mieć negatywny wpływ na zdolność koncentracji.
- Przyczyny psychologiczne: Szczególnie u dzieci zbyt duży stres i brak równowagi emocjonalnej wpływają na zdolność koncentracji. Przeciążenie, trauma lub depresja mogą również wywołać brak koncentracji.
- ADHD: Dzieci cierpiące na ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) lub ADD (attention deficit disorder) również mają trudności ze skupieniem się na konkretnej czynności lub zadaniu. Dzieje się tak, ponieważ ich myśli często błądzą i nie mogą utrzymać koncentracji przez dłuższy czas.
Odpowiednie leczenie jest oczywiście oparte na przyczynie. Podczas gdy w przypadku przyczyn fizycznych stosowane są różne metody leczenia, w przypadku przyczyn psychologicznych lekarz kieruje dziecko do psychoterapeuty dziecięcego. W zależności od przyczyny przeprowadzana jest terapia. W niektórych przypadkach stosowane są również leki.
Rada: Zadbaj o to, aby Twoje dziecko dostało wystarczająco dużo snu i mogło spokojnie pracować! Ważna jest również zrównoważona dieta i dużo ruchu.
3. ćwiczenie koncentracji w sposób ukierunkowany
Jednak jest też dobra wiadomość: możliwe jest zwiększenie koncentracji u dzieci. Działa to za pomocą kilku ukierunkowanych ćwiczeń na koncentrację. Mózg działa jak każdy inny mięsień w naszym ciele. Im lepiej jest trenowany, tym bardziej wydajny się staje.
Istnieją różne sposoby na ćwiczenie koncentracji. Najlepiej zacząć od małych ćwiczeń, które z czasem zwiększasz. Za wszelką cenę unikaj nadmiernego obciążania dziecka. Przeciążenie prowadzi do braku motywacji i trudności z koncentracją.
Poniżej znajdziesz tabelę z kilkoma ćwiczeniami na koncentrację dla dzieci.
Ćwiczenie | Objaśnienie |
---|---|
Liczenie kroków | W tej grze dzieci muszą odgadnąć, a następnie policzyć, ile kroków trzeba zrobić, aby dojść np. do domu. To ćwiczenie koncentracji dla dzieci może być wykonywane podczas spacerów lub zakupów. Można też zrobić z niego mały konkurs, aby zapewnić większą motywację. |
Zadania w labiryncie | Labirynt można pobrać za darmo z różnych stron internetowych. W tym ćwiczeniu dziecko musi spróbować znaleźć drogę do wyjścia z labiryntu. Pomaga w tym bieganie palcem po korytarzach. Dzięki temu, że dzieci mają konkretny cel, uczą się skupiać na grze dłużej niż są do tego przyzwyczajone. |
Pakuję swoją walizkę | Ta gra to bardzo kreatywny sposób na zachęcenie do koncentracji. Pierwszy gracz mówi: „Pakuję swoją walizkę i zabieram ze sobą…”. Kolejny gracz powtarza wcześniej powiedzianą rzecz i dodaje nową. Gra trwa do momentu, gdy jeden z graczy nie pamięta już wszystkich przedmiotów. Ćwiczenie sprzyja zarówno koncentracji, jak i umiejętnościom pamięciowym. |
Historyjki o błędach | Celem tej zabawy jest odkrycie błędów w opowieściach. Rodzic wymyśla historię i opowiada ją. Należy jednak uwzględnić błędy takie jak „Idzie za okrągłym rogiem” lub „Gra twardą, miękką piłką”. Gdy tylko dziecko znajdzie błąd, może głośno krzyknąć „błąd”. Aby znaleźć błędy, dziecko musi uważnie słuchać i skupić się na opowiadaniu. |
Opowiadanie dnia wspak | To ćwiczenie nadaje się na późne popołudnie lub wieczór. Poproś dziecko, aby opowiedziało doświadczenia z całego dnia w odwrotnej kolejności. Oznacza to, że zaczyna się od ostatniej czynności, a kończy na pierwszej czynności dnia. Potrzeba dużo koncentracji, aby ułożyć wydarzenia w odwrotnej kolejności. |
Joga dla dzieci | Dzięki ćwiczeniom fizycznym nie tylko dorośli, ale i dzieci uczą się relaksować i dochodzić do siebie. Nie ma znaczenia, czy ćwiczenia wykonujesz z dzieckiem w domu, czy na specjalnych zajęciach. Ważne jest tylko to, że dziecko uczy się słuchać ciała. W ten sposób można znacznie zwiększyć uwagę. |
Oczywiście istnieje wiele innych ćwiczeń, które możesz wykonywać z dzieckiem, aby nauczyć się koncentracji. Istnieją ćwiczenia na koncentrację dla szkoły podstawowej lub dla szkoły średniej.
Oprócz specjalnych ćwiczeń na koncentrację dla dzieci, możesz też małymi krokami zwiększać motywację i koncentrację dziecka w życiu codziennym.
Podajemy następujące wskazówki i sugestie:
- Zwiększaj poczucie własnej wartości dziecka poprzez pochwały i uznanie.
- Szukajcie różnych metod uczenia się i mediów. Zwiększa to motywację do rozwiązywania zadań.
- Czytaj z dzieckiem jak najwięcej. Słuchanie i czytanie ogromnie zwiększa zdolność koncentracji.
- Stwórzcie regularną codzienną rutynę. Regularne pory nauki są dla dzieci bardzo ważne.
- Zróbcie plany. Nie zapominaj jednak o uwzględnieniu odpowiedniej ilości przerw.
- Zachęcaj dziecko do samodzielnej motywacji, pozwalając mu decydować, które zadania ma wykonać najpierw. Małe nagrody stanowią jeszcze większą zachętę.
- Upewnij się, że w miejscu pracy jest cicho. Wszystkie materiały powinny być uporządkowane i pod ręką.