Nauczanie dzieci po angielsku: Jak rodzice mogą kształcić swoje dziecko dwujęzycznie

W globalnym świecie, jakiego dziś doświadczamy ,liczba dzieci wychowywanych dwujęzycznie stale rośnie. Jeśli rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów, kwestia edukacji dwujęzycznej zazwyczaj nawet się nie pojawia. Ale co z innymi rodzinami? Czy ma sens, …

Nauczanie dzieci po angielsku: Jak rodzice mogą kształcić swoje dziecko dwujęzycznie

Englisch-lernen-Kinder-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Nauczanie dzieci po angielsku: Jak rodzice mogą kształcić swoje dziecko dwujęzycznie
Dlaczego dzieci powinny uczyć się języka angielskiego?

Z biegiem czasu język angielski stał się najważniejszym językiem świata, umożliwiającym nam porozumiewanie się z jak największą liczbą osób. Dlatego podstawowe cechy tego języka poznaje się w formie zabawy już w przedszkolu.

Jak mogę uczyć dziecko języka angielskiego w domu?

Istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić. Pomocne mogą być na przykład aplikacje do nauki angielskiego, książki do nauki angielskiego dla dzieci, gry dla dzieci do nauki angielskiego czy kursy angielskiego dla przedszkolaków.

Co należy wziąć pod uwagę w edukacji dwujęzycznej?

Ważne jest, abyś w edukacji dwujęzycznej przestrzegał pewnych zasad. Na przykład najlepiej, aby dzieci uczyły się angielskiego od native speakerów. Jeśli rodzice są jednojęzyczni, uczęszczanie do dwujęzycznego przedszkola jest obowiązkowe.

W globalnym świecie, jakiego dziś doświadczamy ,liczba dzieci wychowywanych dwujęzycznie stale rośnie. Jeśli rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów, kwestia edukacji dwujęzycznej zazwyczaj nawet się nie pojawia. Ale co z innymi rodzinami? Czy ma sens, aby dziecko od początku uczyło się języka angielskiego? Na co zwracać uwagę w edukacji dwujęzycznej?

W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie są możliwości, abyś mógł jak najwcześniej wspierać swoje dziecko. Podajemy informacje o przedszkolach dwujęzycznych i pokazujemy, jak szybko dzieci uczą się innego języka. Dowiesz się o zaletach i wadach edukacji dwujęzycznej oraz w jakich przypadkach jest ona nadmiernie obciążająca.

[button]Materiały do nauki języka angielskiego w przedszkolu[/button]

1. dostosowanie edukacji dwujęzycznej do sytuacji życiowej

Englisch für Anfänger Kinder
Nauka języka angielskiego nie jest problemem dla małych dzieci.

W naszym społeczeństwie coraz ważniejsza staje się umiejętność posługiwania się różnymi językami. Globalizacja coraz bardziej zaciera granice poszczególnych państw, dlatego musimy nauczyć się porozumiewać w różnych językach. Najważniejszym językiem obcym stał się dla nas angielski. Mimo, że jego rodzimych użytkowników jest zaledwie około 360 milionów, to około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie posługuje się językiem angielskim.

Tym samym, z biegiem czasu, angielski stał się najważniejszym językiem świata, umożliwiającym nam komunikację z jak największą liczbą osób. Z tego powodu podstaw tego języka w formie zabawy uczy się już w przedszkolu.

Jak jednak uczyć dzieci angielskiego jak najwcześniej? To w dużej mierze zależy od tego, czy jesteś rodzicem jednojęzycznym czy dwujęzycznym.

1.1 Nauka języka angielskiego z rodzicami dwujęzycznymi

Englisch lernen für 3 Jährige
Dorastanie dwujęzyczne ma wiele zalet.

Istnieje wiele powodów, dla których imigranci często chcą przyjechać do Niemiec. Oczywiście pewną rolę odgrywają również atrakcyjne warunki ekonomiczne. Do Niemiec co roku przyjeżdża również wiele osób posługujących się językiem angielskim.

Jeśli rodzice mają różne języki ojczyste, to szczególnie łatwo jest dzieciom od początku nauczyć się obu języków. Często rodziny radzą sobie z tym w taki sposób, że dziecko przez większość czasu rozmawia z ojcem po angielsku, a z matką na przykład po niemiecku. Jest to tak zwana zasada 1 i 1. Dzięki temu dziecko znacznie łatwiej identyfikuje odpowiedni język. Oczywiście nie zawsze i wszędzie można konsekwentnie realizować ten podział. Niemniej jednak ważne jest, aby oba języki były używane tak często, jak to możliwe.

Nie należy się również martwić, jeśli w życiu codziennym dziecko częściej miesza oba języki. Jest to całkiem normalne, że dziecko używa języka, który jest bardziej obecny w danym momencie. Na przykład, jeśli nie może wymyślić odpowiedniego słowa w języku, którego w danej chwili używa, intuicyjnie powróci do drugiego języka.

Dzieci dwujęzycznych rodziców już we wczesnym wieku rozwijają bardzo wyraźne zrozumienie języka, z którego mogą korzystać przez resztę życia!

Ponieważ wielu imigrantów pochodzi również z krajów Europy Wschodniej, w większości rodzin języki te są drugim językiem ojczystym. Czy w takich przypadkach możliwa jest jeszcze nauka angielskiego jako drugiego języka ojczystego? Tak, ponieważ ludzki mózg nie jest ograniczony do określonej liczby języków. Jednak Twoje dziecko powinno mieć emocjonalny związek z każdym z tych języków. Należy również uważać, aby nie przemęczać dziecka!

1.2 Nauka angielskiego z jednojęzycznymi rodzicami

englisch lernen für kindern kostenlos
To, ile angielskiego uczą się dzieci w dwujęzycznej świetlicy, różni się w zależności od placówki.

Zadanie dwujęzycznego wychowania dziecka, gdy oboje rodzice mają ten sam język ojczysty, wiąże się oczywiście z pewnymi utrudnieniami. Jednak i to wyzwanie można opanować stosując odpowiednie środki.

Oczywiście zrozumiałe jest również to, że rodzice chcą wyposażyć swoje dzieci w jak najwięcej podstaw. Osoby, które opanują kilka języków, mają ogólnie łatwiej na rynku pracy. Jednak nauka odrobiny angielskiego w formie zabawy w przedszkolu nie wystarczy, aby przekształcić go w drugi język ojczysty. Potrzeba o wiele więcej.

Przede wszystkim ważne jest, aby zapisać dziecko do dwujęzycznego przedszkola. W przedszkolu tym powinni pracować nauczyciele, których językiem ojczystym jest angielski. Z kolei szkolny angielski nie wystarczy, aby doskonale nauczyć dziecko tego języka.

Nauka języków obcych

Im wcześniej nauczymy się drugiego języka, tym lepiej nam się powiedzie. Jednak zdaniem ekspertów edukację wielojęzyczną można rozpocząć również w przedszkolu.

Oczywiście potrzeba trochę czasu, aby maluchy nauczyły się rozumieć i mówić w języku obcym. Zakres możliwości nauki jest bardzo różny w zależności od przedszkola. Podczas gdy niektóre przedszkola uczą tylko pojedynczych słów w języku obcym, inne placówki stawiają na to, by czasem mówić tylko po angielsku.

Trzeba jednak powiedzieć, że dzieci, które uczęszczają tylko do przedszkola dwujęzycznego, nie utożsamiają tego drugiego języka z językiem ojczystym. Mogą go rozumieć i mówić, ale prawdopodobnie zawsze będą używać języka ojczystego w bardziej skomplikowanych sprawach. Dzieje się tak dlatego, że nauka drugiego języka ojczystego wiąże się z intensywnym odniesieniem. To połączenie istnieje na przykład wtedy, gdy rodzic mówi w tym języku lub anglojęzyczna au pair zajmuje się dzieckiem przez całą dobę.

Ważne jest, abyś również w domu w sposób zabawowy uczył się angielskiego ze swoimi dziećmi. Jak to najlepiej działa, dowiesz się w następnym rozdziale.

2 Nauka angielskiego z książkami dla dzieci i innymi materiałami do nauki

englisch lernen für kinder dvd
Angielski dla przedszkolaków to dobry sposób na przygotowanie.

To, że w dzisiejszych czasach każdy powinien znać język angielski, nie budzi już żadnych wątpliwości. Nie ma szkoły, która nie miałaby tego języka jako przedmiotu. A nauka angielskiego zaczyna się coraz wcześniej. O ile jeszcze kilka lat temu nauka angielskiego zaczynała się dla dzieci w klasie 5, to obecnie jest już całkiem normalne, że przedmiot ten znajduje swoje miejsce już w szkołach podstawowych.

O ile w normalnych przedszkolach śpiewa się tylko piosenki i uczy pojedynczych słów, o tyle przedszkola dwujęzyczne stawiają na nauczanie angielskiego jako drugiego języka ojczystego. Aby to się udało, należy również w domu zaoferować dzieciom różne możliwości intensyfikacji języka.

Istnieje wiele możliwości w tym zakresie:

  • Aplikacja do nauki języka angielskiego
  • Angielskie książki dla dzieci
  • Płyty audio CD lub DVD
  • Gry dla dzieci do nauki angielskiego
  • Kursy angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym

Podobnie jak w przypadku dorosłych, muzyka, gry, filmy lub kursy językowe pomagają dzieciom w nauce nowego języka. Bo jeśli podczas nauki dobrze się bawimy, to lepiej zapamiętujemy słownictwo i gramatykę. Dzieciom nauka języka obcego przychodzi znacznie łatwiej niż dorosłym.

Kiedy dzieci uczą się różnych języków w młodym wieku, rozwijają lepsze ogólne zrozumienie języka. Wcześnie rozumieją, że różne języki mogą brzmieć bardzo różnie. Oprócz angielskich książek z obrazkami lub słuchowisk, można również wykorzystać komputery lub tablety. Dla dzieci nauka angielskiego jest oczywiście jeszcze przyjemniejsza, gdy mogą korzystać z mediów cyfrowych.

englisch lernen für Kinder App
Na zajęciach z języka angielskiego dzieci mogą wspólnie uczyć się nowego języka.

Dla wielu dzieci nauka angielskiego online stała się czymś zupełnie normalnym. Dzieci mogą uczyć się angielskiego także dzięki specjalnym filmom na YouTube. Nie należy jednak nigdy pozostawiać ich bez nadzoru, ponieważ w przeciwnym razie mogłyby trafić na filmy, które nie są przyjazne dla dorosłych. To, czy ostatecznie skorzystamy z płyty CD do nauki angielskiego dla dzieci, aplikacji czy klasycznej książki, zależy oczywiście od naszych własnych preferencji.

Inną opcją jest uczęszczanie na specjalne kursy języka angielskiego. Ich główną zaletą jest to, że lekcje odbywają się w małych grupach. Dzięki temu dzieci mogą wymieniać ze sobą pomysły. Ponadto wyspecjalizowana kadra jest przeszkolona i dostępnych jest wiele różnych materiałów do nauki.

Wskazówka: Oczywiście kursy te są szczególnie przydatne, jeśli rodzice mówią tylko po niemiecku, na przykład. Im częściej dziecko mówi w drugim języku, tym szybciej może on stać się drugim językiem ojczystym!

3. Zalety i wady edukacji dwujęzycznej

Englisch für Kinder
Edukacja dwujęzyczna może kryć w sobie szanse, ale i zagrożenia.

Fakt, że obecnie dzieci uczą się różnych języków w coraz młodszym wieku, budzi w naszym społeczeństwie wiele kontrowersji. Podczas gdy niektórzy rodzice dostrzegają zalety dwujęzyczności, inni mają wątpliwości, czy tak wczesny kontakt dzieci z innym językiem ma sens.

Podczas gdy zwolennicy często argumentują, że przyswajanie drugiego języka nie wymaga wysiłku od małych dzieci, przeciwnicy narzekają, że dzieci są przeciążone i w końcu nie znają dobrze żadnego z języków. Ale co jest słuszne?

Oto przegląd najważniejszych zalet i wad związanych z edukacją wielojęzyczną.

  • Dobre rozumienie i świadomość językowa
  • Zalety przy nauce innych języków
  • plusy w niektórych zawodach (np. w firmach działających na skalę międzynarodową)
  • większa pewność siebie
  • otwartość kulturowa
  • Niebezpieczeństwo spowolnienia rozwoju językowego
  • Mieszanie języków
  • nadmierne wymagania wobec dzieci z problemami w rozwoju językowym

Według ekspertów edukacja dwujęzyczna przynosi wiele korzyści dla dziecka. Rozwijają one lepsze zrozumienie języka i łatwiej jest im nauczyć się innego języka. Badacze języka stwierdzili również w jednym z badań, że dzieci dwujęzyczne odbierają dźwięki inaczej niż dzieci jednojęzyczne. Orientują się nie tylko na poszczególne słowa, ale także na melodię i tempo mowy.

Ważne jest jednak, aby w edukacji dwujęzycznej przestrzegać wspomnianych zasad. Na przykład najlepiej, aby dzieci uczyły się języka angielskiego od native speakerów. Jeśli rodzice są jednojęzyczni, uczęszczanie do przedszkola dwujęzycznego i ewentualnie dodatkowy kurs językowy jest obowiązkowe.

4. Materiały do nauki języka angielskiego w świetlicy

Artykuły powiązane