W zasadzie korepetycje nie są jeszcze konieczne w szkole podstawowej. Jeśli pojawiają się problemy i trudności, należy najpierw porozmawiać z nauczycielem. Dopiero gdy braki w wiedzy staną się zbyt duże, korepetycje mogą mieć sens.
Szukając korepetytora, należy najpierw zdecydować, czy chcemy zapisać dziecko do instytucji udzielającej korepetycji, czy też skorzystać z prywatnych lekcji indywidualnych. Prywatnych korepetytorów można znaleźć na przykład przez ogłoszenia. Warto też popytać wśród znajomych.
Koszty sesji korepetycji mogą być bardzo różne. Podczas gdy za lekcje grupowe płaci się około 7 do 10 euro za 45 minut, prywatne korepetycje indywidualne kosztują od 10 do 25 euro, w zależności od kwalifikacji nauczyciela.
Wspołeczeństwie, w którym dziś żyjemy, wykształcenie i odpowiednie stopnie naukowe odgrywają bardzo ważną rolę. Aby uzyskać dobre świadectwo ukończenia szkoły, uczniowie muszą wykazać się osiągnięciami już w szkole podstawowej. Aby własne dziecko mogło nadążyć, niektóre dzieci otrzymują dodatkowe korepetycje już w szkole podstawowej.
Ale czy to naprawdę ma sens? Czy może rodzice wywierają ogromną presję na swoje dzieci w młodym wieku?
W tym artykule podamy Ci informacje o tym, kiedy korepetycje mają sens i czym różnią się od pomocy w odrabianiu lekcji w szkole. Otrzymasz również wskazówki, jak znaleźć odpowiedniego korepetytora.
[button]Zeszyty ćwiczeń do głównych przedmiotów można znaleźć tutaj[/button].
Spis treści
1. korepetycje w szkole podstawowej – sensowne czy pospieszne?
Prywatne korepetycje w Niemczech
Według badań Fundacji Bertelsmanna rodzice w Niemczech wydają rocznie około 879 milionów euro na prywatne korepetycje dla swoich dzieci. Korepetycje odbywają się głównie z matematyki i języków obcych.
W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo zmieniło się zasadniczo. O ile jeszcze w latach 70. i 80. uczęszczanie do gimnazjum było powszechne, o tyle obecnie rodzice bezwzględnie chcą, aby ich dziecko ukończyło szkołę średnią.
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego 53% osób w wieku od 20 do 24 lat posiada wykształcenie wyższe. A przedsiębiorstwa i firmy wolą teraz zatrudniać także tych, którzy mają wysokie wykształcenie.
Nie dziwi więc, że rodzice robią wszystko, aby ich dzieci mogły dotrzymać kroku i mieć jak największy wybór w przyszłej karierze. Prowadzi to jednak do tego, że nawet uczniowie szkół podstawowych korzystają z prywatnych korepetycji. W ten sposób rodzice chcą zapobiec temu, aby początkowe trudności nie przerodziły się w większe problemy.
Ale czy rzeczywiście konieczne jest bezpośrednie uciekanie się do prywatnych korepetycji?
Odpowiedź na to pytanie brzmi jednoznacznie: nie. W większości przypadków w szkole podstawowej korepetycje są zdecydowanie zbędne. Jeśli zauważą Państwo, że dziecko ma trudności w szkole lub z odrabianiem lekcji, należy najpierw poprosić wychowawcę klasy o rozmowę. Razem z nauczycielem można porozmawiać o odpowiednich środkach zaradczych.
Wiele szkół podstawowych oferuje również lekcje wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, aby można było powtórzyć poznane już treści w indywidualnym tempie. Inną opcją jest wspólne z dzieckiem odrabianie zadań domowych, aby przejrzeć materiał.
Rada: W pierwszych dwóch latach nauki dziecko musi najpierw przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Może to prowadzić do początkowych trudności, które jednak z czasem same się rozwiążą.
2. korepetycje prywatne a pomoc w odrabianiu lekcji – oto różnice
Często problematyczne jest to, że nauka z własnymi rodzicami może bardzo szybko zakończyć się ostrąkłótnią. Dzieje się tak głównie dlatego, że relacja jest bardzo bliska i w grę wchodzą emocje.
Zanim jednak zaczniemy szukać korepetytora, warto najpierw sprawdzić, czy szkoła oferuje tak zwaną pomoc w odrabianiu lekcji. Często ma to miejsce w szkołach całodziennych. W przeciwieństwie do prywatnych korepetycji, tam jednak często zamiast nauczycieli dostępni są tylko korepetytorzy.
Nawet jeśli uczniowie otrzymują pokój i spokojną atmosferę do pracy nad zadaniem domowym, to w miarę możliwości powinni to robić samodzielnie i bez pomocy. Podstawowym celem jest nadrobienie materiału szkolnego.
Korepetycje natomiast mają na celu nadrobienie braków i przygotowanie do zbliżających się egzaminów. Ponadto celem jest udzielenie dzieciom pomocy, jak mogą się lepiej uczyć samodzielnie. Dlatego pilnowanie zadań domowych w żadnym wypadku nie może być traktowane jako korepetycje.
Znalezienie dobrego korepetytora
Dopiero gdy braki stają się zbyt duże, należy pomyśleć o zapisaniu dziecka na prywatne korepetycje. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko nie czuje się dobrze w klasie, ponieważ nie nadąża za nauką i czuje się przez to gorsze od innych uczniów.
Nawet jeśli promocja ucznia szkoły podstawowej jest zagrożona lub problemy istnieją od dłuższego czasu, należy zacząć szukać korepetytora.
Zasadniczo istnieją dwie możliwości, jeśli chodzi o korepetycje: instytut korekcyjny, taki jak Schülerhilfe, lub prywatne korepetycje indywidualne. Oba rodzaje mają różne zalety i wady, które chcielibyśmy Państwu pokrótce przedstawić poniżej:
Instytut korepetycji:
- Uczniowie mogą uczyć się w grupach
- profesjonalnie i pedagogicznie wykwalifikowanych specjalistów
- Instytuty mogą zwykle wykazać się wieloletnim doświadczeniem
- niewielkie wsparcie indywidualne
- bardziej czasochłonne, ponieważ dzieci muszą być przyprowadzane i odbierane
- Bardzo wysokie ceny w niektórych przypadkach
- Wiązanie się kilkumiesięcznymi umowami
Prywatne korepetycje w systemie one-to-one:
- Prywatni korepetytorzy mają zazwyczaj bardzo rozległą wiedzę przedmiotową
- nauczyciel zapewnia indywidualne materiały
- często tańszy niż prywatni korepetytorzy
- możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie
- zazwyczaj nie ma darmowych lekcji próbnych
- postępy w nauce nie są dokumentowane
- Jeśli korepetycje odbywają się w domu, mogą wystąpić zakłócenia w trakcie lekcji.
Przy wyborze korepetytorów należy zawsze upewnić się, że nauczyciele mają wystarczające kwalifikacje. Aby zmotywować dzieci, ważne jest również, aby chemia między uczniem a korepetytorem była właściwa.
Aby znaleźć odpowiedniego prywatnego korepetytora, można poszukać w gazetach ogłoszeniowych lub samemu napisać ogłoszenie. Inną dobrą opcją jest popytanie wśród znajomych.
Korepetycje na poziomie podstawowym mają sens również wtedy, gdy uczeń szkoły podstawowej przeprowadził się tutaj z innego kraju i nie zna jeszcze dobrze języka niemieckiego.
4. Koszty mogą być bardzo różne
Korepetycje mają swoją cenę. Dlatego też należy wybierać rodzaj korepetycji również w zależności od możliwości finansowych. Jednak koszty również mogą być bardzo różne.
W instytutach korepetycji za lekcję trwającą 45 minut płaci się średnio około 7 do 10 euro. Im większa grupa, tym niższe koszty. Oznacza to, że stawka godzinowa nauczyciela zawsze pozostaje taka sama. Ponieważ jednak korepetycje odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu w ramach podwójnej lekcji, miesięczna opłata wynosi średnio około 150 euro.
W przypadku prywatnych korepetytorów różnice są czasem bardzo duże. To, ile kosztuje lekcja, zależy głównie od kwalifikacji korepetytora. Podczas gdy uczniowie i studenci pobierają średnio tylko 10 do 15 euro, 45 minut z (byłym) nauczycielem kosztuje już około 20 do 25 euro. Zaletą jest to, że liczbę godzin zawsze można zmienić i dostosować.
5. Zeszyty ćwiczeń do głównych przedmiotów można znaleźć tutaj
- Külling, Martina (Author)
- Günther, Cornelia (Author)